Monday, February 06, 2006

До Лекич и троловите: Зошто фаќаме забелешки?
Приметувам дека има пар мрчила што не` судат зашто сме фаќале забелешки на преносите на Спорт4. А се јави и Дејан Лекич, и искрено, мило ми е што тој не` чита. И да не заборавам, откако постов ќе стапи на сила, ќе се пристапи кон отстранување на сите тролања од анонимуси. Еве сеа неколку рандом точки во врска со тоа: 1. Ова е БЛОГ. Водејќи се од мотото, к** ми е, блог ми е, јас тука ако сакам можам да постирам апсолутно ШТО САКАМ. Никој нема право да се меша во уредувањето. А тоа што сме меѓу најпосетуваните мак-блогови, значи дека уредувачката политика за сега е добра. 2. Е сега, значи ни текнало да ги фаќаме грешките на Лекич, и во согласност со 1., сме ги постирале. Исто така, во согласност со 1., јас не ни морам да ставам тука оправдување зошто тоа го правиме. Еве, ја ќе бидам доблесен да објаснам зашто, највеќе заради тие што не тролаат, ни пцујат мајка и слично. Не дека се многу, ама се јави и ценетиот Лекич, па и него да му стане јасно зошто ова го правиме. 3. Забелешките многу малку се однесуваат на граматички, лингвистички или логички грешки. Дури и на транскрипцијата многу малку пажња посветуваме, единствено таму кај што е очигледно замеруваме. Нашите забелешки се однесуваат на ФАКТИ, Дејане. ФАКТИ. Ганд Арена никогаш не била срушена. Тоа е НЕВИСТИНА, а знаеш како е синонимот за невистина, и како е глаголот за кажување невистини. 4. Е сега, ако ги исправаме твоите грешки, ти тоа не го сфаќај одма како напад. Тоа што грешките не се премолчуваат, првенствено треба да ти стимулира СОВЕСТ за понатаму. Пошто се декларираш за професионалец, се` тоа треба да биде ПРОФЕСИОНАЛНО изведено. А тоа подразбира кажување на ТОЧНИ информации. 5. Наместо да има испади со вонаби цинични коментари како „ако мислите дека сте подобри, повелете да коментирате“, би можел да речеш ФАЛА, ВЕТУВАМ ДЕКА ЌЕ СЕ ПОПРАВАМ ЗА ДОБРОТО НА ГЛЕДАЧИТЕ. Никој нејќе да ти ја земе работата. А тоа не значи дека ако нема конкуренција дека треба ти да тераш по свое, без нималку респект. 6. Значи, само оптимистички. Прв добар чекор беше она за Јао. Значи, го имаш читнато блогов. Ние нудиме малку поинакви и поинтересни информации. Значи ако не` листаш поредовно, ќе имаш што да кажеш :) И уште ако почнеш да кликаш од страна, ќе видиш што имаат стручњаците да кажат, па замисли колку респект би стекнал ако во преносот кажеш: „Според Стив Кер, ...“. И пак, не дека си ти лош, ама зошто да не се подобриш? 7. И на крај, зошто не не` цениш? Не те девалвираме, напротив. Ти помагаме. А види и со месеци наназад, колку пати рекламиравме дека Спорт4 ќе дава кошарка, благодарејќи на „инсајдерски“ муабети. 8. Дејане, ако имаш нешто да ни кажеш, те советувам тоа да го сториш по пат на мејл. Еве, ова ни е официјалниот мејл на блогот. Така, твојата реакција би стасала кај што треба, не би била изложена на сеирџиската јавност, не би се сомневале дали си тоа ти или не. Ако инсистираш, ќе го објавиме писмото без да скратиме точка. И на крајот, во духот на конструктивноста: НИЕ НЕ СМЕ ПЛУКАЧКИ БЛОГ. Ние сме макНБА блог, најконструктивен, најкреативен, со најубав темплејт, со една мала симпатична заедница со која си коментираме и си сеириме. А мислам, дека имаме и доволно кредибилитет, затоа што тројцата администратори на блогот, сме инволвирани во печатените медиуми. Особено Каракаш и Двр Будр, на кои тоа им е професија. Јас уште сум руки.

28 Comments:

Blogger Lakerfan8 said...

Одлично кажано и напишано, мое мислење е дека од овој блог започна притисокот врз нашиве медиуми да даваат НБА преноси и многу сме благодарни и на блогов но и на Канал 4 што ни овозможија НБА преноси.
Како второ од грешките се учи, нели? Но дали тие грешки се прават од,пред се неконкуренција или непознавање од областа на НБА тоа само коментаторот го знае. Како што е напишано блогов би требало да биде некој вид на помош на Канал 4 бидејки такви коментаторски грешки од еден "професионален" коментатор не би требало да се слушнат.

2/06/2006 11:54:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Ако нешто ви значи, еве ве читам и ја. Иако не сум блогер, и не посетувам блогови, овој го читам on a daily basis. Иам коментирано само еднаш, за 81 на Коби, јебига таму стварно мораше. :)

Самото тоа што добив шанса да ги гледам Пистонси сезонава, на наша телевизија (иако не во некое особено добро издание) е супер. Факт е, дека мора да се води сметка за она што се кажува за време на преносите. Мислам дека тоа ќе дојде со времето, ако ова прерасне во традиција, и дека коментарот се почесто ќе биде издржан, точен, и таман (значи не непотребно натрупан со информации, затоа што кога се дешава нешто у утакмицата, едноставно се бара тишина, извик, или некоја хипербола хехе). Спорт4 се млада телевизија, со (најверојатно) мала логистичка поддршка, така да ако е оставено само на еден или двајца да се грижат за преносот/коментарот, утки се неизбежни. Додека не се стабилизираат работите (на пример видете како се коментира Премиер на А1, за коментаторите не зборам , пошто тоа е субјективно, меѓутоа ретки се дезинформациите), а телевизијата не прерасне во спортско-медиумска институција, ќе мора да се користат сите шанси што се укажуваат (да, да, макар тоа да е и блог..). Секој што тврди дека е поинаку, не е воден од објективност, желба за квалитет и genuine love for the ball game. Од што и како е мотивиран, стварно не ми е гајле, и не е битно за блогов, генерално.

Значи, поздрав и продолжете со добрата работа, интересните содржини и лојалноста кон фактите,
Syndicate.

2/06/2006 02:05:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Морам да признаам дека коа го чиав постов се мислев дека е на Каракаш, се додека доле не видов posted by SHEPARD!Се изначудив дека и ти моеш да си волку сериозен...

Што се однесува до самиот текст, одличен е и има одлични причини зашто ги бележите овие грешки на Лекич.Мене лекич не ми смета, човекот има глас за коментар и све и со тек на време ќе се ухода.На секого би му требало време да се адаптираа.Сте го слушале ли како коментира ЕВРОЛИГА???Човекот не прави ни најмала грешка, зашто ја коментира веќе 2 години.Со тек на време и во НБА ќе се ухода.

2/06/2006 04:03:00 pm  
Anonymous bodan said...

Ja ipak mislim deka i premnogu paznja mu dadovte na neshto shto netreba da bide uopshte na blogov. Dajte komentar za pobedata na indijana na primer,shto za mene e pravo cudo(mada naviam za niv).Samo da nebide komentarot i cora kokoshka ponekoash ce kljukne!!! P.S. nezadovolni ce ima sekogash ama tie shto go sakaat blogov iskreno,go posetuvaat zaradi kvalitetnite postovi a ne zaradi nekoisi tamu mrcaci.I ja koj se mucim so pisuenjevo na primer pocnav so komentari bash na ovoj blog.I TOA?

2/06/2006 05:33:00 pm  
Blogger марче said...

najprebaruvani pojmovi za mesec januari na maknba i google... kobi 81 i lekich :)))))

2/06/2006 08:09:00 pm  
Blogger Shepard said...

бодан, у право си.

следечи пост планирам тоа да биде. макар и да преведуем.

марче, и ретро уметни тука :)))))

2/06/2006 08:25:00 pm  
Blogger Shepard said...

иначе го викам лекич, зашо блог ми е, двор ми е..

2/06/2006 08:26:00 pm  
Anonymous Dejan Lekic said...

Dobro, eve i jas da kazam nesto, ako moze neli? Zasto blog vi e, dvor vi e, pa moze i da me izbrisete, ama toa e vas izbor.. Seedno..

Prvo, da rascistime nekolku raboti. I da prodiskutirame za faktite...

Da, ova e licen i privaten blog i tuka moze sekoj od vas da kaze sto saka, da napise sto saka i taka natamu. Jas tuka nemam nikakva zamerka, nitu ednas ne izreagirav na nieden napis za toa kolku sum los, ili sum lazel ili ne sum kazal kako sto treba, ili sum zgresil.. itn. Nitu ednas ne se skriv zad tudj niknejm ili anonimus. Fakt.

Edinstveno sto od Vtornikot (31 Januari ili taka nesto, koga za prv pat go posetiv vasiot blog i koga za prv i edinstven pat dosega napisav nesto), znam deka nikoj od vas ne dojde i ne se javi, da gi prezentira svoite NBA poznavanja vo komentiranje ili prenos. Fakt.

I prethodno, dodeka traese javno istaknatiot konkurs za priem na novinari i reporteri i sorabotnici, nitu eden od vas ne se javi. Fakt.

Mojata reakcija ne bese suetna, kako sto e vasata, koga na vasiot blog zapocnaa da se postiraat komentari koi ne vi se dopadjaat i ne vi odat vo prilog. Gledam deneska, ke zabranuvate na posetitelite moznost da reagiraat na postovite ako ne se registrirani.. Zatoa sto mislite deka jas se krijam zad niv, pa vo idnina bi se osigurale i bi znaele cie toa (licno i sopstveno) mislenje ja navreduva vasata sueta, ne soglasuvajki se so vasite sovrseni stavovi?? Ako, toa e vase pravo.

Decki, vie mnogu poveke vreme se zanimavate so mene i moite komentiranja, odosto jas doadjam na ovoj blog.
Znaci, kritikite gi prifakam kako sostaven i konstruktiven del od rabotata, zatoa sto ovaa profesija neminovno go nosi toa. Ne ste ni prvi ni posledni koi reagiraat, pa za vkusovi i ne vredi da se rasprava. Ama gubite dragoceno vreme propusajki go natprevarot, ili i vie se slozuvate deka NBA ne e nitu bleda senka od onaa marketinska imperija sto ja sozdade Stern okolu Majkl Dzordan? Ako e taka, togas ve razbiram zosto ne gledate kosarka, tuku se zanimavate so sosema sporedni raboti..

A za greskite? Pa da, i tie se sostaven del od sekoj covek, osven ako ne e sovrsen..
Ako se opustite malku poveke i gledate kosarka, a ne so beleznik da gi lovite greskite na komentatorot, mozebi nema da vi odminuvaat nekoi suvoparni raboti. Na primer, deka del od Gand Arena e navistina srusen i deka so novata gradba Gand ili Kju arena se so pod ist pokriv so nekoj stadion tamu.. Deka Nik Kolison navistina ne bese cetvrti pik, ama ako slusnevte podobro, ke znaevte deka rekov oti toj taa godina vazese za eden od kandidatite za cetvrti, vednas po golemata i neprikosnovena trojka. Mala analiza za toa pravev i koga gi komentirav site F4 Koledz natprevari, pred 2-3 godini, koga i Karmelo i Kolison i Hajnrih i Vejd bea glavni dzvezdi na NCAA, a za LeBron i Darko se znaese deka se 1 i 2... Deka licno i personalno go imam intervjuirano Boris DIA, pa zatoa znam kako se vika, a i nego i uste mnogu drugi so godini (6) nanazad gi imav vo Evroliga. Pa taka znam deka i Patrik BURKE ne e Bark nitu Burk, zatoa sto e Irec i zatoa sto barem 10 pati sum go slusnal kako negovoto prezime go izgovara toj samiot vo trejlerite na Evroliga magazinite...ili i toj ne znae kako se preziva? ..deka ako nekoj e roden na 30 Dekemvri 1984, kako LeBron, ima 21 godina. Ama na krajot na kraistata seto toa e nebitno. Bitno e ona sto site tie go prikazuvaat za 48 minuti. Fakt.

Ne mora da znaci deka Amerikancite se sekogas vo pravo, neli. Osobeno so iminjata na sportistite koi doadjat od Evropa. Pa tie i den deneska ne znaat i ne mozat da izgovorat Vlade Divac. Ste slusnale li kako go izgovaraat Sarunas Jasikevicius? Toa ne e katastrofa, toa e normalno, jazicnoto podnebje e vo prasanje. Jas ne sum Amerikanec, jas sum makedonski komentator i komentiram za Makedonci. Ne za Amerikanci ili za amerikanizirani tipcinja, a uste pomalku sum necij privaten komentator, pa da gi uslisuvam zelbite, da go citiram Stiv Ker, ili John Smit ili Petko Petkovski.. Sto e slednoto? Da go citiram Karakas ili Separd? Ma daj..

Ako zgresam so nekoja brojka ili podatok, ili ako pogresno go kazam imeto, pa i toa e covecki. Na krajot na kraistata, jas, a i bilo koj drug, NE SUM MATICAR, NITU SUM MU KUM na maliot Vilkins, a i na iljadnici drugi igraci. Na primer i vie imate problem so iminjata, konkretno so ona so koe mnogu se zanimavate vo momentov, Dejan Lekic. Moeto ime e Dejan Leki}, a ne Leki~, ama ne e strasno sto gresite, nema da ve tuzam zaradi toa :)

Iskreno priznavam deka zaradi lapsus i dekoncentracija vo trite casa komentiranje, mozno e da se napravi greska, vo sekoj slucaj nenamerna i bez intencija nekogo da navredam ili da mu go narusam uzivanjeto vo prenosot. Ama sega javno tvrdam deka sum podobar komentator od bilo koj od vas avtori na blogov. Fakt.

Me povikuvate javno, veke i so naslovi na postovite i direktni obrakjanja. Mi se obrakjate so "kolega"..
Enise, jas i ti nikogas ne mozeme da bideme kolegi. Nitu ti si novinar. Znaes zosto?
Zatoa sto se dodeka ne dojdes da iskomentiras natprevar na TV i se dodeka tvojata rabota vo vesnikot e da PREVEDUVAS i DA PRAVIS KOPI - PEJST na nekoi tekstovi sto gi napravile i napisale drugi, ti nema da imas pravo da mi se obrakjas so kolega. Fakt.
Tamu kade sto ti rabotis, jas imam ime i prezime, ama ne kako KOPI PEJSTER, tuku kako AVTOR.

Se deklarirate deka ne ste del od ogromnata grupa kritizeri na se i sesto sto e makedonsko, a vsusnost nesvesno si ja navlekuvate istata osobina. Ako si zemas za pravo da kritikuvas nesto sto e loso, togas treba da si podgotven istoto toa da go napravis, ili da si go napravil podobro prethodno. Ne zastanuvajte na pocetokot, pokazete kako treba, sto e dobro, kako e kvalitetno, pa togas ke imate kredibilitet da bidete kriticari. Mnogu naodjaat opravduvanje vo toa sto nikoj ne im dal sansa, pa.. ako za sansa spored se treba sam da se izboris, vie smetajte se deka ste privilegirani, zatoa sto VE POVIKAV JAVNO i vi ponudiv sansa da pokazete sto znaete. Vasiot odgovor na site im e dobro poznat.. Fakt.

Koga bi nemal popametna rabota na svetov, mozebi bi zemal i jas da vi go analiziram sekoj zbor, se sto pisuvate i zamislete, bi vi nasol milion greski od sekakov vid. Za da vidite deka duri i koga ona sto go pisuvas i mozes stopati da go proveris pred da go postiras, ponekogas izleguva onaka kako sto ne treba. A ne pak ona sto treba da go izgovoris vo eter, vo programa, po koe nema vrakjanje. Jas i ponatamu tvrdam deka sum podobar komentator od vas, mozebi najlos od site drugi po TV stanicite, ama od vas sum sekako podobar. Fakt

Informacijata za Jao i komunistite od Kina ne ja doznav i ne ja procitav od kaj vas, tuku na drugo mesto. Znaci spustete se malku na zemja, bez tolkavo laskanje. Znam koi se vasite insajderski informacii okolu prenosite na SPORT 4, ama ve molam nemoj da si laskate deka toa e reklama. Reklama e sto ova sega go pravam jas za vas.
Znam i od kade vi doadjaa tie informacii, a i znam od kade i sega doadjaat. Pozdrav za grobarot, ke se prepoznae toj sigurno.

I da ne dolzam ponatamu.

Jas i pokraj se vi pruziv raka, ve povikav, ve povikuvam pak. Dojdete momci, vratata na SPORT 4 vi e otvorena. Pa edno kafe ako ispieme, nema da se srusi svetot. Mozeme da razgovarame i za sorabotka vo bilo koja forma, jas i natamu sum objektiven i mislam deka imate odlicni poznavanja na NBA. Ama nemojte da mislite deka ste "izbranite" ili "privilegiranite" i najdobri na svetot i vo Makedonija, samo zatoa sto ste otvorile NBA blog.

Jas vo medjuvreme ke prodolzam da si ja rabotam svojata rabota i pokraj NBA, da komentiram i obrabotuvam Evroliga, Uleb Kup, Germanski Rakomet, Francuski Fudbal, Alpsko Skijanje, Ski Skokovi, Tenis.. koi ne se nimalku polosi od NBA. Naprotiv!

.. i ke ve cekam na kafe. :)
Slobodno pisete mi (dejanlekic@on.net.mk) koga ke dojdete, ili pak javete se na 3218118. Otvoreno za dvajcata, trojcata, kolku i da ste.

Da ste mi zdravi i zivi i poopusteni dodeka gledate NBA.

Rileks Majstori!

Iskreno i so pocit vas,

Dejan Lekic


P.S.

Da nema zabuni, nikakov pritisok vrz mediumi ili nesto slicno od vasa ili bilo cija strana nema nikakva zasluga za pocetokot na prenosite od NBA.
Zaslugite odat na ime i prezime na ZORAN CVETANOVSKI, DEJAN LEKIC i se razbira najgolemata zasluga odi kaj MENADZMENTOT NA TV SPORT 4.

2/06/2006 10:08:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Риспект.

2/06/2006 10:38:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

dejan lilich?

2/06/2006 11:21:00 pm  
Blogger kole said...

ne sakam da komentiram,ama do negde za nekoi raboti e vo pravo,ama za nekoi.....

2/07/2006 12:28:00 am  
Blogger Владо Апостолов said...

Се занесе сине Дејане.Мене ми се учини или ти по малце почна да вреѓаш? А?


Уше имате Ellite - турско у Канал 4?

2/07/2006 01:30:00 am  
Anonymous bodan said...

Abe losha rabota vo zivotot e vikashe babami,bog da i dusha prosti,koga ce se precenish i za sebe ce pomislish deka si neshto i nekoj.Sirotiot gospodin komentator Dean(prezimeto ne mu go pisuem,da ne zgreshim,a neli momakot raboti isklucivo so fakti,kao so faktot za srushenata Gand arena za koja i najgolem laik moze da proveri na internet ili faktot od maticno za rodbinskite vrski na Vilkins)izgleda nemoze da svati deka ova e samo eden odlicen nba blog so kupishta interesni informacii,makar tie bile preneseni i so kopi-pejst (kogaj sme vece kaj kopi-pejst,na gospodinot informaciite da ne mu doagaa od licnite telefonski kontakti so Shtern i Ted Tarner)a vo nikoj slucaj ne e biro za vrabotuvanje pa da gi prenesuva svoite stravuvanja za rabotnoto mesto.Patem za provokacija okolu nba koja posle M.J. nee ni bleda senka od nekogash,koja ocigledno beshe nameneta na shepard(zaradi cestata sporedba na blogov Kobi vs M.J. ,so shto cekic dokazuva deka redovno go sledi blogov,pa otamu i crpe informacii kako vo slucajot so Jao,fakt)kakva i da e nba deneska,sepak so tvoja omilena evro-liga e svetlosni godini razlika a vo toa mozes da se uverish so edna obicna anketa niz bilo koj grad vo Makedonija kade vo 100 prashani eden ce rece deka sledi,i toj ce ti trazi da go castish piacka zoshto si go nateral so sila da go kaze toa.Zatoa koga prenesuvash evro-liga ne se sekiraj za lapsuzi ionaka nikoj ne ja sledi. Od sve ova shto napisha gospodinov ostanuva edinstveno zaklucokot deka najdobro za site ce bide zaedno da odime na kafe vo sport4 so edna golema blagodarnica za ovozmozeniot prenos na nba i da mu soopshtime deka makedonskata javnost ce mu bide blagodarna ako toj prodolzi so komentiranje,ama samo na skianje,drugite sportvi shto gi spomena samo ce gi valka,FAKT.

2/07/2006 01:46:00 am  
Blogger Shepard said...

тамам посла бришење :)))))

а, двр?!

дејане, дејане.. мултитаскинг гение.
-------------------
Mojata reakcija ne bese suetna, kako sto e vasata, koga na vasiot blog zapocnaa da se postiraat komentari koi ne vi se dopadjaat i ne vi odat vo prilog.

па.. наш блог е. предност на домашен терен. наречи го како сакаш.
----------------------
Ama sega javno tvrdam deka sum podobar komentator od bilo koj od vas avtori na blogov. Fakt.

Никој не спори.
----------------
Ama gubite dragoceno vreme propusajki go natprevarot, ili i vie se slozuvate deka NBA ne e nitu bleda senka od onaa marketinska imperija sto ja sozdade Stern okolu Majkl Dzordan? Ako e taka, togas ve razbiram zosto ne gledate kosarka, tuku se zanimavate so sosema sporedni raboti..

Читај таму: рикеп, рекапитулација, да се долови до читателите..
--------------------
Ne zastanuvajte na pocetokot, pokazete kako treba, sto e dobro, kako e kvalitetno, pa togas ke imate kredibilitet da bidete kriticari.
* * * * *
Mnogu naodjaat opravduvanje vo toa sto nikoj ne im dal sansa, pa.. ako za sansa spored se treba sam da se izboris, vie smetajte se deka ste privilegirani, zatoa sto VE POVIKAV JAVNO i vi ponudiv sansa da pokazete sto znaete. Vasiot odgovor na site im e dobro poznat..

Штом ти напраиш пицнато блогче со 110 јуникси дневно, јас, Анастас Вангели а.к.а Шепард Првовенчани Спотер, ќе седнам со моите муда дал од килавост дал од храброст до колена, и ќе искоментирам една утакмица. Ако сакаш да си ги мериме. А сега секој може да има блогче - ФАКАТ! Обиди се да вииш.
--------------------
Ama nemojte da mislite deka ste "izbranite" ili "privilegiranite" i najdobri na svetot i vo Makedonija, samo zatoa sto ste otvorile NBA blog.

Никој не рече тоа Дејане, па има минимум 10 други мак-нба блогови.
--------------------
Da nema zabuni, nikakov pritisok vrz mediumi ili nesto slicno od vasa ili bilo cija strana nema nikakva zasluga za pocetokot na prenosite od NBA.

Ние тоа не го рековме. И да нема забуни, 2-3 кабелски оператори пуштаат баш заради наше инсистирање. Да не ги вадиме логовите.
--------------------
Zaslugite odat na ime i prezime na ZORAN CVETANOVSKI, DEJAN LEKIC i se razbira najgolemata zasluga odi kaj MENADZMENTOT NA TV SPORT 4.

Ова ќе ти го фактурираме :))))
--------------------
A za greskite? Pa da, i tie se sostaven del od sekoj covek, osven ako ne e sovrsen..

Затоа реков, опростено е све, нек те стимулира да бидеш подобар, да ни ги правиш милина утакмиците. Ја на пакистански коментар не сум спал, сеа твоиве утакмици дочекав да ги заспивам ;))))) ШАЛА ЧОВЕЧЕ, НАПНАТ СИ. Ти треба да се опуштиш. И пред утакмица и пред сурфинг на нет. Што исповреѓа, исповреѓа. Ќе види Енко, и ќе ти одговори. Затоа ти реков боље ќе беше мејл да пратиш, али нејсе.

И за крај пригодна стихотворба:

Еј Дејане Дејане
Ко дедо си у душа стар
Издиши се, глеј пред тебе
Па дај ни стручен коментар!

Следен пут и хаику ќе ти склопам. Тоа е доволен трибјут. И ќе дојдеме, зошто да не. Од мал сакав да коментирам утакмици :))))))

ПС Бето, шо бе риспект, дека напишал 100 реда коментар? Нема акцес. Абе да видам кајронче сакам, кликови, тогаш риспект ;))))))))

ППС In the summer of 2005, Cavaliers majority owner Dan Gilbert renovated the newly named Quicken Loans Arena, with new seats, state of the art scoreboards, video systems, sound systems, arena graphics, signage, security, locker rooms, and suite upgrades all in place for the start of the Cavaliers 2005-2006 season.

Може на друга арена мислел Лекиќ, а?

2/07/2006 02:21:00 am  
Blogger Laf said...

Момци, јас еднаш веќе кажав дека лош коментар не може да ми расипе еден NBA натпревар (се разбира, коментарот на Дејан секако не е лош, дури напротив...). За грешките - ете, тој за некои се оправда, тврди дека тоа не се грешки... а за тие што навистина се утки - има време, ќе се "ухода" во кометирање NBA, па ќе ги нема воопшто. NBA пратам одамна - и Љубомир на почетокot секако не беше "безгрешен".
Да уживаме во натпреварите.

Него, да ја искористам оваа прилика - ако чита Лекиќ - мене многу ме нервира следното: кога ке биде повикан тајмаут, најчесто следуваат репризите на последните неколку добри кошеви/потези. Момците од СПОРТ4 не чекаат да ги изгледаме, па да ги пуштат тие веќе толку досадни спотови - туку ги пуштаат веднаш, ние ги пропуштаме replay-ите, а потоа преносот продолжува додека на екранот стојат замрзнати кадри или кадри каде единствено може да се види публиката. Почекајте да поминат репризите, па тогаш пуштајте ги спотовите. Нека биде ова молба, еве. Исто така, кога има изјава, интервју со некој играч или тренер, сеедно, би било убаво да можеме го чуеме "во живо" (на англиски), на раат, па потоа коментаторот ако сака нека го преведе на кратко (или на долго :)). Истото важи и кога ги има оние, таканаречени, sights & sounds - кога можеме да чуеме дел од разговорот помеѓу играчите, тренерите, судиите од доле, од теренот, за време на натпреварот.
Толку за сега - само напред и за блогот, и за СПОРТ4, и за Лекиќ...

2/07/2006 02:22:00 am  
Blogger Shepard said...

Бодан, е ова е риспект. Ме изнасмеа :))))

2/07/2006 02:26:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

Не можам а де не се миксам во коментариве...Ма дај веке еднаш за секогаш да ги оставиме грешките на Дејан, можеби ке се подобри во иднина кој знае? Стварно ова отиде предалеку веќе .. РИЛЕКС ЕНЏОИ...
Да уживаме во натпреварите зошто и ако Канал 4 се откаже од НБА од каде ке гледаме НБА од МТВ ли?
И една МОЛБА до Канал 4 и г-нот Дејан Лекиќ може ли Лејкерс да ги гледаме бар еднаш пред ОЛ СТАРОТ?

2/07/2006 10:59:00 am  
Blogger kole said...

cim e tolku u moda da se upotrebuva zborot FAKT,eve i eden isecok od k-15.znaci samo FAKTICKATA situacija,sto u stvari se sluci FAKTICKI.FAKTICKI ono e bishe.FAKT e i toa deka ono ne moze da potvrde oti nie go ispecime i go izedome.i sea FAKTICKI jas so ke kazam toa se pravite FAKTI.FAKT e i toa deka ono bilo razocarano i deprimirano od statusot so go imalo kaj sopstveniot gazda.toa e FAKT.znaci FAKT e,odam jas so grebloto ono se frla od sedmi sprat, JA GO EBA GO NADENA NA GREBLOTO.TOA E FAKT.
mala sala ne e na odmet.FAKT
pozdrav.FAKT

2/07/2006 11:13:00 am  
Blogger Karakash said...

Е Лекичу, Лекичу...

Знаеш како викаат - Никој не може да те направи толкава будала, колку што можеш ти самиот со свои зборови. Твој проблем.
Искулирај, боље ќе ти биде.

Како добар НОВИНАР, го прочитав постот неколку пати.

По првото, бев малце лут, бесен, ама си реков - Ај да прочитам пак, можеби зад овие зборови се крие некаква содржина.

Така, те прочитав пак, и стварно имало содржина, мада не таква каква што ќе закључам на крајот. Коментарот ми се виде смешен, уствари многу смешен.

Ама, те прочитав пак, и на крај те сфатив. Коментарот ме растужи. Си реков - Можно ли е се уште да има вакви типови? Тужно.

Стварно ми е жал ако си навистина таков, каков што се претстави во коментарот. Иако се уште мислам дека можеме да се разбереме како луѓе.
Ти очигледно не читаш, ама не не ЧИТАШ.

Твојата претерана употреба на зборот факт ми е стварно смешна, затоа што нешто слабо слушам факти кога ти коментираш.

Нема врска, очигледно не ја сфати поентата на нити еден пост досега или пак коментар.

И у право си за тоа дека не сме колеги, посебно не кога станува збор за НБА. Би било навреда за мене да кажам дека сме ја и ти колеги, кога збриме за НБА.

Тоа со копи-пејст нема потреба да го коментирам, очигледно никад не си ме читал

И не оставај телефони и мејлови кај нас, ако сакаш да не контактираш, имаш наш мејл, па ако треба и кафе ќе те частиме.

Суетата е опасна работа, друже. Уживај

2/07/2006 01:02:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Jaс само напишав риспкет,затоа што мислам дека е у реду од типот што остави ваков долг коментар и си ги кажа неговите гледишта.Ама сеа за некои ствари стварно не е у право...
Како прво, мислам дека да работиш за еден спортски весник не се работи само за копи-пејст ствар, туку за многу поише.Порака до ЛекиЌ: Купи еден спорт па види дали е копи-пејст техника...
Како второ, ЛекиЌ и самиот кажува дека уште му фали, уште му треба за да се ухода со НБА преносите.За таа цел, можеше да не ја почињаш оваа кавга, туку едноставно да побараш помош од авториите на овој нба блог, а ја сум 100% сигурен дека они ќе се сложеа да ти помогнат.

Како трето, ili i vie se slozuvate deka NBA ne e nitu bleda senka od onaa marketinska imperija sto ja sozdade Stern okolu Majkl Dzordan? Ako e taka, togas ve razbiram zosto ne gledate kosarka, tuku se zanimavate so sosema sporedni raboti.. ОВА Е НЕТОЧНО, ШЕПАРД НАВИЈА ЗА КОБИ И СЕ ДИВИ НА НЕГО, А КАРАКАШ ЗА АТЛАНТА ...

цитат :
Ako zgresam so nekoja brojka ili podatok, ili ako pogresno go kazam imeto, pa i toa e covecki. Na krajot na kraistata, jas, a i bilo koj drug, NE SUM MATICAR, NITU SUM MU KUM na maliot Vilkins, a i na iljadnici drugi igraci.

На крајот на краевите оваа информација не мораш да ја кажеш ако не си сифурен дека е така.

2/07/2006 05:18:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

сите коментари од темава да ги прочиташ ти е исто количински ко да си ја прочитал ана карењина ... е токму сеа тоа ја го сториф ... па затоа се осеќам уморно и нема ништо да коментирам во врска со господин фактиќ ... само громогласно ќе се насмеам :)))))) :) :)) :))) :) :)))

2/07/2006 06:10:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

XEDAJ: lele ovoj LeciC kakvi smeski kazue ej.sakam vakvi lugje sto mozat da me nasmeat.

lele stvarno sto ke pravevme nie sto sledime nba uste od damnesni vremnja da ne bese lecic?moze ke gledavme nfl ili skijanje.

direktno za lecic-eej svaka cast,ama aj ne mozes da prenesuvas i komentiras "curling" ako pocnes i toa zver si.

zasto se upoznal tipot so DIA ja sakam da prasam dali ja znae sestra mu MIA od maldi buntovnici :))

zver e LeciC ja smee cela makedonija so komentarite

aj da vidam za all-star dali ke go vikne djole vojnovic u studio pa da komentiraat so zborot"PIKANTERIJA"

shepard ne se zaebavaj lecic raspolaga so FAKTI :))
da ziveee SHEPARD

2/07/2006 09:19:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

XEDAJ:blog mi e,dvor mi e,lecic mi e,cekic mi e...
hahahaa

2/07/2006 09:47:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

А бе Бето, бе Бето, која продана душа си ти. Прво викаш риспект, па после се правдаш зошто си го рекол тоа.
А овој Лекиќ нека не сере многу и кога коментира нека се сконцентрира вака, па ваљда ќе биде добро, за промена.
Риспект за Каракаш и Овчарот.

2/08/2006 02:02:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

А бе Бето, бе Бето, која продана душа си ти. Прво викаш риспект, па после се правдаш зошто си го рекол тоа.

FUCK OFF, риспект напишав само ради тоа што Лекич напиша што има да каже отворено.Иначе не дека го подржувам...и не се правдам си останувам на своето.Уше еднаш FUCK OFF

2/08/2006 05:21:00 pm  
Blogger Karakash said...

ОК, момци, доста е...
Доста со навреди и мрчење. Идемо даље.

2/08/2006 08:42:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Што да ти кажам освен дека си дегенимус.

2/09/2006 09:24:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ова на Бето се однесуваше на еден болен тип кој е избришан.

2/09/2006 09:45:00 pm  

Post a Comment

<< Home