Monday, June 05, 2006

We've got Mail..
Паааааа.....виииииди сеееа....
Еве два текста, од фановите на Детроит..
Падот на една wannabe династија by Ivica [Fantasy]
Пистонси се во аут од овогодинешниот плеј-оф!!! Конечно многубројните анти-Пистонс посетители на блогов можат да здивнат. Петицијата на Шепард успешна... Она што го снајде Детроит во серијата со Кливленд очигледно не беше доволен мотив за некогашниот шампион да се разбуди и да одигра шампионски. Дечките си продолжија да играат ноншалантно, продолжија да шутираат на 20 секунди до истек на нападот и продолжија да се однесуваат како Шид после Гејм 3 од серијата со Кавалирси. Шид беше похрабар и излезе во јавност со тоа што го мислеше, а остатокот од екипата молчеше ама и потајно се надеваше дака Шид е во право и дека повторно when the time comes ќе бидат старите добри Пистонси кои знаеја да примат под 10 поени во четвртина. Е па the time came, ама старите добри Пистонси не се појавија. Наместо нив во финалето на исток се појави екипа без идентитет и без јасно разработена тактика што и како треба да се прави. Еве ви и пар показатели кои ќе ве уверат дека сум во право: -Ричард Хамилтон (играчот на кој сум најмногу изнервиран оваа серија) со Мајами имаше шут од поле 45-119 или во превод 37,8 %. Катастрофален учинок за играч кој е познат по тоа што шутира само high-percentage shots и е спремен да трча 17 секунди од нападот за да си ги обезбеди истите -Бен Волис погоди 18 од 66 слободни фрлања (27,3%). Дефендер или недефендер не ме занима. И Назр Мохамед е стриктно во тимот на Сан Антонио заради одбрана, па имам гледано утакмица на Спарси каде ги шутираше техничките фрлања. Значи секој може да научи (кога Назр можел) -Чонси имаше само 6,5 асистенции по натпревар за цел плеј-оф. Не е тоа малку за типот кој беше сметан за сериозен МВП кандидат во регуларниот тек?? Правиот МВП кога е најтешко е брилијантен (тука директно алудирам на Диркулес, Неш, а богами и на Коби колку и да не го сакам) -The supporting cast приказна сама за себе... Да не беше Мекдајс ќе речев и дека не постоеја оваа серија (и ќе бев во право најверојатно:)) -The almighty Rasheed повеќе зборуваше отколку што играше цел плејоф. 25 погодени од 69 обиди од поле и 7 од 27 за три. Бруки живи... Не заслуши да го носи дресот на Пистонс со своето понашање на и надвор од теренот. Нека оди во Харлем ако му е до dirty-talk. После ова погоренаведеново на противничката екипа и останува многу малку што треба да направи за да ја добие серијата со грогираниот противник. Доволно е Шек да ги растресе своите дебели газови во рекет и да ги исфрли Рашид и Бен оттаму или па да му направи место на Вејд да пролета низ “одбраната” на Пистонси и работата е веќе готова. Недај боже па ако блесне уште некој (како Џ.Вил вчера или Вокер пред некоја утакмица)... Дури тогаш пистонс делуваа збунето и на моменти ми личеа ко Работнички а не како шампионот на НБА од пред две сезони. Во таква грозна состојба секоја екипа во НБА има тенденција да повика тајм-аут и да се смири благодарение на советите од својот тренер. Пистонс оваа сезона беа лишени од таквото задоволство. Флип Саундерс не е тип на тренер кој го земаш за да ти направи династија. Да потсетам: Флип Сандерс го имаше Кевин Гарнет во најдобрите свои години и не успеа да стави прстен на рака. Јас мислам дека возот за него поминал... Во сета моја надеж дека на момците не им е баш потребен тренер згрешив. Згреши и Џо Думарс и искрено се надевам дека ќе си ја поправи грешката или ќе бидеме сведоци на уште една мачна сезона за Детроит. Во сето ова плукање и газење на она во што до вчера верував дека може да биде доволно за шампионска титула испуштен е еден играч. Не е по грешка, намерно е. Принс беше единствениот кој не заслужи критики во бледиот Детроит и докажа дека All-star мечот не е ништо друго освен комерцијално срање на кое играат само извикани ѕвезди и каде нема место за работници кои ја оставаат душата на теренот. Детроит е во аут, сосема заслужено, поразен е од (во моментов) подобра екипа и воопшто никому не треба да му е мака (па дури ни на најупорните детроит фанс ко мене и синдикејт:)) што нема да ги гледаме Пистонси во финале. Финале треба да се заслужи!! Ајде, ќе бидат нови сезони, нови тренери... Ќе се вратиме stronger than ever.
Untitled by Syndicate
Пистонс шутираа 28% од поле додека тоа значеше нешто. Го дигнаа процентот на 30 и нешто, само кога тоа не значеше ништо. Обично Пистонси у плејоф ги гледав седнат, станат, или у скок. Вчера лежев, од средината на втора четвртина до крај, и останав буден единствено затоа што не сакав да ја испуштам нивната последна утакмица сезонава (знаев дека е така, се гледаше од авион, муабетот на Лекич на 3 минути пред крај со 38 поени разлика, дека ништо не се знае, беше... ај да не претерам). И хејтот е ОК, и примедбите, и све, ама нешто што не е ОК е начинот на кој изгубија. Патетично indeed. Фактот дека "им се искршија чакрите" држеше, вчера повеќе од било кога у последниве неколку години. Се случи нешто со Детроит во второто полувреме во втората утакмица против Кливленд, и тие веќе не беа истите, се до крајот. Никогаш ама баш никогаш не се повратија, освен во кратки блесоци, блесоци у кои се изгледаше возможно (најчесто траеја минута до две). 106 поени просек у првите 5 утакмици од плејофот, излегувајќи од сезоната како најдобри во лигата. Таквата "анти-кошарка", I'll take it anytime, anywhere, anyhow. Да се разбереме, хејтот ќе останеше, затоа што на некој може и да не му се допаѓа начинот на кој стигаат до 105 поени на натпревар кој го добиваат, но сепак, нештата ќе беа троа поразлични. Шид се повреди. Врти, сучи, плеткај, збори, ќути, плачи, смеј се, од повредата на зглобот па наваму, не беше фактор. Никаков. Освен една утакмица на која отиде над 20, на начин сличен на оној на кој вчера Вилијамс отиде над 20. Шид не беше фактор. За скок шутот на Детроит може да се збори многу. За начините на кои тој функционираше низ неколкуте години, за Рип, за Чонси, за Делк, за Аројо, за Делфино... Некој на почетокот на сезонава, истакна дека скок шутот на Детроит е најголемиот учесник во градењето на репутацијата на непобедливост на тимот, и дека за истиот постојат реални шанси во плејофот да имплодира, што би било критично за тимот, кој нема вистинска солуција доколку тоа се случи. Подоцна се обиде да даде објаснувања, како тоа би можело да се надополни со мали тренерски корекции, со неверојатниот клач темперамент на целокупната петорка на Пистонси и нивната ментална снага која им ги добиваше огромниот број од утакмиците кои во последните минути беа ни-натаму-ни-наваму... Човекот требаше да престане да збори пред да почне да набројува објаснувања, затоа што беше во право. Што не носи - drumrolllll - до Флип. Реков еднаш дека е тапа. Објаснување би било можеби дека е тапа за Пистонси, барем за овие Пистонси кои сакаат да освојуваат титули, а не први места во сезони. Можеби ја ќе требаше да престанам да зборам пред да почнам да давам објуаснувања? Мој gut feeling е дека Флип и Бен догодина нема да бидат во ист тим, ако грешам - еве нека освои титула тимот у кој ќе бидат заедно... Чонси не беше фактор. Принс дефлатираше, но тоа сепак не го оддалечува од квази-титулата, најдобар играч на Детроит во плејофот. Рип се запали касно, и во таа afterburner серија, се виде и се огледа целиот тим, со се клупа и тренер и GM. (Настрана тоа што во пораз беше онаков каков што и го портретирам у мојата свест - џентлмен. Пејтон игра кошарака миљон години, па откако го сопна Чонси, и тоа намерно, изгледаше како штотуку да го видел Буда како обесчестува малолетничка) Детроит изгубија во вечер кога го задржаа Вејд (без разлика на околностите). Детроит може да игра. Ако игра како што може, никој, никој, не може да го победи во серија подобар од 7. Детроит не играше како што може, месец уназад. Кога беше најпотребно. Кога се кршеа копјата и кога се остваруваа соништата. Ништо утешувачко, ништо деградирачко, и ништо помалку битно нема во начинот на кој играше последниот месец. Детроит може да игра. Детроит не играше. Знак =. Над еднаквото - сите критики до нив, омразата што ја навлекуваа, изјавите што ги даваа, концептот врз којшто треба/ше да изникне династија, наследството од минатото, соништата за сегашноста и иднината, и човечката снага и слабост. Бен во изјавите рече дека (парафразирам) - животот е прекраток за човек да се замара со нештата од минатото, негова работа е да биде спремен, да излезе на терен, и да го прави она што го сака и што го може. Без разлика на шансите и целиот циркус околу нив. Тоа е - според него - должност, одговорност и чест на секој спортист. Токму тоа, тој самиот (не толку многу) и неговите соиграчи, го загубија некаде по патот 2002-2006, а доколку не се јават во Биро за lost-n-found во најскоро време, ќе го изгубат засекогаш. Непознатата X ќе им остане единствен спомен од нивните кратки животни моменти поминати заедно во играњето кошарака за еден голем (или не толку голем) професионален тим, единственото ветување за "она што можеше да биде". Тоа, и еден единствен прстен на нивните раце, што на крајот на краиштата и не е толку лошо, зар не?

26 Comments:

Blogger retry said...

Dostojno si se prostivte od Pistons i dvajcata :))

6/05/2006 10:40:00 pm  
Blogger BUCI said...

dosta be za pistons
ko da nemate rabota sto da pravite pa jadete gomna za pistons
oni se najboli i dosta jadete gomna gledaj te si gi vasite timovi koi ne igraat vo playoff.

6/05/2006 11:46:00 pm  
Blogger Karakash said...

Момак, не делуваат лековите, а?...или слабо ти иде читањето?

Ај пробај пак да прочиташ, почни одозгора.

6/05/2006 11:54:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Хехе, одлично, фала за просторот... :)

Поздрав, Syndicate

6/06/2006 12:43:00 am  
Blogger Shepard said...

буци, сакаш филмови со гладијатори?

6/06/2006 12:45:00 am  
Blogger Shepard said...

клипов ми е гаден.

6/06/2006 01:11:00 am  
Blogger retry said...

Mozhda e Buci vo pravo, mozhda nie od tolku omraza kon Detroit si mislime deka izgubile :))

6/06/2006 08:34:00 am  
Blogger Shepard said...

буци, а филмови со витези сакаш?

6/06/2006 09:47:00 am  
Anonymous observer said...

Shepard, daj nekoja nova fraza, gladijatorite i vitezite ne se vise vo moda :)

6/06/2006 12:18:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Buci jas se izvinuvam sto kako prav navivac na Detroit te navrediv so postot :P. Nema da "jadam gomna"- zatvoren citat

6/06/2006 01:15:00 pm  
Blogger Shepard said...

обсервер, сакаш да се тркаламе боси во полето темјанушки?

6/06/2006 03:10:00 pm  
Anonymous observer said...

lol :))))))
ova e bolje, inoviraj malce :)))))))

6/06/2006 04:11:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Momci super tekstovi,(syndicate mi licese mnogu na kalinski,ama toa go napravi negoviot tekst uste bolji:).Iskreno,ja lani gi gleav pistonsi u skok,i kako retko koga navijav tolku mnogu za tim sto ustvari ne e moj.Bea primer za synergy:koga sekoj od petorkata posebno bi daval licen output=10,zaedno kako tim bi imale output 100! Ako talentot na sekoj posebno e prosecen,spoen so svoite soigraci e superstar! Definicija za timska igra!A Larry kolku i da ne go sakame,(pazi trener e na moite bedni knicksi),se uklopi i imase golem udel u toa synergy. Komentarite u sred time out kao:"And did I mentioned that I love u guys?" gi drzea pistonsi u toj bukvalno:TRANS! Ovie Pistons na Flip se nekoi drugi momci, ne gi poznavam. I edna zamerka:Po dva fini teksta, dobivate komentar od nekoe 14 godisno dete,ili barem osoba so kapacitet na 14 godisno dete,i narednite 10 komentara se okolu toa.Vsusnost site!Zanemarete gi takvite u idnina.Pozdrav

6/06/2006 06:48:00 pm  
Blogger Karakash said...

Добро Боро.:)

6/06/2006 08:37:00 pm  
Anonymous bokiii said...

momci kraj e so vas
stvarno ne ve svakam. site ste protiv detroit zatoa sto igraat dobra odbrana???? epa i toa e del od igrata ako ne zanete da igrate odbrana nemate dobar napad. toa mora da go znaete ako se razbirate od kosarka. a po se izgleda ne se razbirate od kosarka. KOGA KE SVATITE STO E TOA KOSARKA PRATETE MI MAIL bojan_tripunoski18@yahoo.com

6/06/2006 11:09:00 pm  
Anonymous buci said...

prethodnovo e od mene da znaete
pa ako sakate pisete
na mailot

6/06/2006 11:10:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Цитирам „Правиот МВП кога е најтешко е брилијантен (тука директно алудирам на Диркулес, Неш, а богами и на Коби колку и да не го сакам)“, како можеш да не го спомнеш LeBron James, како не те е срам :)

6/06/2006 11:19:00 pm  
Blogger Shepard said...

буци, знам дека оли не` учеше одбрана..

исто знам дека животна желба ти беше да ме убиеш под кош..

АМА ЧОЕК ПРОЧИТАЈ ГО ТЕКСТОТ, ТЕ МОЛАМ!!!

поздрав, анастас

6/06/2006 11:33:00 pm  
Blogger Latifovich said...

A da vi kkazam deka artesti ima zelezni muda da vleze u publika i da se tepa. me inspirirase sega klipceto da napisam

6/06/2006 11:37:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Shep ne mi se veruva, i jas pocnav kaj Oli:). U sokoli, togas imase kratka kosa, posle mislam deka fati repce:)

6/07/2006 10:14:00 am  
Blogger Shepard said...

оли е ѕвер бе..

е сеа, шо си има чоекот испади, си има..

а буци шо не го прочитал текстот, не го прочитал..

буци, ко ќе те видам, ќе те измалтретирам за ова! (сем ако не си станал мрга поголема од мене :) )

6/07/2006 11:28:00 am  
Blogger Shepard said...

иначе буци беше највечи лејкерс фан на времето.

6/07/2006 11:34:00 am  
Anonymous buci said...

abe anastas uste sum fan na lakers. no moj vtor tim e pistons da znaes. a toa deka te krsev te krsev ako sakas daj se presmetame sega u basket 3:3. INACE GOLEM POZDRAV DO TEBE PRODOLZI TAKA. SAMO NAPRED

6/08/2006 03:27:00 pm  
Blogger Shepard said...

ајде бе, баш сакам да видам шо (о)станало од дрим-тимот на соколи.. уговарај таму, креш, дарио најди ги :)

и друг пут убаови исчитај ги текстовите, после коментирај.

6/08/2006 05:43:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nice! Where you get this guestbook? I want the same script.. Awesome content. thankyou.
»

6/08/2006 09:53:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Greets to the webmaster of this wonderful site! Keep up the good work. Thanks.
»

7/22/2006 02:34:00 pm  

Post a Comment

<< Home