Monday, February 20, 2006

Леброн Пистонс
Јас ја праев сликава ;)
И така помина уште едно Олстар доживување, коа ќе остане запаметено како дебитирањето на Енко пред пошироката јавност. Нормално, и доблеста на Дејан Лекиќ, и закопувањето на секирата со МакНБА. Ај да не лижам :) Утакмицата помина рапаво. Имаше од се` по нешто, и акробации, и финти, и неизвесност, и бламажи. Наместо да праам некаков си рекапитулар, ќе истресам неколку свежи впечатоци. Прво, преку таквото ми е од лежерности. Ај дебитантите, ги разбирам. Ај сабота вечер, и тоа разбирам. Ама на што личеше тегавењето по терен на одредени ликови.. башка распрдениот Трејси Мекгрејди со стегачот преку очи.. као он нешо навреден, дава изјави цело време како имал мучнина, и сеа сите треба да го тешат, и он таков утешен да дае 43 поена. Пак околу тие 43 - Коби пред утакмица дава изјава дека не сакал да дава 43 за новинарите у весниците да имаат за што да пишуваат. ДАТИБАМ ГЛАВУЧОТ! После тоа, СО КОЈ ОБРАЗ, АМА СО КОЈ ОБРАЗ тој Флип Сандерс се осмели да го приреди хоророт на кошарката коа ги убаци неандарталците од Детроит. Мислам, ај не лежерност, ама тоа на шо личеше? Ко шо приметив, на крај на трета, 2 минути кош не видоа Западњаците, а нешо слично и у прва четвртина се деси. Ма ја не знам зашо не го избраа и Принс, и Делфино, и Мекдајс, ма цел Олстар у Детроит да се одржува. Но, тоа е тоа. Ко шо Грчка е европски шампион, така и овие смуковите ја разрушија целата концепција. Многу сумњиво беше што Аринас пројде цели 6 минути на паркет. А Бен 18. А Рашид само 5. Тој Бен е музејски експонат за кромањонец шо лови диви животни и ги јаде, им ја дере кожата и се замотува у неа. Мерион ај шо не знае да шутира.. уствари шо ќе го зборам. Трет стрелец на Западот беше (?!) Ама затоа можам да упатам еден апел до Картер да ги артикулиса тоа куцањата. Ај еднаш, ама два пати! Леброн, добар беше. МВП. Алал да му е. Заслужено. Али ко шо вика другар ми Џедајот, многу личи на дедо. Мао Це Тунг, јасно ми беше каква партија ќе пружи уште кога се измрда така растревожено на почеток, мислев се скрши. Шекил пак, си се наметна ко фаца бр. 1, ама шпиунски го изеде од Коби, ем еднаш ко му се ишуња меѓу нозе, а еднаш ко го залепи, па од риспект му судеа фаул. Е дебели, дебели, да си останеше у ЛА.. Ева Лонгориа не се виде. Затоа пастувот и` пуцаше 3-8 од поле и имаше 5 изгубени топки. Гасоламабад, прав феномен. За 14 минути, 0 поени и 12 скока. И каква банана, дупла, попи од гореспоменатиот кромањонец, па то страва и ужас у цела Шпанија. Гарнет, 1-9 од поле. Може он и боље. Крис Бош, 8 поена со 8 скока, а генерацискиот му Вејд 9-11 од поле. Мож требаше да се продумаат околу МВП.. пошто Флешот на крај си го дае решавачкиот поен по офанзивен скок. Одговорот е 5-14. Ужас. Али поголем ужас од дресовите.. ау, очобол.. па то се мешаат бои, па то коцкасти бројки, па то стегачи преку очи, абе РГБ фестивал.. Иначе Ејвори Џонсон официјално влага у категорија за најпискав глас евр. Ко да му стаиле јастог у гаќи. Башка фармерски изговор: „Јеао, хеиеј Јеао! Пик`н рол, Јеао“ Пол Пирс нека ургира да го трампаат у Детроит, му се уарни со тоа бандата да игра. Чонси, стабилно, 15 поена, 4 скока и 7 асистенции за 11 минути. Браво. РИП, онака, колку да се рече. Стив Неш у знакот на Коби Брајант - 2 поена, 5 скока, 6 асистенции. Тоа дека химната на Канада беше у сенка на америчката од Дест`ни`с Чајлд (хихи ова со апострофиве). За тоа дека Бренд е дојден да се надигрува ми стана јасно од почеток. Ете зашо Клиперси се јаки. Алал и нему. Реј Ален, 0-7 за тројка. Пензија? Едино тоа куцањето на почеток, малце душа покажа. Данкан 15 поена и 10 скока, 6-7 од поле. И 5 изгубени топки, али океј е, роботски, то шо се бара тоа си учини. Али, целосно, добра утакмица. Само ја мора да искритикувам. Еве ко шо ќе мавнам отворена критика дека Енко и Дејан беа премногу оптоварени со МВП.. али се прифаќа, шо. А тие пораките, епа сакате да глеате Олстар, мора и некој да го плати.. капитализмус. А да, Бевета е исти Јеремие од Алан Форд само без цвик! Конечно: победа на Источните, МВП Леброн Ноктогризачот Џејмс, најмлад у историјата шо го добил тоа чкартното навидум кристално трофејче шо ќе му фаќа прашина у витрина додека штама на трибина, абе тоа милина, нокти гриза ко грисина, елегантен ко балерина, пливај Делфина и сл. Иначе, ако Коби на крај даеше некоја тројка, он ќе требаше да си биде МВП, а не тоа говедото Мекгрејди кој од прв напад тргна да брка рекорди. Епа ТиМек, шо ми е мило да знаеш.. со туѓи перја нема китење. Најатрактивен момент се подразбира дека беше последниот поен на Коби, со дриблингот и фејдавеј шутчето.. а нормално дека на полувреме не беше до таа мера лош ко шо Енко Кобимрзецот го престави, туку се фокусираше на тимска игра. Па на полувреме имаше 4-4-5, а ако фатеше да пуца ко луд сите ќе го кудеа дека е болно себичен. Дипломатија. А ја нормално дека се зезам, попушта концентрација, побогу, 6:20 е. Ако на постов нема слики, значи ме мрзело да ги ставам. И ДА, НЕ Е САМО ЕНКО МАКНБА, ДА ВИ ГО КЛАМ. ПОБОГУ, ЈА СУМ ОСНИВАЧ!

14 Comments:

Blogger toni4yu said...

Aj i ja da ti cestitam. Dobro se snajde ko za pocetok, samo za naredni utakmici komentiraj od utakmicata i igracite sto igraat t.e. da ne begas od temata:). istoto vazi i za lekic.
pozdrav
P>S> inace ja i ti na vremeto iame igrano basket u partizan:)( te poznav na TV)

2/20/2006 10:42:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

Ко прво разочаран сум од ОЛ СТАРОТ а причините се следни:
Т-Мек не знаеше на кој начин да биде на центарот на вниманието па се обиде со "не ми е до кошарка", и од прв напад сакаше да биде главна фаца во својот двор, и по којзнае по кој пат се покажа дека Т-Мек не е т.н. клач играч ко што е Коби.
Потоа ми мирисаше на наместена работа МВП кој заврши во рацете на ЛеБрон, ко Штерн да сакаше нов рекорд и го доби за најмлад добитник на МВП трофејот.
Потоа тој тренерот Џонсон ама апсолутно не знаеше поточно појма немаше како да им ја додели минутажата според бројот на добиените гласови па со тоа Коби иако 2 милиони и плус гласови доби повеке седеше на клупа одколку во игра.

2/20/2006 02:00:00 pm  
Blogger Ико said...

Т-мек ме разочара.... се запна и се запна и се запна и запна и запињаше и напињаше цела утакмица ко животот на децата да му е во прашање ако не даде 40 коша.... Не за друго...Коби да правеше така сите ќе плукавте по него а вака ретко кој ќе плука по Т-мек...

Ол-старот беше онака...интересен....ништо спектакуларно...

2/20/2006 03:56:00 pm  
Blogger Karakash said...

Рк, пљук, прт, пљук, пљук Ти-Мек. Никој, а?:)

2/20/2006 08:44:00 pm  
Blogger Karakash said...

Оснивач, а?:)

2/20/2006 08:45:00 pm  
Blogger марче said...

dick bevetta a.k.a jigsaw (saw2) :)))

2/20/2006 10:45:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

XEDAJ: prvo ALL-STAROV SRAMOTA!kade be ke prajme idnina vo NBA so mvp lebron? ne moze,ne ide,ne trpi. LeBron MVP? ke se sluci potop,kataklizma,ke se razbolam,ke me fati pticji grip. ne moze 21 godisen kopilj so faca na DEDO da zima MVP! SRAMOTA.

2/20/2006 11:26:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

XEDAJ: by the way milo e sto "avtorot" me spomnal u post-ov.
SVAKA CAST ZA ENKO!BOLJE KOMENTIRAS KOGA SI POOPUSTEN!

2/20/2006 11:29:00 pm  
Anonymous чоте said...

Просечен ОЛСТАР. Сме глеале и бољи, ова зборам се на се у целина. Засраа работа со тоа втората вечер. Прво, Дирк влезе у финале иако последната шарена што ја погоди беше по истекот на 60те секунди. Ај тоа мање више. Ама вечерта тотално ја дозасра Нејт Робинсон со бескрајните обиди да закуца така ко што замислил. Каракаш рече дека последното забивање било од 14ти пат?! На ништо не личеше тоа, забивањата стварно беа екстра, ама сепак впечатокот ќе беше 10 пати посилен ако му успееше забивањето од 2-3 пат. А криво ми е и за Џош Смит, што му требаше тоа со селотејпот. Абе ако памтам добро, пред едно 5-6 години други правила имаше на натреварот во забивање.(или не?!) Ти даваат 2 минути и праи што ќе праиш. Ова на ништо не личи!
Првата вечер нема да ја коментирам, не очекував ништо од таму.
Главниот натпревар не беше лош, иако 4те играчи од Детроит требало да одмараат дома, Ева исто, Данкан исто, кој морон гласа за Данкан у почетна петорка не ми е јасно?! Ај за кинезот разбирам:Кенези, ама за Данкан, пичку матер. Аринас не доби шанса, Реј Ален камен, Гарнет е надвор од форма, Вејд и Свинњата солидно,Крис Бош исто, Картер утна две забивања ама сепак ОЛСТАР без него не е ОЛСТАР. Леброн заслужено беше прогласен за МВП, он за разлика од Мекгрејди не се сереше пред викендот со филмовите за депресија и како што кажа Шепард мучнина:) единствена мана негова е грицкањето нокти:), ќе беше штета Запад да победи и Мекгрејди да биде МВП. Коби може повеќе, ама и он глуми лудило.... Другите не се за коментар...просечно просечно...Неш,Пирс,Ајверсон,Мерион,
Брент,Гасол.. рака на срце од нив и не се очекуваше ништо посебно...
И да, солиден коментаторски тандем, иако требаше Каракаш да седне побилску до Лекиќ, и коа Лекиќ ќе лупне нешто, да добива лакт у слабина :). БАјонсе...
П.С. Знае ли некој што се дешава со Љ.Николовски? Во земјава ли е?

2/21/2006 01:44:00 am  
Blogger Shepard said...

љубо као у америките бил.. никој не знае.

2/21/2006 03:12:00 am  
Blogger Shepard said...

иначе, убав коментар чоте..

мож ќе напраиме еден пост од ваши коментари.

2/21/2006 03:13:00 am  
Blogger Laf said...

This comment has been removed by a blog administrator.

2/21/2006 03:32:00 am  
Blogger Laf said...

Абе шо бидна со додавање на уште 10 играчи на листата на 50 Greatest (т.е. 60 Greatest сега би било)?

2/21/2006 03:34:00 am  
Blogger Shepard said...

nobody knows

2/21/2006 08:47:00 pm  

Post a Comment

<< Home