Wednesday, May 31, 2006

Брзам, брзам, не можам...
Немам многу време за пишување, го спремам супрајзот. Затоа, оставам на некои од нашите добри пријатели да си кажат што им лежи на душа пред вечерашнава Гејм 5 у Детроит, која може да им биде задња на Пистонси сезонава. Пљус, фала на сликата на пријателите од Farlane, NBA Comix - SI; TheAssociation; Need4Sheed и Detroit Bad Boys

Tuesday, May 30, 2006

Плескавица...со Шопска
Сликава е сменета со цел да ви покажам какви НБА стручњаци се типците од ЕСПН, кои после неколку саати ја исправија грешката. Али, пажљивите момци низ вебот им ја фатија глупоста. Пазете ја легендата за сликата. Плус, сеа доле го имате плеерот на коуст ту коустот на Шек. Плес, плес, плес, плес....па после глуми лудило кај судии, како "Hе го пипнав, жими мајка!!!" Не дека судиите не направија една-две грешки сабајлево, ама тие беа и на двете страни. Примадоните од Детроит изненадени од тоа што судиите конечно почнаа да ги свират нивните сники фаулови и плескања се убија од плачење и правење фаци накај судиите....а на крај тие беа исплесканите. Вејд и Шек се на корак до финалето, ама се уште не би ги отпишувал Пистонси, кои се к'ниња кои знаат да запнат кога најмалце се очекува од нив. Флип Сандерс од друга страна, уште од сега го отпишувам. Kошон на Вејд од зад грб преку Дајс и coast to coast-oт на Шек... Иначе, гледам дека не можете да спиете од тоа "Се е бело у Мајами" филмот. Финтата зашто е така, и плеј-оф средбите на Хит изгледаат како да се играат у Дубаи е чисто маркетиншка и е дел од кампањата на Мајами наречена "WhiteHotHeat" според која се замолуваат сите со карти да бидат облечени у бело, а и седиштата се преслечени у бело, така да да не се примети кога на трибините на старт не се до задње место исполнети. Лани Мајами ја имаше истата финта у плеј-офот, само што тогаш сите беа облечени во црвено, како дел од кампањата наречена "RedHotHeat". Ај сеа на спиење.
* * * * *
Како допуна, еве го и текстoт за у новини.... Мајами и порано бил вака блиску до финалето, но никогаш со вака комотно водство и никогаш со поголема самодоверба (like now). По кој знае кој пат во своите кариери, Двејн Вејд докажа дека нема човек на планетава кој може да го чува кога ќе влезе во ритам, а Шекил О'Нил докажа дека нема човек кој може да го спречи кога ќе прими топка во рекетот. На четвртата средба од серијата со Пистонси, Мајами тоа го искомбинира со цврста и активна одбрана и одлична последна четвртина за победа од 89-78 и водство од 3-1 во финалето на Истокот. Тоа ги става Хит на еден чекор до големото финале, со три меч топки во своја рака. Минатата сезона тие водеа со 3-2 против Пистонси, но ги загубија следните две средби, создавајќи глад која можат да ја задоволат со само уште една победа во оваа серија. Клучот на подобрата игра оваа година лежи во новите имиња, но и во пристапот на Мајами кон секоја средба како да е седма, нешто за што најзаслужен е Пет Рајли. Тој нивен пристап беше евидентен и на 4. дуел, кој по израмнетиот старт во втората четвртина ги исфрли на виделина сите позитивни карактеристики на "жешките". Така, можевме да го видиме Џејмс Поузи како се фрла по топка во првиот ред од трибините, влетувајќи директно во познатите ар-ен-би ѕвезди Ашер и Џермејн Дупри. Го видовме Ентоан Вокер на влез како го изнудува третиот фаул на Рашид Волас, а потоа и им покажа три прсти на резервите на Пистонси, колку да ги потсети кој прекшом му е по ред на Шид. Го видовме Шек, кој застана на 21 поени и девет скокови, како потстетува на времето кога играше за Орландо, блокирајќи го пасот на Ричард Хамилтон и водејќи ја топката до кошот на Детроит ореку целиот терен за лесно положување. И на крај, бевме сведоци на растот на големината наречена Двејн Вејд, кој погоди одлични 8-11 од поле за конечни 31 поени. Сепак, и покрај одличната игра на Мајами, гостите на полувремето заминаа со минус од само шест поени, минус кој по седум минути игра во третата четвртина станаа плус седум, најмногу по заслуга на зоната за која Хит немаа решение и која не му дозволуваше на Вејд да прими топка. Пистонси беа во добра позиција да изедначат на 2-2, но ударното трио Билапс и двајцата Воласи влегоа во проблеми со лични, а и Вејд не можеше долго да остане во сенка на нивната одбрана. Поените на Двејн од зад грб под фаул од Антонио МекДајс на средината од последниот период ставија точка на средбата и ги деморализираа Пистонси на пет минути до крајот, кога Мајами поведе со плус 12 (79-67). Ол-Старот не само што уфрли 12 поени во тие 12 минути, туку и имаше две големи асистенции за тројки на Поузи и Гери Пејтон. Гостите се обидоа со се да го запрват во финишот, но залудно. Нешто на што ќе мора да поработат доколку уште вечерва не сакаат да си ја завршта сезоната, и тоа на домашен терен во Детроит.
* * * * *
Играчите на Детроит се познати по тоа што секогаш на погрешно место ја бараат причината за речиси секој нивни пораз, а овој пат, за да не се свртат кон Флип Сандерс, тие им се свртеа на оние кои се најлесни мети, судиите. Но, судиите не се виновни што Пистонси толку се истрошија во текот на сезоната па сега и физички и психички почнуваат да паѓаат кога е најпотребно. Не се судиите виновни за тоа што тие не можат да одржат високо ниво на игра во текот на сите 48 минути. Играчите се подеднакво виновни колку и тренерот, но оваа серија неизбежно стана референдум на тренерските плеј-оф квалитети на Сандерс.

Sunday, May 28, 2006

Shaq Daddy
После финалињата по конференции ќе направам еден пост за се што научивме од секоја серија посебно, а ова нека биде како привју. Една ствар која како сите да ја заборавија оваа сезона е таа кој е и што значи за НБА Шек. Додека вниманието, сосема разбирливо, се вртеше кон некои помлади фаци (една од нив расте во самиот двор на Шек), некако во сенка падна човекот кој обележа една цела декада и пол и кој претставува уникатна појава која има свое посебно место во историја на баскетот. Со играта против Детроит, Дизелот им ги отвара очите на сите кои го подзаборавија, кои рекоа дека е преспор, предебел за пак да биде доминантен како некогаш. Можеби тој не е оној од пред четири-пет години, зашто и железни колена би попуштиле секој ден да мораат да носат 150 кила, но никако не смее да се каже дека Шек више не е Шек. Не знам за вас, ама мене ептен ми се праи ќеф кога го гледам како си игра со високите Пистончиња, посебно со Бен, кој нали, четири сезони по ред е најдобар дефанзивец (за тоа колку ја заслужува таа награда афрото имам пишувано и порано). Гледајќи го Шек на дуелите со Детроит, па и со Нетси и некои со Чикаго, научивме дека кога сака и кога не му свират смешни фаули у напад, Шек може да биде доминантен како некогаш. - Научивме дека тој е доволно паметен да знае дека нема потреба да има 40 обиди од поле секоја вечер, не покрај играч како Двејн покрај себе, кого тој го нарекува "најскромниот момак и најголемиот талент" со кој играл. - Научивме и дека кога треба, Шек знае да се постави како лидер и да им го плесне у фаца на Вокер, Пејтон и другите момци, како после 2. средба у Детроит, кога ги врати на земја своите помошници, правејќи ги свесни дека токму тоа е нивната улога - да бидат помошници. - Научивме дека во ерата на изумирање на центрите, Шек е последниот голем од нив, освен ако Јаоза пак не огладни следната сезона. - Научивме дека нема човек кој без помош од судиите може да го чува Шек, па ни сега кога има 34 години. - Научивме дека Шек е најподвижниот човек на планетава со таа висина и тежина и дека Мајами направи фантастична трампа со Лејкерси пред две лета, после која не знам како може Мич Купчак уште да не е линчуван. - И задње, научивме дека секоја споредба на Бен Волас и Шек е жива навреда за Дизелот и стално кога ќе чујам такво нешто на ТВ или ќе го прочитам негде ме тера на повраќање. Тоа е како да се споредуваат Матераци и Роналдо, Симиќ и Пеце, баби и жаби, Костовски и Марв Алберт...

Saturday, May 27, 2006

Брејк
Ај малце да одмориме од плеј-оф ствари. По се изгледа и на Коби конечно му успеа да започне некаков тренд во лигата. Барем ако еден после него се смета за тренд. Амари Стадемаер, исто како и Кобстерм од следната сезона веќе нема да го носи дресот со нумеро 32 кој ќе го смени со #1, кој го имаме видено со ваков дизајн на Санси, откако задњи го носеше Пени Хардевеј пред некоја година. Причината зошто "сезонава не-ѕверот" се одлучил за вакво нешто сепак е много пологична од таа на Коби, затоа што момакот едноставно си поскавуна фреш старт, нов почеток после сезоната целосно сјебана поради операцијата на едното, а после и другото колено. Коа сме кај Амари, мајка му е гилти за возење пијана, нешто што е случај и со мајка му на Леброн. Не им е лесно кога израснале млади толкави ѕверови сами. Зашто сеа малце да не уживаат у парите? Само што уживаат на погрешен начин.
* * * * *
Лери Браун е очаен да остане у Њујорк, а ако тоа не му успее барем ќе знае дека се обидел се. Задњи потег на Лери е желбата да го донесе како помошник Њујорк'с фејворит сан, Петрик Јуинг, со што би ја добил подршката од фановите. Ипак, за да се ангажира Пет, некој ќе мора да лета од сегашните помошници, кои се големи пријатели на Ајзеа. Њујорк, Њујорк, барем никад не им е досадно...
* * * * *
Кавси го наградија Мајк Браун, иако типот многу-многу и не се наработи у првата сезона. Барем Фери призна и рече дека главен приоритет летово ќе му биде ангажирање на помошник за Браун кој е специјалист за напад. Конечно им текна. Сеа уште да им текне дека им треба плеј и четворка или петка, а зашто не и некој шутер на два-три. Ситница.
* * * * *
За драфт уште не праиме муабет, не само затоа што веројатно ќе биде еден од најслабите декадава, него и затоа што скоро секоја екипа мисли како да го трампа својот пик.

Thursday, May 25, 2006

Си биле Французин, Канаѓанец и Германец..... (+ ДОПУНА ЗА МРСКОТИЈАТА ОД ДЕТРОИТ)
"О, мон диу, ај хит з вининг шот. Вива ле сирк д Соле" - беа првите зборови кои излегоа од устата на Борче Диа по големата победа на Феникс сабајлево сред Далас. "Ду винершницл думес кроасан французен шајзе Пјер Папен" - рече Дирк и замина во соблекувалната. Сериозноста на страна, Гејм 1 од финалето на Западот беше чиста класика и стварно ми е криво што читам по коментарите дека ретко кој од вас имал можност да ја гледа. Затоа у кратки црти еве што се дешаваше на крајот: Далас можат слободно да си маваат глава у ѕид што дозволија да изгубат добиена средба, посебно на хартбрејк начинот на кој го папаа сабајлево. Си имаа плус девет на три и пол минути до крајот и сите у Далас си беа насмеани и весели. Се додека "нивниот" Нешти не им го закопа у грб. После тоа како одигра вчера, не би требала да има више никаква дискусија за тоа дали Стиви ја заслужи својата втора МВП титула по ред. Малиот Канаѓанец сам направи серија од 10-2, у која убаци две тројки, две слободни и едно лудо положување преку Дирк у кое имаше чист фаул слеџа на најдоброто му другарче. Како да не беше тоа доволно, откако Ејвори го стави Маркиз да го чува наместо Тери, Нешти фрли перфектен, ама ПЕРФЕКТЕН лоб пас до Мерион за лагано, пензионерско куцање...и водство на Санси. Мавси го имаа задњиот напад, барем така делуваше на старт и одиграа одлично движење на топката кое на крај го остави сам нивниот најдобар играч на средбата Херис на некои четири-пет метри од кошот, шутче кое Девин мирно го погоди за +1 на Далас на 4.8 секунди до крајот. Бркот викна тајм-аут, по кој Тим Томас изведуваше аут. Откако стана јасно дека МВП нема да може да прими пас, Тим одлично го виде Борче кој направи две финти, го излета Стек и погоди не баш лесен шут за два на 0.5 секунди и +1 за Феникс. Мавси пробаа да направат нешто, ама лоб пасот за Дирк заврши у аут,Мавси фаулираа, сунцата убација две слободни и то је то. Сеа тие ја имаат предноста на меч дома повеќе, нешто што и тоа како се покажа важно за нив у овој плеј-оф. За тоа дека бевме, а и се уште сме сведоци на еден од најдобрите плеј-офове на сите времиња - нема збор. За тоа дека ова е најдобриот плеј-оф на сите времиња, не знам, ипак не сум ги гледал сите разигрувања од старт до сега, ако некој од вас го гледал слободно нека пише. Иако знам дека Вулканци не не гледаат (мада не би имал ништо против Т-Пол да остави некој логичен комент). Иначе, Благодарницата на Мавси и Санси ќе им биде врачена утревечер пред Гејм 2.
* * * * *
Линков нема везе со НБА, али ќе ме болеше срце да не го ставев. Зборови не се потребни. Борат у Кан!
* * * * *
За крај, ексклузивна фотка од Поп, Тимчо, Фин, Тони и Ману некаде во близината на Девствените острови.
* * * * *
Толку. За тоа дали вечер ќе има на Спорт4, не знам. За тоа дека треба да им бидеме благодарни за гледањето повеќе НБА у задњиве три недели од било која друга Јуро-земја, освен НБА ТВ - требаме. За тоа дека и коментарот на Синдикејт држи вода - држи. Е сеа, треба да се најдеме негде у средина. Задња вест: 80-90% вечер на Спорт4 ќе ја има Детроит - Мајами. Откако МакНБА ја гурна работата. Морав да се испрдам малце:)
* * * * *
Допунско: Му реков на Шеп, ама па него не му се фаќа тастатура за утакмицата од сабајлево, која он ја нарече "мрскоријата која го отрезнила, иако бил клен". Не дека Мајами и Детроит заслужуваат да се пишува нешто за нив, барем не по Гејм 2, кој беше жива посеровка. Ваљда после толку големи средби у плеј-офов бевме осудени на една ваква. Мислев да пишам пост, али после долго размислување, од некои две секунди, сконтав дека на тоа вчера нема да му ја направам таа чест. Само ќе спомнам неколку ствари. - Со кој памет остатокот од Мајами шутираа како луди од надвор и од неизградени позиции од дистанца, кога на секој втор напад го имаа Шек да прми топка на блок, блиску до кошот. Да имаа малце у главата, а и Рајли да им кажеше, Мајами и покрај никаквата игра ќе си тепаше, а Шек ќе имаше некои 30 поени и 20 скокови. Лесно. - Колку и да е фантастичен Двејн, момакот на моменти, и тоа дооолги, ми се губи од теренот. Иако е у игра, у тие моменти не прави ништо, барем не корисно за екипата, а деветте изгубени топки секако дека не им дојдоа добро на Хит. Малце ме чуди ваквата негова игра, затоа што за разлика од Леброн, или па Коби, он барем има со кого да подели пас, да излезе од блок или да спушти топка у рекет. Е сеа, па у моментите кога е со главата у игра, нема човек кој може да го запре. Само малце почесто да имаше такви моменти. - Тејшон "Богомолката" Принс е кључот на Пистонси у овој плеј-оф. Кога игра тој, игра и Детроит. У победите Тејшон има просек над 18 со 49% реализација, а у поразите едвај 14 со 41%. - Исто како Принс кај Пистонси, така и Вокер е кључот за Мајами. Кога игра како у првата, Мајами нема проблеми, кога игра како вчера, а тоа е почеста глетка сезонава, Шек и Вејд остануваат сами у напад. - По некоја логика, како што влегуваат во играчки зрели години, а потоа и стануваат ветерани, играчите се помалце играат на снага и физички предиспозиции и се повеќе им проработува интелектот. Барем така би требало да биде. Пејтон, Вокер, Морнинг, Шендон итд. вчера беа анти-пример за такво нешто. Како со физ. способ. да им се намалил и капацитетот на мозокот, а богами и видот. - Хаслем е ТРУБА. У овие две одигра цели 53 минути у кои убаци цели два поени. - Она со годините би требало да се однесува и на судиите, у некоја мерка. Ама не и за оние од сабајлево. Да нема забуна, јас сметам дека судиската работа е една од најтешките во про-спортот, ама па и да се прават толку грешки низ целиов плеј-оф е претерано. И што мајка бара уште геријатрикот Бевета да суди со негови 66 години?!?!? Дик одувек бил познат дека сака да биде у центарот на вниманието, а така беше и вчера, посебно по фаулот на Шендон над РИП, кој не знам по која основа беше свирнат како намерен. Труби. Реков малце...

Wednesday, May 24, 2006

Dork's + Чикаго има бољи пик од Торонто и Piss-tons
Ако сликата вреди 1000 зборови, онда клипот сигурно вреди десет пати повише. Е па онда, еве ви го најкраткиот реферат од 12000 (и кусур) зборови. Евр.
* * * * *
Бидна драфт лутријата и како што веќе знаете, Торонто го лапна 1.пик, а втори ќе бираа Никси да немаа мозок ген. менаџер и уште помозок газда. Наместо тоа, Булси ќе си бираат втори, а Никси ќе си заглават со Еди Кари и без драфт избор у 1. рунда и следните две години. Иначе, пикот на Булси ми е бољи од тој на Репторси, затоа што на овој драфт најдобрите играчи се баш на тие позиции на кои тие се најјаки. Флајт го спомна Морисон, ама мислам дека порно бркот нема шанси да биде 1., ипак Коланџело не е толку глуп. Затоа и Булси се у предност затоа што како 2. ќе го изберат Андреа Барњани од Бенетон, кого го споредуваат со Дирк и кој сезонава неколку пати го гледавме у Евролига. Најпаметен потег на Торонто би бил трејд на 1.пик, ама па тоа не се дешава така често, а и овој драфт нема некој играч за кој вреди да се откажеш од ѕвезда. Барем не некоја голема. Иначе, надежите дека Хоукси нема да бираат у Топ 3-4 ми се испунија и они го имаат 5.пик, идеален конечно за избор на плеј.
* * * * *
Да, да, Мајами ги згази Пистонси, ама па мене тоа нешто не ме изненади посебно. После серијата со Кавси ми стана јасно дека Детроит не е така добар тим како што сите мислат, исто како што Бен не е така добар дефанзивец како што го прават. Кај нив предноста е во тоа што 100 години играат заедно, ама у овој плеј-оф како да ја нема ни таа предност, тој еџ. Сезонава беа така добри затоа што додека другите се уигруваа, тие си возеа на стара хемија. Е сеа, коа другите почнаа са кликаат, тие и не изгледаат така страшно.

Tuesday, May 23, 2006

Dirk не е Dork...(anymore)...бај. бај Тимчо, Вејд и Шек, на вас је ред!.... + Драфт лутрија вечерас
Мислам дека на скоро сите од нас кои се серевме до пет сабајле, посебно после тројката на Енди Гарсија, ни олесна кога Мавси победија и спречија ново НБА не-финале на Спарси со Пистонси. Ова беше утакмицата која за некои 10-20 години ќе се спомнува како таа на која Диркулес од НБА ѕвезда станал суперстар. Свака част, Дирк, како и мудоњите Тери, Стек и мај мен Гана Диоп, кој по повод победата над шампионот своето село у Гана го частеше со100 кози. Сликава подоле е 2+1 на Дирк со кои ми го врати срцето на место.
* * * * *
Сега е ред на Мајами, то јест Шек и Двејдвејн целосно да ги вратат вратите во нормала у светот на кошарката и да ги пратат Пистонси по риба. Шала на страна, очекувам тесна серија, која ако отиде у седум, онда Пистонси се у предност. Се зависи од здравјето на Вејд, како и тоа дали судиите ќе му го свират секој контакт на Шек со противничките центри, смешка на која бевме сведоци у првите две рунди.
* * * * *
Допуна: Сеа ми текна. Вечер, пред Мајами-Детроит е драфт лутријата, која за мене како фан на Хоукси последниве неколку години ми е еднакво важна како што за некои други фанови на вистински НБА екипи им е битен плеј-офот. Арно ама, годинава се надевам дека Хоукси ќе добијат што е можно понизок пик само Били Најт да не избере уште едно ниско/високо крило и да мора да бира плеј или центар. Ипак, она за што држам палци вечер не е 1. пик на Атланта (еј, ипак е прв), него Булси да го добијат 1.пик, оној на Никси кои они го имаат по ланскиот трејд на Кари. А знаеме дека шансите за такво нешто не се мали. Замислете му ја фацата на Ајзеа ако тоа се деси. Ако после такво нешто не го пратат у Синг-Синг, никад нема да го пратат.

Monday, May 22, 2006

Go West!...со ПЕТИЦИЈА и седум најбољи Гејм 7
После табањето на Кавси вчера у Детроит, вечер е вуната на Западот, каде после доооолго време се играат две седми у полуфинале на конференција. Дел од полуфиналето се три екипи плус Клиперси. Добро, знам дека Клиперси не го заслужија ова, посебно не после оваа сезона у која рушеа (и уште рушат) клупски рекорди, али Клиперси се Клиперси, од тоа нема бегање. Освен со победа вечер у Феникс. Ипак, трите дена одмор ќе бидат кобни за една од двете екипи, а се ми се чини дека Санси ќе профитираат, затоа што Нешти конечно доби чанса малце да земе ваздух. Мада, и на Голум и Крис Кејвмен им требаше одмор, така да работава е коноп. Многу во играта на Клиперси зависи од тоа дали вечер ќе се појави Голум или Смигол. Како и да е, кој и да помине од овие две екипи тоа ќе му биде крајот на пато, затоа што на другиот крај ги чекаат или шампионот или гладните Мавси, а се некако ми мирише дека Спарси ќе се провлечат, како прошлата у Далас, и па ќе го играат најмрското можно финале. Освен ако Џејсон Тери не одлучи да им се оддолжи на соиграчите за оставањето на цедило за Гејм 6 со мавањето у мудите на Финли на Гејм 5. Што ќе даваат кај нас на ТВ не знам, затоа што ни самите тие не знаат. Од она што го знам, најверојатно ќе иде Сан Ан - Далас у два. Што и да е, само да не пробува да коментира типчето од вчера, ипак е ова плеј-оф, па уште и седми утакмици. Ние, па и НБА, заслужува боље.
* * * * *
Како допуна за вечерашнава реткост од две седми у една вечер, еве го изборот на момците од SI на седум најдобри Гејм 7 на сите времиња. Една од овие имам и у архива, а листава можела и да се прошири и за уште некој Гејм 7, како на пример таа од финалето 1988 меѓу Детроит и Лејкерси. Пљус: Вечер од 02:00 на Спорт4 ќе ја даваат Сан Ан - Далас. Дефинитвно...и нема да коментира типот од вчера.

Sunday, May 21, 2006

NBA у целата своја мрскотија
За прв пат после дооооолго време, дури три серии завршуваат со седма.. иначе сликава е од нашите другарчиња YAYsports кои се ептеен Кавс фанови и растураат периодов.. исто како и Need4Sheed Дури и се појавуваа по медиуми, но тоа е друг муабет, па затоа назад.. Underdog тимовите, особено Кливленд и Клиперси, убаво ги измрдаа извиканите Пистонси и забревтаните Санси.. Е сега, најава и Шепард-клетви-и-прогнози за тоа како ќе се распле вечерашната утакмица.. Вечерва, од 21:30, почиња отплеткувањето на Гордиевиот јазол наречен Детроит вс. Леброн.. Кој можеше да претпостави после дебаклот во првите две, и она табање до крв, дека Кавси ќе се вратат? И тоа се вратија не ради Леброн или прејаката одбрана, туку само заради тоа што Детроит ги потцени. Детроит од секогаш биле еден вид аутсајдери, но оваа година, се нумеро уно, играат напад, делат топка, пуцаат на 15 сек. до истек, и им удри славата во глава и сето тоа најдобро се согледа у курчењето на Шид после првата победа на Кливленд, во која мрчеше како ќе ги плескаат.. работата е што такви гаранции Шид давал не на 2-1, туку на 2-3, 3-3 и сл., и тоа во ситуација кога Пистонси биле against the Odds.. Но, работите се вратија на очекуваниот курс пред пар денови, кога Пистонси со судни маки израмнија на 3-3 и сега ќе играат на свој терен.. a Кавси прокоцкаа битна шанса, дома.. Разликата од овој натпревар до петтиот кога Кавси тепаа, е во тоа што ова е win or go home натпревар.. сепак, тоа беше окарактеризиран како a must win ситуација на клиповите, при што сосема свесни си ја испуштија шансата.. овој пат, притисокот е врз нив, многу повеќе, затоа што сепак, зависи сезоната. Серијата не е истата која почна пред две недели, сега Кливленд е тимот за кој се зборува. Сепак, Детроит се Детроит, и очекувам да стапат на сцена со таа перверзна патолошка игра, да го скршат Леброн од ќотек, Принс да убаци 25 поена, Морис Еванс 10, Тони Делк и Мекдајс по еден дабл-дабл и шо знам, евентуално пак некој malice in the pallace.. Леброн сега го симпатишам многу помалце од порано заради политиката „сведоштво“, но и него не го отпишувам. Вечер може да биде една крвава ноќ, која и вака и така за него ќе биде влијателна. Дали уште еднаш ќе му се скрши срцето и конечно ќе се искали, или уште пред да ја достигне својата зрелост, ќе направи чудо.. Прогноза: 85-81 за Детроит, Леброн 27-9-4 :) Клетви: досега онака срамежливо фаќаа, ама редно е да цркне некој.. Утре вечер пак е тексашкиот двобој меѓу Далас и Сан Антониот, кој е исто така со голем коефициент на мрскотија.. додека Феникс и Клиперси очекувам да пружат антологиска тикма, и „нека победи подобриот“ (Зоран Михајлов копирајт хахаха) А да не напоменувам.. ако до финале стасаат Детроит и Сан Антонио.. трагедија за спортот..

Friday, May 19, 2006

Детроит и Спарси он д роупс + Коби и Чак на ТНТ и NBA Live '07
Пред некоја недела кој би помислил дека двата најдобри тима од сезоната во една иста вечер ќе се борат за својот живот во 2. рунда, па уште и на гости. Но, баш таа ситуација ја имаме вечер во дабл-хедерот во кој Детроит ќе мора да тепа у Кливленд, а шампионот ќе се бори за седма у Аламо кај Дирк и Кјубан. Малце повише ќе им се свртам на Пистонси, кои у овие задњи три средби чиста спротивност на тимот со најдобриот скор сезонава. Причината за тоа е тренерот, а до негде и клупата, која па пак е спомната ради работата на Флип Сандерс. Колку и да имам Лерингитис и да ги мирисам неговите потези на напуштање на тимовите и судирање со играчите низ кариерата, Лери Браун у моментов многу им фали на Пистонси. Кога Лери дојде у Детроит, тој од многу добар тим со солидна одбрана, направи многу добар тим со одлична одбрана. Баш тоа беше главната карактеристика на Пистонси од која се плашеа сите нивни противници и поради која играа две финалиња и освоија една титула. Оваа година Флип ја смени нивната филозофија, што добро легна кај играчите кои добија поголема слобода у нападот и сите беа весели у Детроит, барем до овие три со Кавси. Прошлите години Пистонси играа цели напади, го сечеа рекетот, спуштаа на пост и правеа едно чудо блокови за РИП. Оваа година не се мачеа толку и ако имаа чист шут го пуцаа и на 23 секунди до крај на нападот...и се беше ОК дури не отпатуваа за Кливленд. А пазете, Кавси се просечен (може и потпросечен) дефанзивен тим, доказите за тоа ги изнесоа Визардси во првата рунда. Ако сакаат да идат даље и да ги оправдаат прогнозите за уште едно НБА финале, Пистонси, односно Флип, ќе мора да сфатат дека тие се ДЕФАНЗИВЕН тим и само со таков пристап можат да освојат нова титула. Колку и да играа добро сезонава, тие не се ОФАНЗИВЕН тим, тие можат да бидат тоа, но не многу често, затоа што како што играа сега, премногу се потпираат на шутеви однадвор и многу малку игра на блокот и на постот. Проблем е и клупата која за плеј-офов ја скрати Флип и на која нема плеј-бек кој би им дал малце да дишат на Чонси и РИП. Можда Делфино, а? Како и да е, нема многу време за Пистонси да се разбудат и да сфатат што им треба за да се вратат на победничките стази. Ако до сега не сфатија, тешко дека ќе сфатат у само неколку часа до решавачкиот меч. У иста ситуација се Спарси, на кои вечер барем малце ќе им биде олеснета задачата со суспензијата на Џејсон Тери за мавањето у незгодно место на Финли у Гејм 5. Казната ги разбесни Кјубан и Мавси, ама па и на Тери не му требаше таа глупост (иако не беше нешто страшно). Колку е подобар тренер од Флип, Грег Поповиќ покажа на задњата со Далас у која конечно ги извади сите свои високи момци, освен Данкан, и почна да ја игра играта на Далас, како што лани направи со Феникс. Брзо и агресивно, без многу тупење. И покрај тоа Далас стигна до напад за победа, што само кажува каков мотиватор е Ејвори Џонсон. Ипак, без Тери мислам дека ќе имаат проблеми вечер да го задржат шампионот, некој ќе мора да степ-ап, а не знам кој би можел да биде џокерот. Еве го и шпиунскиот удар на Тери у мудите на Фин:
* * * * *
Кромидарите со свој поглед за дешавките во Њујорк, споредувајќи го Ајзеа со Буш?!?!?
* * * * *
У средата Коби беше у студиото на ТНТ, ја го фатив делот у полувремето на Далас-Сан Ан, кога Чак и Коби више си се објаснија за критиките на Баркли на негова сметка. Еве го клипот од првиот дел од муабетот у кој сконцентрирајте се на муабетот, на не облеката на Коби, која изгледа како да ја украл од некое 10-годишно дете од приватно школо.
* * * * *
Ја од пред некоја година (две-три) више не сум загреан за НБА Лајв игриците, пред се затоа што изгубија секаква смисла и уопште не ми личат на вистинска симулација на кошарка. Ватевр, ЕА спортс имаше сник привју на тоа како ќе изгледа новата игрица за следната сезона, која според тоа кој е моделот, од сега е осудена на тоа да биде тапа. Гасоламабад е една од фаците чии покрети се кепчаат, а у линкот има доста смечни слики на Пау у хеланки. Андале! Еве и клип како би требала да изгледа играта, од кој гледаме дека Трејси Мекгрејди уствари е мулат.
* * * * *
За кој навијам ја бе...

Thursday, May 18, 2006

Embrace the Cliché
Сведок? Све док нас Пистонси не растрте....? Епа не баш, или барем не сеуште...... А, сè беше совршено, perfect scenery би рекле америте, цела една маркетиншка историја одиграна однапред: митот за првиот chosen one чии потфати треба да се емулираат, губењето на МВП трката со Неш (нешто слично на Марадона и Кемпес во 1978), стереотипизираниот bad boy villain, па дури и симпатичните споредни ликови, без разлика дали се викаат Семвајс Гемџи или Андерсон Варежао.... Сè, буквално....Ама и тип доволно ЛУД да ја изигра таа приказна... 32 со кромид, т.е. со 5 скока и 5 асистенции. А, најбитно од сè: 3-2 за Кливленд. Доказ дека може да се блесне и во рововска битка, ала Василиј Зајцев......
Courtesy of NBA Comix Флајт, морав да сменам слика, оваа ипак мнооогу повише ми одговара. - Karakash.
Она што Леброн го покажува во плеј-офот ме става у онаква колективна еуфорија, у embrace the cliché mood…..Можам да ставам наслов Return of the King или The Empire Strikes Back и око да не ми трепне...... Кралот е луд! Ја прифати целата игра, комерцијалната империја на Штерн, бремето на Мајкл, 90-те милиони долари на Nike, целиот оној hype околу неговото име.....и не потфрли! Bug у системот...... Совршено свесен за Големата Приказна, ја разнебитува прифаќајќи ја во целост..... А, мене, за првпат во ерата на новите Џордани – не ми е шубе тоа што можда избраниот и не е толку добар колку неговиот PR, туку страв од тоа дека можда и Е..... Колку и да сакам да зборам за падот на Пистонси и на Сан Антонио, за крахот на досадниот спорт, ипак не можам да одолеам на чувството дека ипак сме сведоци...... Ај, луѓе, доста со несериозни коментари...Па, ги гледаме ли ние уствари истите мечеви? Ај, бидете искрени..... И не заборавајте: the truth, the whole truth, and nothing but the truth…..

Wednesday, May 17, 2006

Here's Jacky, Блу Ренџер, Дејвид Хаселхоф , Rush Hour 3 и плеј-оф монструми by Farlane
Клиперси и Санси сабајлево покажаа дека плеј-офов е еден од најдобрите у последниве десетина години и се освен седма у таа серија ќе биде штета. Нема многу да се распишувам, ипак почиња финале на ЛШ. Плеј оф д деј ипак не беа ниту Мерион, ниту тројката на Бел, нити пак Елтон и Сем Ај Ем. Тоа беше Џек Николсон кој се најде за клупата на Клиперси?!?!?!?, со се срце навивајќи за комшиите на неговите Лејкерси. Били Кристал, пази си го кортсајд местото, here's Jacky!.
* * * * *
Кога помисливте дека по желбата сите да му се обраќаат со Мамба, да стане Евреин и да го смени бројот од 8 у 24, типот не може да направи ништо повеќе да покаже дека е его-манијаче, еве го ова. Коби ќе биде факинг Блу Ренџер?!?!? Хеј, па мора да се збори малце за него, што ако испадна у прва рунда.
* * * * *
Диркулес ја откри својата тајна на доброто изведување слободни. Делот со пеењето песна у себе со цел да се сконцентрира не ме изненади. Ме изненади ПЕСМАТА која ја пее.
* * * * *
Да не биде без ич, Мајами вчера заврши работа и сега ќе си кулира дури Детроит не ги помине Кавси. Кој ќе помислеше по поразот у првата дома. Нетси, пуштете си ја - Gone till November.
* * * * *
Ма каки Карим версус Брус Ли, време е за Јао вс. Крис Такер.
* * * * *
Без коментар.

Tuesday, May 16, 2006

Isaiah Allmighty...(или "Како не треба да се води НБА клуб")
Aј малце да разбиеме плеј-оф муабетиве и да се свртиме кон некои посмешни работи. Фан невер ендс ин Њујорк сити, или кога барем ги нема у плеј-офот, Ајзеа и друштвото ќе направат се и сега да бидат дел од НБА вестите. Како што вероватно знаете досега, дрим џобот на Лери Браун веројатно ќе трае само една година, Никси летово ќе го отпуштат, а според првите муабети на негово место ќе седне човекот кој и го создаде мејхемот и хаосот у Њујорк, д мен химселф-Ајзеа Олмајти. Една работа не ми е јасна, а тоа е како може некој така малоумен и некомпетентен да биде газда на НБА клуб, па уште на тој од центарот на светот Њујорк? Стварно не знам како Џејмс Долан дошол до своите милиони, ама единствен заклучок кој ми се наметнува од тоа што гледам дека го прави од Никси задњиве пет години е дека ги наследил од татенце. Нема друго. Најбоље од сево ова ќе помине Лери, кој после тоа ќе си напише книга "Како да мењаш клуб секое лето и да им ги лапаш милионите", кој ем ќе се спаси од хаосот на Ајзеа, ем ќе си биде слободен у изборот на својата иднина. (Сега сите у Сакраменто се серат у гаќи!) Што се однесува до Ајзеа, таман кога помислив дека сезоната не може да биде позабавна во Њујорк од ланската, ете го Зик да не увери дека догодина ќе биде цепки да се следат Никси. Сега од него очекувам во Њујорк да го врати Тим Томас, плус Ал Херингтон, Ентоан Вокер, Бен Гордон, Џамал Тинсли, Бонзи Велс, да му го продужи договорот на Џером Џејмс за десет години и да го трампа Ченинг Фрај. Ќе биде интересно.
* * * * *
Сакраменто си е у потрага по тренер, а една од причините (покрај тупиот поглед у финишот на утакмиците) поради која го решија Аделман беше таа што тимот не играше доволно добра одбрана. Не знам како тој проблем би им го решил Еди Џордан, кој се спомнува у некои муабети, чии Визардси видовме како играа дифенс. Ипак, можда боље Еди него Лери, или па не дај боже Пи-Џеј Карлисимо. Мој избор? Тери Портер!
* * * * *
Ај малце за плеј-офот. Детроит изгубија две по ред не затоа што се послаб тим од Кавси, него затоа што на теренот, а и вон него се понашаат како сезонава да играат за својата осма титула у последниве десет години. Секоја нивна изјава, секоја нивна реакција на теренот - како секој фаул за нив е фаул, а секој нивни е фаул е фантомски, нивниот план да имаат што е можно повеќе слободни денови пред Мајами, глупите изјави на Шид, моронските реакции на трупот Бен цела утакмица и мрската игра на клупата, само им прави лоша услуга. Разбирам да се биде cocky, ама има граница кога таквиот однос има спротивен ефект. Плус, за да бидеш cocky, мораш да имаш кредит така да се понашаш, а Пистонси тоа се уште не го заслужиле. Што се однесува до Тексашниот дуел, тој полека се претвара у Тексашки масакр за Спарси. Синоќа Тимчо, Тончи и Ману имаа одлични партии, а имаа и помош од Финли и ко., ама на крај пак изгубија. Зашто? Затоа што редовно се за еден чекор поспори во одбраната од Мавси, кои играат како тим решен да стигне до финалето, нешто што би требале да го гледаме од шампионот. Ако, вака е поќејфски, мада ќе беше уште боље ова да се дешаваше у финалето на Западот, како и што требаше да биде.
* * * * *
Кавси денеска беа на погребот на Џастин Хјуз.
* * * * *
Еден од НБА новинарите кои најмногу ги почитувам, и кој е познат како гето новинар у денешното мејнстрим покривање на НБА е Скуп Џексон. По долгите години работа за СЛЕМ, од лани е дел од ЕСПН (парите си го направија своето), но се уште си пишува у свој стил.Неговиот задњи текст за дуелот на Сем Ај Ем и Нешти.
GUARANSHIT
Насловот слободно може да биде и "Посеровка", бирајте. Мада со оглед на големата уста на Рашид и неговата моронска гаранција, горниот наслов повише ми одговара. Кога ќе ветиш нешто брат, посебно на ова ниво, во плеј-офот, мораш барем да се потрудиш тоа да го испуниш. А не да завршиш со седум поени и шест скокови. Заеби повредата на зглобот, тоа не е оправдување. Увек ми се свиѓал Шид, затоа што е уникатна личност у морето на НБА копикетови, па и таа негова голема уста го прави Шид - Шид. Но, понекогаш треба да се знае кога треба да се затвори уста.
Picture yes, (but not the title) taken from YAY!
Вчера Кавси ги тепаа Пистонси у нивната игра. Кавси беа слаби, ама Пистонси беа очајни. Премногу размишљаа, нешто што не го правеа многу во текот на сезоната, па ни во 1. рунда со Бакси. Леброн беше слаб, а момакот пак за малце ќе стигнеше до трипл-дабл, а тие бунари се само доказ дека има само 21 година!, тие работи ќе си дојдат со време. Работата е во тоа што и покрај некои очигледни грешки, посебно таа со шутот на 10 секунди до крајот со која има даде шанса на Пистонси, Леброн покажа зрелост да ги разигрува своите соиграчи кога него не му оди шутот. Да имаше уште некој како Варежао под кошот или Маршал на тројка без проблеми ќе имаше 15-тина асистенции, а Кавси ќе го згазеа Детроит. Не памтам кога Леброн одиграл две слаби по ред. Ќе биде интересно у Детроит. Другиот придонес на Леброн во победата, оној кој е малку видлив (покрај неговата одбрана), е вниманието кое Пистонси мораа да му го посветуваат цела средба, буквално губејќи концентрација за било каква игра во нападот. Свака му част за мушката игра на Сајдшоу Боб, кој беше икс-факторот, посебно со оној фаул у напад на Чонси у финишот. Не знам, ама мене Кавси ми делуваат боље со Флип у тимот него со Хјуз. Кој ќе биде дилема за Мајк Браун дали да го врати у први пет за петата у Детроит. Уште од стартот на сезоната викав дека Хјуз не е вистинскиот играч за улогата на Робин во Кливленд, а компликациите со здравјето на брат му, кои на крај резултираа и со негова смрт само повеќе му ги одалечуваа мислите од кошарката во серијата со Визардси и првите две со Детроит. Не викам дека Флип е бољи од Лери, ама тој има нешто што ретко кога сум го видел кај Хјуз, а тоа се муда. Местото на Флип му е први пет утре вечер, а ако Лери се врати, нека помага од клупата. И така им е тенка ко еврејска кришка леб. И покрај се, очекувам Пистонси да играат у финале, ама овие утакмица-две плус никако не им требаа на играчите кои цела сезона играа по 30-35 минути секоја вечер. Посебно ако Мајами вечер дома си заврши работа со Нетси.
* * * * *
Далас - Сан Ан не ја гледав, ама крајниот резултат ми направи ќејф. Е сеа, од тоа што видов сабајле, Спарси и тоа како треба да бидат љути на судиите, кои свирнаа фантомски фаул на Боувен над Дирк на осум секунди до крај на рег. дел, а Новицки со две слободни изедначи на 111. Ипак, среќата е составен дел од кошарката, исто како и судиските грешки, а самите Спарси си знаат колку пути изминативе неколку години тие две работи биле на нивна страна.
* * * * *
ГАРАНТИРАМ ДЕКА УТРЕ ЌЕ ПИШАМ ПОСТ!

Sunday, May 14, 2006

Сведоци, сведоци....+ Диркулес, марш у рекет!!!
Пистонс фанови (под ова мислам на тебе Синдикејт), нели, некаде длабоко во вас, ви е барем малку мило што изгубивте вчера у Кливленд, барем малкуцка сте среќни што Леброн енд компани ве исплескаа? Нели со ова серијата која требаше да биде чиста метла станува барем малку интересна? Нема зашто да не биде така, не дека со оваа победа е загрозен пласманот во финалето на Истокот. Сигурен сум дека немате ништо против да се пробате против Леброн на уште најмалку две утакмици, ипак е тоа одлично загревање за тоа што следи потоа. Сигурно им годи на Пистонси тоа што се ова делува како некоја однапред испланирана филмска сага, која ништо чудно у следниве две години да стане трилогија, од која третиот дел, по полумрачниот втор, верувам нема да му се свиѓа на никој у Детроит. За играта на Леброн нема потреба да се пишува, момакот со 21 година им покажа на многу поискусни играчи како треба да се игра, и тоа против најдобриот дефанзивен, па и воопшто тим во лигата во моментов. Колку и да ви е мрско да го гледате, факат е така.
* * * * *
Ја изгледав и Далас - Сан Ан синоќа и искрено, утакмицата ми беше ептен бед за гледање. Да сакав да гледам толку слободни ќе си гледав како копиљаците си играат американка у маало на кош. Единствената добра работа од целата работа е победата на Далас, по која им гори под нозе на мамузарите. Само, една ствар ми сметаше вчера, и тоа многу ми сметаше, а тоа е незнаењето или немањето муда на Дирк да ја искористи предноста во висина и тежина над Брус, Финли, па и факинг Ван Ексел у два напади. Сите тие момци се за две глави пониски од Диркулес (Ник две), така да логично е да се претпостави дека тој цела утакмица ќе ги спушта доле на пост и дека тоа ќе биде дел од тактиката на Ејвори, нели? Е па не баш. Шутот од игра на Дирк вчера е јасен показател дека тој не знае да ја искористи предноста над своите чувари, нешто што со него се дешавало и лани и преклани у плеј-офот. Тоа дека шутна 24 слободни не го вади, зашто најголемиот дел од фаулите над него беа откако Спарси ќе излезеа од бонус, а не на шут или влез. Не може да се очекува Дирк да игра еден на еден со играч побрз од него на 6 метри од кошот, тоа не е неговиот комфор зоун кога го чува некој како Боувен или Финли. Местото му е на пост. Единствените два пати кога се спупшти на пост, Дирк имаше две чисти асистенции и се надевам дека тоа ќе биде нешто што ќе му ги отвори очите, пред се нему, затоа што не ми се верува дека Ејвори не сака да го искористи максимално ин д пеинт. Посебно по начинот на кој Мавси буквално се извадија синоќа и да немаа толку среќа (и чудни судиски одлуки) сигурно ќе го папаа у првата дома. Покрај ова, свака им част за партиите на Девин Херис, кој е како криптонит за Тони Лонгориа, Тимчо Роботчо, на кој очигледно му ги средија сите чипови и Ману, кој откако ќе заврши со играње баскет може слободно да го замени Енди Гарсија.
* * * * *
Еве и НБА ТВ преглед на двете утакмици:

Friday, May 12, 2006

Стив Факинг Неш
Ова е пост во чест на Стив Неш. Човекот кој дојде до 2 признанија МВП во две години. Нешто што им успеало на шака играчи.. Инаку, оваа прилика ја користам да потсетам на Џејсон Кид, кој Њу Џерси две години последователно ги носеше на раце не само до титули на Исток, туку и до големото финале, кој можеби немаше просечен дабл-дабл со поени и асистенции, ама имаше бројки како 18,7 п / 6,3 с / 8,9 а во 2003 и беше сместен во втората НБА петорка (!!!) - за МВП награда не станува ни збор - а човекот ги направи Џеферсон и Мартин играчи, успут на леџа носејќи ги и Џејсон Колинс, Арон Вилијамс, Ентони Џонсон, Брајан Скалабрини и сл. кои се поим за дрво. Затоа тука е Неш, кој и покрај играта што ја пружа, и покрај сите признанија и све, мене ми е нелогично да биде главен херој (па и надвор од Лигата, да биде еден од 100 највлијателни луѓе у светот, шо све не). Еве едно интересно писмо од другарите од Јеј.
Пошто сега Стив Неш е Дејвид Бекам на кошарката, мора да биде метросексуалец
Осмех, она хистерија, радост, среќа, све измешано (на драфтот 1996) - кој претпоставуваше дека од таа генерација баш он ќе биде двократен МВП (најдобрата класа у историја на Лигата)
Оууу Кенадааааааа.. не сум сигурен, ама мислам дека е само втор/трет странец добитник на признанието..
PHOENIX—Upon receiving his second straight MVP award on Monday, Phoenix Suns point guard Steve Nash accused the NBA of "being out to make a fool of [him]." "Listen, it was kind of funny the first time. I mean, I can take a joke. My family was quite embarrassed, but that's beside the point," Nash told those gathered at the ceremony. "But this is just getting ridiculous. Look, I get it—I'm short, white, and Canadian. Ha ha, real fuckin' funny. You sick bastards. Did Amare Stoudemire put you up to this?" When asked about the chances of him winning a third MVP award in as many years, Nash emitted a terse laugh while glaring at the reporters and drumming his fingers on the podium. [разбира се, онион]
СУВА ЛЕПОТО! Тхе Енд
R.I.P. Justin Hughes
Понекогаш ќе прочитате некоја вест која ќе ве натера да се сетите дека "Има и поважни работи од кошарката", нешто што доста често се заборава. Ова подоле е текст/вест кој ќе оди утре во Мак.Спорт, а е поврзан со Лери Хјуз и смртта на неговиот помлад брат Џастин, кој знам дека од поодамна се мачеше со срцето и долго време беше во критична состојба. Можеби и тоа е една од причините за слабата игра на Хјуз во плеј-офот. Ако е така, сори Лери, прими го сочувството на МакНБА тимот.
* * * * *
Бекот на Кливленд, Лери Хјуз последниве два дена не е дел од тренинзите на Кавси, откако поради смртта на својот помлад брат го напушти клубот и замина за Сент Луис, каде живее неговото најблиско семејство. 20-годишниот Џастин Хјуз почина во четвртокот наутро. Тој бил роден со мана на срцето поради која тоа морало да му биде пресадено кога имал само десет години. Се уште не е познато кога Хјуз ќе се врати меѓу "коњаниците", кои вечерва дома ја играат својата трета средба од полуфиналниот дуел на Истокот со Детроит, серија во која губат со 2-0. "Кошарката во моментов не би требала да му биде приоритет. Тој мора да биде таму, со своето семејство, кое поминува низ многу тежок период. Доколку има сила да се врати, во ред, доколку не, ние ќе продолжиме играјќи за него и неговиот брат" - изјави соиграчот на Хјуз, Дејмон Џонс.
* * * * *

Wednesday, May 10, 2006

Бај-бај чичко Рик...(со допуна бај Бето)
Сабајле не стигнав ова да го ставам, па еве го сега. Рик Аделман после осум сезони доби клоца од брачата Малуф. Тие што ме знаат, знаат дека не сум некој голем фан на Аделман, и тоа уште од времето кога беше тренер на Портланд, ако на некој му текиња. Нормално, тоа не значи дека не го почитувам човекот кој беше тренер на првиот тим на Кингси кој нешто значеше у НБА и кој у осум сезони у Сакто собра повеќе победи од сите негови претходници заедно. Аделман одлично си ја вршеше работата на создавање позитивна атмосфера и квалитетен тим, чија игра се базираше на Принстон нападот, измислен од неговиот специјален помошник, чичко Пит Карил. Но, она што ми сметаше кај Рик е немањето победнички менталитет и губењето у финишите на големите средби. Кога се се решаваше Аделам најчесто можеше да се види како со една мутава фаца немо се посматра од клупата. Еден од неговите најголеми квалитети беше токму тоа губење. Плус, неговото влијание на овој состав на Кингси и тие момци беше многу мало, а и му се потроши кредитот кај Малуфите-матуфите. Ипак, очекувам да си најде нов клуб, ако не летово, онда догодина, зашто мислам дека се уште има што да каже. Кој знае, можеби Флип Сандерс ќе ги откачи Пистонси и ќе отиде да го замени Лери Браун у Њујорк, па Аделман конечно ќе си ја добие шансата да стане шампион.
* * * * *
Бето ни прати рикеп од Мајами-Њу Џерси, кој, после клесање, вајање, кратење, сечење и дотерување, можете да го најдете ТУКА. Бето, ај "високиот" квалитет ти се прашта поради разочараноста од плескањето у Мајами на твоите Нетси. Али, неповторило се више, порано имаше подобри текстови.
Плескање x 2
Вчера на програма имав дабл-хедер, кој на крајот, поради чачкалиците у очи, а и плескањето на Спарси сред Аламо се претвори во еден и пол хедер. Плескањето почна со Пистонси, кои во првите неколку минути им пуштија вода на Кавси, за овие да си се понадеваат дека можат и да направат изненадување. При крајот на првиот период тргна фуријата од Детроит, по која Кавси за само неколку минути се најдоа у минус од 20 поени и кој се до средината на задњата жетвртина немаа абер да го намалат. Онда се разбуди Леброн, кој успеа да избега од канџите на Тејшон и сите други "клипови", кои не го удвојуваа, него го утројуваа стално кога ќе примеше топка. Но, ту литл , ту лејт за Кавси, кои со само еден играч само намалија на пристојни минус шест. Е сеа, да имаа уште некој асален играч, Кави можеби и ќе ги изненадеа Пистонси. Но вака, и ова е успех. Еве неколку белешки: Лери Хјуз е тапа. Знам дека и претходно имам напишано дека е утка, но против Пистонси јасно се гледа дека тој е лош Робин за Бетменот Леброн. Типот нема шут од дистанца, а камоли за три, што и тоа како им треба на Кавси кога ќе се удвои Леброн. Плус, одбраната, поради која лани беше испофален Хјуз, оваа година ја нема нигде, а РИП си шутираше кога ќе посака преку него или го поминуваше кога сака за положување. Едно од тие положувања беше на минута до крај и Кавси у минус од само пет. РИП уште у прв чекор го изгуби Хјуз, кој стигна само да направи глуп фаул за допунско и решавачки плус осум. Претходно, Хјуз фрли во бунар два напади по ред, најпрво иако имаше чист шут од слободни, тој тргна директно у Бен и направи фаул у напад, а после тоа утна чист шут. Со таков сајдкик, Леброн вади максимум од Кавси. Серијата со Визардси беше најава, а оваа со Пистонси само потврда дека Кавси нити имаат плеј, нити имаат тренер. Не е изненадување за никого тоа што Сноу е тапа, но кога твојот стартен плеј не може да пренесе топка, онда стварно имате проблем. Дејмон Џонс исто така не беше многу подобро решение, додека нешто малце-малце Флип Мареј успеа да го растерети Леброн од пренесување топка цело време. Што се однесува до тренерот, цела сезона Мајк Браун својата игра ја базираше на тоа да му се даде топката на Леброн и тој да направи нешто во нападот. Е па, против Визардси можеше така, ама не и против Пистонси, кои се многу добро свесни за тоа и имаат посебен третман за Џејмс. Пред се затоа што нема кој да му повлече кога него ќе го затворат. Браун е еден од најдобрите ликови во лигата во седење покрај аут линијата и не правење ништо. Еден од бисерите на Браун беше удвојувањето на Тејшон стално кога овој ќе се спуштеше у рекет против Леброн. Тоа цело време го оставаше сам на тројка Шид, кој си пуцаше како на тренинг. Кога им текна да престанат да го удвојнуваат Принс, Кавси се доближија на помалце од минус десет, ама прекасно. Пистонси се машина. Тачно дека Кавси се една класа под нив според квалитет, исто како и Бакси, ама досега у плеј-офов тие покажаа дека се најопасен тим и заедно со Далас најозбилни кандидати за тронот на Спарси. За разлика од пуно од вас, на кои знам дека им се мрски, мене ми се милина за гледање. Секој си ја знае својата задача, секој стартер освен Бен може да погоди за три или да изигра еден на еден кога треба, а у одбрана сите затвараат и преземаат навреме. Е, има една ствар која ми ги прави малку мрски, а тоа е Бен Волас, кој лани си лапна уште една дефанзивна титула, тотално деградирајќи ја наградата која на времето ја добиваа еден Џордан, Пипен и Пејтон. Таков балван, без познавање на основни кошаркарски елементи ја немам видено одамна, а неговата одбрана е преценета зошто цела екипа игра тимска јака одбрана. У некој слаб клуб Бен би седел на клупа, како и што беше у Вашингтон и Орландо. Да не зборам за непостоечкиот шут, посебно од слободни, каде лани имаше едно убаво бунарче. Знам дека заради тоа што е балван и неталентиран до коска Бен заслужува почит, и тоа и го има, ама мислам дека е многу лоша реклама за секој кој знае дека у НБА играат најдобрите. Толку од Кавси и Пистонси, кои ќе биде изненадување ако одиграат повеќе од четири, ај преку сила пет средби. После нив, одма следуваше второто плескање по ред, она побитното и поголемото кое Мавси го приредија сред Аламо. Ако некој ги знае Поп, Тим и Спарси, онда тоа е Ејвори, што се покажа синојќа. Малиот генерал пак го остави Данкан да си игра, иако го ограничи неговиот ефект од поле, терајќи го да се поти од слободни, а играта ја убрза со Девин Херис, потег кој Поп веројатно не го очекуваше. Херис покажа дека Паркер не е 100% или Ева има добиено и заедно со Хауард, Тери и од клупа Стекхаус ја бушеше одбраната на Спарси, кои за прв пат после долго време делуваа споро, старо и немоќно. У таа прича се вклопи и Ману, кој исто така не е 100% и кој у овие две средби со Мавси не е никаков фактор. Единствена добра вест за Сан Ан. од вчера е тоа што серијата прави пауза од три дена, што ќе им даде барем малце време за одмор. Мада, како што играа досега, џабе ќе им бидат и 15 дена кај Тимчо Роботчо дома на Вирџин ајландс.

Tuesday, May 09, 2006

In Chuck's words
Чарлс Баркли на халфтајм шоуто на ТНТ синоќа спомна дека Коби му се јавил, затоа што бил изнервиран од изјавите на Чак за него. Што кажа Баркли што го изнервирало Коби? Ова: "I think he was being very selfish. I think he stopped shooting so he could say, Those guys didn't help me. Because normally if they were down by 20 points he would try to keep shooting. He was not aggressive at all; he was not shooting at all. He did the same thing a couple of years ago when he played with Shaq. He wanted to prove 'you guys can't do anything without me.' But the truth of the matter is he was very selfish." Што не му било по укус на Коби? Тоа најбоље го објасни Чакстер: "Obviously (Коби) was not very happy (поради неговите изјави), but I appreciated him talking to me...he was pissed off, angry, upset, used great language, but what I told him was that I have no agenda. I've always said that Kobe Bryant is the best basketball player in the world. I'm always going to try to fair and honest in my opinion...but I want any coach or any player in this league to be able to call me if they disagree (with me) on any subject or something I said. I just want to make it perfectly clear that he is the best basketball player in the world, but I never have an agenda when I come on this set. That being said...I'm not going to change my opinion of what I said Saturday night. Do I think he quit? I don't think he quit, but I think he was trying to make a point and I disagree with his point. He is the most competitive player in the NBA...and I don't find any reason possible for him to take three shots (in a half) when they are getting blown out. Obviously Phoenix was the better team, but I expected him to go out in a blaze of glory...I like Kobe Bryant, I've heard that I don't like him, but I do. Even though we disagree, it's nothing personal."
* * * * *
Да, да, вчера Нетси си се прошетаа низ Мајами, а Клиперси и Санси се убија од давање кошеви, замислете да имаше и некој продужеток, ќе идеа на 200 поени. Али, ја не гледав ни една од двете, па затоа не пишувам ништо за нив. Вечер на програма имам дабл-хедер, па утре ќе има текст.

Monday, May 08, 2006

The Next...+ сокерашите на Марче + Спорт4 распоред за неделава
напомена од директорот Shepard: сменета е анкетата (лево у сајдбарот) Тоа што Пистонси играат со Кавси во 2. рунда само додаде уште масло на муабетот за споредбите меѓу Мајкл и Леброн. Така да, вакви текстови не треба да изненадуваат и сигурно ќе се множат деновиве. Она што мене не ми се свиѓа, уште од времето на Мајкл, а и на Меџик, Бирд и др. е тоа што увек се бара "следниот", посебно следниот Мајкл. Па, се прават тешки глупости и се става притисок на некои млади момци кои едноставно тоа го немаат во себе и во секој случај се сосема различни индивидуи. Така ги имавме бебешките споредби со Мајкл и Шек: Харолд Мајнер?!?!?!? беше Бејби Џордан, Еди Кари - Бејби Шек. Имавме споредби кои се базираа чисто на бојата на кожата, како таа на Дирк со Лери, иако станува збор за тотално различен тип на играчи. Тука може да се додаде и Кристијан Лејтнер, кој пред да замине од Дјук го нарекуваа следниот Мекхејл. Ипак, најмногу споредби имало баш со Мајкл. Од тотално глупи како тие со Мајнер, Стекхаус, Хил, па до не толку мрски како тие со Коби. Ипак, главната грешка е во тоа што воопшто се бара "следниот". Секоја од тие легенди обележа дел од историјата на НБА и беше уникатна личниост, исто како што се некои сегашни НБА фаци, кои се уште си го бараат местото меѓу легендите. Нити Мајкл беше следниот Др.Џеј, нити Лери беше следниот Петит, нити Шек следниот Вилт. Исто како што Леброн не е нити следниот Мајкл, Лери или Меџик, (иако во својата игра има елементи на сите тројца), нити Коби е следниот Мајкл, нити Неш е следниот Стоктон или Амаре следниот Мелоун (бирајте, Карл или Мозес). Споредбите се некогаш основани само ако се мисли на влијанието кое некој играч го има врз играта, врз менувањето на сфаќањата и пристапот кон кошарката. Никако споредбите според тоа што го прават на теренот или пак бојата на кожата. Ако критериум е само она од првата реченица, тогаш следниот Мајкл би можел да биде само Ајверсон. Знам, знам, зашто сеа Ален? Е па, затоа што ако погледнете подобро како се гледаше на НБА 1996 година кога Ален дојде во лигата и како на неа се гледа денес. Затоа што пред Ајверсон да почне да прави плетенки, никој жив во историјата на лигата немал таква фризура. Затоа што освен пред Ален, секоја тетоважа влечеше споредби со фрикот Родман и секој кој беше малку повеќе ишаран се сметаше за фрик. Затоа што Ален инспирираше цела генерација млади играчи, не многу повисоки од 185 цм., а последен од нив е Крис Пол. Затоа што како што Мајкл беше се што НБА претставуваше, така Ален беше, а донекаде се уште е се што НБА не би сакала да биде. Затоа. Нормално, ова не е пост за Ален, зошто знам дека за некоја година ќе почне да се бара следниот Ајверсон, исто како што ќе се бараат следниот Коби, следниот Леброн, Гарнет, Данкан итн., колку и да звучи тоа апсурдно. Никогаш нема да има следен од било која НБА легенда или легенда ту би. Тоа е за оние кои живеат во минатото или па не им се свиѓа сегашноста, па бараат иљач во иднината. (Постов тргна од идеја да стане некој вид привју за втората рунда, а се претвори во нешто сосема поинакво. На кратко, три тесни и една лесна серија за Пистонси). ПС: Само за Бето. Вечер у 02:00, Мајами - Њу Џерси. (Или ипак не?!?!?) Ај, ќе бидам дарежлив, еве го распоредот на Спорт4 за цела следна недела. И после ја сум бил стиснат. Вторник, 09 MAJ 04:30 FENIKS - LA KLIPERS Среда, 10 MAJ 03:30 SAN ANTONIO - DALAS Четврток, 11 MAJ 02:00 MAJAMI - WU XERSI Петок, 12 MAJ 04:30 LA KLIPERS - FENIKS Сабота, 13 MAJ 23:00 DALAS - SAN ANTONIO Недела, 14 MAJ 21:30 WU XERSI - MAJAMI Вторник 16 MAJ 01:00 KLIVLEND - DETROIT
* * * * *
За малце ќе заборавев. Марче пред некој ден ми го прати својот НБА фудбалски тим, кој вчера, на моја сугестија, го апдејтуваше малку. Мислите дека овие момци би имале што да кажат у Дојчланд за месец дена? (До кај сте со албумот за Светско?)

Sunday, May 07, 2006

Reality Bites
Пред некој пост (скролај надоле) ставив слична ваква слика, само со Неш на неа. У моментот тоа одговараше на актуелната ситуација. Со оглед на тоа што се дешаваше сабајлево во Аризона, сликата мораше да претрпи ситни измени. Shepard's take: Она што се случи синоќа во Феникс, беше ДЕБАКЛ. Не ми иде некако да се изразам.. ама ќе пробам. Со рандом мисли.. Лејкерси влегоа поразени. Од првите минути и серијата 10-0 се виде што ќе биде.. После тоа, некако воспоставија „контакт“ и предноста се туфкаше од 15 до ако не се лажам 9 поени.. И после тоа Барбоса, Тим Томас и Диа завршија работа.. Нешто што не го применија пурпурните беше заземјување на напнатата утакмица. Кога Коби ја даде тројката за 9 разлика, тука мораше да се крене рачна, и да се задржат налетите на Феникс. Правило од учебник е дека кога се брка водство треба да се стегнат зуби. Така, округло десетте на Феникс требаше да станат долна граница, односно да не се допушти нешто изнад таа цифра. И наместо да загризаат ЛА, дозволија тоа да биде најмалата предност, односно дозволија противниците да ја зголемат (на крај искочи дека ја умножија). Коби имаше само 16 упатени.. Мислам, тоа е тоа. Прегазување со ваљак и убивање на секој грам самодоверба.. Градско дерби ќе беше боље.. онака, Лејкерс – Клиперс, тоа ти е као Милан – Интер, Реал – Атлетико, Баерн – 1860 Минхен, Работнички – МЗТ, Ливерпул – Евертон, Јунајтед – Сити.. Како и да е, плејофот иде понатаму, а што се тиче Лејкерси, редно е малце поасолен пазар да напраат.. Толку со овој тим. Мислам дека е максимумот.

Saturday, May 06, 2006

Дејмон "Железна Муда" Џонс + 30 илјадарки
Мајк Браун сабајлево можеше да испадне најголемиот морон, или пак најголемиот генијалец на светот у моментите кога се решаваше победникот на Гејм 6 од дуелот со Кавси и Визардси. За негова среќа, Дејмон (факинг) Џонс?!?!?! го погоди својот прв шут на утакмицата у својот прв контакт со топката у финишот на продолжетокот у само 14 секунди поминати у игра на цела утакмица и им ја донесе победата на Кавси и првиот пласман во 2. рунда по 13 години (1993), ставајќи крај на најдолгиот плеј-оф пост на Истокот. У тек на цела утакмица се прашуев што се дешава со Дејмон, знам дека не е повреден, зашто го нема да влезе барем на некоја минута? Знам дека не е некој дефанзивец типот, али има една од најмирните руки на светот, што кога го имаш Леброн у екипа, кој стално е удвојуван, може многу да значи. Тоа беше посебно евидентно на неколку пати у нападот кога Ерик Сноу ќе примеше топка сам на тројка или пет-шест метри од кошот, и не знаеше што да прави со неа, не дај боже да шутнеше.
Ништо боља рука нема ни Лери Хјуз, кој цела серија на моменти личеше како уште да игра за Визардси, а не за Кавси. (Знам дека имаше 12 асистенции). Лош играч за улогата на сајдкик на Леброн.
L...is for the way you look at me...O is...
Зззззззз, како што му кажуе и надимакот, ја преспа цела утакмица и освен еден тип-ин, единствено што можеше да се види од него е дека у Кливленд не продаваат жилети. Дру Гуден беше на нивото на Зззззз, само што барем покажа знаци на живот со "нежниот" фаул над Хејвуд, кого го остави ќор на едно око за момент. (За коментаторот на Спорт4, кој бај д веј беше многу бољи од типчето кое не мачеше оваа недела: Тоа што Брендан се фаќаше за око и си местеше нешто, беше леќата, која му падна при контактот со Гуден). Кога сме кај Спорт4, вечер у два е седмата у Феникс, а ќе ја коментира Лекиќ. Свака част на Флип "Муда" Мареј, Донјел Маршал, Керон Батлер (20 скокови!!!) и Антонио Дениелс. Ипак, како и у другите пет дуели на овие два тима, шоуто на вечерта беше двобојот на Леброн и Аринас, поради кои сакав серијава да отиде у седма одлучувачка утакмица. На крајот, баш нивниот дуел го реши победникот. Но, не нивниот поентерски дуел, туку оној кој го имаа кога Жилберто се најде на слободни на 15 секунди до крајот. У тија моменти Брон му пријде и му кажа:
-"If you miss both of these free throws, the game is over." И, клики-ти-кленк, клики-ти-кленк, Аринас ги утна двете слободни, а мене одма ми текна на Пипен и Мелоун пред девет години.
"It's hard to swallow. I feel like I let my team down, my city down . . . there's always going to be opportunities. I can't let these two free throws dictate the rest of my career. There's next year, the Olympic Trials coming up. I hope I make that team. Give me two free throws at the end of that." - кажа разочараниот Аринас после средбата. Нормално, после ова Кавси одат у Детроит, каде им завршува годинешниов плеј-оф сон, но тоа не ја намалува победата у прва рунда.
* * * * *
Пошто немаме клипче од вчерашните поени на Дејмон, еве клипче од решавачкото положување на Леброн у Гејм 5, и тоа снимено од трибините на "Кју" од страна на момците од Yay!
* * * * *
Ин адр њуз, Спарси конечно изиграа шампионски, без проблеми го поминаа "Арко" и сега идат на Далас на финалето пред финале на Западот.
* * * * *
Џаст у овој момент ја минавме границата од 30 000 јуникс посети у помалце од година дена постоење.