Thursday, June 29, 2006

Scelta Numero Uno Sulla Brutta Copia Relativa a Quest'anno.... + со допуна: Драфт Најт Рикеп
или дрн-дрн јариња. Еве мене шо ми остаи фпечаток:
  • Лазањата Барњани е прв во Торонто.
  • По(р)тланд направи милион дубари. Ламаркус во Блејзерси за Тајрус Томас и Крјапа. Себастиан Телфер и Тио Ретлиф ојдоа во Селтикси за Реф ЛаШпенц и Ден Цвикау и умешаа пикови, мада мене уште ми е нејасно.
  • Бркот во Шарлот.
  • Руди Геј во Хјустон.
  • Редик во Орландо.
  • Џош Бун во Њу Џерси.
  • Џејмс Летечи Вајт исто во Џејл Блејзерс ко прв пик на втора рунда.
  • Коста Перович во Голден Стејт.
Другото е мрско. Допуна бај Каракаш: Толку од мрскотијата на Шеп, кој и без да го гледа драфтот сконта дека е за нигде. Ја морав да ја изгледам цела прва рунда за да сфатам колку е овој драфт мрзок, али и да сфатам колку не ги бива за ништо типците од ЕСПН, кои можат слободно да им носат вода на Чак, Кени и друштвото од ТНТ. Иначе, признавам, ова ми беше прв драфт изгледан у целост и ако вака е секоја година ќе размислам дали и за следниот ќе останам буден до 4 и пол сабајле. Ај, ептен беше топло, па и онака не се спиеше, а X-Zone одамна немаме на кабловачка. Така, му ја заседнав накај еден и пол пред ТВ, земав шише вода и почнав да ги слушам момците од ЕСПН како мелат....и мелат....и мелат. На почеток ми беше ОК, зашто у основа знаев малку за оваа драфт класа, посебно за момци како Томас, Фој, Рој итд. Ама, после некоја минута, кога типовите почнаа да се повторуваат, а Стивен Скриминг Смит, (кој како мал паднал у буре со течен адреналин), почна да пробува да биде духовит, мене почна да ми станува мрско. Ако му е за верување на ЕСПН тимот буквално секој од првите осум пика е ѕвер, кој или сега или за година-две ќе биде играчиште во НБА. Нормално, секој играч беше претставен со микс од најдобри потези у кој дури и еден Саер Сене од Пепинстер изгледаше како Хаким у млади дани (значи-Аким). Настрана без везе преносот, никој не се изненади кога Штерн го викна Барњани да му се прикључи на сцена како 1.пик. Андреа промрморе нешто на италијански, а "аналитичарите" одма почнаа да викаат како тоа е добар пик, ама и дека од него никад нема да биде НБА ѕвезда. По селекцијата на Баџо уследи прав хаос у кој после некои десетина минути се изгубија и момците од ЕСПН и самиот Штерн, а веројатно најзбунети беа у Портланд кој направи еден куп трампи со кои ама ич не му помогна на тимот. Како што ги читаше пиковите комишот, одма јавуваа дека тој е трампан таму, а оној онаму. Чикаго си го доби Тајрус Томас, а и му направи дубара на Портланд земајќи го Олдриџ како втор за да им го дадат на Блејзерси кои со Томас мораа да им го дадат и Кријапа. Мајкл не се коцкаше со 3.пик и го избра најспремниот НЦАА играч на драфтот - Бркот Морисон. Најјезив момент у миксот за Адамчо беше како седи на клупа у тајм-аут и си шиба инсулинска инјекција. Ако не сте знаеле, момакот е шеќераш. Иначе, Адам е фаца, ФАЦА! Доказ е и клипов. Обратете пажња на бркот. Моите Хоукси не трејдуваа и го земаа Шелден Вилијамс, нешто што беше најавено уште пред некоја недела. Колку и да сакав да земат плеј, нив ги немаше у некој избор на овој драфт, а Шелден е мрга која имаше одличен дабл-дабл на Дјук. Плус, тој е прв блокер у историјата на универзитетот и два пути беше најдефанзивец, нешто што очајно и треба на Атланта. Потоа продужи целиот хаос у кој не се знаеше кој пие, а кој плаќа, а на изненадување на сите еден Маркус Вилијамс, кој е најбољи плеј у оваа класа падна се до 22. место. Најинтересно у МСГ беше кога Никси дојдоа на ред да бираат. Додека скоро сите, па и Спајк Ли го извикуваа името на М.Вилијамс, Штерн објави дека Њујорк го бира Реналдо Болкмен по што одма уследи штама у салата. Никој жив не знаеше кој е типот, но кога аналитичарите кои исто така беа шкирани, почнаа да објаснуваат дека Болкмен е тип за у 2. рунда, и тоа за пред крајот, почнаа серијата свирежи и скандирања Fire Isaiah!!!. Ситуација која не се смири некои десетина минути. А до сабајлево единствената ствар у која Зик беше колку-толку добар беше драфтот. По се изгледа се си има свој крај...у Њујорк. Еве ја целата ствар, ама снимена од страна на еден фан на Нетси, кои поради глупоста на Ајзеа стигнаа да си ги земат и Вилијамс и Бун. Друго нешто не ми фати око. Лејкерси го земаа Фармар кој како средношколец беше еден од подобрите во САД, ама малце се изгуби на УКЛА. Ипак, мислам дека тоа е добар пик за нив. Рундата ја затвори кој друг ако не Портланд со изборот на Британецот Филенд, кој му поклони фудбалски дрес од Англија на Штерн кога овој му го даде капчето на Блејзерси. То би било то од драфтот, а деновиве би требало да има и анализа на понекој од топ пиковите. За крај ѕирнете го клипов и типот кој жога бонито на него.

8 Comments:

Anonymous bodan said...

чуден драфт!!!!

6/29/2006 10:41:00 am  
Anonymous flight 75 said...

White го трампаа у Индијана

Со подетални впечатоци подоцна....

6/29/2006 10:45:00 am  
Blogger retry said...

Ne chuden tuku mnogu tapa. Me iznenadi Josh Boone shto e tolku nisko izbran. Za potsetuvanje samo, on so Ben Gordon i Okafor, bea najzasluzhni za trofejot na UConn pred dve godini. Me iznenadi i toa shto ushte lani ne se prijavi na draftot. Ali dobro, mlad e dechkoto.

6/29/2006 11:28:00 am  
Blogger Karakash said...

Ne cuden, ne tapa, nego uzas. Go gledav do 4 i nesto sabajle, mrsko do daska.

Mislam deka nikoj tamu ne znaese sto se slucuva so site tie sitni trampi, posebno glupite na Portland.

Inace, Retry, koga Netsi go izbraa Josh Boone site analiticari se iznenadija sto tipot e izbran taka visoko, zasto go planiraa za u 2. runda. Ipak, Bun e dobar pik so ogled na potrebite na Netsi, koi btw, go lapnaa i Markus Vilijams, koj neocekuvano padna taka nisko, na iznenaduvanje na site u MSG.

Najgolem seir padna koga Niksi go izbraa anonimusot i prosekot Bolkmen.

6/29/2006 11:37:00 am  
Blogger retry said...

Pa onda analiticharite se glupi, go imam gledano tipot na nekolku natprevari i beshe povekje od soliden. Ako site gi slushaa analiticharite, kje bea propushteni mnogu dobri igrachi od strana na nekoi timovi.

Inache Portland od uvek pravel dobar izbor na draftovite :))

6/29/2006 01:51:00 pm  
Blogger Latifovich said...

pa potland zemaa dobar igrac sega mada se zeznaa sto go dadoa khryapa po chicago i na perovic mu pisuva deka e od hrvatska nepismeni site na nba.com

6/29/2006 02:29:00 pm  
Anonymous bodan said...

А Saer Sene изборот на Сиетл е залутан у топ 10.

6/29/2006 03:49:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Ќе жалат тимовите што не го избраа ЏЏ

Таква рака, нема секој..

ај ќе виите...

мој втор омилен играч у НБА, од оваа сезона ЏЏ


идам ја на камп сеа утре сабајле


ќе се видиме


за 10 дена:)


и дајте да играме баскет

6/30/2006 08:23:00 pm  

Post a Comment

<< Home