Tuesday, October 18, 2005

Европската кошарка не е подобра од NBA
Овој на сликата е Чарли Вилануева, кој и покрај толкав талент и квалитет, не се реши да игра меѓу најдобрите во Европа, туку си остана во Америка, и отиде у чкартната НБА лига

Прва вест: џабе се попалив за Џавад Вилијамс. Избацен е од ростерот на Спарси. А се` си мислам дека е подобар од МекКантс, па и Марвин..

Втора вест: веројатно разбравте дека у егзибициски натпревар, Торонто загуби од Макби Тел Авив.

Е сеа, све ќе беше со мене најнормално, ништо битно, доколку не ми стигнеше порака на тел. од мој многу добар другар, што многу ме изнервира - „макаби бла бла.. му покажаа на светот дека се бољи од НБА“.

Мој коментар: леба ми подобри..сите контраши, антиамериканци и што уште не, достате со тие изјави дека европската кошарка е подобра од Лигата. Побогу, европски шампион во кошарка е Грција!!! Во Европа се игра антикошарка, без темпо, без игра, туку шах сконцентриран на педерска одбрана, умртвување и поткуп на судии, како и местење утакмици. У европа играат бледолики смрадови, трапави, им се тресат косиците, поцрвенуваат и играат ко мекици. Репер се играчи како Перо Овчина, Игор Ракочевич, Масимо Булери или такви некои шабани. Квалитетот оди во Лигата, преку барата, кај лошите Американци. И да, НБА е де лукс, глобализациски инструмент, америчко срање, ама НАЈДОБРА Е. Искрено, мерак ми е да глеам утакмици што завршуваат 100-90 минимум, мерак ми е да гледам убава кошарка, мерак ми е да гледам дресови без спонзор и мерак ми е да гледам играчи како Коби, Леброн, Вејд, Гарнет, Амари, Стив Неш, а богами и Новицки, Кириленко, Џибонили, Јасикивечиус, Мацијаускас, Радманович и сл. А сите тие што имаат нешто против, слободно нека ги гледаат пропаднатите таленти од Лигата, како Кејси Џејкобсен, у друштво со Штомбергас, Папаниколау, Хаѕивретас и Кјачиг. Рака на срце, има добри играчи, ама толку ми се мрски тие шабански кадри и игра која се базира на шах, што ми се гади кошарка.

Ама Макби е најбоље!

4 Comments:

Blogger Beto said...

Mislish MAccabi!!!!!!Ne Makbi
I u pravo si nBA RuleZ,nie sme u evropa ,iame evropska kosarka ama ako taka,zaso sekoj evropeec mectae da igra u Nba?ZAsho ako e bolje doma?

10/18/2005 09:53:00 pm  
Blogger Shepard said...

Е де, а Макби, а Макаби, исто ти е. Печатна грешка. Битно се најдобри.

10/18/2005 11:07:00 pm  
Blogger Beto said...

Ne se...Ulker se bolje:)

10/19/2005 10:08:00 am  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
ray ban sunglasses
michael kors outlet
michael kors outlet online
balenciaga sneakers
polo outlet
celtics jerseys
cheap jordans
oakley sunglasses
fila shoes
moncler outlet

6/09/2018 04:00:00 am  

Post a Comment

<< Home