Thursday, March 23, 2006

Shawn Kemp [again]
За тие шо се тазе читатели, еве една убаа вест од архивите Да не викате дека сум го дрвел за Кобито ;) Инаку, повод пак да го активирам постов за Кемп е веста од ЕСПН, дека Reignman планира да се враќа.. Ево цитат:

"My love for the game is very, very high," Kemp said. "I've made a living off of this game. I'm not coming back to play basketball for any financial reasons."

"I'm not playing just to make someone's roster. I'm not just playing to make a comeback. My hopes and dreams are to be in the Hall of Fame one day."

О П А С Н О !

И нормално, сеа ијам алиби да го стаам најдобриот клип евр:

ДОПУНСКО бај Каракаш: Прво, пишав и за у весник за можниот камбек на Кемп, а одма ми текна дека ние пишавме за таква евентуалија уште одаааамна. Еве го линкот. ЕСПН-ШСПН. Освен линков, мислам дека од камбек на Шон нема ништо или па и дури и да се врати, нема да личи на играчот кој сите го памтиме. Ипак, главен виновник за падот во играта на Кемп беше физичката спрема, затоа што и таа му беше единствен адут у дуелите со чуварите. Дури други играчи како старееа, си додаваа секоја сезона по некој нов елемент у игра, додека Шон само си увежба едно шутче од дистанца, кое му ги надопунуваше куцањата. Тоа на крај и го кошташе кариерата, зашто кога од 200 кила почнаа да откажуваат нозете, немаше што друго да понуди. Сепак, Шон треба да се памти по сезоните кога беше еден од најдобрите високи играчи у лига и кога ги изведе некои од најдивите куцања. Риспект.

30 Comments:

Blogger retry said...

Lani koga na kablovska imashe NBA+ gledav nekolku playoff utakmici od pochetokot na 90-tite so Seattle, a protivnici im bea San Antonio, Houston i Utah. Site znaeme kakvi visoki igachi imaa ovie ekipi vo toa vreme, ali Kemp bukvalno gi vrteshe na mal prst. Se sekjavam i jas vo toj period koga pochnaa da davaat utakmici so prenosi na A1, glavna faca pokraj Jordan beshe Kemp, a posle doagjaa Malone, Hakeem, Barkley, admiralot, ... I togash voopshto ne ochekuvav da zavrshi kako shto zavrshi negovata kariera (da se napravi stoka so dvojno pogolem stomak i glava), ama krivo mi e shto site ovie igrachi shto gi nabrojav istorijata kje gi pamti povekje otkolku Kemp, a toj vo nivniot zaednichki period na igranje si poigruval so niv. Shteta za ovoj chovek stvarno iako ne mi se dopagjashe negovoto odnesuvanje von terenot, na kraj izleze slichna prikazna kako onie so Bill Walton, Ralph Sampson, aj da ne kazham Penny Hardaway i Grant Hill, samo shto prichinite za takviot pad na karierata se razlichni.

3/23/2006 06:29:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Стварно е жално што една така добра кариера не финишираше на начинот на кој се очекуваше, а и заслужуваше... Кемп беше во негово време поим за атрактивност, и јас не памтам во некој ТОП ТЕН да бил пропуштен... а тоа што правеше со играчи со така звучни имиња е приказна за себе... искрено во тој период навивав за Чикаго (најверојатно како и 90% од луѓето што пратеа НБА) сепак беше феноменално да се гледаат неговите дождовни потези... за жал тоа што го има постигнато е веќе покриено во дебела сенка, па ако не барем ние со по некој коментар да му дадеме почит на ниво... а што се однесува до негово враќање мислам дека ќе биде голема глупост (освен како Родман не иде да игра негде во Скандинавија)...
Ај за Пени и не ми е нешто посебно жал за падот на кариерата, ама за Грент Хил срце ме боли... Јес да кога не е повреден пак има некој просек од 15/5/5 што е далеку од одлично, ама и не е така лошо за човек со толку многу малери, сепак кај Хил проблемот не е до него (Кемп рака на срце ама за се си е сам крив)

3/23/2006 07:09:00 pm  
Blogger retry said...

E tuka si vo pravo, najverojatno sam si e kriv chovekot. A i golema glupost napravi Seattle vo 1997 shto go trampashe za Baker (vo onaa trojna zamena Bucks-Cavs-Sonics koga se izrotiraa Hill, Baker i Kemp ako se sekjavate zaradi koja i beshe prepukot so Lekich), ama mislam deka i on ne beshe zadovolen od statusot. Da bev jas nekoj i neshto vo upravata na Sonics, bi mu ponudil dogovor so povisoka suma. Vaka ne samo shto nastana pad vo karierata na Reignman, tuku i Seattle (osven vo narednata sezona) povekje ne se vrati na pobednichkite pateki.

3/23/2006 07:26:00 pm  
Blogger Karakash said...

Вака...Кемп беше играчиште, признавам, али да се споредува со Хаким, Карл и Баркли ипак е претерување.

Посебно не со Хаким, плиз.

За тоа дека сам си е крив, крив си е, а дека Соникси направиле погрешен потег, не знам баш. Можда требаше од почит да му понудат нов договор, али они најдобро си знаеа што уште може да им пружи Кемп, па одлучија да го трампаат, нешто што ако се погледне долгорочно, беше доста паметен потег. Ем после некоја сезона се ослободија од пијаницата Бејкер, ем Портланд заглави со огромниот договор на Шон.

Ени веј, Шон заслужи поголем риспект.

3/23/2006 07:56:00 pm  
Blogger retry said...

E da, da, ako gledame spored brojkite ili trofeite, ama ne znam kolku ti teknuva na duelite na Kemp so niv. On povekje se motivirashe koga igrashe protiv igrachishta. Ova shto go napisha sega mi go potvrduva prviot post deka sepak Kemp nema da go pamtat kako podobar od drugava kompanija bidejkji nivnite karieri bea dolgi i konstantno dobri, a na Reignman koga beshe vo vrvot siguren sum deka beshe ramo do ramo so niv (Iako Barkley beshe MVP na sezona, The Dream osvoi dve tituli, Karl i admiralot ne gi meshame bidejkji bea loosers). Ako ideme taka togash ni Shaq ne e najdominantnata kosharkarska figura vo svetot bidejkji vo svojata kariera uspea samo ednash da bide MVP na sezona, shto za mene e golema glupost ako se zemat negovite kvaliteti, pa nekoj kje reche Shaq ne mozhe da se meri so Russell ili Jabbar, a siguren sum deka 90% od objektivnite poznavachi na NBA kje go kazhat sprotivnoto. Ne treba da se gledaat samo statistikite, treba da se analizira igrata vizuelno pa da pravime muabet i da ocenuvame nekogo, sepak toa e najrealen pokazatel za individualnite kvaliteti na nekoj igrach.

3/23/2006 08:18:00 pm  
Blogger retry said...

I druga rabota, taka izleguva deka Sonics-i se oslobodija od site dobri igrachi, i posle shto? Tikvi izedoa, bash ne da ne im beshe najpameten poteg toa so Kemp, ama ajde toa se teshki matematiki koi za nas od strana ne ni izgledaat najlogichni, i toa ne e nishto vo sporedba so ova shto go pravi Isiah vo New York.

3/23/2006 08:25:00 pm  
Blogger Karakash said...

И тоа како ми текнуе друже.
Али такви играчишта како Шон имало уште на десетици, кои одиграле пет-шест сезони, па ги снемало нигде.

Ова за Шек се слагам, мора да се има у предвид различните ери у кои играле некои играчи.

Ако се анализира играта визуелно, за мене Харолд Мајнер е најбољи играч:))

3/23/2006 08:30:00 pm  
Blogger retry said...

Epa za toa zboram jas celo vreme. :))

Ej nemoj Harold Miner ili Isiah Rider, da ne preteruvame sega :)

3/23/2006 08:37:00 pm  
Blogger Karakash said...

:))

3/23/2006 09:51:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Мое мислење е дека Сиетл не пиеле нафта и не случајно го трампаа во тие моменти... сите се чудевме тогаш зашто, ама ете испадна дека имало едно големо затоа... Искрено не ми е многу криво лично за тие играчи шо сами од многу прдење у гаќи си ги сјебале кариерите... криво ми е за златни играчи како Грант Хил кои повредите не им дозволиле да напраат нешто екстра за почит (мојата почит ја има во секое време)... само да се надеваме дека нема да ни скрати мозноста во следните години да го гледаме ѕверот Амаре од такви причини.

3/23/2006 11:43:00 pm  
Blogger retry said...

Jas ne veruvam deka Amare bi zavrshil kako Kemp, "detevo" mi izgleda pokulturno ama koga stanuva zbor za vonterenski aktivnosti. Na parket e razbijach. Mada nishto ne se znae shto bi donesla idninata. Edno e sigurno, za ovie dve-tri sezoni Amare se nametna kako golema dzvezda, i ako prodolzhi vaka, iskreno ne znam do kade kje stigne. Samo da ne mu zastanat na pat povredite ili nekoja treta visha sila.

3/24/2006 12:08:00 am  
Blogger beto # 6 said...

А сеа играте некој квиз “Кој е вечи НБА зналац?“

3/24/2006 12:29:00 am  
Blogger retry said...

Pa se znae, pobednik e toj shto kje otkrie shto igrame :)))))

3/24/2006 12:35:00 am  
Anonymous d-r nele said...

E pa ne aj da se diskutira za toa dali Karter zakucal 5 ili 6 puti sinoca.

3/24/2006 09:39:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Кој праша за мислење!?!?

3/24/2006 10:33:00 am  
Anonymous Гижо said...

овој кемп невиден ѕвер бил, штета што он кога играл ја не сум гледал нба, иначе клипчето го гледав у позадина со rage against the machine - bullet in the head, уште боље е така клипчево

3/24/2006 10:52:00 am  
Blogger retry said...

Ne znam kakvo vrakjanje kje ima Kemp, ama ona sinokja na Amare e definitivno comeback makar i so 20 pominati minuti. Videte mu gi samo brojkite za taa minutazha ?!?!?!?!

3/24/2006 11:39:00 am  
Blogger Karakash said...

Мирни!!!

Др.Неле, правиш камбек, а?:)

3/24/2006 11:40:00 am  
Anonymous d-r nele said...

A be mnogu me mrzi da pisuem, pa se javuem samo koga ke ima taka pointeresna diskusija (od moja gledna tocka)
Inace sakav da kazam deka NBA ne pocnue so Karter Kobi ili bilo koj, pa uvek vredi da se podsetime i na nekoi od poranesnite zvezdi a gi imase mnogu povise nego sega a se igrase i toa kako atraktivna kosarka(Beto nema ljutis).Primer 1992 mislam deka bese finaleto Cikago - Feniks. Valjda najbolja serija sto e odigrana u zadnji 20 godini. i taka.....

3/24/2006 12:35:00 pm  
Blogger retry said...

1993 beshe, i taa mislam deka beshe prva serija shto ja prenesuvaa direktno na nasha TV.

3/24/2006 12:44:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Ги пратев на нет и Далас и Феникс и толку бев возбуден од партијата што ја пружи Дирк што 1000000 пати си реков дека ќе ставам сателитска... чоекот буквално ги растури со сезонски хај (пратете го и процентот на шут и 9те скока со 5 асистенции)...
Арно ама се деси некоја проклетија да попијат тројка у задњи секунди што толку ме фрли у даун, и сега дефинитивно не ставам сателитска...

3/24/2006 02:30:00 pm  
Blogger toni4yu said...

Bojan da ZIRO e ali se preseliv pred 5-6 godini od cair i sea sum u kisela voda.
daj refresh my pamtenje za toa koj si ti? ic ne mi teknue!!!

P.S. inace kemp si otide od sietl radi toa sto mnogu vrneLO tamu.crc:)

3/24/2006 02:35:00 pm  
Blogger retry said...

Epa redno beshe i Dallas da go popijat na kraj na natprevar. Ako, ako taka se chelichat telinjata :))

3/24/2006 03:43:00 pm  
Blogger znalac said...

DAL-GSW е една од најдобрите утакмици што сум ги гледал во последно време. Dirk се наметнува како најсериозен кандидат за MVP - вчера не само што имаше 51/9/5, туку во клучните моменти одигра без грешка. Сепак, има некои утекмици кога што и да направиш гледаш дека не ти е пишано да победиш. Вчера прво на 120-117 за DAL, Derek Fisher за да не шутне тројка на пола терен беше фаулиран од Terry. Овој во истиот момент ја исфрли топката и од пола терен погоди. Сепак, не го признаа кошот, иако сум видел како признаваат "and one" и во многу посомнителни ситуации. Ги погоди двете, па Тerry кој е добар од слободни второто го утна на 4,7 до крај. J-Rich ја фати се с'сна, се изврте со некој rolling и погоди buzzer beater off balance, што би рекле. Страшно.

Инаку првата утакмица на која јас се сеќавам дека одела на наша телевизија (во тоа време РТС како дел од ЈРТ) во живо е 1988 NBA Finals - Game 6 - LAL-DET. Од 1991 почнаа на трет канал да пренесуваат play-off без коментар од студио. Знам дека CHI-LAL одеше комплет. Е после се појави Љубомир Николовски.

3/24/2006 04:05:00 pm  
Blogger Karakash said...

Bojane, vcera dzabe ke ti bese i satelitska, zasto ke ja fatese samo Feniks-Portland, koja ja gledav i za koja ke pisam posle nesto.

Ziro, mi tekinja na tebe.

Dr. Nele, serijata bese super, ama pa najbolja u zadnjite 20 godini? Ke istrazam niz fajlovive u glava na taa tema:)

Znalac, i mene mi tekinja na tie utakmici i pocetoci na NBA kaj nas. Posebno na Nedeljno popodne, koga davaa snimka od po eden saat od nekoja utakmica stara nedela dena koja im stignala od Amerika so avion. Ekstra.

3/24/2006 04:09:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Najbolja finalna serija za mene od onie sto sum gi gledal, aj da se popravam

3/24/2006 04:17:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Реков јас дека на крај испадна дека среќа било што не ја гледав... не ми толку криво што изгубија(сите губат некогаш)... највише ми е криво што не ја проследив најдобра партија у кариера на Дирк... е тоа ми е криво...
Инаку за најдобри финалиња кога збориме тоа е ралитивна работа, само мој заклучок е дека последниве 2-3 години не е како порано... а тоа е зошо глеаме неатрактивни екипи... Ако иде оваа година Далас или Феникс од запад у финале ќе биде страшно добро да се гледа... ако не осеќам дека најдобрите утакмици ќе се гледаат во борбата за финале...у запад...
А Тони мора да ти текнуе на мене... прво трениравме у Соколи заедно а после у Академија... па и по кампови одевме у Крани со боро и јосип...

3/24/2006 05:17:00 pm  
Blogger retry said...

Ej kako ne sum ja fatil, LAL-DET 1988, pa jas samo snimki (i toa ne kompletni) so reportazhi gledav. Prvo finale (bar jash shto sum go gledal vo zhivo) e ona od 1993 u toa sum povishe od siguren, ko da beshe vchera. Za prethodno ne znam dali davale direktni (povtoruvam, direktni) prenosi. Ne znam kako mi se ispushtile.

Toa za Dirk deka mu bila najbolja partija ne kje ti drzhi voda poshto ako ti teknuva od lanskata sezona, Houston i Dallas odigraa utakmica za pametenje, a istoto mozhe da se kazhe i za duelot megju Dirk i T-Mac, vo koja Dirk dade 53 poeni so eden kup skokovi zgora na se i nekolku kluchni poeni, i... Dallas tepa i pokraj 40 i kusur na T-Mac. E mislam deka od ovaa Dirk bolja i ne izigral.

3/24/2006 06:50:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Е сеа ме утеши... Ја памтам утакмицата против Т-мак ама и ова е нешо феноменално... а види и процентите... ја пратев на Лајвскор и бев барем читајки на многу јаки серии без промашување на швабата...
Ипак верувам дека ќе има ваква бесна утакмица наскоро пак и таканатака...

3/24/2006 07:53:00 pm  
Anonymous bodan said...

Појачаја коментариве пред плејоф!Значи ќе затопли времево)):П.С. Се заебав со сакто,ќе играа плејоф!И тоа без срби.Чудно бе мајкуму)):

3/24/2006 11:38:00 pm  

Post a Comment

<< Home