Tuesday, October 18, 2005

Preview: Chicago Bulls
Свитни вреди за двајца - бар толку место зима на клупа
Летен распуст: И Чикаго можам да го вметнам во „сумљивите“ тимови, судејќи според летото што го истрошија на некои недефинирани потези. Излегоа од јака сезона и како да заборавија дека секој тим мора да се освежува со млад талент, а уствари немаа ни шанса за тоа, бидејќи благодарејќи на потезите во минатото, не ни учествуваа на овогодинешниот драфт. Паметен потег им беше трампата на срчевиот болесник и типот што нема ни К од кошаркар, Еди Кари, у пакет со старото спремно за пензија Антонио Дејвис.. е сеа, у замена го добија најголемиот г`з у Лигата – Мајкл Свитни, и докажан растурач на екипи – Тим Томас. Сепак, Свитни ќе помогне да се попуни значително ослабениот рекет (и те како ќе го попуни со своите 2 тона мев, цицки и газови). Џапнаа пар „страшни“ имиња како Сонгалиа и Малик Ален на пазарот на слободни агенти, а не изгубија многу во Френк Вилијамс.

И натаму ќе ги дува промаја: Тајсон Чендлер, Бен Гордон, Кирк Хајнрих, Луол Денг, Андрес Ночиони, Ерик Пиатковски, Лоренс Фанденбурк, Едриан Грифин, Крис Духон, Отела Херингтон, Џанеро Парго

Развигорчиња: Малик Ален (Шарлот), Дариус Сонгаила (Сакраменто), Тим Томас, Мајк Свитни, Џемејн Џексон (ЊуЈорк), Еди Басден (од немајкаде)

Однесено од ветрот: Еди Кари и Антонио Дејвис (ЊуЈорк), Џеред Рејнер и Френк Вилијамс (Клиперси)

Најбитно ново лице: Тим Томас. Типот иако сее недоверба и негативна енергија, сепак е голем (сеуште) потенцијал, олараунд 2-10 типче, кој игра на секоја позиција. Ако размислува и рационално го искористи тоа што му е дадено од мајка природа, тогаш може да биде.. пуу.. немам зборови. Ама он е уште еден од плејадата Џи Јунит играчи без грам памет, со многу платина на себе и причина за играње – зелените. Сепак, ако игра на 4, ќе го премести Чендлер на центар, а Луол Денг ќе може да остане во првите пет на 3, со што ќе бидат една од подинамичните предни линии во Лигата. И тек ако Томас прифати дека не е најдобар и дека на времето Џордан бил подобар од него, ќе има место за напредок.

Тренер: Скот Скајлс е еден од најбитните членови на новата генерација тренери (53 посто успех во кариерата). Јас искрено, прва слика што ја добивам кога ќе го чујам неговото име е сликицата од еден албум со самплепливи, како води топка и му се веат 2-те влакна на ќељавицата. Шала на страна, Скот Скајлс е перфектен тренер за тим кој целата игра ја базира на плејот, а Чикаго е токму таков тим. Во Феникс го учеше Џејсон Кид, а потоа и Марбери, а од пред две години му е ментор на кошаркарскиот Хаклбери Фин – Кирк Хајнрих. Првата сезона во Чикаго му беше дебакл, ама затоа лани што убаво изненади со првото и за влакно пласман во второто коло од плејофот. Годинава нема зошто да не продолжи во ист стил.

Најмногу ќе зависат од играта на Чендлер. Сега Тајсон е во многу поповолна ситуација, без Кари и Дејвис, и ќе има доволно минути да ги оправда очекувањата. Иако на хартија најважни во екипата ќе бидат Хајнрих и Гордон, сепак Чендлер ќе ја има најклучната улога. Рекетот е оставен на негова одговорност. Ќе треба да игра поконстантно, да пружа секојдневно дабл-дабл партии и да прекине да прави глупи фаули. И нормално да покаже малце муда кога е густо. Прасето Свитни или Тим Томас или Сонгаила или Отела Херингтон не се тие кои треба да бидат inside presence во тимот на Булси. Тие треба да бидат поддршка за него.

Епилог: ако играат како лани, пак плејоф. Покажаа дека бејби булс станале волови, спремни за конкуренција, спремни да се соочат со се` на патот. Е сега, многу големо значење ќе има и здравјето на битните фаци, особено Чендлер, па и Хајнрих и Гордон, кои покажале дека се подложни на повреди.

Чикаго пак ќе игра прекрасна кошарка, Бен Гордон ќе напредува, Чендлер би требало конечно да покаже дека е играч (ако потфрли, нека иде у ЦСКА Софија) и веројатно Тим Томас ќе пружи чат пат солидна партија, што мислам дека е доволно за првото коло, евентуално по игра на среќа и некоја рунда понатака.

Сепак, за нив секогаш мора да се има и друго сценарио, како на пример: повреди, Тим Томас „се враќа во форма“, се јавуваат недоразбирања, Скајлс лета од екипата, а догодина Џон Пексон има убава позиција на драфтот.

11 Comments:

Blogger Владо Апостолов said...

Гордон лани ептен изненади(барем мене). Али! Се плашам дека он ќе биде само еден од оние играчи шо имале супер руки сезона а тапа кариера. Сеа само на Мајк Милер ми текнува. А и Кармело играше послабо втората година....

Незнам колку ќе фали Кари, иначе Томас мислам дека може да изненади.

10/19/2005 01:53:00 am  
Blogger Beto said...

Definitivno Bulls ne trebase da go dadat Curry za debeliot gz,a baska i neznae da igra.Samo se gura so negovite predispozicii(gzot)
Tomas ima potencijal,dobar igrac e (nekogas) ali sve tepackite radi nego se....Mi teknue edna so Milwaukee...
Bulls ke zavisat od chandler i Gordon.

10/19/2005 09:06:00 am  
Blogger Beto said...

Dajte mi da pravam ushe nekoe preview

10/19/2005 10:30:00 am  
Blogger Shepard said...

Beto, zemi gi.. washingto wizards. odgovara??!?!?! prati na maknba@gmail.com [ako sakash daj ime i prezime da ti stavime :)]

10/19/2005 03:38:00 pm  
Blogger Karakash said...

Нема шанси Тим Томас да заигра у први пет, уште помалце на четворка. Ако нема коса, не значи дека Скот Скајлс нема ни памет. А за Кари, не дека нема ни К од кошаркар, него нема ни С од срце кога е на теренот. Е сеа, знам дека ова звучи малку лошо со оглед на неговата ситуација, али така е. Можда трампата, Лери Браун и Њујорк ќе му послужат како мотив и конечно ќе заигра според потенцијалот.

10/19/2005 08:09:00 pm  
Blogger Shepard said...

abe види шо убав е свитни, не го мењам.

а тим томас.. е ме мрзи :Р

10/20/2005 01:20:00 am  
Blogger Latifovich said...

Luge ke vidite vie koj ke bide sampion na istokot :) i sto go zaboravate argentinecot igra fenomenalno andres nocioni i sudanecot ima samo 19 godini a veke e starter

11/28/2005 05:39:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nice site!
[url=http://qqzfmuzq.com/epfb/goyy.html]My homepage[/url] | [url=http://rwiemjzc.com/ainw/aamp.html]Cool site[/url]

9/20/2006 04:12:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Great work!
My homepage | Please visit

9/20/2006 04:12:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nice site!
http://qqzfmuzq.com/epfb/goyy.html | http://mdpkmvcg.com/chnp/pbhk.html

9/20/2006 04:12:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
nike pegasus
coach outlet online
canada goose jackets
adidas wings
lacoste polo shirts
michael kors outlet
dsquared2 jeans
soccer jerseys
uggs outlet
indianapolis colts jerseys

6/09/2018 03:49:00 am  

Post a Comment

<< Home