Friday, May 12, 2006

Стив Факинг Неш
Ова е пост во чест на Стив Неш. Човекот кој дојде до 2 признанија МВП во две години. Нешто што им успеало на шака играчи.. Инаку, оваа прилика ја користам да потсетам на Џејсон Кид, кој Њу Џерси две години последователно ги носеше на раце не само до титули на Исток, туку и до големото финале, кој можеби немаше просечен дабл-дабл со поени и асистенции, ама имаше бројки како 18,7 п / 6,3 с / 8,9 а во 2003 и беше сместен во втората НБА петорка (!!!) - за МВП награда не станува ни збор - а човекот ги направи Џеферсон и Мартин играчи, успут на леџа носејќи ги и Џејсон Колинс, Арон Вилијамс, Ентони Џонсон, Брајан Скалабрини и сл. кои се поим за дрво. Затоа тука е Неш, кој и покрај играта што ја пружа, и покрај сите признанија и све, мене ми е нелогично да биде главен херој (па и надвор од Лигата, да биде еден од 100 највлијателни луѓе у светот, шо све не). Еве едно интересно писмо од другарите од Јеј.
Пошто сега Стив Неш е Дејвид Бекам на кошарката, мора да биде метросексуалец
Осмех, она хистерија, радост, среќа, све измешано (на драфтот 1996) - кој претпоставуваше дека од таа генерација баш он ќе биде двократен МВП (најдобрата класа у историја на Лигата)
Оууу Кенадааааааа.. не сум сигурен, ама мислам дека е само втор/трет странец добитник на признанието..
PHOENIX—Upon receiving his second straight MVP award on Monday, Phoenix Suns point guard Steve Nash accused the NBA of "being out to make a fool of [him]." "Listen, it was kind of funny the first time. I mean, I can take a joke. My family was quite embarrassed, but that's beside the point," Nash told those gathered at the ceremony. "But this is just getting ridiculous. Look, I get it—I'm short, white, and Canadian. Ha ha, real fuckin' funny. You sick bastards. Did Amare Stoudemire put you up to this?" When asked about the chances of him winning a third MVP award in as many years, Nash emitted a terse laugh while glaring at the reporters and drumming his fingers on the podium. [разбира се, онион]
СУВА ЛЕПОТО! Тхе Енд

43 Comments:

Blogger retry said...

Od drugite stranci shto mene mi teknuvaat edino Hakeem Olajuwon i Tim Duncan (ako gi rachuname za stranci).

5/12/2006 08:36:00 pm  
Blogger Karakash said...

Те инспирираше муабетот за Неш и Кид на видиковец, а?
Држи тоа за Кид, 100%.

Ама не и за тоа дека Неш е Бекам на кошарката. Мај ес што Бекам некад досега или било кога ќе освои нешто така битно индивудално како што е МВП.
Плус, Бекам е леп, Неш, не баш, ама па има боља жена од даскана на Бекам.

Мислев да пишам текст за класата 1996, ама го оставив за летово.

Хаким, или на стартот Аким нема зашто да не се смета за странец, ако играше за репрезентација у Атланта.
Кај Тим е малце потесна работата, мада и него го водат како стрејнџер.

5/12/2006 10:10:00 pm  
Blogger Karakash said...

Заборавив главното: На црно-белата слика Нешти ми е исти Корто Малтезе, само без капа.

5/12/2006 10:11:00 pm  
Anonymous nasty69 said...

Ебате ружниот сурат ебате, али he got game но даут.

5/12/2006 10:20:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

Која му е жена на Неш?

5/12/2006 10:31:00 pm  
Blogger znalac said...

НБА е медимумски експонирана фирма. Како и во секоја фирма, раководството протежира одреден тип на однесување (corporate culture) за кое смета дека ќе донесе позитивни резултати. Со оглед дека моментално главни консументи на производот се големите корпорации (читај: бели добро ситуирани господа) логично е да се форсираат вредности блиски на нив. Во основа, тоа не толку поврзано со бојата на кожата (пример - Magic, Jordan, Duncan), колку со културата на однесување. Значи, ако секоја сезона сакаш да продадеш 30 тима х 41 меч х 20,000 седишта х 100 долари = 2,46 милијарди долари, тоа нема да биде на криминално-бандитска популација, туку на воспитан и култивиран свет. Знам дека звучи малку параноично, посебно ако „ганг“ културата ја сретнуваш само на НБА во 2 сабајле, ама ако си дел од тој систем и секојдневно на вести гледаш како исти такви „ганг“ типови се пукаат, се брцаат со ножеви, ограбуваат,... не е толку симпатично. Како и да е, Штерн и компанија се трудат да го минимизираат тоа влијание во лигата преку разни дисциплински мерки, dressing code, награди за „фините“ момци за да го одржат идентитетот на лигата кој им носи профит.

Инаку, во целина, Црнците страшно многу го мразат Nash. Кога ќе видите Црнец облечен во дрес на Nash? Никогаш. За нив НБА е место за промовирање на младите сиромашни Црцни во успешни личности. Секој што не е во нивниот „шаблон“ за нив е „смешен“, „ружен“,... Јас разбирам дека имаме различен систем вредности, ама им се слатки милионите од НБА, ред е малку и да покажат разбирање и почитување за тоа што работодавецот (лигата) го бара од нив. Сакав да кажам - не е Nash најбољи, ама има доволно причини да биде избран.

5/12/2006 10:57:00 pm  
Anonymous Jiggy said...

Samo kuso do znalac:
Nes ne e najdobar kosarkar, Nes e NAJKORISEN kosarkar. MVP ne e ednakvo so najdobar kosarkar.
A ako dodeluvaa nagrada za kontra MVP, togas koj ke ja dobiese? Kobizmo e mojot favorit, a vo isto vreme e verojatno najdobriot kosarkar vo svetot. Ju si?

5/12/2006 11:15:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Неш - Корто Малтезе :)

5/13/2006 12:01:00 am  
Blogger retry said...

Pa U.S. Virgin Island neli se del od USA? Ne znam zoshto gi vodat kako out of the motherland.

A inache koga sme kaj Kid na pochetokot mislev deka e belec, vo shto podocna doznav deka ne sum bil vo pravo, bidejkji samo fenotipot mu bil takov. Kako staree, se povekje go dobiva ona crnechkoto. Prethodno so kosicata deluvashe pobelo :))

5/13/2006 01:16:00 am  
Anonymous bodan said...

toa e de,nemoze se so uboo da odi:))

5/13/2006 01:26:00 am  
Blogger Latifovich said...

Suva lepota

5/13/2006 01:45:00 am  
Blogger Shepard said...

ја не викам дека не го бива неш :)

а муабетот на чардаче, милина :)

а споредбите со бекам дојдоа по аналогија
- промоција у магизини ко тајм за еден од 100-те шо го обликуваат светот
- херој на омладина (децата на белците, за што се произнесе зналац)
- продавање дресови
- наметнување трендови (сеа ќе вииш, кирк хајнрих, риднур, оној шупакон од њу орлинс шо отиде негде.. зборот ми е, сите белци плејови ќе станат „неш“ и ќе бидат експонирани)*

иначе, за стил на игра, ко шо мене ме нервира неш, бекам нервира многу други, ама обајцата играат.

и не можам да опростам како лејкерси у шестата не смогнаа сили, бар да не му го глеам суратот више.

гоу клиперс. :))))))

---
* - ко шо имаше наслови дека ерата на доминантни центри ја зазимаат атлети, сеа ќе има наслови дека „итрите“ плејови ги истиснуваат атлетите.

5/13/2006 01:49:00 am  
Blogger марче said...

:) неш а :) за најкорисен дефинитивно е најкорисен ... за најдобар хмм ... ствар на вкус, ја лично мислам дека швабата е класа над сите ... а и уште нешто за мојот човек мислам дека е еден од кондиционо најспремните спортисти на денешницава ... мислам дека женаму е кондиционен тренер или нешто слично :) па можеби и тоа е клучот на неговата успешност :)

5/13/2006 02:43:00 am  
Blogger gigi said...

Хе-хе, Неш=Корто Малтезе... се умрев од смеа ама стварно личи, додуша мене прво ми заличи на Иги Поп... а за MVP титулата мислам дека е стварно депласирано повеќе да се дискутира, на крајот на краиштата, Неш беше прв кој изјави дека годинава Дирк повеќе ја има заслужено таа титула... shepard, стварно те сфаќам, и јас не можам да го смислам она француското петле Паркер ама дека игра(ше) нема збор...

НБА е пред се машина за правење пари меѓутоа има и огромна општествена улога и во секој случај е подобро децата да се идентификуваат со Стив Неш отколку со Тимоти МекВеј (зборам за белите деца) или малите црнчиња со тоа гнасните раперишта...

retry, многу интересно ама и јас пред 6-7 години мислев дека Кид е белец... додека подоцна не ја видов жената му Џумејна :-))

5/13/2006 06:32:00 am  
Anonymous chale_v said...

3-ва четвртина батки, многу лош баскет. миљон промашувања и изгубени топки. барем водат Феникс, па да ми влезе ливчето. убоо реков дека двете вечерва ќе бидат двојки. ај само уште една четвртина.

5/13/2006 06:38:00 am  
Anonymous chale_v said...

Радмановиќ, полека бе еееејјјј! Се поремети нешто.

5/13/2006 06:53:00 am  
Blogger Shepard said...

по кој основ мерион игра така бе? леле бе, камено доба..

5/13/2006 11:11:00 am  
Blogger retry said...

Radman 5 od 6 za tri ama ja utna najbitnata. Epa koga saka pari taka mu e :))

5/13/2006 11:16:00 am  
Anonymous chale_v said...

Затоа па Неш го погоди најважниот шут. За да покаже кој е МВП.

Неш, метросексуалец? Јооој, лелеее :)

5/13/2006 11:29:00 am  
Anonymous flight 75 said...

Само едно, Шепард:
Баш тие две години кога Кид ги носеше Нетси до Финале, се случуваше веројатно најголемата квалитативна разлика помеѓу двете конференции во историјата на лигата. Тој беше периодот. Њу Џерси беше најдобар на Исток, ама беше мноооооогу послаб од Лејкерси и Сан Антонио, на пример.
А, покрај Данкан во зенит и Шекил во таква форма, Кид немаше баш никаква шанса......
Денес е нешто сосема друго. Противкандидатите на Неш, со исклучок на Дирк и Чонси, се соло-волци, што одамна не палело при изборот на МВП.
И мене не ми се свиѓа тоа што Неш е МВП. Не за друго, за дваесет години ко ќе види некој две МВП-а, ќе мисли дека доминирал Стиви....
Ама, тоа е тоа.....

П.С. Уште стојам на тоа дека Клиперси ќе пројдат, и покрај синоќешниот пораз.....

5/13/2006 12:17:00 pm  
Blogger retry said...

Drzhi voda ova Flight. I ja ko kje vidam Jordan 5 pati MVP, Jabaar 6, kje si recham bile igrachishta, a ustvari ne se :))

Mala shala.

Sepak mislam deka Nash ne e od toj kalibar da dominira i da menuva koncepti na igra na eden tim (nastrana od toa shto gi pravi soigrachite podobri) kako shto toa go pravi Shaq na primer (a ima samo edna MVP titula eeeeejjjjjjjj!!!!!!) so svojata igra bez razlika kakva bila ekipata. Kako shto reche Byron Scott za vreme na finaleto 2002: "Mozhete da go stavite vo Grizzlies (vo toa vreme bea tapa tim) i tie verojatno kje stignat do finale."

5/13/2006 01:23:00 pm  
Blogger Shepard said...

мрско е бе..

5/13/2006 03:08:00 pm  
Blogger Dimitar said...

nemozam da se iznacudam : pa kako moze tolku lesno da go prokockaat brejkot od prvite dve sredbi. Znoram za Clipers i Nets. Ja neznam so im fali na Nets, Carter 43 poeni, so pravat drugite-spijat?
I Clipers dovoluvaat poraz od edna ekipa so bedna odbrana. Gluposti. Aj DA SE nadevame deka Dalas kje opravi rabota, oti preku glava mi se i 'mamuzi' i 'clipovi'.

5/13/2006 06:35:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Goooo Pistons!

Очекувам со игра како досега, да им нанесеме на просечните Кавси пораз дома, со што исходот 4-0 у серијата би бил 90%-тен. После тоа одмараме и гледаме седма на Мајами-Нетс. Ајде Стонси, ја верујем!

Поздрав, Syndicate

5/13/2006 07:26:00 pm  
Blogger Latifovich said...

A klivlend stigna i do prvata pobeda protiv detroit i za toa najzasluzen e james so trojkata na 70 sekundi do kraj i tripl dabl eeeeeee igracina

5/14/2006 01:32:00 am  
Blogger retry said...

Ne, greshish. Kluchen chovek beshe Anderson Varejao, 6-7 od pole, 4-5 od slobodni za neceli 22 pominati minuti.

A i James izgleda go sfati ona shto go kazhav prethodno za vlijanieto na negovata igra vrz celokupniot stil na Cavs. Lebron si dade "samo" 21 poen, ama zatoa ostanatite zhivnaa malku.

5/14/2006 02:30:00 am  
Blogger Latifovich said...

pa varejao e dobar igrac bez somnenie i na sekoja utakmica e 10+ a lebron 10 asistencii imase vecer sto potvrduva deka ide na podobro sa kavsi i trojkata na jones na 40 sek dok kraj i dobrata odbrana gi dovedoa do pobeda. A sto ako tepaa koga i milvoki imase edna pobeda protiv detroit, ovaa godina nema da imaat poveke od 7 porazi ke bidat sampioni po 4 pat vo istorijata na NBA

5/14/2006 02:36:00 am  
Blogger Shepard said...

ајде кавси. ги минуеме пистонси у 7

5/14/2006 03:48:00 am  
Blogger Shepard said...

навијам сеа за далас, а навијам и за клиперс, и за кавс. у мајами - њу џерси не навијам :)

5/14/2006 03:50:00 am  
Blogger Shepard said...

а нешо негативен биланс иам глеам.

5/14/2006 03:50:00 am  
Blogger Shepard said...

монолози си терам, со чкарт граматички конструкции

5/14/2006 03:52:00 am  
Anonymous observer said...

SA 86:85 Dal
5:21 4th
ce bide gusto

5/14/2006 04:44:00 am  
Blogger марче said...

каков само шупак е овој стакхаус!

5/14/2006 05:28:00 am  
Blogger марче said...

заслужено далас!

5/14/2006 05:28:00 am  
Blogger Latifovich said...

EEE trebase da sedam dalas da ja gledam. Vidi me biva za poezija, aonoj Ginobili izgleda ja usral A ?????

5/14/2006 01:30:00 pm  
Blogger Latifovich said...

A i uste nesto Shepard za se si vo pravo apsolutno te podrzavam

5/14/2006 01:36:00 pm  
Blogger znalac said...

Интересно е што секогаш се тргнува од тоа дека "most valuable" е најкорисен. Во основа, value значи вредност и ништо друго (евалуација = вреднување, девалвација = намалување на вредноста, итн). Инаку наградата е во контекст „најдобар играч на регуларниот дел“, исто како што има „фудбалер на годината“, „спортист на годината“ и ред други награди каде субјективниот критериум (гласањето) одлучува. А, со терминологија и со вкусови никогаш нема сите да се согласиме.

А, за Kobe... Кога Kobe испуца 46 FG (што не му е рекорд - има испуцано 47), 20 слободни и неколку ТО, Riley рече дека има многу играчи во лигата кои кога ќе потрошат 60 напади можат да постигнат 81 поен и дека тоа е себично. На последната кога испуца само 3 FG во второ полувреме, Barkley рече дека тоа било себично.

5/14/2006 07:53:00 pm  
Anonymous Jiggy said...

Ako taka gledas suvoparno na rabotite, togas mozda.. Ama potpolno se slozuvam i So Pet i so Barkli.
Kobi e najdobar kosarkar vo svetot vo ovoj moment. Toa sto go moze toj, ne go moze nikoj. Ama bukvalno e taka i vo negativnite osobini. Nikoj ne e sebicen kako nego, nikoj ne e pateticen kako nego, nikoj ne e folirant kako nego, nikoj ne e alibi igrac kako nego, na krajot na kraistata, vidi ti kolku mu sece pamet -> nikoj ne e siledzija/siluvac kako nego.
Znaes sto, mislam deka Stern ke napravi najdobra rabota ako zabrani vlez vo NBA na site sto nemaat barem 2 godini koledz ili za neamerikancite nekakov fakultet, posto i tie se se poocajni.
Kakvi srednoskolci, kakvi kopiljaci, tie go urnaa imidzot sto Stern so Medzik, Bird i Jordan go izgradi.

5/14/2006 08:24:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Ako e kobi najdobar kosarkas na svetot jas sum James BOND 007

5/14/2006 09:11:00 pm  
Blogger Karakash said...

Латифе, како помина на снимањето на задњиот дел?:)

Џиги, 100% се сложувам со тебе за делот за Коби, и у позитивниот и у негативниот дел.

За тоа за средношколците е направен првиот чекор со границата од 19 години или една година колеџ од овој драфт, што е мислам доста.

Ипак баш Штерн беше тој кој плачеше за играчи како Коби, Гарнет, Леброн, Мекгрејди итн. кои директно од средно денес се едни од најголемите у НБА и маркетиншки ја носат на грб.

5/14/2006 09:53:00 pm  
Blogger Shepard said...

ја мислам дека треба да се забрани влез за белци :)

5/14/2006 11:47:00 pm  
Blogger Karakash said...

Кажа Шеп нигерот:))

5/15/2006 12:09:00 am  
Blogger znalac said...

Види и јас се сложувам - баш затоа и ги споменав тие изјави. Иако на прв поглед делуваат контрадикторно, покажуваат едно исто - чист индивидуализам и неидентификација со тимот.

5/16/2006 05:53:00 pm  

Post a Comment

<< Home