Friday, April 21, 2006

Wild Wild West
Сан Антонио (1) – Сакраменто (8) Кингси со Артест се препородија и наместо да испаднат од Лига, влегоа во плејоф. Спарси, на крај, кога сите беа со мислите во плејоф и се одмараа, со својата спартанска игра и железна дисциплина, си тепаа трт-прт со Хјустон, на сигурното, и сл.. Спарси се бранители на титулата.. на сите позиции се појаки и имаат подолга клупа.. имаат бољи тренер.. не знам што би барале Кингси во овој дуел. Сепак, у тек на сезона, скорот е 2-1 за Спарси (ако во плејофот нешо значи).. Шариф прв пат у плејоф.. Прогноза: 4-0, 4-1 ако им попуштат Феникс (2) – Лејкерс (7) Кхм, ќе се обидам да надвладее објективноста у мене.. значи, Феникс оваа сезона им ги затнаа муцките на сите што викаа дека без Амари ќе биде премија секое плејоф место.. иако на моменти нестабилни, рокаа, особено со играта во нападот.. Нешти е незадржлив.. и би требало да игра.. Коби е исто така незадржлив, ама нема потпора.. не верувам лесно да се предаде.. Коби, а и Фил не испаѓаат од плејоф без победа.. Прогноза: 4-2 за Феникс, ама моето сценарио* не треба да се отпише.. Денвер (3) – Клиперс (6) Денвер се трети зашо играат у „најјаката“дивизија.. предност на домашен терен ќе имаат момците од ЛА.. уствари, Нагетси имаат исти скор ко Сакраменто.. Клиперси се појаки у многу сегменти.. овие не се за потценување.. сепак Колорадовците немаат одбраа.. Бренд за прв пат у плејоф, ќе даде све од себе.. фактор може да биде Кесел.. Кармело е клач.. другите се шупаци, особено Милер и Мартин.. 3-1 у регуларна сезона за ЛА, хауевр.. Џорџ Карл изглеа нема да може да се справи со втората најлоша одбрана во конкуренција на плејоф екипи (најлоша е Феникс, ама они надоместуваат со 200 постигнати кошеви). Прогноза: 4-2, ваљда, за Клиперс, ама може и полесно да пројдат Далас (4) – Мемфис (5) Најголемата вуна у плејофот.. Мемфис сезонава е рамо до рамо со Спарси и Детроит по одбрана.. Гасол вс Дирк – ултимејт дуел на Европејците.. сепак, 3-1 во сезоната за Мавси.. сепак, Мемфис влагаат со пет победи по ред во плејофот.. биче жустро, ама ако у првите две не напраи ништо Гасоламабад, ондак, ги отпишувам. Е Мемфис без две победени нема да се предадат. Прогноза: навивам за седум, ама може да биде и 4-2 за Мавси (*) моето сценарио: Лејкерси ги тепаат Феникс 4-2 у прва рунда.. у втора им идат Денвер/Клиперси.. ако се првите, иаме предност на домашен терен, ги буфтаме.. ако се другиве, градско дерби, сите фаци за нас навијаат, Снуп мести утакмици и така.. после тоа, иде Далас.. претходно Новицки нешо виткал глуждови со Мемфис/Спарс, се истрошиле у две серии по седум утакмици.. тепаат првата, ама после се повредуе Диркулес.. и тука стапуе Коби на сцена, 50 поена у просек, Ламар користи дека го нема Дирк.. у финале ни иде Мајами.. тука нема спорење – Коби го става Вејд у џеб, Шек не може да се снајде против Бајнум (џокер за у финале е он), онака го провоцираат, праи технички, Рајли нема срце да се бори со ЛАЛ.. и стасуеме до седма утакмица, вуна, жустра, овертајм.. у последен напад, +2 за Мајами.. 10 секунди, Коби ја примa, го проаѓа Вејд, ролинг поред Хаслем и на Дебелиот У ФАЦА.. со фаул, а му се беси на ушка ко Свифт на Новицки преклани.. онака цела Флорида ќути.. дава допунско.. 3 стотинки до крај.. ја фрла Вејд од уџум.. ништо.. тишина.. Лејкерси рипаат, се радуваат.. И така, почиња плејоф. Линак - Енко тејкс он ист

26 Comments:

Blogger retry said...

Se slagam so ova scenario :))

Najgolem kjef kje mi bide da igrame protiv Miami u finale.

4/21/2006 04:20:00 pm  
Blogger Teko said...

И јас се слагам со сценариото. Најголеми шанси за шампион на западот им давам на Спарси и Маверикси.
Феникс ... не ми фаќаат око ... :-)

4/21/2006 04:42:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Epa vaka... Sparsi mislam deka iako imaat najdobar fond na igraci, sepak u mnogu igrata im zavisi od parker i manu... ako se vidi deka Duncan igra sranje sezena, sosema se pristojni sansite na sacramento ako ne drugo barem dobro da gi izmorat... golema uloga ke igraat i Bowen i Artest i prognoziram 6 ili 7 utakmici...
Dallas mi se najgolemi favoriti za finale a glavna pricina za toa e sikako Dirk... koj sekogas e odlicno nadopolnet od Howard, ama me plasi Teri koj znae mnogu da srlja koa ne treba... Ocekuvam iako sela sezona Dampier go drzese na klupa, da bide starter i dae barem 10/10 u prosek za 30tina minuti... iako i Memphis ne se za frlanje, moj e tip e 4-2 ili 4-1 za Dallas...
Clipersi bi trebalo da gi izmetat denver, a glavna pricina za toa e Brand i konstantnata petorka... golema uloga ke ima Mobley i sekako iskusniot Kesel, a tuka se Megeti, Kaman Radman itn... Glaven problem na Denver e so moze da se potprat samo na Karmelo, dodeka drugite se strasno promenlivi... pocnuvajki od Kenion... pa Cembi.... pa Andre m.....
I bezdrugo najgolemoto iznenaduvanje kako sto veruvam deka i mnogu drugi se nadevaat ke bide Lakers... prva pricina za toa e "the one and only" kobi koj najverojatno na sekoja ke ide nad 40, ama ke mora da dobie podrska od u posledno vreme popaleniot Odom koj moze mnogu raboti da smeni... a pomos ke ima i od Kvejmi kako i iznenaduvanjeto od klupa Divejn... kaj sunsi na neshti mu padna formata pred plej-of ot i ne veruvam deka Boro, Barbosa, bell i slicni ke gi povtorat partiite od regularniot del poso ova ipak e pley-of...
Finale na zapad Dallas-Lakers... pa neka tepa koj saka posle...

4/21/2006 05:00:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

Шеп забраи да пишеш дека сево ова се дешава откако Милан че земе шампонска.

Откако ќе му напунат на тој Валдес сапуница у газот и ќе поентираат едно пет-шест пати.

А шо прајме ако Чикаго ги мине Мајами! Ете Булс ќе ги фатат на непотготвено првата, па после Вејд ќе сака да надопуни у втората и ќе свитка нешо. Шек ќе го фати некој стомачен вирус и нема да игра на третата и четвртата и ќе се врати ровит за петтата која ќе ја земат Мајами,ама у шустат ќе кикснат и Чикаго иде даље. :)

4/21/2006 06:38:00 pm  
Blogger kole said...

scenarioto ispagja 100%.se kladi nekoj so mene????pivo,sendvici...u so sakate :))

4/21/2006 07:50:00 pm  
Blogger Karakash said...

Коле, со тебе не се кладиме, и онака дужиш сендвичи:)

Дечки, Шеп заборави да ви каже дека после титулата на Лејкерси со Мајами се разбудил со ногата у шоља.

И Бојан, те молам, немој више Дивејн. Момакот е Девин, како Кевин.

4/21/2006 08:30:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Ili kako Nevin???

4/21/2006 09:56:00 pm  
Anonymous bodan said...

Спарс глатко.феникс ко Фени со мука(мада уште едниот на Ф(Фил)нема да се откаже таке лесно).Денвер-Клиперс 50%-50%.Далас-Мемфис 40%-60%. П.С. Ако испадне сценариото синми ќе го крстим Танита Тикарам:)))

4/22/2006 01:15:00 am  
Blogger kole said...

абе ја шо дужам,дужам.ама сеа работата е да си ги вратам,ти текнуе???:))

4/22/2006 01:34:00 am  
Anonymous observer said...

Karakash, daj sredi toa komentarot na maknba.blog.hr Sramota e taka da stoi .....

4/22/2006 10:42:00 am  
Blogger retry said...

Abe neka se ostvari scenarioto i posle otkako Lakers kje gi tepaat Miami, ako treba na trezno kje ja napikam nogata u sholja :))

4/22/2006 12:00:00 pm  
Blogger Karakash said...

Obzerver, sakam od porano, ali ne mi ide. Kazi kako...

4/22/2006 01:00:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Абе кој курац плеј-офоф денес шо почиња тоа не е главната вест...
Ама ај нека е тоа прво, мислам Сан Антонио тепа у 6 утакмици, Феникс тепа у 6 исто, Денвер тепа у 7, Далас тепа у 6.
На исток Детроит тепа у 6, Мајами тепа у 5, Џерси тепа у 6 и Вашингтон тепа у 7.


аМА д прајмари њуз ар...ОФЧАРЕ СРЕЌЕН 19 РОДЕНДЕН!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
АЈ ПЕЕР СО УБАВО ДА ТИ ТРГНЕ И У 19 ГОДИНА, блоговите да ти цутаат па Џеј Лено да те викне да збориш за блогање...И нек ти се оствари сценарито ко за среќен роденден само шо у седмата утакмица у финалето Винс ја зима титулата против Коби. Ај пеер...

И да знаете вечер народ шо ќе се збира пред црква, не ради адетите, ТУКУ ЗШ НА АНАСТАС БЛОГЕРО МУ Е РОДЕНДЕН

4/22/2006 01:37:00 pm  
Anonymous observer said...

Karakash, koga ce se logiras idi na pregled OBJAVLJENIH postova, posle imas edno ikonce desno UREDI KOMENTARE POSTA klikash, selektirash i brishesh ;)

4/22/2006 01:38:00 pm  
Blogger Shepard said...

фала бето :)

4/22/2006 01:45:00 pm  
Blogger Shepard said...

коби против феникс у регуларен дел имаше просек од 42,5 поена по натпревар, бај д веј

4/22/2006 03:06:00 pm  
Blogger Karakash said...

Обзервер, готова работа. Фала.

4/22/2006 05:25:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Интересно сценарио, Шеп. Ја више го конструирав на NBA LIVE. Да видиш што му напраи Коби на Вејд :)
Иначе, мојата прогноза ја постирав на Стритбол.....

4/22/2006 06:12:00 pm  
Blogger Dimitar said...

Scenarioto mi se svigja, a msilam deka ima i nepotrebni elementi kako ona so svitkuvanjeto gluzd na Dirki... mislam i bez toa Kobe im pikna 60-ka za 3 cetvrtini. Pa taka da ako Majami si go ostvari svoeto na istok ne gledam zaso ne bi bilo Lakers-Miami FINAL 06.

AKO ispadne scenarioto te
proglasuvam za
Hitchock

4/22/2006 07:22:00 pm  
Anonymous observer said...

Karakash, np ;)

4/22/2006 08:48:00 pm  
Blogger Teko said...

ПОЧЕЛО ЈЕ :-)

На ABC7 почна преносот од првата утакмица WAS-CLE.

Јас сум за Cleveland

4/22/2006 09:07:00 pm  
Blogger Karakash said...

Имаше една ствар на времето, се викаше - "Dream on Dreamer" :))

4/22/2006 10:05:00 pm  
Blogger Karakash said...

Џаст финишд.
Леброн у своето плеј-оф деби, трипл-дабл со 32,11 и 11.

Што е уште поважно, Кавси тепава.

4/22/2006 11:49:00 pm  
Blogger Dimitar said...

Abe ne bese povreden ovoj Lebron? Eheheh, aj cestito neka mu e pobedata. Ama mi pravi kjef. Sea u nekoja cetvrta utakmica kje igra demek povreden, ama kje stisne zabi jak e on (Jordan) i pak kje izgubi na kraj. Debi play-off toa e. Ipak ne go mrazam. Ubavo e za tripl-dablot, ama neka se osamostoi malce tipot.

4/23/2006 04:00:00 am  
Anonymous чоте said...

Леле Сакраменто пиење 36 разлика, можат да се предадат после ова:). Кај СанАнтонио 7 играчи со над 10 поена, а сите од тимот се запишале во листата на стрелци! (никако да се отарасам од реченициве на З.Михајлов). Данкан и даље тапанарија (10/7/3 за 25мин.), а најбољи бил Паркер (25/5/4 за 25мин.). Добро прогнозираа газдиве, 4:0 или ако им попуштат 4:1 :).

4/23/2006 05:01:00 am  
Blogger Karakash said...

Димитар, со 21 година, осамостоен си е Леброн, нема гајле.

4/23/2006 12:47:00 pm  

Post a Comment

<< Home