Sunday, June 04, 2006

Кјубан трља раце
После мноооооогу години, конечно два љунфера у финале.. Пошто за Мајами беше еуфорија, со Далас некако полагано е.. ко да се предосеќаше.. За утакмицата: како почна, ја бев спремен да гасам ТВ и да си заспијам. Меѓутоа, не беа толку јаки Феникс, колку што беа дрва Далас. Мислам, бодеше очи - у одбрана стојат, не мрдаат, у напад стојат, фрлаат шутеви.. го фатија ритамот на Феникс, со кратки напади, ама без некоја логика.. Феникс е екипа која се провлече до финале на конференција со таква игра, да. Меѓутоа, успехот на Далас се должеше на смирен напад во кој не е целта Девин Херис сам од кош до кош да вози, нити пак Стек да пуца ничим изазван - си имаа они конвенционална игра, блокче без топка, блокче со топка, градење, оп-трт, хармонија.. Синоќа, на почетокот на утакмицата, нападот на Далас беше ваков: 1. сите стоеја, и се гледаа меѓу себе, и пуцаа од тотално неизградени позиции 2. едино имаше блокови во обид, НЕУСПЕШНА ИГРА 2-на-2 3. немаше нагон за победа, све што правеа беше индолентно 4. не функционираа у рекет И многу нормално дека Феникс си ја одржаваше двоцифрената предност. За среќа на Мавси, Феникс не успеа да се одлепи како седмата со Лејкерси, ама имаше некои такви симптоми.. влезови на Барбоса, шуњање на Неш у рекет.. и мислам дека пресудно беше фаул трабл-от шо го натера бркот да ги игра Џејмс Џонс и Еди Хаус.. што понатака евидентно им се одрази.. Момент кој го отслика првото полувреме беше едне напад шо го утнаа Феникс, и тука Ван Хорн имаше улога на гледач; после тоа од пред нос му ја зема Диа (значи офанзивен), и си положи ко да е на тренинг, а Ван Хорн го глеаше ко муле.. не пружи рака, не пак да блокира или фаул.. во таква ситуација, ем шо се даваат лесни 2, него колку паѓа моралот.. страшно! Сепак, Ејвори е коуч на годината, и тоа мене ептен ми е ќефски, би го прогласил за прототип на современ флексибилен тренер - и ги рашамарал ваљда у соблекувална на полувреме.. Во третата четвртина играа „глодање“ - се дава кош и понатака се игра за да не се зголеми предноста.. им текна дека треба да се играат долги напади, им текна дека со движење на топката најлесно се уморува противникот, им текна дека ако се игра сталожено, многу лесно се изнудуваат фаули (у што им помогна и Бевета, шо е друг мубает).. и така настана пресврт. Санси кога почнаа да ја губат предноста ги фати очигледна анксиозност.. и до крајот Мавси со неколку серии си завршија работа.. Јас заспав на 3 мин. до крај на четврта четвртина.. Е сеа - многу битен за Далас беше Џејсон Тери. Така се погоди и со Спарси, и со Феникс. Со Сан Ан. ви текиња на боксот у муди на Финли, по кој мораше да ја преседи шестата, за да се врати у седмата и да биде фактор. Така и синоќа - не изигра ни една цела минута у прво полувреме, ради лични, у второ ги раздрма Санси и искочи unlikely hero. Сега чекам финале. И следна недела полагам у пизду.. Ќе има сеа анкета, кој ќе биде шампион. И за секоја утакмица по една анкета во постовите..

22 Comments:

Blogger Karakash said...

Jezivo ova brat...mi izgleda kako nekoj grob na samovilite od LOTR...Trgni go Nesh!

6/04/2006 01:37:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Абе не е језиво...закон е:)))

Само уште да напише од коа до коа живееја.

6/04/2006 01:43:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Језиво, језиво.....

6/04/2006 01:55:00 pm  
Blogger Shepard said...

морав да го закопам

6/04/2006 02:15:00 pm  
Blogger retry said...

Shteta, a dobar igrach beshe :))

6/04/2006 02:22:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Сам се закопа. Неколку пати му бегаше топката коа беше најважно...

6/04/2006 02:55:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

А бе блогери...вие не сте нормални во позитивна смисла.... Иако сезнота за мене е бај бај од поодамна сепак не можам а да не се наврќам редовно на блогов.....БЛОГОВ ВИ Е УСТАВ.....
П.С. Дај напишете бар нешто за трејдувањата во НБА...како стојат работите во тоа поле...
И на крај....нека се одмара во мир,СТИВ ФАКИНГ НЕШ

6/04/2006 02:56:00 pm  
Blogger Karakash said...

Трпение Лејкерфануосам...ќе биде и тоа, ипак сега е најважната вуна - финалето, а ондак и драфтот. Пејшнс.

6/04/2006 06:25:00 pm  
Anonymous Бунт said...

Ја чекав седма овде.

Али и вака е добро :)

6/04/2006 06:27:00 pm  
Anonymous Бунт said...

А Box-от покажуе дека Пистонси не се предаваат.

Свака Част!

6/04/2006 06:29:00 pm  
Blogger Shepard said...

бунт, тоа прашај ги цбс спортс..

6/04/2006 06:32:00 pm  
Blogger Karakash said...

А ти текнуе кај играше Тери пред да дојде у Далас?:)

6/04/2006 07:08:00 pm  
Blogger Shepard said...

atl..

шо да ти праам..

6/04/2006 07:12:00 pm  
Blogger Shepard said...

еј само ако некој ми ја земе темата за семинарска „се откажаа од мвп за да дојдат до прстен (на дофат)“

:)

6/04/2006 07:13:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Pa se znaese deka dalas ke igraat vo finaleto i slikata so nesh najzakon nesto sto sum videl otkako vi postoi maknba, i uste nesto za finaleto da kazam moja prognoza 4-3 za majami ama sega ne sum siguren tolku kolku sto bev za majami detroit siguren deka ke bide 4-2

6/04/2006 10:12:00 pm  
Anonymous ГанГ said...

се знаеше дека далас ќе играат во финалето ако не одеа сан антонио, сан антонио ми изгледаа како единствена пречка. btw мајами шампиони...

6/05/2006 12:02:00 pm  
Blogger retry said...

Da, da site znaevte... :))

6/05/2006 01:02:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Pa aj i u kladilnica turiv deka dalas i majami ke igraat vo finale i deka majami ke osvojat

6/05/2006 02:05:00 pm  
Blogger Shepard said...

ја викам далас ќе освојат..

ама ај.

6/05/2006 02:10:00 pm  
Blogger retry said...

U vakva situacija i jas povekje sakam Dalas da tepaat, ama aj da ne urochuvam. Ipak od site zaebani i nesakani (no mora da priznaam, kako retko koga interesni) scenarija vo ovaa sezona, nema da ispadne tolku losho Dirk da go krene trofejot.

6/05/2006 02:13:00 pm  
Anonymous ГанГ said...

абе знам дека е стар и дека е офанзивно преслаб во однос на тоа што беше, но навивањето финалево ми е поддржано од душата на bad ZO. легенда како него мора да осваја сезонава, абе МОРА.

6/05/2006 11:28:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Your site is on top of my favourites - Great work I like it.
»

7/22/2006 02:34:00 pm  

Post a Comment

<< Home