Saturday, January 21, 2006

Ева Лонгориа добила, Џинобили скина копач
Малце закаснија Спорт 4 со преносот, а на ХХЛ имаше порно со Лексингтон Стил. Сепак..
 • Се укључуваат на некои 2 мин пред. крај на прва.. и прво шо глеам – цепелин Паркер – Данкан..
 • Џинобили утиња 2 слободни. Ишишан е као Стратокастер. Брр. Вејд враќа со полухорог на другата страна.
 • Рашо прави чекори. На другата страна и Ентоан Вокер исто. Добро е, не сум испуштил многу овие пар месеци.
 • Паркер иде на влез. Се остаи у кош, скрши кичма. Болно изглеаше, али се опраи. Пуцна слободни. Мајами не можат да изведат, Пејтон у фрка, Паркер шпиунски му ја украде и дава тројка од ќуш, од отсвртување, за крај на прва четвртина.
Втора четвртина
 • Зо го лепи Данкан ко мало дете, ама важат поените. Вејд на другата страна, 22-20 Спарс.
 • Зо упати митолошки шут. Пукнав од смеење. Нормално, утна.
 • Лекич разврза муабет околу семафорот. Ајде, опростено му е.
 • Џеј Вил напраи контра. Иако се приметува дека колената му се малце подзар`ѓавени.
 • Ману забораил слободни. До вртљакот е... Бунар од Вокер. Ништо ново... убава аргентинска комбинација Ману – Оберто..
 • Вејд се препичава. Напраи нешто, демек финтаџиски влез, ама неуспешен. И некоја реприза видов од испуштениот дел, губи топки. Почнал да глуми ѕвезда. Данкан си дава кош, 27-26 за Спарс. Тајм аут.
 • Трица на Ван Ексел. Џеј Вил поентира. Па дава тројка. Па Ван Ексел дава тројка. 33-31 за Спарс, ако убаво запишав.
 • Шек не е тој шо треба да биде, ама Данкан на спортивната страна си е стариот. 35-31, тајм аут, Шек седнува со 3 лични.
 • Вејд пак се обидува да биде главен фраер. Сака да биде Коби. Лекич употребува израз КРАДЛИВЕЦ.
 • Паркер се напали. Прекрасен потег, поени и лична над него, и 39-34 за гостите на три минути до полувреме.
 • И ВЕЈД ПАК СЕ ГЛУПИРА. Све некои дриблинзи, пасови..
 • Мора да се спомне Ева Лонгориа. Да и` го..
 • Хаслем упати патриотски шут, балетански потег, отиде нападот во неврат.
 • Бутот на Вејд наидува на коленото на Рашо. Болка, гнев, и Двејн се куропеца, ќе го мава судијата. Техничка, процедурално. Финли си го дава слободното, а Паркер дава после тоа, за среќа на Хит само два.
 • Вејд шитка. Сака да биде Коби.
 • Лична на Хаслем. Се спречка со Данкан. Обострана техничка. Прв пут глеам некој на Данкан да му суди техничка.
 • Оберто дава европски кош. Лекич вика дека бил манекен порано. Исто како Енко Каракаш.
 • Вејд, абе ко Коби да го глеам. Само шо Коби е победник.
 • Данкан скења 2 слободни. Полувреме. 49-38 за Сан Антонио.
Трета четвртина
 • Хаслим со шутче преку Данкан. Стандард, увек погаѓа од врв на рекет. Па Паркер со уште еден мајсторски влез. Чоече, Ева завршила работа.
 • Шек е ко друг играч. Рашо, иако со фаули, искача нак рај со него.
 • Ману дава тројка. Шек пак утиња. Боуен сменил позиција, дава шутче од средина.
 • Џеј Вил го прати Паркер со кросоувер и погоди скок шут. На другата страна Ману фаулиран во обид за три, ама даво само 2 слободни.
 • Шек конечно закуца, преку Нази Моамед, ама со мука. Едвај се одлепуе од земја.
 • Ману загњури. За 15 секунди, пак. Ама сеа го ебал зглобот. Реприза: ауууу, ко ја коа видов се потсетив на моето искуство, леле, болно.. го стапна.. не знам кого стапна, не е битно. Го изнесоа на раце. Толку од утакмицата. Можда и толку од сезоната. Можда и толку од кариерата. Пупупупу.
 • Џеј Вил набрзинка дава 2 од рекет. Вејд краде, сам до крај, дава, Спарси се плеткаат, Шек им дава 2+фаул, тајмаут, 58-52 Спарси, а беше и 14 едно време.
 • Шек по свое, си се гура, мене ми е бизарно. Паркер на другата страна прави муњевит влез, ама ништо.. Данкан офанзивен скок, фаулиран, дава 1 слободно.
 • ВЕЈД ПОВТОРНО ГЛУМИ ЅВЕЗДА.
 • Шек го уби Паркер со топка. Педерски. Ја би го казнил.
 • 4 минути до крај на 3. чет, Паркер дава 2 слободни за 64-54 за Спарси, 24 поена има до тогаш.
 • Зо го улепи Маркс, а Вокер на другата страна си утиња тројка.
 • Влага Брент Бери. Фризура Виетнам 1969. Искрцавање на маринците. Маскрот во Ми Лаи. Е таква фризура.
 • Паркер дава трица. Ева има добиено. Па на друго место покажува сила. Хехе.
 • Џеј Вил со поштен влез, го утиња дополнителното. 69-60 за Спарси.
 • Виетнам вади пилечи шут со пилечи грип.. Вејд на другата страна праи јак влез, а паркер му враќа со сок шут од врв на рекет.
 • Вејд ПОВТОРНО со некои ЕндУан финти, ама сеа успеа да извади пас до Алонзо, за негови лесни 2.
 • Паркер дава 2 слободни. 31 поен. 73-64 за Спарси.
 • Вејд нема дома Ева Лонгориа. Прави шалабајзерски влез, утиња, Маркс е фаулиран, си го достига просекот од 1 поен.
 • Флеш се пере со убаво шутче преку Брус Грдиот Боуен за 73-66 после третата..
Задња четвртина
 • Т.Д. дава 1 слободно.. Вокер на другата страна некоја шашма за 74-68.
 • Завладејува збунката, Вејд као нешто криви, демек не дека е глуп, сакат е, `Тоан конечно дава трица, Маркс го прати со еден лажњак Поузи, а Данкан изеде ќотече. Све тоа набрзинка.
 • Џеј Вил пак го изработи Паркер, 2+1. Само 2 разлика за Спарси, 76-74.
 • Шек осети крв. Го парализира Рашо и му поентираше. Ама одма изненаџење – РАШО химселф собра муда и упати хорог на другата страна, и то преку Шек, и за чудо, погоди. израмнување.
 • Шек на другата страна после една фрка закуца ко шо знае, ама не важи. Сепак, малце потсети на оној Шек шо на грбот на Коби зема 3 титули ;) (морав). Сепак, тајмаут за Грег. Се нервира старото.
 • Шек се исра со слободните, на другата страна Финли прекусо.. е сеа Шек не пропушта да поентира преку Радослав.
 • Вокер пак здува тројка. На толку шутирање, бар да научеше обрач да погаѓа. Се пере после тоа на влез. 80-78 за Мајами.
 • Шек пак. Грег више побеснува. Тајмаут.
 • Дебелиот ГО ЗАЛЕПИ Паркер. Ама ГО ЗАЛЕПИ. Сепак, Боуен си се вгнездил у ќушето и си даде тројка.
 • Вејд. 84-80
 • Виетнам. Тројка. 84-83.
 • Паркер. 85-84, Спарс. Се време му е на залижаниот да се курчи.
 • Шек разбива све. Утиња дополнителното. Ама сепак, разби све.
 • Ама одма ладен туш. 5та лична на Шек, и тоа грубо над Паркер. Паркер може изигра волшебно, ама изеде ќотек машки. Дава само едно слободно. 86-86.
 • Вејд пак сака да биде главен, се сере со некој неук ролинг, ама се извади со тајмаут.
 • Се десија работи, Боуен дава 2 слободни, некој од мајами утна, Паркер дава 2 за 90-86, Мајами пак прокоцкаа, вадат гз – Боуен сам утиња тројка (дека не беше од ќош, од косо беше). Вејд глуми Коби, ама утиња, има среќа, си даде од втора кош.
 • Напнато е.. и оп, РАШО. Преку Шек.
 • Рајли бара тајмаут да го изшамара Вејд.
 • Вродило со плод. Поени на Флеш, Спарси серат, Вејд ништо подобар, Шек го пере со офанзивен, ама и тој утиња. Мрско им е. Бери одма ги излади со тројка, 95-90, помалце од минута, тајмаут за Рајли, кој е огорчен.
 • Мајами ништо.. и Паркер ги запечати.. 30 секунди до крај. 97-90. Шек стратешки фаулиран, Рашо го избација. Си го утна дебелиот едното слободно..
 • До крај.. слободни фрлања.. тројка на Вејд.. ама џабе. 101 – 94. Паркер 38, Вејд 36. Паркер од поле феноменален, 13-18..
У глобала, просечна утакмица, пренапумпани имиња, али океј, битно е дека после финалето лани, и ја поглеав малце баскет. Се изненадив од тоа колку Шекил е мивка, а и Данкан не се виде баш, иако си заврши со дабл дабл. Главниот збор го имаа Паркер и Вејд, и Џејсон Вилијамс. Сепак, за мене, клучен беше Виетнам Бери, кој даде 2 клучни тројки, а втората уствари беше нокаутирачкиот удар за Мајами. Сепак, ми симнувам капа на Тони Лонгориа, пошто волку ефикасна партија ја неам видено одамна (освен поентерскиот дел, имаше и 4 скока и 5 асистенции). Вејд пак, ме разочара, напреднал во вештината од лани, ама у мозокот се свел на најниско можно ниво. Без респект кон Рајли, кон соиграчите, без грам несебичност. Само 1 асистенција и 5 загубени топки. Коби, можеби има понекогаш такви бројки, и несомнено и тој себичи, ама ги нема во екипата Шек, Вокер, Џеј Вил, Пејтон, па и Поузи и Алонзо. Тоа што ме зачуди кај Мајами, беше што играа со само 8 играчи, а ме импресионира играта на Зо. Можеби подреден, ама си ја заврши работата. Значи, во првата утакмица на Спорт 4, Сан Антонио победи во Мајами со 101-94, Паркер постави личен рекорд во поени, но најбитно од се` е што Грег Попович го изгуби Џинобили. И ГО МРАЗАМ ЕЛТОН ЏОН, ЈА МРАЗАМ КРИСТИНА АГИЛЕРА, ГО МРАЗАМ ЕЛВИС, ГИ МРАЗАМ НЕКОЛКУТЕ РЕКЛАМИ ОД ПРЕД 5 ГОДИНИ ШТО ГИ ГЛЕДАМ НА СЕКОЈА УТАКМИЦА.. ју меј нот билиб ит, бат ај билив ит.. или ИТ`С ОЛ ШУК АП.. уууу.. или пак.. МЕЈКС ДЕТ МАЧ СТРОНГЕР, ТЕНКС ФОР МЕЈКИНГ МИ ХАЈЕР, ОЈ ДА ТИ ГО КЛАВАМ, ТЕНКС ФОР МЕЈКИНГ МИ ФАЈТЕР. А сеа и ја да кажан нешто. Као, прво, честито губење невиност сезонава Шеп, редно време беше. И ја ја изгледав цела утакмица, и тачно, беше чиста просек. Сезонава сум гледал едно барем десетина подобри утакмици, али нема везе, важно е дека некој канал почна да дава, па унесреќените души:) као ти и Селектор коначно можете да глеате НБА он Тв. Пошто исто како и на Шеп, а и веруем на доста од вас она синоќа им беше прво НБА искуство сезонава, нема да мрчам за коментарот, кој у најмала рака беше сумљив. Али, као што напиша Лаф у еден коментар подоле, сум глеал баскет на едно чудо јазици, така да не може Лекич, Љубо или кој сака да ми влијае на моето уживање. Ипак, за доброто на сите оние кои ипак им е потребен солиден коментар за потпуна нирвана, се надевам дека ќе се оправат, стварно се надевам. Ако не, на даљинското увек го имате MUTE дугмето, кое коа стануе збор за наши коментатори, и тоа како е корисно. Идеме на утакмицата. Сезонава доста пути ги глеав Мајами, најчесто без Шек, така да морам да застанам у одбрана на Вејд, кој Шеп фино го исплука погоре. Не дека не заслужуе да биде ркнат за она што го играше синоќа, али тоа беше една од најлошите негови партии од кога го знам Вејд, а момакот ипак убаци 36. Што се тиче Шек, полека со плукањето по него, лејкербојс, ако малку пратевте синоќа, баш кога почнаа да играат преку него, Мајами вчера се доближи и на крај и изедначи. Супермен уште не фатил ритам по повредата, а и системот на Рајли уште е жива мистерија за сите у тимот. На крајот, не е Шек крив што за соиграчи ги има Ентоан "Ич не ми е голема глават" Вокер, Пејтон, Поузи и тако даље. За тоа е крив залижаниот. Што ме носи и до главниот кривец никаквата игра на Хит, а тоа е Пет "Армани" Рајли, кого времето очигледно го прегазило. Никакво водство од негова страна, никаков авторитет да знае кога кој играч треба да повлече, а кој да се повлече. Плус, негова вина е што у тимот му се Вокер и Пејтон, кои никад не биле, нити знаат како да бидат суплементи на ударно дуо у екипа. Не е случајно што и двајцата немаат титули досега, и што Рајли после Лејкерси пред 20 години никад не освоил уште еден шампионски прстен. Ако толку сакаше да го шутне Стен Ван Џереми, Пет, како паметен претседател тоа можеше да го направи уште летоска, па на негово место да го донесе Фил Џексон, кој сигурно нема да одбиеше пак да му биде тренер на Шек. Но, не, Пет не го направи тоа, зашто тоа ќе беше признание дека не го бива како тренер и дека Фил е за две класи бољи од него, што факат је. Како и да е, сега има НБА на некоја наша ТВ и тоа е најбитното. А Мајами не треба да се отпише, затоа што секој тим што го има здрав Шек и ДВејд у екипа, не смее да се потцени. Иако, момците од Детроит сега изгледаат стварно страшно. Шеп, не се љути, али морав да ставам слики, да го личи постот. А, за крај, еве ја и причината за играта на Тончи. Поп сигурно сеа ќе ја моли да не му дава. - Каракаш И за малце ќе заборавев: ајде сите заедно- Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем...

20 Comments:

Blogger марче said...

свињана катастрофа!

1/21/2006 11:31:00 am  
Blogger Ико said...

Незнам што е со Шек...иначе, поради тоа што не сум гледал утакмица 100 години, оваа ми изгледаше екстра! Паркер ме воодушеви а неможам да се изначудам какво дрво е Вокер... Сепак, мислам дека подобро ќе беше да ги даваа Ел-Еј-Феникс, иако загубија Лејкерс. Како и да е...силно светнал ден! НБА на ТВ!!! Браво! Коментаторот е ОК.

1/21/2006 12:33:00 pm  
Anonymous Чоте said...

Вокер цел живот е дрво, ама ај што е дрво и голема пичка е, цел живот у бостон утињаше пенали у последна минута од утакмица!Среќа што у мајами нема потреба да шутира он у последна четвртина. Иначе, утакмицата беше просечна, сме глеале и бољи. Паркер легенда!

1/21/2006 01:13:00 pm  
Anonymous NENAD said...

SHEPARD,FALA ZA PODRSKATA,ODIME ZAEDNO,JA KE EDUCIRAM TI PREZENTIRAJ.BIVA?

1/21/2006 03:21:00 pm  
Blogger Laf said...

Значи тој е Лексингтон Стил... сум слушал...

Битно е добивме NBA - ќе гледаме и All-Star и Playoff и с(в)е друго. Следната недела се супер утакмиците: CLE @ IND & CLE @ PHO... Go Pacers!!!

И мене ми е инаку смачено од Агилера, Елвис, Елтон... Синатра е ОК. :)

Штета за Ману... :((( Се изнервирав.

1/21/2006 04:11:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Шепард ѕвер си бе!Каков рикеп,лудница...неам зборови.
Одамна волку не сум се смеел на НБА рикеп.Поише го читав од куртоазија него ради тоа шо се дешавало стварно на утакмицата.
Највише што ме насмеа беше: Влага Брент Бери. Фризура Виетнам 1969. Искрцавање на маринците. Маскрот во Ми Лаи. Е таква фризура. ХАХаа

П.С. Знаев дека ќе ја спомнеш Ева.Мораше...

1/21/2006 05:06:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

за малце ќе заборавев: ајде сите заедно- Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем, Јудонис Хаслем...NE MI E JASNO!??!?!?

1/21/2006 06:15:00 pm  
Blogger марче said...

lentite so reklami mufla im fatile! ... ide li onaa dont sweat the technique na rakim uste ??? :P

1/21/2006 06:28:00 pm  
Blogger Laf said...

Повторувањето на името на Udonis Haslem е за коментаторот, кој го изговараше "Адонис Хаслим" (со ЈАК акцент на "и"-то во Хаслим). :)

1/21/2006 07:19:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

ааааааа Лаф фала за објаснење.Ја не глеав прибидејќи ми се спаваше...а и не сум пропуштил многу така?
Ех како би ги глеал Њу Џерси и Торонто да ги даваат...

1/21/2006 07:50:00 pm  
Blogger krki said...

Прво што се однесува за коментарот на утакмицата мислам дека е ОК. Изгледа ние Македонците само сакаме да гледаме сеир и да сереме како кој колку згрешил...
Второ за манекенот Рајли мислам дека типот е заглавен со статегијата негде во 1985 година ...
И трето ова копилето Паркер ич не го сакам ама ....ја реши утакмицава и капа доле...

1/21/2006 08:14:00 pm  
Blogger марче said...

добар е лекич бе ... ај замисли го зоран михајлов како води енбиеј ... ако ви текнуе на преносите од олимпијадата у сиднеј кога американциве ги сменија бројчињата на дресовите у последен момент па овој пациентоф водејќи се по список цела олимпијада за број девет викаше тим хардвеј а уствари беше винс картер :))) имаше уште 2-3 вакви "замени" :))

1/21/2006 09:09:00 pm  
Blogger krki said...

Јас ги предлагам за коментатори на НБА оној типот Крсте од канал 5(незнам како се презива ) во комбинација со Коментаторката од МТВ (незнам ни како се вика ни презива, коментирасе кометал вечерва) а???

1/22/2006 12:01:00 am  
Blogger Shepard said...

Ја го предлагам Зорт за Спорт

1/22/2006 12:19:00 am  
Blogger kole said...

ja vikam da se naprai edna anketa za toa koj bi sakale da vodi nba. ja u start davam glas za nepovtorliviot KRSTE GALEVSKI.a ovoj lekic moze da vodi samo u evropa,ne e covekot za nba,se glea

1/22/2006 12:57:00 am  
Blogger марче said...

крсте галески и трајко зорт за спорт - која комбинација :))

1/22/2006 08:46:00 am  
Blogger beto # 6 said...

A da не го експонирате баш многу овој македонски чкартен менталитет,кај стаија да глеаме НБА па уште по коментаторот ќе плукате?Ај сите вие шо мислите дека тој Лекич или како и да се вика не чини , слобоно може да направите МUTE на даљинското и нема да го слушате.Типот има некакво си искуство од коментирање на евролига и уопште не беше лош.Незнам што толку му се фатифте на јазикот.Човек е и он што ако згреши нешто...ее прекинете више со вакви чмуљави коментари ВЕ МОЛАМ!

1/22/2006 03:54:00 pm  
Blogger Shepard said...

Тебе нешо пријател или рода да не ти е?

1/23/2006 05:54:00 pm  
Blogger Shepard said...

Тебе нешо пријател или рода да не ти е? Се опростуе ако така.

1/23/2006 05:54:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Не ми е апсолутно ништо...али не зборете против него,зашо типот е ОК.Ако греши со тек на време ,ќе стекне рутина.
Осим ако Шепард ти не идеш да коментираш(нели имаше и таква опција) па да се мочам дома од смевање

1/23/2006 08:49:00 pm  

Post a Comment

<< Home