Wednesday, June 21, 2006

.

41 Comments:

Blogger Shepard said...

муабетот со енко: „ај стаи таму слика и немој да си мрчел“ :))))

6/21/2006 06:23:00 am  
Anonymous ГанГ said...

супер процент извади вејд партијава, вокер да не утнеше толку тројки ќе кажев дека супер изигра, поузи во одбрана е цар, а морнинг почна салта да прави само за кош да не прими...
далас се утнаа...

6/21/2006 06:29:00 am  
Blogger Laf said...

Walker, Mourning (браво!) и Payton лапнаа титула... Кој остана уште? :)

Честитки за Miami и нивните фанови кај нас (јас бев за Dallas)! Wade е... WOW!!! Немам зборови. Dirk има уште да се докажува.

Толку за сега, треба да се спие...

6/21/2006 07:10:00 am  
Blogger retry said...

Ajde neka im bide titula, chestitki za site.

Sepak ostanuva vpechatokot deka titulava za Miami e poklon od Dallas.

6/21/2006 08:21:00 am  
Anonymous Elephant said...

Абе ви кажав уште пред 3 утакмици пред да почне серијата у Мајами, дека оваа година титулата иде у Мајами и тоа со 4:2. Јас ставив паричка у кладилница и сега е ок, мада бев за Далас...

6/21/2006 11:49:00 am  
Blogger Karakash said...

Ritraj, za da poklonis nesto treba prvo ti da go imas neli? Ne mi teknuva deka Dalas nekad ja imal titulata u svoi race.
Majami si ja zasluzi titulata.

6/21/2006 11:50:00 am  
Blogger retry said...

U sekoj sluchaj zasluzheno, a kjef mi napravi shto konechno timot za koj igral Shaq i dobil finalna serija ima drug igrach za MVP of the finals :))

Wade si zastana ramo do ramo so Bryant (ushte povekje shto rechisi sam mu ja donese titulata na Heat), neshto za shto drugarchinjata od draftot na koj beshe izbran (James, Anthony i Bosh) mozhat samo da sonuvaat, a ovaa sezona bevme svedoci deka ligata gi forsirashe niv mnogu povekje. So osvoeniot prsten Wade na site Lebronci, Melovci i Boshovci im gi zatna ustite.

6/21/2006 12:03:00 pm  
Blogger Karakash said...

...i na site Brajantovci:)

6/21/2006 12:41:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

Толку од Дирк. Нема више титула. Од догодина Леброн - рулс.

6/21/2006 12:44:00 pm  
Blogger retry said...

Bryant-ovci ???????

6/21/2006 01:40:00 pm  
Blogger Karakash said...

Procitaj si go svojot komentar, mada znam deka i bez toa ti e jasno:)

6/21/2006 01:58:00 pm  
Blogger Shepard said...

не мрсете муда, бре.

6/21/2006 02:29:00 pm  
Blogger Karakash said...

mrs, mrs, mud, mud, mrs:)

6/21/2006 02:33:00 pm  
Blogger retry said...

Ne znam koga tebe kje ti stane jasno. Bryant-Wade 3:1 vo tituli. E koga kje napravi Wade dinastija togash mozham slobodno da si ja zatnam muckata :))

6/21/2006 02:48:00 pm  
Blogger Karakash said...

:)))))

6/21/2006 02:50:00 pm  
Blogger retry said...

Nego, sho kje pravime sega be lugje? Samo draft i svetsko li kje ni ostane?

6/21/2006 04:19:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

Brajant za vasha informacija e zhiva legenda na nba... ima polno rekordi zad svoeto ime, i doprva ke krishi uste nekolku....a vejd ni vo maliot prst ne moze da mu parira na kobi....A lekic me razocara potpolno koga veke si ja odbra svojata strana, Vejd ova, vejd ona...kolku pati treba da se povtori zlatnoto pravilo na komentiranjeto koe po se izgleda samo stariot i najdobar komentator voopshto go ispocituva do kraj: koga komentirash ne odbiraj strana, NEUTRALEN treba ostanesh.....
Koga vejd ke postigne 81 poen, koga Vejd ke igra vo slicna ekipa na atuelnata na Lejkers i go dovede Majami vo plejofot, koga Vejd ke stane najmladiot do 15000 poeni.....togas ke zboruvame za toa koj e najdobar vo ligata... A VEJD DEFINITIVNO NE E NAJDOBAR.....KOBI, LEBRON, AJVERSON, CARTER, KARMELO, GARNETT SE SAMO DEL OD IGRACITE KOI SE UBEDLIVO PODOBRI OD VEJD...SAMO JA NEMAA TAA SREKA DA IGRAAT VO SAMPIONSKA EKIPA.....

6/21/2006 06:51:00 pm  
Blogger retry said...

Lakerfan, kje se karame :) Ne gi stavaj Lebron i Carmelo vo ist kosh so Kobe, Garnett i Iverson.

6/21/2006 07:09:00 pm  
Blogger Karakash said...

а бе момци, ве разбирам, фрустрацијата е заебана работа, па и знае да го замати видот и да не може да се види вистината.

Овде никој не кажа за никого дека е подобар од друг. Само вистината е дека додека некои (сите) од играчите кои ги спомнавте си го ладеа под клима у своите милионски куќи на Бахами, Вејд ги понесе Мајами на свој грб и ги однесе таму каде многу поизвикани ѕвезди сањаат да бидат.
А Мајами со Шек, Зо, Вокер и остали уопште не е лесен за носење на свој грб:)

Отворете тоа очите.

6/21/2006 07:16:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

a be jas ne gi stavam pod ist kosh samo sakav da napomenam deka Vejd e daleku zad posebno Kobi, Ajverson i Garnet....i pravo da kazham ic ne sum isfrustriran znaev deka lejkers dokolku stignat do plejofot ke bidam zadovolen :) a za ushte edno potstuvanje deka Kobi tri pati dosega stignal tamu kade shto stigna Vejd i isto so SHEK...sto "ne e lesno" da se nosi takva ekipa.....Koga samo Shek da igrase timski e negovoto EGO da ne bese pred timot sega Lejkers ke osvoea bar uste 2 tituli...ama Rajli mu ja zatna ustata vo Majami steta sto na Fil ne mu uspea to vo LA....

6/21/2006 07:24:00 pm  
Blogger Karakash said...

Спомна ЕГО, а не мислеше на твојот омилен играч? Чудно.

Нема врска, сега е моментот да се испочитува момакот наречен Двејн Вејд. Само тоа е битно сега!

6/21/2006 07:29:00 pm  
Blogger kole said...

Честитки до сите Мајами фанови.

Шек рече дека Пет Рајли е најдобриот тренер или така ми се слушнало??

6/21/2006 07:37:00 pm  
Blogger retry said...

Shaq vo povkje navrati izjavuvashe deka nema da igra za drug trener osven za zenot.

Mozhda i Riley e zen :))

6/21/2006 08:30:00 pm  
Blogger znalac said...

Не би ги врзувал успесите на LAL за Kobe толку многу. Kobe и Shaq играа заедно од 96 и не стигнаа ни до финале, а камо ли до титула. Доаѓа зенот 2000-та и оп - 3 титули и 4 финалиња за 5 години, династија. Дури стигнаа и Larry Brown да му поклонат една. Си отиде зенот, Kobe најбољи у свет, ама од плеј-оф ни трага ни глас (34-48). Се врати зенот оваа година и со истите луѓе 45-37, плеј-оф, водство 3-1... Е сега, да преземеше одговорност Kobe како Wade, кој од 25 PPG, се качи на 40 PPG во последните 4 меча и буквално ја освои титулата за MIA... можни ќе беа и други сценарија. Вака, рано му почна риболовната сезона. Ај догодина...

6/21/2006 09:33:00 pm  
Anonymous observer said...

Od avion se vide deka ce tepa Majami uste na startot koga izleze telopot Vote for Finals MVP. MOrase da bide vaka,MORASE. NBA mora da proizvede pobednik, idol, mit a Dvejn e idealen za toa.I ne se daleku sporedbite so Golemiot.
U vrska so glupavite potezi so baranje tajm aut, Veber definitivno vodi vo taa kategorija :)) Ne znam dali nekoj znae deka vo tekot na negovoto igranje vo univerzitetskata liga (ne sum siguren za koj univerzitet igrase, koja utakmica, me mrzese da guglam) pri eden poen negativa vo posleden odlucucacki napad, negoviot tim promasuva, Veber pravi ofanziven skok i bara tajm aut koj ekipata go nema. Ali, po tie pravila, koga baras tajm aut a nemas - dobivas tehnicka greska. I Veber gubi utakmica i ako dobro se secavam bese nekoja mnogu vazna.
U vrska so tituli Kobi 3:1 Dvejn,
Shek e uste nekoja godina u Majami a? :))

6/21/2006 10:19:00 pm  
Blogger retry said...

NBA ne e National Basket Assosiation tuku National Bussiness Assosiation :))

6/21/2006 10:57:00 pm  
Blogger retry said...

Znalac, koga vishe sakash da otvorish tema shto nema veze so finalevo...
Kobe ne prezemal odgovornost u ovoj playoff ?!?!?!?! Pa kako pobogu Lakers ja dobija 3-ta i 4-ta utakmica protiv Phoenix? Aj neka ti tekne pa pishi :))

6/21/2006 11:00:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Аууу, многу заебана дискусија. Некако и ја очекував откако го слушав коментарот на Лекиќ....

Што знам, јадев гомна за Вејд после првите два натпревари, ама не да ме демантираше, него не знам.....

Не знам кои би биле критериумите за одмерување на Вејд и Коби, ама за мене во моментов има само еден валиден - 35 поена просек во Финалето, кога највише треба - Вејд направи нешто што на Коби никогаш не му успеа

- има тука многу цаки, многу нијанси, многу моменти поради кои Вејд успеа од еден Шекил да извлече зборови као - прифатив да бидам втора виолина - he is the best in the world

Последен пат кога го гледав Коби во финале, не беше ни сенка од она што беше Вејд во серијава со Далас.
Да, можеби Вејд сеуште не е толку комплетен играч како Брајант, ама начинот на кој го презема целиот товар на играта без притоа да се улови у его-трип стапицата е за секоја пофалба.....

Као што вика Мистер Лекиќ:
Ова се моменти кои поставуваат стандарди......
.....па дај Боже Коби и Леброн да се обидат да го следат шоуто....(кога веќе имаат толку добар поглед од милионските куќи на Бахамите :)

P.S. У Септември тројцата ќе играат заедно у Team USA....ќе биде интересно......

6/21/2006 11:43:00 pm  
Blogger znalac said...

retry, Енко прв го спомна Bryant. Точно е дека ги реши 3-та и 4-та со PNX, ама таму не заврши серијата. Wade изигра до крај, до титула.

6/22/2006 12:20:00 am  
Anonymous Anonymous said...

zaboravivte deka pred 5-6 godini koga lakers dominiraa Shaq bese igraciste so prosek od preku 30 kosa i 15 skoka po natprevar, i toj bese igracot koj ja osvojuase MVP titulata tie nekolku godini, denes e bleda senka prosek 13 kosa vo finaleto,duri i Diop se pokaza deka moze eden na eden da go cuva, isto moe mislenje e deka konkurencijata denes vo NBA e mnogu pojaka od pred 5-6
najmnogu mi e milo za Alonzo,igrase so srce i po se sto pomina go zsluzi prstenot povece od bilo koj,negovite blokadi vo 4 cetvrtina bea highliht na vecerta
Goce_V

6/22/2006 03:07:00 am  
Blogger Shepard said...

абе, ви се праи макнба-собир?

6/22/2006 03:09:00 am  
Blogger retry said...

Mi se prai, mi se prai :))

6/22/2006 08:10:00 am  
Anonymous Ivica said...

Reply to Goce: Ako bese Alonzo Morning tolku dobar i posten decko nema da se pravese tolku pameten i ke si prifatese trampa vo Toronto. Ama nee, toj si odluci da trgne po patot na svoite brakja predatori nad 35 godini a bez titula (Pejton, Voker, Meloun na vremeto) i da se pridruzi na timot koj mu deluvase najdominantno za nikakva para. Mrazam takvi igraci, mrazam takvi timovi (na pr. Lakers pred tri sezoni- bruki zivi ke bese da zemea titula, izgledaa ko hall of fame na 90tite)

6/22/2006 08:56:00 am  
Blogger retry said...

Koga sme vekje kaj blokadite, svaka chast STACKHOUSE ! TOP 10 all time. Tolkavo magare kako Haslem ne smeeshe da dozvoli taka da go blokira edno bekche, aj da beshe Diop, Dampier ili Nowitzki pa da ja progoltashe nekako.

6/22/2006 09:39:00 am  
Blogger Karakash said...

Flight, Znalac - right on point.

Goce_V - ne se zalazuvaj, Shaq se uste nikoj ne moze da go cuva eden na eden. Dalas u retki momenti go ostavase Shaq da izigra bez da go cuvaat dvajca, i u tite momenti gi postignuvase svoite, isto taka, retki poeni.

Ti tekinja sto mu se desi na Maliot Ben Volas u finale na Istok koga Flip odluci da ne go udvojuva Shaq?

6/22/2006 11:40:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Dobro za toa deka Diop moze da go cuva Shaq vo pravo si malku preterav,poentata mi bese deka Shaq e daleku od formata od vremeto koga igrase vo Lakers,
(za ivica)a za Alonzo koj zivee vo Miami poslednive 15 godini i tuka gi imase najdobrite moment vo karierata normalno deka ce gi izbere heat namesto ladnoto Toronto, covekot ima pusteno koreni vo Miami, fanovite tuka go obozavaat a i e vklucen vo dosta charity aktivnost za pojse informacii moze da ja posetis stranava www.zsg.com
tuku zborot mi bese so presaden bubreg i negovite 37 godini dovolno pridonese vo osvojuvanjeto na titulata
Goce_V

6/22/2006 01:46:00 pm  
Blogger Karakash said...

За Зо си у праву, а за него и ќе има пост оваа недела.

6/22/2006 02:43:00 pm  
Blogger retry said...

Zo vo ova finale ja odigra ulogata na Bill Walton u Celtics, shampionskata 1986 godina.

6/22/2006 02:57:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Abe ne vikam jas deka Zo napravi nesto sto 99% igraci ne bi go napravile, ama sepak ako gledame realno na rabotite i od Bobcats mozes da napravis sampionska ekipa na takov nacin. Da mu bea Simien i Doleac potpora na Wade ne znam dali Majami ke bea sampioni. Vaka se sobrale komitite ispadna rabotava... Aj pak, mozda i gresam...

6/22/2006 03:48:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Ajde na zdravje neka im e titulata sto se ljutite vie site sto ste za zapadot pa redno e da ima tuka mala ramnoteza so titulive u polsedni dve tri godini i Zo i payton se igracini i site ostanati u majami

6/23/2006 02:29:00 am  
Anonymous bodan said...

Многу нерели коментари,малиот изигра страшно!

6/23/2006 03:45:00 am  

Post a Comment

<< Home