Sunday, May 21, 2006

NBA у целата своја мрскотија
За прв пат после дооооолго време, дури три серии завршуваат со седма.. иначе сликава е од нашите другарчиња YAYsports кои се ептеен Кавс фанови и растураат периодов.. исто како и Need4Sheed Дури и се појавуваа по медиуми, но тоа е друг муабет, па затоа назад.. Underdog тимовите, особено Кливленд и Клиперси, убаво ги измрдаа извиканите Пистонси и забревтаните Санси.. Е сега, најава и Шепард-клетви-и-прогнози за тоа како ќе се распле вечерашната утакмица.. Вечерва, од 21:30, почиња отплеткувањето на Гордиевиот јазол наречен Детроит вс. Леброн.. Кој можеше да претпостави после дебаклот во првите две, и она табање до крв, дека Кавси ќе се вратат? И тоа се вратија не ради Леброн или прејаката одбрана, туку само заради тоа што Детроит ги потцени. Детроит од секогаш биле еден вид аутсајдери, но оваа година, се нумеро уно, играат напад, делат топка, пуцаат на 15 сек. до истек, и им удри славата во глава и сето тоа најдобро се согледа у курчењето на Шид после првата победа на Кливленд, во која мрчеше како ќе ги плескаат.. работата е што такви гаранции Шид давал не на 2-1, туку на 2-3, 3-3 и сл., и тоа во ситуација кога Пистонси биле against the Odds.. Но, работите се вратија на очекуваниот курс пред пар денови, кога Пистонси со судни маки израмнија на 3-3 и сега ќе играат на свој терен.. a Кавси прокоцкаа битна шанса, дома.. Разликата од овој натпревар до петтиот кога Кавси тепаа, е во тоа што ова е win or go home натпревар.. сепак, тоа беше окарактеризиран како a must win ситуација на клиповите, при што сосема свесни си ја испуштија шансата.. овој пат, притисокот е врз нив, многу повеќе, затоа што сепак, зависи сезоната. Серијата не е истата која почна пред две недели, сега Кливленд е тимот за кој се зборува. Сепак, Детроит се Детроит, и очекувам да стапат на сцена со таа перверзна патолошка игра, да го скршат Леброн од ќотек, Принс да убаци 25 поена, Морис Еванс 10, Тони Делк и Мекдајс по еден дабл-дабл и шо знам, евентуално пак некој malice in the pallace.. Леброн сега го симпатишам многу помалце од порано заради политиката „сведоштво“, но и него не го отпишувам. Вечер може да биде една крвава ноќ, која и вака и така за него ќе биде влијателна. Дали уште еднаш ќе му се скрши срцето и конечно ќе се искали, или уште пред да ја достигне својата зрелост, ќе направи чудо.. Прогноза: 85-81 за Детроит, Леброн 27-9-4 :) Клетви: досега онака срамежливо фаќаа, ама редно е да цркне некој.. Утре вечер пак е тексашкиот двобој меѓу Далас и Сан Антониот, кој е исто така со голем коефициент на мрскотија.. додека Феникс и Клиперси очекувам да пружат антологиска тикма, и „нека победи подобриот“ (Зоран Михајлов копирајт хахаха) А да не напоменувам.. ако до финале стасаат Детроит и Сан Антонио.. трагедија за спортот..

26 Comments:

Anonymous bodan said...

Едвај чекамвечер да фатат клетвете.Амин!

5/21/2006 05:25:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Абе дека ќе цркне некој, несомнено. Уствари ќе цркнат сите, порано или подоцна. Кој порано, а кој подоцна, е сеа тоа може да се дебатира.. :)

Моја прогноза е дека Шид ќе стане тешка протува по завршување на кариера (со 3-4 прстени), ќе се пропие - Бест, Гаскоњ шема, и ќе дочека несреќен крај.
Рип ќе стане успешен во областа на тргување со недвижнини, и ќе учествува во 238-та сезона на The Apprentice, и ќе биде првиот учесник во таа игра, кој на Трамп ќе му ја опне тогашната жена бомбетина, што воедно ќе биде причината за отпуштањето и ферката со Трамп и неговата "штака смрти".
Чонси, ќе живее повлечен и мирен живот некаде на море, и ќе има 23 деца и 90 внучиња. Претходно ќе освои титула и со друг тим, како играч од клупа, и несомнено ќе шутне тројка у решавајучи тренутак, на зачудување на целата спортска јавност, а најмногу на тогашниот тренер на тој X тим - Марио Ели.
Принс ќе игра у Пистонс до 48 години, после тоа ќе стане GM па ќе ја спреми новата генерација за титула, и ќе им докаже на сите што биле убедени дека Чонси ќе биде следниот претседател дека он е da shit... Ќе умре сингл, со сериозни пореметувања во зглобовите и кичмата.
И на крај, Бен. Бен ќе ја изгуби способноста за говор, но не пред да освои титули во хокеј, рагби, ватерполо и плус европска титула со Панатенаикос и лига шампиони со Тотенхем. После тоа ќе пишува книги за тоа како да живеете нормален живот и покрај тоа што бицепсите и пекторалисите ви се влечат по земја.

Тепаме вечер. А Мајами ќе бидат потежок противник и од Далас и од Сан Антонио. За тоа потоа.

Поздрав, Syndicate

5/21/2006 06:12:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Rispekt sindicate:). Jas bi dodal uste edna stavka: Rasheed ke zagine so svojot privaten avion bidejki se obiduval da pilotira vo narkomanizirana sostojba. Ama daaleku e toa be... Prvo treba titula da se zeme godinava:)

5/21/2006 06:50:00 pm  
Blogger марче said...

моја прогноза:
* пистонс вечер со плус 20 (леброн јаде ќутек као магаре, останатите у тимот се радуваат што стигнале до полуфинале на исток, јане заспа)
** финале на исток (пролеано со многу крф и лимфа) го довива детроит (нажалост) со 4-2, 4-3. јунак = принс.
*** откако гзлачки протиф далас (+3) у финале на запад ги мачкаат (санс/клиперс ... ко му иде) ... данкан е киборк!
**** све се плашам дека моиве санс ќе го пијат од клиперс (дај боже да грешам!) ... кондиционо истрошени но уште сеа со мислите дека догодина со ѕверот се шампиони, општимистички ја напуштаат американ вест арена, притоа добиваат громогласен аплаус. играч утакмице И.ТИ.!
***** и толку! понатака ни гледам ни ме интересира! има многу поинтересни работи на ТВ од детроит-сан антонио! ... пикадо на јуро спорт, снукер, љубаф у офсајд...

п.с. игра некој баскетџиски игри на сони да го преслушам?

5/21/2006 07:09:00 pm  
Anonymous Ivica said...

"Сан Антонио успеа да израмни против Детроит"- Ova e naslov na storijata na www.a1.com.mk :)) Izgleda imaat nekoj predskazuvac na idninata vo A1 koj se zaboravil deka uste e samo polufinale na konferencii:)

5/21/2006 07:09:00 pm  
Blogger Karakash said...

РИП може да има само еден бизнис, а тоа е погребално. Замисли ковчези со на нив изгравирано "RIP#32, bad till u die".

Принс ќе открие дека уствари е Богомолка и ќе почне да се пари со својот вид (само што него женките нема да го убиваат после секс) и ќе создаде целосно нов вид кој ќе владее со земјата у следниве 15 милиони години.

Го Кавс!, а после вечер и Го Хит!

5/21/2006 09:51:00 pm  
Blogger Shepard said...

ете, ги задржале на шееседен. арно шо не глеав.

5/22/2006 12:33:00 am  
Anonymous чоте said...

Попушлич Кавс. Ги зауставија на 61 поен. Премногу ќе беше за овој тим на Кавс да игра у конференциско финале. Се посраа кога највише требаше, ама тоа е тоа, мислам дека беше 99% очекувано. Многу слабо изигра цел тим, впрочем ни еден стартер освен Леброн нема поише од 8 поени, а само Хјус има двоцифрен број поени од цел тим (секако и Леброн). Леброн се покака у трета четвртина, па и укупно у цело второ полувреме,иако прво полувреме заврши со 15/10 од поле,у второ имаше 9/1, ништо од сведоштвата овој пут ;)
Гнидата Хантер погоди неколу битни шутеви кога се кршеше резултатот, не ми е јасно зашто немаше поише шанси да игра претходно. (ова со кршењево, З.Михајлов :)). Иначе, тоа влезовите на преживеаниот од Аушвиц Принс, се најодвратна ствар и свет, да ти се одмили и кошарка и све.
Мајами е сеа на ред, а после првата утакмица веројатно ќе се знае кој ќе иде у финале. Многу ме интересира да видам што ќе смисли Рајли за дивљациве.

5/22/2006 12:39:00 am  
Blogger Shepard said...

детроит треба да трпи санкции бе.. не иде, гадови..

5/22/2006 01:07:00 am  
Blogger Shepard said...

збира некој сликици светско?

5/22/2006 01:43:00 am  
Blogger kole said...

ja zbiram!!! uste 15-16 mi falat.ja go sobiram toj na panini, da ne dojde do zabuna,posto ima baagi so go sobiraat toj drugiot

5/22/2006 08:01:00 am  
Blogger retry said...

Ajdeeeeeee :-( Bar Miami da gi tepa ovie kretenive. Jes da ne sum nekoj golem fan na Cavs ama iskreno posakuvav da gi tepaat Pistons. U zadnjava utakmica i nemaa bash nekoja shansa, ama mislam deka u shestata ja prokockaa. Kako i da e ako Miami ne izleze na kraj so niv, vecher mora Spurs da tepaat. Od dve zla bolje pomaloto. Ipak mi e pomilo Spurs da gi vidam na tronot mesto Pistons.

5/22/2006 09:41:00 am  
Anonymous chale_v said...

после вчера нејќам ни да гледам плејоф. ужас од утакмица. катастрофи!!!

5/22/2006 09:48:00 am  
Anonymous Haiku said...

Lebron e luzer
a detroit gi mrazam!
Go nema Kobi

5/22/2006 12:07:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Баз оф Кавс!!

61 поен?! Drew's crew? Damon Jones, не е ни чудо шо го шутнавме, а го шутнаа и Хит. Каков лузер... Па глуми нешто, лидер у тајмаути... Ооооффф... Варежао? 6 поени? Ерик Сноу? Илгаускас? Па и кралот? 1 погоден од игра у второ полувреме? И после он бил Џордан? Ха!
А и фактот шо си излезе ко пичето што е, после поразот! Поздрави се бе сељуш еден,нели ти е срам, пилиштарец еден... Затоа никад нема да биде големина, легенда.. ете затоа.. затоа што Џордан се гушкаше со сите после утакмица, ОК за разлика од "кралот" он беше победникот у најголемиот број од случајите...

Пистонси? Одлична утакмица. 61 факинг поен. Дифенс ол д уеј... Клучен? Линдзи.. и Принс..
У вторник, глеате нови пистонси со 100 поени минимум на првата. Мераци бев вчера, ме-ра-ци...

Поздрав, Syndicate

5/22/2006 01:38:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

A be sto se palis na odbrana Anonymus nieden, ako toa te pali odi gledaj Evroliga, se znae sto e NBA.

5/22/2006 02:10:00 pm  
Blogger retry said...

Preku glava mi e od anonymous-i :))

5/22/2006 03:04:00 pm  
Blogger Karakash said...

Синди, кога Џордан имаше 21 година играше на НЦАА Фајнал Фор, а Леброн на 21 година однесе скуп на анонимуси и потпросечни играчи до 7 утакмица у полуфинале на Исток, и тоа против Детроит, против кои никој не им даде повеќе од пет утакмици. Рекогнајз.

Иначе, тално дека си отиде така без везе, али тоа повише си има врска со годините, не со тоа дали ќе биде легенда. И онака нема да помине долго кога тој ќе биде типот кој ќе си заминува насмеан после серијата со Пистонси.

5/22/2006 03:10:00 pm  
Blogger Shepard said...

хаику:

мрско ќе биде
да го гледам боуен
против хемилтон

5/22/2006 04:29:00 pm  
Blogger Shepard said...

I PISS ON THE PISSTONS

5/22/2006 04:29:00 pm  
Blogger retry said...

Na 21 godina Bryant gi odnese LAL do tronot protiv Indiana (Shaq vo finishot na utakmicite zapagjashe vo problemi so lichni ili vekje beshe fouled out), i ne sum videl pozrela igra od nekoj drug igrach na taa ili pomala vozrast (mozhda samo ushte Tony Parker finaleto 2003 na 20 godini).

Zatoa ne se palete mnogu za Lebron na 21 godina i ne se fakjajte za glava. Dobro e deteto, no kje vidime ponatamu. I Larry Johnson na 20 godini praveshe chuda od Chralotte, pa site mu predviduvaa za nekoja godina da igra u finale, pa deka ne e daleku periodot i koga kje dojde do titula, i... ? Site znaeme shto se sluchi ponatamu i duri koga L.J. stigna do finaleto kade beshe 1-4 vo "korist" na negoviot vekje vtor tim.

5/22/2006 06:01:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Малку у афект беше кажано тоа... Али сепак не можам да прелетам преку фактот дека си стана и си излезе, без СО НИКОГО да се поздрави... Gay!!

Он бре треба да ги исполиже сите таму, онака браво, браво, најс гејм, грејт Ди, да му го ишмука на Рип, на Линдзи, на Чонси, а не да си излезе сам, ко примадоната да е таксана за Финале... Тоа ако го имаш, го имаш, ако го немаш -го немаш. И коби и самбендисан до даска, и ароганција и препич и се, ама знае типот шо е НБА, шо е спорт шо е почит за противникот...

Syndicate

5/22/2006 06:11:00 pm  
Blogger Karakash said...

Retry им се врати на своите "стручни" и издржани коментари.

Шек, Фил, итд....

Уште па и стигна да го спомне Лери Џонсон:)

5/22/2006 08:34:00 pm  
Anonymous бодан said...

Ретри бе другарче,кој у кавс ти личи на Шек????

5/23/2006 12:06:00 am  
Blogger retry said...

Pa i Shaq porano noseshe brada :))

5/23/2006 09:45:00 am  
Blogger Latifovich said...

Lele be da se jadelo burek tolku za toj kobi deckoto se dokaza pred dve godini protiv detroit, a retry sto napravi pred dve godini so ekipa dream team protiv detroit a lebron sam protiv detroit ?!?!?

5/23/2006 10:14:00 pm  

Post a Comment

<< Home