Saturday, October 08, 2005

No more Vladiator
Лејкерси деновиве направија еден доста очекуван потег: го ослободија Дивац од обврските кон клубот. Сега тој слободно може да си се пензионира (со пензија од прва група – 5 милиони) и да се посвети на Партизан и кафанскиот бизнис.

Нема потреба човек да арчи зборови за Владиатаорот. Банално е да се појаснува неговото значење за југословенската и европската кошарка. Не треба ни да се споменува неговата улога на лидер во Лејкерси после Меџик, потоа во Хорнетси и секако, неизмерно важната улога во некогашниот тим на Кингси со шампионски калибар. Нема да се заборави ниту неговата улога во популаризирањето на Лигата ширум Европа, а нема ни да се запорави и новата категорија на вештини која тој ја воведе на теренот: глумата против Шек.

Сепак, колку од „симболичко“, Дивац е и од практично значење за НБА.Владе Дивац е единствениот играч покрај Хаким Д Дрим Олајџувон и Карим Абдул Џабар, што кариерата ја завршува со 13000 поени, 9000 скока, 3000 асистенции и 1500 банани. Рамо до рамо со двајцата колоси..

НБА кариерата сепак ја завршува со не толку луксузни, но задоволителни просеци: скоро 12 поена, преку 8 скока, 3 асистенции и скоро 1.5 блокади по натпревар.

Во кариерата како почести ги има примено изборот во првата руки петорка во 1990, и играњето на Олстарот 11 години покасно. Сепак, за неговото име се врзани доста клубски рекорди во тимовите на Лејкерси, Шарлот Хорнетс и Сакраменто.

На репрезентативно ниво, тој беше константен член и еден од столбовите во тимот на СРЈ и подоцна СЦГ во 90-тите, а има и доста медали: европските злата од 1989, 1991, 1995 и светските од 1990, 1998 и 2002, како и олимписките сребра од Лос Анџелес и Атланта.

За крај, со треперлив глас и насолзени очи (океј, не толку татрално) го испраќам у пензија еден од моите кошаркарски идоли, неповторливиот Владе Дивац.

Легендата ќе продолжи да живее.

Линк: Истава статија, неофицијална верзија, бај Каракаш, летоска.

9 Comments:

Blogger Ико said...

Ех Владе.... Многу го поштувам човекот, ама многу се нервирам за една работа поврзана со него. Тоа е фамата која се ствараше за тоа “колку добро го чува Шекил...“. Па ајде ви се молам, само погледнете ги статистиките на Шек во дуелите против Дивац и ќе стане јасно колку “добро“ го чувал (мислам на натпреварите Лејкерс-Сакраменто). Поради големото анти-лејкерс расположение што владееше, Дивац ќе се подмести и ќе изнуди 2-3 фаула во напад од Шек и веднаш сите почнуваат: “виде ли Шек не мрдна покрај Дивац“...абе ајде таму...

п.с. Како ќе ги исплескаме Холандија во среда!!!

10/08/2005 02:13:00 am  
Blogger Beto said...

Mislam deka si u pravo za Divac toa...stvarno beshe taka.
Offchar kazi mi za prewiev-to , kako DA PISUVAM KIRILICA NA BLOGOV!!!!!!!!!!!!
Te molam , vo dusata Kempova:)

10/08/2005 04:13:00 pm  
Blogger Beto said...

Inace ja sum fc liverpool i go spremam prewiev-to za NJ Nets.Samo napraviv Change display name u Beto.

10/08/2005 04:14:00 pm  
Blogger Shepard said...

vaka:
1.idesh u control panel
2.regional and language options
3.gore birash language
4.klikash na details
5.klikash add
6.birash makedonski (fyro macedonian)

ok,i gotovo

10/08/2005 04:57:00 pm  
Blogger Shepard said...

otkako kje instalirash kirlica, restartirash.

psole toa ja koristish komandata:

ALT+SHIFT

za menjanje jazik (shaltanje :)

primer:

poshuvam latinica, klikam alt+shift, сега пишувам кирилица, пак кликам, pa sega pak latinica.. i to!

10/08/2005 04:59:00 pm  
Blogger Beto said...

FALA lord , u imeto Kempovo ti se zablagodaruvam:)
FAla EPTEN

10/08/2005 06:29:00 pm  
Blogger zare said...

Pa i redno vreme bese da go snema,kolku i da bese dobar negovoto breme odamna pomina.Samo da ne mu tekne da napravi kambek sto i ne bi me iznenadilo..Kolku pati samo ja smeni izjavata se povlekuvam ,ne se povlekuvam, dobro sto go oslobodija od Lejkers..

10/08/2005 06:38:00 pm  
Blogger Karakash said...

Pozdrav od Sofija. Tolku od mene, kambek pravam u sreda...shep dobar si, dobro me zamenuvas, ke ti ja zgolemam platata:)))

10/08/2005 10:52:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Aj prvo za Vlade.
Strasen vpecatok ostavi. Kolku i da ima protivnici na negovata igra, brojkite dovolno zborat. Pogotovo sto vo nitu eden od trite tima ne bese prva opcija vo napadot.
Selektorot e u pravo vo vrska so Sek, ali nego nikoj ne moze da go cuva, pa Vlade se snaodjase najdobro sto moze i ponekogas nosese i rezultat.
Aj sega so zdravje se citame kon krajot na mesecot.
Offchar i Karakash samo prodolzete taka.

10/09/2005 01:32:00 pm  

Post a Comment

<< Home