Friday, June 02, 2006

Maschine!!!
Она синоќа беше кошарка. Најдобрата тикма до сега од најдобриот плејоф во последните неколку години. Нормално, глупо би било да зборам за утакмицата а да не го споменам Диркулес, кој синоќа стишти све живо и диво, распали, доминираше, едноставно, беше ЅВЕРОТИНА! Но, првин за утакмицата ко целина.. Почна фуриозно, Далас распалија уште на сам старт, дури и Стек успеа да погоди 2 напада по ред. Тоа значеше нешто.. Понатака, иако у принцип беше Далас-води-Феникс-брка, се јави створот Тим Томас, се разбудија и другите од „таборот на Сонцата“ (ааааааааааа, се јави Зоран Михајлов у мене), па на полувреме се отиде со само +3 за Далас.. што по 12 минути се стопи на само +1. Сепак, у четвртата четвртина, Томас беше тотално исклучен, Нешти кобожемски играше, вамте-тамте Мерион и Диа куцаа, ама тоа беше све залудно. Стапи на сцена Новицки, кој ги сотре, кој цела утакмица ја изигра у ненормално темпо, ама не падна ниеднаш.. шутеви, влезови, куцање, 1-1 со грб, со фаца, отсвртување, слободни едно чудо.. за на крајот да има 14/26 од поле, 17/18 од линијата, а по пат фати и 12 скока, и имаше 3 асистенции. Сепак, на оваа утакмица впечаток оставија и неколку други битни ствари: - Џош Хауард постигна 23, Далас победи; - Раџа Бел играше, Феникс загуби (рака на срце, сакат); - Гана Диоп покажа зрак на надеж, особено на почетокот - според мене, он беше клуч шо се одлепија Мавси у прва четврт; - Феникс е екипата која (ќе) има изиграно највише плејоф утакмици у први три рунди - во зависност од тоа дали ќе тепаат или не, Санси ќе имаат 20 (21) утакмица, а за да се освои титула минимумот потребен е само 16; Лејкерси со Шек и Коби титулата во 2001 ја освоија по само 17 натпревари - ете зашто Феникс почињаат да издишуваат; - На Феникс им фали само Тејшон Принс за да станат најмрска офанзивно-ориентирана екипа у историја на Лигата; - Далас имаат на секоја позиција по 2 или повеќе солидни алтернативи и фонд на играчи за брза/спора/позициона/ран-енд-ган/зона/пресинг/треп/било каква кошарка, одбрана и напад;

14 Comments:

Blogger beto # 6 said...

ubav text...

se e taka ko so vikas

6/02/2006 02:58:00 pm  
Blogger retry said...

Ja mislam deka posle sinokjeshnata tekma, Nash kje mu raskine na Dirk :))

6/02/2006 03:18:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Einz,zvei,drei!!! Bundes Machinen!!! Ete koj e praviot MVP! We can close the MVP conversation right here. Auf wiedersehen!!!

6/02/2006 05:17:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Now it'z "ki-ngdom come" for Dallas

Стварно, мераци..... Е, ова е кошарка....
Истокот треба да го укинат

6/02/2006 05:22:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Типичен, типичен бундеслигаш Швајнштајгер, Балак, Бреме, Клинсман, Машинерија, гломазна, тони тешка, бруи -бруууууууу.. Тоа е Дирк. Инаку гледав само задња четвртина.

Syndicate

6/02/2006 06:37:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Zasto da go ukinat istokot koga istokot otsekogas bil podobar i ke bide nikogas nema zapadot da bide kako sto nekogas bil istokot. Ako posledni 4-5 godini zapadot se podobri ke vidime dogodina koj ke bide

6/02/2006 11:43:00 pm  
Anonymous Jiggy said...

Sindikalac.. Ti si go gledal pornicot bas koga se vencaa :)

Nego, regarding tvoite filings za Detroit Antikosarkistons Sudiopomagatelons: denes ke go papkaat, a?

6/03/2006 12:21:00 am  
Blogger Shepard said...

аааааа џиги лудница :))))))

абе има да го јадат, онака, шек ќе ги сломи, трауми ќе им нанесе и ќе се распаднат летоска..

принс у феникс, со мерион и раџа бел да го сочинат најмрското трио..

и леандро барбоса..

6/03/2006 01:32:00 am  
Blogger gigi said...

Ова веќе станува ridiculous... кога ќе помислиш дека од ова не можи поарно, БАНГ... Новицки 50 поени со невидена игра, Хауард 20+ (24:0 за Далас кога тој дава 20 и повеќе поени), ТРИ shot-clock violations на Феникс во една четвртина... можеби, on a smaller note тука треба да се додадат 6-te тројки на Тим Томас... (Tomas, who the fuck is Tomas!!)... остатокот веќе го наброја Karakash... дечки, нели ви се чини дека сношти бевме сведоци на нешто стварно посебно... мислам целиот овој плејоф е фантастичен, ама оваа утакмица left me with a profound feeling of something or other... дури ја гледав и репризата (на работа, no less...)

ПС се извинувам за англо-македонскиот, ама тоа е тоа, знам дека ме сфаќате како е...

6/03/2006 01:55:00 am  
Anonymous Jiggy said...

Pocna zustro, ama ne slavime pred vreme.. Bez potcenuvanje..

6/03/2006 02:38:00 am  
Anonymous Jiggy said...

+11..
Ne e loso, ama ima uste da se igra. Me plasi toa sto Vejd e truba, ama truba e i Tajson i Mekdajs. Benito e vtor strelec na timot?????

6/03/2006 03:25:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Esega moze da gledame finaleto mirno i na raat i da ne navivame za nikogo..

Pozdrav do Sindikalac i ostali Pistondzii..

:)

6/03/2006 04:16:00 am  
Blogger Shepard said...

мене срце ме фати.. џиги, ќе урочеше, на 13 ако хамилтон даеше ушедна тројка..

6/03/2006 04:53:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Your are Nice. And so is your site! Maybe you need some more pictures. Will return in the near future.
»

7/22/2006 02:34:00 pm  

Post a Comment

<< Home