Saturday, October 01, 2005

Уште еден добар потег на Спарси
Во пред предсезонскиот период, редовно се потпишуваат агенти, пред се` пацери, номади и трубадури, колку да се закрпи некоја дупка во екипата. Мислам дека како и оваа сезона не се деси ништо посебно, но потег што не ме остави рамнодушен е потпишувањето на Џавад Вилијамс со Сан Антонио. Џавад Вилијамс беше дел од дрим тимот на Северна Каролина, заедно со бр.2 Марвин презимењакот сега во Атланта, бр. 5 Рејмон Фелтон и бр. 13 Шон Меј од Бобкетс и бр. 14 Рашад Меккантс од Минесота. Сега, таман се цела петорка во Лигата. Инаку, Џавад е пристојно високо бекче/ниско крилце , работник, физички силен, атлета, беше трет стрелец кај НЦАА Шампионот Тар Хилс, брз е, скока, куца, набилдан е и знае да се гура, фаќа топки, краде топки, игра одбрана, одличен шутер и пред се`, не е ѕвезда. И покрај сите квалитети (можеби помалку талентиран и помалку ѕвезден од Марвин, ама со позначаен учинок) тој не беше драфтуван. Веројатно беше премногу во сенка на Меккантс на колеџ, но сега кај Спарси ќе има услови за напредок и веројатно ќе го искористи максимално својот потенцијал. А од гледна точка на Спарси нема потреба да зборам - добија солиден млад играч кој покрива на 2. и 3., вешт со топка, борбен и пред се школски играч кој во шемата на Попович ќе улета како џокер. Исто така, со Финли и Вилијамс, јасно е дека ќе му се намали минутажата на идиотот Боуен и дека Сан Антонио ќе игра малце поофанзивно. Исто така, позитивно што Џавад љуби да оди на влез, а има страшни летачки способности (види фотос), па може ќе видиме и некоја атракција през походот по титулата. Единствена маана му е тоа што е премногу подреден на другите и не знае да биде баш лидер. Не е агресивен, но е сепак, еден од моите омилени колеџ играчи, после Вилануева, разбира се.

7 Comments:

Anonymous beto45 said...

Ovie SanAntonio kako gi biraat igracive...sto skauti ke imaa?

10/01/2005 07:51:00 pm  
Blogger Karakash said...

Тачно, уште еден у низата добри потези на менаџментот на шампионот. Е сеа, морам и ја нешто да кажам. Прво, тешко дека ќе му ја намали минутажата на Боувен, барем не оваа сезона, у која тешко ќе добие некоја минута освен у гарбиџ тајмот. Прво ми текна дека влетува на местото на Девин Браун, кој отиде у Јута, но одма потоа ми текна и дека Финли е нов жител на Аламо. Така, пред него сеа се Ману, Боувен, Финли и Брент Бери, пред кои не ми се верува дека ќе влезе у ротација, барем не кај Поп. А, тоа што не е лидер не го сметам за негативна особина, барем не кај Спарси, таму веќе се знае кој е газда, па секој нов пион е добредојден. Како и да е, добар потег.

10/01/2005 08:40:00 pm  
Blogger Shepard said...

Ај ќе вииме за минутите, ама мене ме фасцинира како тоа го „здиплија“.

10/01/2005 11:46:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Samo se nadam deka nema da stanat tolku mnogu dominantni(a na dobar pat se) i da ja napravat NBA neinteresna. Ne deka ne gi sakam (imaat igraci sto mnogu gi postuem) ali bi sakal vo narednite 2-3 godini da vidam i nekoj drug da bide sampion.

10/02/2005 08:28:00 am  
Blogger zare said...

Toa sto imaat mnogu jak sostav ne znaci deka sigurno ke osvojat titula.Treba i sreka,da se izbegnat povredi zosto ako se povredi Dankan na primer,ke bide kraj bez razlika kolkava klupa imaat..

10/02/2005 01:05:00 pm  
Blogger Karakash said...

Тачно

10/02/2005 02:43:00 pm  
Anonymous Prague Rocks said...

E osven povreda na Duncan nisto drugo ne gi zapira.Premnogu jak sistem.High efficiency!Koga gi gledam si vikam kolku e lesno koga si na toa nivo.Sekoj saka da igra u toj tim,makar i za pomali pari.Ama toa e zaradi toa sto glavnata svezda e skromen covek.Sugeriram na kobe i nivniot maloumen management koi bea tokmu tamu kaj sto se spursi sega i uspeaja se da rasturat samo zaradi toa sto kobe zema da si igra general manager.Neka brka playoff sega

10/03/2005 03:48:00 pm  

Post a Comment

<< Home