Sunday, October 22, 2006

Northwest целосно привју
Северозападот е најмрската, убедливо најмрската дивизија за оваа година. Бидејќи нивната антипатичност оди до таму да не можам ниту да се сетам кои тимови играа во оваа дивизија, решив со еден удар тие неколку муви да ги сотреме и да се препуштиме на метафизичкиот пост на Флајт за Голден Стејт кој со нетрпение го очекуваме, како и привјуто на Бетомир за Њу Џерси, а можеби и Ивица конечно ќе се приземји од фантазиите и ќе чкртне нешто за де-бен-волис-ираните Пистонси. Би почнал со Сиетл Сони (кс) Плејстејшн.
Слика бр. 1: Роберт Свифт
На хартија Сиетл има потенцијал. Лук Риднор и Ерл Вотсон на кец, Реј Ален и замена му Карим Раш, Рашад Луис, Крис Вилкокс и подивениот Роберт Свифт. Звучи ко солидна екипа која знае да пружи пеколна одбрана, имаат powerhouse у рекет у Вилкокс (и Фортсон на клупа), опасни од надвор, и сл. Башка се отарасија од Радмановиќ (ама не знаат дека у Лејкерс ќе стане единствениот европеец подобар од Новицки). Но во пракса, Сиетл ќе бидат ништо подобри од лани. Еве и зашто.
Слика бр. 2: Реј Сидарта
Реј Ален западнал во Нирвана, како што може да се види од слика 2. Во Сиетл! Крист Новоселич вода да му носи. Сликата имплицитно ни кажува дека во себе Реј доживува едно спинување на вредностите; како материјалното полека попушта пред духовното; а возвишеноста пред борбеноста. Освен што може да се очекува Реј да медитира на утакмици, сосем изгледно е дека неговата посветеност на теренот полека ќе почнува да бледнее.. Шо значи, тим, на кој клучниот играч (не го спомињајте Луис, он никогаш нема да биде лидер, ноу метер хау гуд хи ис), е во години, и полека го губи дражот (по кој го памтиме у Милвоки), нема шанси за просперитет. Пириод. Ондак По(р)тланд.
Слика бр. 3: Портланд
Након то Јута.
Слика бр. 4: Јута, дефинитивно не е Џез, џезот е у Универзална
За Минесота ШумскиВуци може да се изразиме и со збор: Қазақстан (Қазақстан Республикасы) — Еуразия құрылыпының қақ ортасында орналасқан мемлекет. Солтүстігінде Ресей Федерациясымен (6 467 км), оңтүстігінде Түрікменстан (380 км), Өзбекстан (2 300 км) және Қырғыз (980 км) республикаларымен, шығысында Қытаймен (1 460 км) шектеседі, батыста Каспий теңізімен, оңтүстікте Арал теңізімен шайылады. Жер көлемі — 2717,3 мың шаршы километр. Жұрт саны 15301,4 мың (2006 шілде 1). Оның 9 008,0 мың немесе 58,9 % қазақтар құрайды. Республикада 131 ұлт пен ұлыстың өкілдері тұрады. Елордасы — Астана қаласы. Әкімшілік жағынан 14 облысқа бөлінеді. Мемлекеттік тілі — қазақ тілі. Е сега, останува за Денвер уште, ама ај може они у посебен пост попосле.

11 Comments:

Blogger beto # 6 said...

Ја иам (уствари неам) интернет. Иам зашто модемот ми светка, а неам пошто една страна отвара пола саат (буквално). Ако може малце привјуво да одложам бар за една недела?! А?

10/22/2006 05:13:00 pm  
Blogger chote said...

Каков нет имаш синко? :)

10/22/2006 05:48:00 pm  
Blogger Karakash said...

Си се убил од пишување друже:)

Ај добро, те вадат фотошоповите. Посебно на Реј.

У контекст на сериозноста на постот нема да го коментирам тоа што во иста реченица спомна Соникси и пеколна одбрана.

Момците за жива глава не знаат да играат одбрана, не џабе беа задњи лани у таа категорија.

Иначе, ако некој сака слободно може да напише понесериозен пост за било која од овие екипи. Ја ќе се нафатев, ама и онака го пишувам секој тим за у весник. Ако не можда и ќе ги постирам у посебен пост со линкови најавите од весник.

Се чека метафизиката на Флајт.

ПС: Бето, не може. Седи пишувај!

10/22/2006 06:41:00 pm  
Blogger Shepard said...

пеколната одбрана требаше да биде во наводници.

сори.

10/22/2006 09:49:00 pm  
Blogger retry said...

"Ако не можда и ќе ги постирам у посебен пост со линкови најавите од весник." - mozhe i taka.

10/23/2006 09:33:00 am  
Blogger retry said...

Flight, nemoj pak so epistemoloshki i gnoseoloshki hipotetichki postulati :))))))))

10/23/2006 09:34:00 am  
Anonymous Ivica said...

Hahahahaha, sietl i odbrana:))))))) E ova me razveseli utrinski

10/23/2006 10:17:00 am  
Blogger flight 75 said...

За метафизичките епистеми ќе почекате неколку дена :)

У моментов имам баеги обврски и у овакво шубе можам евентуално да пишувам само за Детроит :)

10/23/2006 04:20:00 pm  
Blogger retry said...

Mislish Chicago :))

10/23/2006 06:41:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Ma slobodno i denver moze vo ista korapa da se stavi. A koga ke bide central divizijta

10/24/2006 12:58:00 am  
Blogger Latifovich said...

По системот топло-ладно од година во година, ова би требало да биде добра сезона за Соникси, Трејдовите што ги направија во текот на минатата сезона, донесоа многу повеќе добро одошто било кој очекуваше. Осовина на тимот коај ја сочинуваат Allen, Lewis и Wilcox секако може до плејофот.
J.R. Smith не е идеално решение на двојка, ама сепак е напредок во однос на своите претходници. Како ли само K-Mart и Karl ќе можат да функционират и што ќе прават кога ќе се повреди Marcus Camby а сите знаеме дека ќе се повреди :)
Wolvesi се НБА верзија на човек што незнае што сака во животот, а целата ситуација и тоа како делува на фристрациите на Kevin Garnett. И што друго да кажам Минесота НИКАКО не личи на тим.
Jerry Sloan јавно се „фали“ со плеј кој не се презива Stockton, таа вест е за во скривена камера или за рубриката верувале или не. Deron Willams, Harpring, Okur, Boozer и Kirilenko би можеле во иднина да постигат добри резултати.
Е овде веке не се зне кој коси а кој вода носи. Наградната игра е погодете ја петорката на Блејзерси. Ќе бидат многу нови ликови, ама додека не се избркаат штетниците нема да има добри резултати, па дури и Бил гејтс да ги земе :)

10/24/2006 01:23:00 am  

Post a Comment

<< Home