Tuesday, February 28, 2006

20 000

Sunday, February 26, 2006

Хмммм.....
Откако си завршија работа прошлиот викенд со победата на Нејт, НБА главешините решија да покажат дека тоа не било "местенка", па сеа ќе ги мењаат правилата кои и онака си ги пролагодуваат секоја година со цел што поише да го усерат натпреварот во забивање. Пазете ја само доле изјавата на Кени Смит, кој очигледно не знае (или не сакал?) да брои. NBA Considering A 'Nate Robinson Rule' At Next Year's Dunk Comp? After Nate Robinson missed over 22 attempts en route to the dunk title during this season's All-Star dunk competition, the NBA is considering changes according to the Seattle Times. Stu Jackson, the NBA's vice president for basketball operations, said the league would consider discussing a rule change that would penalize a player for a missed dunk. Kenny Smith, the TNT television analyst and former Houston Rockets guard who was one of the five judges, has been taking flak for giving Robinson what amounted to the winning score on his final dunk. "I think the first thing we really need to do is limit the number of attempts," Smith said. "You're not supposed to look at the missed dunks. I lost count.

Saturday, February 25, 2006

Еден имаме...кои се другите девет?
Мкнењево и барањево на тоа кои се следните 10 најголеми у историја на НБА (значи НБА Топ 60) ме донесе до клипов у кој станува јасно (ваљда) кој е еден од тие нови десет фаци. Пејтон го имаме, е сеа уште да ни кае некој кои се другите девет, или можда тие ќе бидат соопштени на некоја церемонија у ускоро време. Вил си. Најдоле е клипот, а нема ни да ја удостојам синоќешната утакмица со било каков коментар од - УЖАС - од секоја гледна точка. Само едно, не ми е јасно како може да има будали кои ќе запослуваат типови како Ајзеа, па и уште да ги плаќаат милиони долари да им го уништат тимот у идните пет години?!?! Него, Атланта сезонава има 3-0 против Индијана. После они мене Боби Диа. Џо ги растрти Пејсерси синоќа. Исто и Мело со Вулфси кои ги реши со тројка у задња секунда од продолжение, ама неее бе, Гасоламабад или Џизус требало да бидат на Ол-Стар. Еве го и клипот од ТНТ.

Friday, February 24, 2006

Дрн-дрн јариња + Винс - д лејдис мен
Као Ајверсон ќе идел за малце у Денвер, Мерион у Минесота за Гарнет, Херингтон у Чикаго за ништо итд...дрн-дрн јариња. Како и секоја година откога ќе бидне дедлајнот, се јавуваат разни весници у желба за поголем тираж со свои комбинации од сигурни извори за трејд кој пропаднал у задњи моменат. Нормално, мој совет ви е да не обрнувате вниманите на такви зевзеци, него да знаете сами да си ги селектирате информациите. И нормално, да не читате само нас. Не се заебавам. - Го препознавате типот у клипов. Изгледа ова е снимено кога беше у Торонто и кога таму "даваше се од себе"...у Мексико.
* * * * *
- Од време на време момците од "кромидарскиот" сајт знаат да постираат страшно смешен баскет текст. Како овој. - А, не е само Батеболе пациент. Денес на работа добив мејл од типче од Охрид, кој има искрени совети за мене. Како што можете да читнете, Деко темелно ме читал и правилно утврдил дека ја од дно на срце ги мразам Никси и му се клањам на само еден лик на целиот свет, т.е. Коби. Нормално, зашто е најјак и зашто ми е криво што не беше МВП, затоа една вечер претходно зборев за Литл Мен Нејт. Газда. ime: Dejan Jovceski komentari: Sakam da vi kazam deka mnogu me nervira urednikot na NBA Enes Huseinov.Ne znam sto ima protiv New York Knicks ama samo protiv niv pisuva ili gi vrega.Toj seljak mislit samo Kobi Brajant deka e najjak i zaljuben e vo nego.Bas me interesirat sto ce napisit utre za trampata na Stiv Frensis vo New York,samo ako go vregat pak ce prekinam Sport da kupuvam.I na Olstarot vo Sport 4 jadese gomna za Nejt Robinson od Knicks demek nezasluzeno pobedil vo zabivanje.Sto se razbirat toj krivo mu e sto Kobi Brajant ne bese MVP.

Thursday, February 23, 2006

Our man - Теко + Уше понекој трејд
По прв пут у историјата на МакНБА имаме и ексклузивни слики од една утакмица, штракнати од наш чоек од Винди сити, то јест Чикаго. Тоа е Теко, кој можеби сте го заприметиле у задњиве неколку дена у коментари. Како и да е или Хау енд јес ис, Теко ни испрати фотки од победата на Булси над Бакси од 97-90 у Јунајтед Центар. Као што може да се запримети од приложеното, некои типови сликаат чирлидерки :), некои гледаат баскет, некои ги гледаат Гордон и Куки на џамботронот, а има и такви што хрчат... и нека не ве мрзи, кликнете на фотката за да ја видите у целост.
* * * * *
Од Шепардоу: Ај сите разумете англиски, за ваква бизарна трампа не ми се троши тастатура. In a four-team, nine-player trade:
  • Seattle acquires Earl Watson, Bryon Russell, a 2008 second-round pick and cash from Denver.
  • Denver acquires Reggie Evans from Seattle, and Ruben Patterson and Charles Smith from Portland.
  • Portland acquires Voshon Lenard from Denver and Brian Skinner from Sacramento.
  • Sacramento acquires Vitaly Potapenko from Seattle and Sergei Monia from Portland.
* * * * *
Бидна трејдинг дедлајнот и по онаа трампа на Френсис и таа меџу Портланд, Денвер и Сиетл, немаше нешто поинтересно. Ај со ред: -Дерек Андресон од Хјустон отпатува за Мајами, од кај Рокетси ги добија Џералд Фич плус трејд додатокот кој го имаа Хит. Ова на прва личи како добар дил на Рајли, но само ако Дерек успее да остане здрав. Големо АКО. - Онда, Флип Мареј од Сиетл иде у Кавси за Мајк Вилкс и пола милион зелени. Добар дил за Лебронси, посебно у отсуство на повредениот Лери Хјуз. - Марк Џексон, кој Бето го најавуваше како човекот кој ќе им помогне на Нетси да станат ѕверови на Истокот, ојде у Хорнетси заедно со Линтон Џонсон за Словенецот Боштјан Боки Нахбар. - Ли Најлон ќеса заврши такоџе у Кавси заедно со пик од 2.рунда на следниот драфт у размена за кој Сиксерси добија ограничен пик од 2. рунда оваа година.
* * * * *
Мотајќи се низ архивата од август, ми текна на неколку поста кои у интерес на оние од вас кои не читаат од скоро ви ги ставив на еден клик авеј. Од Шеп: Абе ја не забегав у Аустрија, вие останавте тука :)
Њујорк, Њујорк + Блек Мамба
Шеп напиша одличен текст за трејдот на Френчајз у Њујорк, дури ни ја немаше боље да го напишам:)) Така да, нема да го тупам за новата глупост у низа на Ајзеа Томас, кој како да е платен да ги уништи Никси, а не да ги врати при врвот на Истокот. Лери Браун сега сигурно планира самоубиство. Ако има малце мозок у тоа главата на Зик, тогаш тој уште вечер ќе трампа некој од дуото Марбери - Крафорд (ваљда вториов). АКО има мозок, нешто што ќе мора дополнително да се испита. Единствен начин да се поправи Ајзеа е доколку ова се му е само еден дел од големиот план преку кој сака да стигне до Кевин Гарнет. Пази, има логика. Кога Кеј-Џи у лето ќе побара трејд, Никси ќе имаат еден куп солидни играчи да и понудат на Минесота, као на пример пакет: Френсис, Роуз и Фрај. Кој би го заинтригирал Мекхејл. Можда има нешто и у ова. Како и да е, Зик мисли дека Никси се у рибилдинг. Чудно, не сум видел тип кој е обнова, а кој нема ниеден драфт пик у следни 1000 години и кој е убедливо најскап у лига. "New York has never been through rebuilding before. New York has never seen it. It can be an ugly process, it can be dirty, it can be bloody and, yes, sometimes it’s even embarrassing. But this is what it looks like. This is where we are. It's necessary, what we are doing. Rebuilding is what we are committed to. It's what we have to do to improve our team for the long term." - Ајзеа, звани "12-ти септември".
* * * * *
- Ерл Вотсон конечно избега од Денвер и се врати у клубот за кој играше пред три години. Покрај Вотсон, кој ќе се бори за место (најверојатно ќе му биде резерва) со Лук Риднур, Соникси ги добија и Брајон Расел и иден пик на Нагетси од 2.рунда, колку да се попуни трејдот. Денвер у дилот у кој учествуваше и Портланд, го доби рибаундинг ѕверот Реџи Еванс, кој добро ќе им дојде, како и Рубен Патерсон и Чарлс Смит од Блејзерси. Портланд од цел дил добија најмалце - Витали Потапенко и Вошон Ленард, кои барем ќе им го олеснат селари-капот у следниве две години, иако повеќе сакаа да се откачат од Ретлиф и Мајлс, али Ајзеа ги заеба испраќајки го Пени и неговите 15,8 милиони у Орландо за Френсис. Да, да, толку ќе лапне Пени оваа сезона.
* * * * *
Ај малце внимание да им посветиме на попаметни работи од Ајзеа и Никси: - Мој фаворит за 2. дел од сезоната не се ниту Детроит, ниту Спарси, ниту Далас, ниту Мајами, туку Феникс. Да, да, Феникс. Знам како сега на некои од вас им се пуни срцето од среча. Нормално, само под еден услов - Амаре да се врати за кратко време у формата у која беше лани. Ако стварно биде така, тогаш сум сигурен дека Сан Ан и Далас мука ќе видат со нив. Како подлога на ова еве еден линк, а еве уште еден за моменталната состојба на ѕверот. Лепо, лепо.
* * * * *
- Ивица, кој обично пишува за Фентази НБА, ни прати малце поинаков текст. Еве го на клик
* * * * *
- Слика на вечерта: Вилкинс фемили на окуп.
* * * * *
- Бостон има нов играч.
* * * * *
- Некои работи не се мењаат. Можеш сељакот да го извадиш од село, ама не и селото од сељакот. Доказ за тоа е Дарк-О, кој не играше синоќа за Орландо ради само една причина. Момакот заспал на плажа додека се сунчал. Кутриот тој, наместо да тренира со тимот кој конечно му дава шанса и го вади од пеколот, тој си се сунча.
* * * * *
- За крај: Коби на насловната на најновиот број на SLAM. И после зашто го викале Блек Мамба. (ПС-Ова на сликата не е Мамба, затоа што таа е најотрoвна змија на светот, a никој не сакал да му даде такво нешто у раце на Коби).
Ајзеа тоне у сопствените мучки, Пени се враќа дома
Сликава ја имаше у Спорт Илустрејтед едицијата за Дрим Тим 3 за Олипијадата у Атланта (од најдобрите времиња на Пени)
Иако до вчера го селеа Френчајз у Лејкерси, сабајлево проструија информации дека Ајзеа се тегави да го собере у Њу Јорк Патетникс. Трампата официјално се случи. Пакетот што го добија Меџик е Пени и Тревор Ариза. Еве како Пипен глеа на работите. А еве и мој опинион: Меџик успешно го продолжуваат ребилдингот. Видоа дека Флорида не му лежи на Френчајз, а во екипата ги имаат Нелсон (и не случајно Аројо), што е благонадежен плејмејкерски двоец, па решија да го шутнат. За возврат го добија енормно платениот Пени, чиј договор на лето конечно ќе истече (збориме за 15 милиони). А Пени се враќа у тимот кај шо ги имаше најголемите успеси, и кај истиот тренер (Брајан Хил). Тревор Ариза пак, е солидно крилце од школата на УКЛА. Во Лигата влезе ко 43ти пик преклани, и не дека нешто блескаше, но за своите 450 илјади годишно и тоа како допринесе, повеќе од солидно си ги попуни оние просечни 17 минути по утакмица. Еден од оние потенцијали од сенка. И тоа, само 450 илјади им зима од капот! Ајзеа пак, си го продлабочи горобот кој си го копа откако дојде во Њу Јорк. Од сите, најде да го трампа баш Пени, кој конечно требаше да му го растерети селари капот на лето, и тоа за Стив Френсис, кој догодина ќе земе исто пари колку и Пени годинава. Што се однесува до квалитетот на Френчајз, неоспорно е дека еден од најдобрите плејови во лигата, НО, што по ѓаволите ќе прави во екипа сега со МАРБЕРИ и КРАФОРД? Ко да се клонови со Старбери, а Крофорд е едино малце повисок, понереспектиран и понесебичен. Стварно, не знам шо сака со ова Ајзеа, уште повеќе што се откажа и од погоре споменатиот Ариза, кој лани го извади од густо неколку пати.. дефинитивно 11 септември не е најлошото што го снашло Големото Јаболко, АЈЗЕА Е! Фанови на Никси, ве жалам. Може ќе пркнат сеа малце од малце во играта, ама се запечатија со двајца баскетџии, две толкаи ега, заглавени на кец. Џабе го чуваат љубоморно Ченинг Фрај кога во ваква средина нема шанси да се развие. Кога ќе ми текне и на Квентин Ричардсон шо упортно шутира и не погодува, и на полумртвиот Еди Кари и на препарираниот Џејлејн Роуз па и на данкерот Нејт Робинсон.. ЗБИРШТИНА!!! Тотално некомпактна екипа. И Џером Џејмс. ПС. Дали заборавив, освен шо Њу Јорк резултатски е во шеширот за првиот пик на драфт, нивното право на избор безрезервно го држи Чикаго. Па може ли да биде помизерно од ова? Шо е најтрагично, летоска ќе има солиден избор на слободни агенти, а они ќе имаат НУЛА пари да им понудат.

Tuesday, February 21, 2006

Мадафака искуство
Еве ме, после еден ден добро спиење и средување впечатоци (не дека имав нешто многу време да ги средувам). У мое оправдано отсуство, Шеп степд-ап и ме покриваше дури ја не рекламирав на ТВ:) Мислев да напишам еден баааги долг пост, али коа боље ќе размислам, стварно нема што многу да се објаснува. Можноста да се најдам таму во студио и да бидам дел од коментарот на еден цел Ол-Стар викенд збори за себе. Збори за мене. Збори за Спорт4 и Лекиќ. Посебно за доблеста да соработуваме по малкуте плукања тука. Токму затоа, како што тој мене ми се заблагодари у живо пред сите, еве и ја на мој терен (пошто у весник не можам), му викам - Фала на Дејан Лекиќ и Спорт4 што ми овозможија да им помогнам:), да бидам дел од нешто така големо. Иначе, соработката со Спорт4 ТВ ќе продолжи! Лично за мене ова беше мадафака искуство, нешто што веројатно ќе го памтам заувек. Имав прилика за прв пат да видам како се работи една таква емисија у живо, како се работи таков пренос, ствари кои стварно ми беа непознати. Ствари како слика, звук, тон, техника, траса и сл. кои не знаев дека можат да имаат толкаво влијание врз преносот. Ствари кои се учат со тек на време. Како кога на некој кој цел живот е со, не знам, фудбалот (и на кој новинарството му е професија), ќе му дадете можност да биде гостин при коментар у живо на финале на лига шампиони,(Лацио-Баерн:))) или финале на СП. Мадафака. За да не биде сув постов, еве и 4 клипчиња за дешавки поврзани со Ол-Старот, со кои и ќе го завршиме кавериџот од овој викенд и ќе се вратиме на поважните работи - играњето кошарка и фаќањето боље место за плеј-офот. Бтв: Шеп! Свака в газ за темплејтот мајсторе:)
Парт 1: Муабетот на Баркли, Кени и ко. Пазете ја опкладата на крајот од клипот.
Парт 2: Што мумљал Коби у тек на средбата.
Парт 3: Куцањата, кои за жал по фарсата по 18154-те обиди на Нејт, изгубија на атрактивност. И немаше ниедно крвничко куцање.
Парт 4: Медиа денот у петок. Снимено со аматерска камера, не кажуем чива.Попуштете глас.
ПС: Се скинав од барање инфо за следните Топ 10 у, сеа више Топ 60 ол-тајм играчи. Ништо нигде. Јок. Нада. Ц. Ни кај типовите кои бираа кај нив на ТВ (ТНТ), ни на НБА, нигде ничега. Ако некој има инфо нека прати. ППС: Го ѕирнавте нашиот Пауер ренкинг подоле?
New Look
Нов изглед. Од корен. Функционира и у Мозила и у Експлорер. Како ве бендисват? Ама има багови. Треба да го досредам. Нормално, кај логото.

Monday, February 20, 2006

Картер, фраерот
Ко шо реков у постот за Олстарот, Винс Картер успеа два пути да утне куцање, од многу дивење. Прејаки беа обидите, а тоа убао се виде и по одбивањето на топката. Денеска, Винс Картер има ОТОК на десниот зблог на дланката!!! Не е некоја тешка повреда, ама му праела мука при шутот. Браво! ПС. Иначе он е на сликава, ко основец :) Сега лечи комплекси, па затоа куца така дивјачки.
Power Rankings

Данкан е ровит, Ева Лонгориа растура, и не смее да се заборави на најдолгата клупа во лигата. Ме изненадуе Оберто. Уште Финли да блесне ко шо може, кој ќе им фати крајот.

- Ja ќе им фатам крајот. Јок бе, не може Спарси да се први, ц. Засега у нашиов пауер ренкинг мора да се први Пистонси, знам дека ти се мрски после Ол-Старов, али заслужија. Мислам дека до крај на сезона нема да станат први у лига. Море, нема да станат ни први на Запад. Ама...Ева е стварно добра. - Каракаш.

Со глас како Ејвори на клупата, мора да го слушаш, иначе кој ќе го трпи да ти се дере по цел ден. Шала на страна, пружаат пеколна одбрана. Диркулес стана незадржлив.

- Ела-бееемааа. Сакав да кажам вакво нешто кога го слушнав у етер, али ај ептен на ТВ бев. Свака част у прва цела сезона на клупа. Ејвори ќе ги намучи своите Спарси.

Ова само фиктивно се подоле. Ама осеќам дека ќе се повреди некој од првите пет, па ќе го папаат. Непромислено си го дадоа Аројо, а не треба да се заборави дека изгубија 3 од 5, вклучувајќи го тука и натпреварот со Хит кај шо Вејд им расплака мамичето.

- Се слагам за Карлос. Али, како што пишав погоре, за тоа досега заслужија 1. место. Се уште најбоља екипа у лига.

Амари кај и да е ќе се врати. Замислете тогаш. Неш пак, има боља сезона од ЕмВиПиската. Барбоса е најдобар тројкаш. Џемс Џонс е моуст импрувд. Раџа Бел е исто јак тројкаш. Неш навистина ги прави другите подобри.

- Нешти е пак МВП. Одамна не памтам некој да прави такви играчишта од пацери на такво ниво. Со СТАТ у екипа ќе бидат страшни!, само да фати ритам ѕверот.

Со Вејд и Шек у екипа, не смее подоле од топ 5 да се стаат. Ама со Вокер, Пејтон, Џеј Вил – никако у топ 4.

- Слагам се.

Бренд игра мушки, а Магети настапи само на 13 средби до сега. Уште да драфтуваа некој што не е Јарослав, ќе ги иселеа Лејкерси од Стејплс.

- Можеби и вака ќе ги иселат. Бренд не знае да игра поинаку. Уште И-Ти да продолжи да игра како до сега и Кори Шпагети да се врати, е тогаш ќе биде интересно. Не ми се веруе, Клиперси одма после топ 5.

Леброн е ѕверка, ама ко екипа не се доволно зрели да идат погоре.

- Леброн е екипата! Зззззз ја проспа сезонава, Дејмон и Маршалот се изгубија негде на патот до Кливленд, а стаклените прстиња на Лери Хјуз ги чинеа бољи пласман.

Полека заличуваат на екипа која ги поседува Винсенити и Кид. Нено Крстич е закон! :)

- Нено е д мен. Винс и Џеферсон се фаците, уште Кид да почне да игра како некад. Можда се чува за плеј-оф.

Кармело игра јака сезона, ама они се добро ситуирани на Запад благодарејќи на шупачката конкуренција у Нортвестот.

- Не е само поради конкуренцијата шупачка. Се изнамучија со повреди и пак се на врв на дивизија. Мело го изеде за Ол-Стар селекција, но комплетни се страшни за секој конкурент.

После Данкан, Крис Пол е уште еден супериорен продукт на Вејк Форест школата. Спиди Клекстон, е уште едно изненадување. Еби се Катрина!

- Раселените вака високо, а? Сасвим заслужено. Пол е иднината на плеј. Но хурикејн кен стоп ми. Разбра, Кате?

Гасоламабад се повампири, иако на Олстарот имаше сомнителен настап. Сепак, се осеќа отсуството на Стадемаер. Мора да се средат.

- Ел Завагасол се спастри малце за Олстарот, али пак не ми е некако муж у игра. Бен го изеде пред 3 милијарди? луѓе. Само брада не завршува работа. Потписот на Чаки можеби ќе ја спаси сезоната.

Резултатски подобри и од Вашингтон и од Милвоки, ама без Џермејн тешко да напредуваат. Да се молат да се врати што поскоро.

- Џим Кери се докажа у овие две сезони како најбољи тренер у лига за вадење максимум од просечни играчи. Сеа со Пеџа у улогата на Реџи би требало да мрднат, иако без Џермејн не прават ништо.

Добар скор, арно ама многу се слаби во дуели со јаките екипи. Ќе клизаат надоле.

- Ќе клизаат.

Играат топло-ладно, но благодарејќи на стабилноста на Аринас се прилично конкурентни на Истокот.

- Тоа кажува доста за Гилберто, но и за Истокот.

Коби.

- Да.

Игудала почиња да се развива. Ајверсон мора да биде растеретен. 33 поена и 8 асистенции секоја вечер се многу за мало истепано човече кое полека ги одминува најдобрите свои години.

-Премногу. Но, Крис има солидна сезона а никој не збори за тоа. Игуана мислам дека ќе почне да напредува дури догодина. Немаат одбрана.

Мемо е оската на нивната игра. Уште Лузер и Кириленко да се стегнат, мож да пркнат. Дерон Вилијамс мора да добие повеќе минути.

- Мемо со џигерицата е ѕвер сезонава и ја би го ставил на Ол-Стар на местото на Бин Гасол. Уште Калашњиковот да фати ритам и да не зависат од Милт Паласио на плеј, ете ги у плеј-оф.

Берон е здрав, ама некако се мачат. Шубе.

- Почнаа добро, али кратерот у рекет, а и увек на повреди подложниот Берон ги уназадија. Шурбе.

Сем Луол Денг, немаат некоја светлина.

-Имаат Глас на светлина. Како немаат. Бен и капетан Кирк им се главните фаци, се друго е супортинг кест. Тешко со само нив двајца да бидат добри како лани. Барем играат еден куп средби дома у следниов период.

Со Рон Артест мрднаа малце. Уше да оздрават скроз и ко нови ќе бидат.

-Со Рон-Рон се мрднаа малце.

Кеј-Џи си игра по свое, малце послаб од порано, Трики Фрики Рики кобајаги ќе му поможи, а Јарич кај иде, малер сее.

- Ништо од нив. Бегај од таму Кевинеееее!!!!!!!

На Трејси не му е до кошарка. Мож и на Јао.

- На Јао никад не му било до кошарка. Многу високо си ги ставил. Подоле, доста подоле.

Со Воли мож ќе сменат малце концепција, а и ќе му отворат место на Пирс да биде клач.

- Зулендер ги освежи, али ќе им треба многу повеќе од Пол и лепраконите у сала да се вратат у живот.

Ален иде надоле, заоѓа, иако го величаат, Рашард е збунет, Крис Вилкокс може да им помогне, ама ќе си завршат вака, утепани.

- Подолеее.

Крис Бош експлодира, Чарли Ви изненадува позитивно, ама се` друго смрди.

- Бош и Колина се иднината на Торонто. Сезонава е рибилдинг, али има надеж.

Френчајз преживува траума. Ете им го сеа Миличич, може ќе ги спаси.

- Тешко нив ако чекаат Дарк-О да ги спаси. Среќа што го имаат Двајт. Деновите на Френсис се одбројани.

Најмистериозниот тим у лигата. Онака, ко за у „Нерешени мистерии“, лесна му земја на Роберт Стак.

- Замисли го чичана од Нерешени мистерии како почнуе со најава - Тие беа на чекор до финалето 2001 година, но по неколку години во лигата, ги снема од д фејс оф д рт. Дали се во Сибир кај предците на Мониа и Кријапа или у Казакстан кај Борат. Ноу уан ноус. Хеф ју син дем?

И покрај се , свака част за Нејт.

Надежни. За со Харлем Глобтротерс или ЕндУан Миксејп Кру.

- Него што. Повисоко од ова друже, барем по последните десет утакмици.

Без Емека, толку.

-Мека им е душата, а Џералд и најт останатото. Со сталните повреди не можат боље.

11 Септември не е најлошото нешто што му се десило на Њу Јорк. Ајзеа Томас е полош. Ај шо се безнадежни, ама нивниот догодишен пик е во рацете на Џон Пексон и Булси. А сеа копиљот Нејт ќе долее уште малце его. Лери Браун ќе заплаче до крај на сезона. Сигурно.

-Нека заплаче. Така и му треба кога лета по пари. Жал ми за фановите на Никси.

Леброн Пистонс
Јас ја праев сликава ;)
И така помина уште едно Олстар доживување, коа ќе остане запаметено како дебитирањето на Енко пред пошироката јавност. Нормално, и доблеста на Дејан Лекиќ, и закопувањето на секирата со МакНБА. Ај да не лижам :) Утакмицата помина рапаво. Имаше од се` по нешто, и акробации, и финти, и неизвесност, и бламажи. Наместо да праам некаков си рекапитулар, ќе истресам неколку свежи впечатоци. Прво, преку таквото ми е од лежерности. Ај дебитантите, ги разбирам. Ај сабота вечер, и тоа разбирам. Ама на што личеше тегавењето по терен на одредени ликови.. башка распрдениот Трејси Мекгрејди со стегачот преку очи.. као он нешо навреден, дава изјави цело време како имал мучнина, и сеа сите треба да го тешат, и он таков утешен да дае 43 поена. Пак околу тие 43 - Коби пред утакмица дава изјава дека не сакал да дава 43 за новинарите у весниците да имаат за што да пишуваат. ДАТИБАМ ГЛАВУЧОТ! После тоа, СО КОЈ ОБРАЗ, АМА СО КОЈ ОБРАЗ тој Флип Сандерс се осмели да го приреди хоророт на кошарката коа ги убаци неандарталците од Детроит. Мислам, ај не лежерност, ама тоа на шо личеше? Ко шо приметив, на крај на трета, 2 минути кош не видоа Западњаците, а нешо слично и у прва четвртина се деси. Ма ја не знам зашо не го избраа и Принс, и Делфино, и Мекдајс, ма цел Олстар у Детроит да се одржува. Но, тоа е тоа. Ко шо Грчка е европски шампион, така и овие смуковите ја разрушија целата концепција. Многу сумњиво беше што Аринас пројде цели 6 минути на паркет. А Бен 18. А Рашид само 5. Тој Бен е музејски експонат за кромањонец шо лови диви животни и ги јаде, им ја дере кожата и се замотува у неа. Мерион ај шо не знае да шутира.. уствари шо ќе го зборам. Трет стрелец на Западот беше (?!) Ама затоа можам да упатам еден апел до Картер да ги артикулиса тоа куцањата. Ај еднаш, ама два пати! Леброн, добар беше. МВП. Алал да му е. Заслужено. Али ко шо вика другар ми Џедајот, многу личи на дедо. Мао Це Тунг, јасно ми беше каква партија ќе пружи уште кога се измрда така растревожено на почеток, мислев се скрши. Шекил пак, си се наметна ко фаца бр. 1, ама шпиунски го изеде од Коби, ем еднаш ко му се ишуња меѓу нозе, а еднаш ко го залепи, па од риспект му судеа фаул. Е дебели, дебели, да си останеше у ЛА.. Ева Лонгориа не се виде. Затоа пастувот и` пуцаше 3-8 од поле и имаше 5 изгубени топки. Гасоламабад, прав феномен. За 14 минути, 0 поени и 12 скока. И каква банана, дупла, попи од гореспоменатиот кромањонец, па то страва и ужас у цела Шпанија. Гарнет, 1-9 од поле. Може он и боље. Крис Бош, 8 поена со 8 скока, а генерацискиот му Вејд 9-11 од поле. Мож требаше да се продумаат околу МВП.. пошто Флешот на крај си го дае решавачкиот поен по офанзивен скок. Одговорот е 5-14. Ужас. Али поголем ужас од дресовите.. ау, очобол.. па то се мешаат бои, па то коцкасти бројки, па то стегачи преку очи, абе РГБ фестивал.. Иначе Ејвори Џонсон официјално влага у категорија за најпискав глас евр. Ко да му стаиле јастог у гаќи. Башка фармерски изговор: „Јеао, хеиеј Јеао! Пик`н рол, Јеао“ Пол Пирс нека ургира да го трампаат у Детроит, му се уарни со тоа бандата да игра. Чонси, стабилно, 15 поена, 4 скока и 7 асистенции за 11 минути. Браво. РИП, онака, колку да се рече. Стив Неш у знакот на Коби Брајант - 2 поена, 5 скока, 6 асистенции. Тоа дека химната на Канада беше у сенка на америчката од Дест`ни`с Чајлд (хихи ова со апострофиве). За тоа дека Бренд е дојден да се надигрува ми стана јасно од почеток. Ете зашо Клиперси се јаки. Алал и нему. Реј Ален, 0-7 за тројка. Пензија? Едино тоа куцањето на почеток, малце душа покажа. Данкан 15 поена и 10 скока, 6-7 од поле. И 5 изгубени топки, али океј е, роботски, то шо се бара тоа си учини. Али, целосно, добра утакмица. Само ја мора да искритикувам. Еве ко шо ќе мавнам отворена критика дека Енко и Дејан беа премногу оптоварени со МВП.. али се прифаќа, шо. А тие пораките, епа сакате да глеате Олстар, мора и некој да го плати.. капитализмус. А да, Бевета е исти Јеремие од Алан Форд само без цвик! Конечно: победа на Источните, МВП Леброн Ноктогризачот Џејмс, најмлад у историјата шо го добил тоа чкартното навидум кристално трофејче шо ќе му фаќа прашина у витрина додека штама на трибина, абе тоа милина, нокти гриза ко грисина, елегантен ко балерина, пливај Делфина и сл. Иначе, ако Коби на крај даеше некоја тројка, он ќе требаше да си биде МВП, а не тоа говедото Мекгрејди кој од прв напад тргна да брка рекорди. Епа ТиМек, шо ми е мило да знаеш.. со туѓи перја нема китење. Најатрактивен момент се подразбира дека беше последниот поен на Коби, со дриблингот и фејдавеј шутчето.. а нормално дека на полувреме не беше до таа мера лош ко шо Енко Кобимрзецот го престави, туку се фокусираше на тимска игра. Па на полувреме имаше 4-4-5, а ако фатеше да пуца ко луд сите ќе го кудеа дека е болно себичен. Дипломатија. А ја нормално дека се зезам, попушта концентрација, побогу, 6:20 е. Ако на постов нема слики, значи ме мрзело да ги ставам. И ДА, НЕ Е САМО ЕНКО МАКНБА, ДА ВИ ГО КЛАМ. ПОБОГУ, ЈА СУМ ОСНИВАЧ!

Sunday, February 19, 2006

Breaking Stern News
Не се баш брејкинг, ама да разблажам ова горчината од саботава.
  • Нешто што може да биде фрка за квалитетот на плејофот, е најдобрите два тима у Лигата, (хипотетички), да се сретнат уште во втората рунда на плејофот. Рецимо - Далас и Сан Антонио, соодветно, се уан-ту, у севкупен скор, но и у истата дивизија. Тоа значи дека ако почне сега плејофот, Далас би биле први носители на Запад, а Спарси би клизнале на четвртото место, пошто 2 и 3 се резервирани за шампионите на Пацификот и Нортвестот. У втора рунда, би се сретнале токму тие Мавси и Спарси, а тоа ќе значи дека еден од топ двата тима у Лигата ќе лета у рана фаза. Шо не е у интерес на гледачите, а со тоа не е у интерес и на Дејвид Штерн.
  • Иако се шпекулираше дека Олстарот мож да иде у Европа или Јапан, подогодина најверојатно ќе биде у Њу Орлеанс (градот научил да плива :) ). Ќе има нова дисциплина - скилс челинџ у мокар подрум, пуцање тројки на бранови и подводни куцања :). Се шалам, Њу Орлеанс на големо се реновира, а со тоа и арената на Хорнетси, а со тоа и се отвара шанса за Олстарот да се игра таму.
  • Е сеа, тоа шо се реновира салата све у Њу Орлеанс значи дека Хорнетси догодина се враќаат дома, но, Дејвид Штерн, поттикнат од домаќинлукот на Оклахома, а и спремноста за одржување на профи натпревари и на Анахејм, Сан Диего, Канзас Сити итн, веројатно веќе кова план за нова експанзија, иако тоа нема да биде у догледа иднина.
  • Соникси имаат мука - не можат да добијат одобрение за користење јавни фондови за градење нова сала. Ако до 2010 не се среди овој проблем, Млазњаците ќе се селат негде.. негде.. на друго место де.
  • Штерн е расположен за селење на некој тим у Лас Вегас, пошто таму воздухот е зелен од доларите, но, како прицнипиелно чиче, мрско му било ради тоа што у казината и кладилниците имало можност за обложување на НБА утакмици. Ама се` си мислам дека доларчето ќе надвладее.
Saturday Night Резил
Ол Фарс Викенд. ФАРСА! Првин, симпатичен момент на МекКарти и химната. Кај нас ќе ја пеел Тони Симич. Така се шпекулира. Океј, почна, прво биднаа шутинг старс. Нема шо да се дрви, лежерна и глупа активност, у која не знам шо бара Меџик (шутинг стар? боље у Скилс Челинџ да го пратеа), не знам шо бара мерион со тоа камењарското шо му го нарекуваат ШУТ (Мерион и шут? шутинг стар? тоа фрлање камења е, не е шут). Ај бидна, Тони Лонгориа и екиапта си тепаа. Скилс Челинџ - срамота, сите испогрешија сем Вејд на крај. Господинот МВП се изрезили, ја побрзо ќе напраев, мислам срамота, никаква дисциплина ко шо вика Бето, ни возбуда, ни ништо, ко шо вежбавме со сталките на тренинг, со таа разлика шо овие ги глеа цел свет. Тројки - добро бе, целта на тројките е да се погодува, а не да се утиња. Капак на све - Дирк, инаку мојот фаворит, успеа да влезе у финале благодарејќи на тоа што задњата шарена ја утера после истекот на времето. Натака сосема коректно си тепаше, ама пак, си го расипа впечатокот. И куцањата. Прв момент - Џош Хајфлаинг Смит - сосема „просечно“ се џитна со две од рекет (не беше тоа од слободни, ја нагази, а башка и изглеаше млитаво). Знам дека ќе ме кара Флајт75, али грешка му беше на Џош она со лентата. Стварно. Сите помислија дека ќе рипа од таму. А дека судиите го зезнаа, го зезнаа. Тоа куцање е за 45, минимум. После тоа, у финалето, нема шо да се полемизира - Нејт Робинсон се измачи, онака гревче, му се смееја другиве, сапунска опера у режија на Џет Кени Смит, буквално провидна местенка. Капак на све стаи Игуана кој после двете МАЕСТРАЛНИ изведби, коа требаше да настапи со нешто ново, изведе куцање кроз нозе, шо е досега видено 15-16 пати, во изведба на Рајдер, Коби, Картер, Џеј Рич, Дезмонд Мејсон, Амари Стадемаер, Леброн и Принс лани на Руки вс Софморс, Хеликоптер од ЕндУан, па дури и од тој белецот, Русинот, шо не ми текиња као се вика. Коа требаше да го срози раскоканиот копиљ, он така лефтерно си ја закуца, а па жирито хоштаплерско, за 1 бод го зезнаа. Свака част за Нејт за сите до едно куцања (сите беа кул, па дури и она со Q) ама и баба ми ќе закуцаше после толку обиди. Следната година саботната вечер нека си ја снимаат у студио, нека си ги намонтираат куцањата, нека ни ги пуштат само. Се сложувам дека куцањата на Нејт можеби севкупно беа подобри од Игуана, ама НЕДОПУСТЛИВО е по толку обиди да има шампионот. Нека ви текне како само лани го исвиркаа Крис Бирдмен Андерсен, како преклани победи Фреди Џонс благодарејќи на промашувањата на Џеј Рич, а исто така, нека се има во предвид како и она иако млитаво, сепак сосем поштено забивање на Смит у првата рунда, само заради грешка у залет (не се ни одрази) беше обесправено со 41 поен. Бедна саботна вечер. Единствено добриот коментар на ѕвездата на МакНБА Блогтротерс, Енко а.к.а Каракаш вредеше да се следи. Ко за Софмор, беше бољи од коа беше Руки :) ПС. Една статија на НБАдрафт.нет вика дека иако официјално се води као 175, Нејт Робинсон е 168 цм висок (weaknesses делот). Затоа Спад Веб е повисок. Таа евиденција е изглеа илеџење за да се протне у амерички фудбал (пошо Нејт освен као добар кошаркар беше и добар фудбалер). ППС. Да, пропуст беше шо Енко и Лекич не ги кажаа правилата за неограниченост со време и со обиди (нешто што е кобно по убавината на овој турнир, шо се виде и вчера). Еве и ја конструктивна критика.

Saturday, February 18, 2006

Игуана МВП и Каракаш ко-коментаторот
И така почна Олстарот. Доаѓам синоќа поднапиен дома, нешо на ХХЛ глуп порниќ, на нет живо пиле нема, и ај се паркирав пред ТВ. Конечно почиња забавата на Спорт4. Се исфрла Лекиќ у кадар, а покрај него еден згоден млад мрк дечко, онака, као бил највечи познавач на НБА. Како не бе, ја шо сум? Нема врска, тоа беше вашиот и нашиот Каракаш, бивши манекен, наркоман, ветеринар и тутуноберач, а сега НБА стручњак :) Од почеток малце трема шо е неизбежно, али после тоа мислам дека се уклопи у шемата шо ја има Лекиќ за овие натпревари - муабет околу Лигата, за среќа овој пат без „пикантерии“. Енко, палец од мене (зборевме после на телефон, делевме импресии до 6 сабајле, ова е успех како за блогот МакНБА, така и за спортот, па и за Македонија воопшто). И тоа, онака, мило ми е шо ги надминавме разликите со Дејан, и ни успеаа терористичката стратегија. Се зезам бе, све спонтано дојде. Инаку, утакмицата знаев дека ќе биде тапа. Имено, и` приоѓам вечерта не една цура, и прв муабет нешо ова она, и не знам како се деси да се спомене книги и сл., и бичов ми вика „ја не читам книги, никад не сум читала“. Ма да ја млатнеш со мокра чорапа. Нејсе, после таков муабет, нема шанси да се глеа добра утакмица. Ова уствари може да биде еден апел до Лигата и Дејвид Штерн: нека биде тоа стандардна утакмица, нека има правила ко за нормална утакмица, и да глеам малце акција. Ми текиња бе коа играа само дебитанти, исток вс. запад, милина, то борба, дух натпреварувачки, Коби коа дае 30 поена рекорд, онака, Дејмон Стадемаер пред тоа, абе УТАКМИЦА. Вчера глеав само недоквакани пилиштарци шо се натпреваруваа кој поѓупски потег ќе напраи и кој поише ќе се исцепа. Да сакав тоа да глеам, ќе си пуштев ЕндУан Микстејп некој. Значи - утакмицата беше неконцепцуализирана акција, фрка, хаос, брканица, мижитатара, генг бенг, оргија, букаке, скет, снаф, бдсм, фистинг, фетиш, бич, нига, мадафакинг бич ес нига, ху лет д догс аут, гет лоу, ин д клаб, таг лавин, маф дајвин и све, само кошарка не. Копиљаци шо идете на блогот, вие не треба тоа да глеате. Ќе добиете грешна слика дека мајмуните у ЗОО се кошаркари. ОК, у една таква попара најснаодлив беше Игуана мадафака, кој сем тоа шо леташе и прелетуваше, убаци и по некое шутче, покажа вештина со топка, се исцепа ко да е од гето, али у глобала си заработи тоа трофејчето. Рукијата беа тоталка индолентни, Чарли Ви изигра океј иако после прва четвртина си напраи куропрч и мудомрс пауза. Крис Пол на моменти го немаше, на моменти он беше ненадминлив.. абе ај, шо анализирам ја ова, боље ќе идам да анализирам маалски баскет - поише смисла има.
Игуана МВП
Ај да видиме шо ќе каже коментаторот. ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Ко-коментаторот сез:(онака, озбилно) А бе, се се деси некако апансаз. Дури ја спремав Ол-Стар најавата за викенд бројот на весникот, на работа ми се јави Лекиќ и ме покани кај него на кафе (нешто што ја и Шеп му го ветивме минатата недела, ама немавме време да го исполниме). Редовните посетители на блогов знаат за нашата ситуација со Дејан и неговите факти у претходните преноси, така да, не беше мала ствар кога тој лично се јави да ме покани. Отидов, направивме муабетче, кое од пет минути се претвори во саат време, ме прошета низ Спорт4, кое за разлика од тоа што очекуев, беше доста добро средена ТВ. Како колега, ми кажа дека ќе му биде чест јас да бидам дел од петочната вечер и така бидна. Е сеа, ја не се спремав за преносот сабајлево, ама ич. Пред се зашто имав некои други обврски до кај десет. Нема везе, отидоив таму и се договоривме пошто утакмицата и онака увек е тапа, барем за вистинските баскет фанови, да си праиме, онака, лежерен муабет за НБА и се околу неа. Као шо знаете, ја немам проблем со тоа. Пљус, стигнав и да ја промовирам МакНБА на ТВ за време на доста гледан настан. Ватевр. Малку беше вуна на стартот, кога ми кажаа дека прво ќе идеме у кадар, што и сигурно се примети по моето здркување кога Лекиќ ме претстави. Признавам, некоја минута имав почетничка трема, ипак и ја бев руки на ТВ. Али, после минута-две се беше ОК и барем мене од оваа гледна точка, а и според луѓето, од кои најголемиот дел не ни знаеа дека ќе се најдам таму, се поминало ОК. Ја ќе се глеам после на снимка (ако не заспијам) па дури онда ќе бидам стварно критичен кон себе. Шеп, барем се изназборев за Вилануева, а? И Шеп, не ги лажи луѓето, манекен не сум бил никад. Постот погоре е со убедливо најмногу досега порно појмови. Се слушаме вечер па...