Friday, July 14, 2006

Ентони Паркер се исплаши
Поради војната која што се води на Блиски Исток, главниот човек на израелскотот чудо од тим, Макаби, реши да ги напушти жутите и да замине во Торонто. Тригодишен договор, вреден 12 милиони долари. Јеботе. Поризичен потег не преземале од драфтот, кога го избраа Матераци каков прв пик, и од трампата по која Чарли Ви стана елен во замена за Ти Џеј Форд. Кога сме веќе кај Торонто и Ти Џеј, вероватно по неговото доаѓање им се запуши плејмејкерската позиција, и ко жртва на сето тоа искочи Мајк Џејмс, кој лани имаше просек од 20 поени и скоро 6 асистенции по тикма. Тој, потпиша за Минесота, каде што треба да му помогне на Гарнет да ги надмине фрустрациите и да биде бек он трек. Поризичен потег од пуштањето на Џејмс да си оди, во Торонто не направиле од потпишувањето на договорот со Паркер, кој ќе кошта 12 милиони. Сега, првата петорка на Торонто ќе изгледа вака: Буфон, Бош, Паркер, МоПит, ТиЏеј Форд. Со оваа петорка, Торонто ќе биде најдобриот канадски тим во Лигата и ништо повеќе.

21 Comments:

Blogger Karakash said...

Shep is alive!!!!

7/14/2006 03:38:00 pm  
Blogger Karakash said...

Inace, potegot i ne e taka rizicen...

7/14/2006 03:38:00 pm  
Blogger Shepard said...

те поздрави ентони паркер кога играше во филаделфија!!!

7/14/2006 04:31:00 pm  
Blogger Shepard said...

а и поранешниот му соиграч јаске, исто се покажа у Лигата!!!

7/14/2006 04:32:00 pm  
Blogger Shepard said...

уствари, да ги бивало, ќе играле од увек у нба. :)

7/14/2006 04:33:00 pm  
Blogger Karakash said...

Shep mrzi igraci sto igraat u Evropa pa toa mu go zamatuva judgmentot. Cekaj da se javi cicko Jiggy na temava:)

7/14/2006 04:36:00 pm  
Anonymous Џиги said...

Имам една конспиративна теорија, сакаш да ја чуеш?

7/14/2006 04:38:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Materazzi????? Da ne sakashe da kazesh Bargnani???

7/14/2006 04:46:00 pm  
Blogger Karakash said...

Zbori...

7/14/2006 04:52:00 pm  
Anonymous Џиги said...

Маурицио Герардини

1. Човекот прв почна финтите од калчо да ги праи во баскет.

2. Тој е првиот претставник на клуб кој зема пари од трансфер на играч во клубот во кој и самиот е ангажиран!! а да не му е менаџер или агент на играчот. Кукоч во Бенетон пред 15 години.

3. Тогаш зема точно милион зелени.

4. Ова е секако неофицијално, ама чичо Џиги ви кажуе од поверљиви извори.

5. Герардини е еден од главните баскет мафиози во Европа и тоа од бандата која моментно е на второ место зад екс-ју бандата што ја предводи еден Ју тренер. Без нивен амин нема трансфер ниту тренер ниту играч во 95% случаи во богатите лиги во Европа.

6. Герардини на време свати дека во иднина главен пазар за НБА ќе биде Европа, но веројатно не повеќе низ драфтот и тука Дон Герардини допрва ќе мати.

7. Во исто време кога замина во Торонто, Euroleague Bаsketball го постави за еден од главните курци.

8. Што ќе рече, между другото ќе биде главен координатор на големите пари што од НБА идат за европските играчи и клубови и обратно, за играчите кои ќе бидат следени, скаутирани и евентуално ангажирани од НБА.

9. Има тука уште што да се дополни, ама поентата е дека ништо не е случајно и дека има големи провизии во целата приказна.

...и 10. Немој да ми го чепкате Паркер, макар и дрво да биде у НБА. (Шепардовиќ, ај у кладба дека ќе има просек +12 поени, 5 скока и 5 асистенции - и барем 3 појавувања на ТОП 10 у екшн)

7/14/2006 04:55:00 pm  
Blogger Karakash said...

A kaj e celava prica Danko Cvjeticanin?:)

7/14/2006 05:02:00 pm  
Anonymous Џиги said...

Па у точката 5.

7/14/2006 05:06:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Паркер е солиден, Шеп, не заебавај...Можда не е на ниво на НБА двојка, ама не е ништо полош од Питерсон, да речеме, или па од Калдерон....
И мене не ми изгледа потегов толку ризичен. И овој, а и оној со Мајк Џејмс...

Уствари, ми се свиѓа петоркава...
За две години би биле плеј-оф тим....

7/14/2006 06:22:00 pm  
Blogger Shepard said...

Anonymous said...

Materazzi????? Da ne sakashe da kazesh Bargnani???
----

моја грешка, да, прило е прв пик..

7/14/2006 06:22:00 pm  
Blogger Shepard said...

за плејоф тим не знам, ама дека ќе бидат први у канада, тоа е сигурно.. :)

7/14/2006 06:23:00 pm  
Blogger Latifovich said...

НАЈДОБАР КАНАдски том во лигата. ми се свиѓа ова

7/14/2006 06:28:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

abe slednata sezona 100% se u plejof sea kaj i da e ke potpisat so garbakosa i sigurno ke bidat vtori u divizija posle new jersey i ne go vregaj parker tipot e mvp u euroleague

7/14/2006 09:22:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

abe slednata sezona 100% se u plejof sea kaj i da e ke potpisat so garbakosa i sigurno ke bidat vtori u divizija posle new jersey i ne go vregaj parker tipot e mvp u euroleague

7/14/2006 09:23:00 pm  
Blogger Shepard said...

следната сезона торонто ќе оди до 33 победи МАКСИМУН.

ама тоа ќе биде доволно да бидат канадски шампиони. :)

7/15/2006 02:39:00 am  
Blogger Џиги said...

Торонто дефинитивно ќе биде експеримент за евентуално проширување во Европа. Сега очекуван од Герардини да го донесе и Еторе Месина за тренер, а за Тим Менаџер можеби ќе биде ангажиран вториот европски енбиејовец, блгарската легенда Георги Глучков.
Бреј, малката.

7/15/2006 11:02:00 am  
Blogger retry said...

Ejjj, Gluchkov :)) Koja banana mu ja stegna na D'Antony, ali na kraj Dino gi izvadi.

7/15/2006 02:01:00 pm  

Post a Comment

<< Home