Friday, July 15, 2005

Доста беше, Владе
Толку од Владе...више нема да го гледаме како се влечка по НБА терените (редно време беше да се откаже). За goodbye американските новинари од Fox му направија постер...
Иако Владиатор дури сега го официјалираше пензионирањето, тој веќе две години е пензионер, а оние кои се постари од мене ми кажаа дека човекот уствари отсекогаш бил пензионер и падавичар. А ми текнува кога 1989 год. тој заедно со Дражен и Паспаљ станаа првите Југословени кои ја преминаа "големата бара" и тргнаа да се докажуваат во таму некоја НБА. На почетокот баш Дивац беше тој на кој му се поклопија коцките и кој имаше среќа да слета меѓу Лејкерси кои тогаш губеа од сјајот и само што им се повлече Карим. Единствена конкуренција на Владе беше Мајкл Томпсон кој беше далеку од добар центар и така Владе по сезона и пол учење од клупа стана дел од првите пет на Лејкерси од кои не излезе се до 1996 год. и трампата со Хорнетси кои за Дивац се откажаа од 13.пик (мислам) со кој го избраа, пазете сега - Коби Брајант! Владе беше солиден у Шарлот, кој тогаш имаше еден од подобрите тимови на Истокот, следеше преселба во Сакто каде му беше најубаво (и каде за своите одлични глумечки способности можеше слободно да си добие Оскар) и на крај, минатото лето, емотивен камбек на местото каде се започна, иако грбот не му даде барем асално да се прости од НБА. Но, сигурно не му е тешко, и така догодина со уживање ќе си ги зима 5.4 милиончиња кои ќе му ги плаќаат Лејкерси. Еее, колку се тоа жилети, човече.

3 Comments:

Blogger Shepard said...

Мрзенско јагне! - така си го викам..

Ко оние домаќинине од Мрзенци шо гнетат јагнешко.

7/16/2005 04:46:00 am  
Blogger Karakash said...

:)

7/16/2005 06:03:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
san antonio spurs jerseys
michael kors handbags
canada goose jackets
christian louboutin outlet
michael kors outlet
canada goose jackets
air jordan 4
soccer shoes
pistons jerseys
tory burch outlet

6/09/2018 03:59:00 am  

Post a Comment

<< Home