Monday, March 27, 2006

BIG CHARLIE V ROCKS THA HOUSE...+ Зналац ин д хаус
Vince WHO? [click to enlarge, екстреееееемно јака слика, скенисана од СЛЕМ..]
Мојот после Коби омилен играч, Charlie Villanueva, за кого пишував [КЛИКНЕТЕ, ОГРОМЕН ТЕКСТ Е У ПИТАЊЕ, А ВИЕ НЕ ЛИСТАТЕ АРХИВИ!!!] го растресе Air Canada Center.. Иако усрал на крај и Репс изгубиле, сепак.. 48 поена од ќелафото.. свака част.. за три поена не го побил рекордот на Картер..
ЅВЕРОТ Е РОДЕН..
* * * * *
Допунско бај КАРАКАШ: Ја за Чарли знам уште од времето кога беше еден од најдобрите средношколци во САД и кога сите викаа дека како таков ќе се пријави на драфт. Арно ама, откако го пишманија дека нема да биде избран високо, он си отиде по диплома на Конектикат, со кои и стана шампион, иако не беше главна карика у тимот. Како и да, и ја го пљукнав малце потегот на Бабкок да го избере како 9. пик кога у екипа го има Бош на иста позиција, али тоа беше повеќе ради Бабкок, отколку ради Чарли. Оние што навиваат за Атланта (сите двајца) знаат за што зборам. Како и да е, Чарли на сите им ја затна устата со партијата против Бакси, и тоа у директен дуел со 1.пик Андрија Богут, кој у задњиве месец дена не личи на играч кој би требал да биде избран како прв. Поврзано со Чарли Ви и Репторси, од денес имаме нов НБА инсајдер, директно од Торонто . Тоа е Зналац, кој оставаше и претходно по некој обемен коментар. Тој ја гледал Милвоки-Торонто, како и еден куп други утакмици и сака нешто да ви каже:Прво за Charlie V – вчера одигра феноменално. Не само заради шут 20-32, туку и заради тоа што во последна четвртина сам се надигруваше со MIL на нивни терен. Постигна 16 од 23 поени на TOR во последна четвртина и 4 од 7 во продолжение. Овие 48 за TOR се повеќе битни од некои други причини. Лани после драфтот многу плукаа по овдешниот GM (тогаш Babcock), во стил „што земаш четворка, кога само четворка (Bosh) ти е сигурна во тимот". Ова беше прва утакмица во последно време кога Bosh после 6 минути мораше да излезе поради мала повреда и Charlie V покажа дека може и тоа многу. Битно е и поради тоа што баш пред некој ден Mike James кукаше за пари по весници, и тоа со изјава „па и јас сакам да можам жена ми да ја однесам на Бахами". Инаку, одмор на Бахами кошта колку 1-2 просечни плати и нормално, изјавата беше прогласена како глупа и некоректна. На MoPete му истекува договорот догодина, Bosh треба да добие extension на договорот, дебитантиве имаат кратки договори, а Colangelo ќе треба да реши кој останува, кој си оди. За другите утакмици што ги гледав вчера. Ептен ме заредија–1:00 IND-PHI, 3:30 MIL-TOR, 7:30 DET-NJN, 9:30 LAL-NOK. За IND-PHI мислам дека и таму одеше, така да не би коментирал – или ај малку, тапа утакмица. Али оваа DET-NJN беше пристојна. Посебно што е се поочигледно дека „знаењето" на Flip доаѓа до израз. Вчера беа издишани балони. Освен McDyess и Delk, славните All-Star играчи завршија со 15-53 или 28% шут. А посебно Chauncey и Rasheed беа мизерија. Во вторник им доаѓа DAL (кој во ноември ги уби со 37 разлика), а во недела PHX. Мислам дека ќе се види дали DET беше добра екипа со лош план или просечна екипа без план. LAL без проблеми ја добија со NOK затоа што овие хронично имаат проблем да го одржат темпото цела утакмица. Kobe стандарден, Lamar се подобар во последно време, Kwame – player of the game. Во врска со LAL имаше од некого коментар како тоа DET убаво ги решил 2004. Не сум за Lakers, ама поштено кажано, тие што ја прочитале "The Last Season" на Phil Jackson ќе потврдат дека и самиот вели дека тоа бил најнедисциплинираниот, најсебичниот и најисфрустрираниот тим што го водел. Целата идеја со Payton и Malone беше промашување. Посебно е остар кон Kobe. Затоа и се изненадив што така брзо реши да се врати. Велкам ту д фамилијата, Зналац.

25 Comments:

Blogger zare said...

Mene ne mi e jasno,,neli Amare bese zver ili sega ima poise zverovi??

3/27/2006 11:39:00 am  
Blogger retry said...

Abe ovoj e zver u prava smisla na zborot.

Ne znam ova dali e tochno, neka me demantira nekoj ako ne sum vo pravo, ama slushnav deka ovoj imal problemi so kozhata. Izgleda ne mu rastele vlakna. E prava zveretina :))

3/27/2006 11:42:00 am  
Blogger Karakash said...

Vilanueva ja ima istata bolest (ako moze taka da se kaze) kakva sto ima i Kolina.

A Zver se vika koga nekoj ke odigra kako Zver, a ne samo Amare:)

3/27/2006 12:20:00 pm  
Blogger zare said...

Kolku li samo zverovi gi ima a!!:):)Inace ja samo nego(Amare) go smetam za zver zatoa i ne mi bese jasno...

3/27/2006 12:26:00 pm  
Blogger retry said...

Mislev zver spored izgledot, ama nema shansi so Amare da se nosi, pa ovoj ima ushte mleko da pie. U sekoj sluchaj mislam deka kje bide neshto od nego.

3/27/2006 12:30:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ќе биде.

3/27/2006 03:31:00 pm  
Blogger марче said...

mnogu zverovi, a malku ubavici :(

3/27/2006 05:49:00 pm  
Blogger retry said...

Zashto be, a Eva Parker, a, a, ...? :))

3/27/2006 06:02:00 pm  
Anonymous darko said...

Go vidovte TOP10? Ima strashni raboti ...........

3/27/2006 06:57:00 pm  
Blogger марче said...

2toro mesto top ten auuuuuuuuuuuuu !!!! kakva kucachina e toj hauart. eden od zverovite :))
1vo mesto top ten ajjaaajjaaajjjj ... iguana ... da igrase u mzt na sekoj 10 minuti kje trebase ljube da menja tabla i obruch
retko dobar dneven top ten!

3/27/2006 10:15:00 pm  
Blogger Karakash said...

Првите две куцања се ненормални, она на Игуана го видовме вчера у живо, али она на Хауард....страшно.

3/27/2006 10:46:00 pm  
Anonymous darko said...

a Jefferson over Ben ? a ........

3/27/2006 11:07:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Mene Howard mi e najsver,ama onda za Shaq treba da izmisluvame nov zbor,ili ovie da gi degradirame u puppies:av,av.Ili na americki: bark,bark:).Ebate gluvite ameri

3/27/2006 11:41:00 pm  
Blogger retry said...

Knigata Jackson ja napishal vo momenti na frustracija i negoduvanje od porazot. Da beshe navistina taka, tuka mislam plus i na loshite odnosi so Kobe, togash voopshto nemashe da se nafati da gi trenira Lakers. Nemojte da potpagjate kon nekakvi prikazni vrzani so kjerka mu na Jerry Buss. Znalac, ti drzhi voda ovaa konstatacija do nekade, ama Mr. Zen vo povekje navrati ima recheno i deka Kobe e najdobar igrach shto go treniral ili najdobar igrach shto go gledal da igra ili kosharkar shto gi pruzha najdobrite partii (znachi bolji i od Jordan !!!!!!!) i ne veruvam deka toa shto togash go pishal vo knigata povekje go misli.

I mala pomosh, ne znam dali e padnat linkot shto go postirashe do stranicata kade ja ima naslovnata (ne mozhev da ja otvoram skroz), ama kje mozhe li da se simne knigava free ili se plakja? Mozhebi ja ima na EMule ama ne i go znam formatot, izleguvaat eden kup drugi raboti so slichen naslov. Bash bi sakal i pokraj se da dzirnam malku vo nea.

3/28/2006 12:25:00 am  
Anonymous Bojan said...

Мене друго ме интересира кога ги спомнавте болестите. Каква е болеста на Флип Сандерс??? Шо мрда ко неарен со глаата?

3/28/2006 01:41:00 am  
Anonymous bodan said...

Bolesta na zverot se vika alopecija i ne veruvam deka vlijae fizicki tuku edinstveno (vprocem i kaj 99% od zabolenite) kaj nego vlijaelo psihicki.Za momcakov edinstveno ne mi e jasno kako dojde do negoviot pad vo igrata posle odlicniot pocetok vo NCAA.Ima mnogu glasini(i na blogov e pishuvano)no dali i bolesta e edna od niv(i dali e voopshto vo toj period bolesta)? P.S.Airlija ushte eden dopisnik!Izvori od prva ruka:))

3/28/2006 04:18:00 am  
Blogger Karakash said...

Bodan, mene kolku sto mi tekinja, alopecijata e povrzana samo so paganje na kosata i uste nesto u vrska so skalpot. Ova kaj Kolina i Carli e poremetuvanje, so koe covek se ragja ili pa zaboluva na mali godini.

Ritraj, ne bi odel do tolku daleku so izjavite na Zenot za najdobriot igrac koj go treniral, site znaeme koj e toa, a ne se vika Kobi.

Bojane, uste nemame dijagnoza za Flip, ama ako Pistonsi ispadnat u 1. kolo, onda sigurno ke bide nesto kao 1st Round Syndrom:)

3/28/2006 10:03:00 am  
Blogger retry said...

Da site (ili barem povekjeto) go znaeme toa zasega, ama jas samo prenesov shto misli glavniot kuvar u Lakers (ova za da ne bidam pogreshno sfaten, kje izleze deka pravam lapsuzi). A za toa koj bil (naj)bolji ako me prashuvash mene, jas bi pochekal so toj odgovor otkako Kobe kje ja zavrhi karierata.

Inache Jetson nema nikakva bolest, rabotata so nego e shto e roden vo pogreshno vreme t.e. predvreme :))

3/28/2006 10:25:00 am  
Blogger toni4yu said...

DearBOROMIR ovaj skitko:),

kaj si be, ziv li si da te e..m? Koa se vrakas be peer!?
Pisi kakva e higienata u praga:)
pzd ziro;)

3/28/2006 03:49:00 pm  
Blogger toni4yu said...

Dear bojan,
tebe ne mi teknue kako te vikavme kao mal lol, ali mi teknue be bojan koj si i kazi sea koa ke igrame basket. ako ne za basket bar da se vidime da ti mestam nekoja p..ka poso karakas se zali mnogu trafic mu prais. nonstop si na net:)
pzd

3/28/2006 03:52:00 pm  
Blogger znalac said...

retry, линкот до Amazon.com не го ставив јас, иако книгата е таа. Веројатно може да се најде со тоа p2p алатките. Инаку, Phil Jackson таму експлицитно не тврди дека Kobe е најдобар играч што го тренирал, туку повеќе дека има неверојатна способност да се фокусира на играта (од судница доаѓа на сам почеток или веќе почнат меч и уфрла 35-40 поени) и желба/глад за победа. Уште е рано за епитетот „најдобар“, ама „најнезадржлив“ сигурно е. Едноставно, имало премногу ситуации кога знаеш дека топката ќе отиде кај него и што и да направиш ќе погоди. Било да има уште 2 секунди од нападот, крај на четвртина или решавачки шут во мечот, ужива во тоа.

Него, овие NJN се повампирија. За 24 часа Kidd ги преслуша главните кандидати за MVP (покрај Dirk) - Chauncey и Nash. Јас за Chauncey/Rasheed реков мизерија, ама Nash + Amare = 0 pts? На Nash ова му беше прва 0 после 258 меча. Шут од поле 26,8%. Јас мислев само POR може така да одигра, али NJN им направи 60-21 за 20 минути (во 2 и 3-та четвртина). Што и да шутнеше PHX излегуваше, што и да шутнеше NJN влегуваше (во трета им дадоа 2 тројки од табла). За MIA-IND ќе пише некој друг повеќе - IND пак издиша, како против DET, иако MIA не играше баш и некоја сјајна кошарка (освен Shaq што се надмина себеси со 11-14 FT).

Вечерва е јако дерби - DET-DAL.

3/28/2006 07:09:00 pm  
Blogger Karakash said...

Линкот го стаив јас и кај мене сасвим е ОК.

Тоа компирот на Амаре, Стиви и Т.Томас ме ебава на Фентази лига.

3/28/2006 07:34:00 pm  
Blogger znalac said...

Заборавив да кажам - фала на велкамот. Фала и на линкот, и кај мене е ОК.

3/28/2006 07:48:00 pm  
Anonymous bodan said...

bAlopecija areata-kapta di barbera kapta di sandri(otprilika vakva e diagnozata)ili totalno opaganje na vlaknata na glavata i teloto,koe se javuva kaj lugeto vo razlicni delovi od zivotot(a ne samo kao deca).Se pojavuva kako posledica na stres,nervoza,slabokrvnost,navreme neotkrien gnil zab,cesto otecuvanje na krajnici i slicno.Se lekuva(vo golem del slucai)so bilni preparati i kaj nas vo Makedonija(Tetovo).TRIVAL-Tetovo)):

3/30/2006 12:19:00 am  
Blogger Karakash said...

Ne si aren. Od sea si doktor Bodan.

A toa vlaknata opagaat bas od sekoj del na teloto?:)

3/30/2006 10:14:00 am  

Post a Comment

<< Home