Monday, October 16, 2006

Работен наслов: Лејкерс
Лос Анџелес Лејкерс и искуствата со меѓународната заедница од аспект на консоцијативните наспроти методи на непосредна интеграција на играчите на теренот
Оваа година најсериозниот кандидат за освојување на тронот е тимот кој што го обележа доаѓањето на дваесет-и-првиот век во Лигата, предводен од играчот кој ги помести границите на возможното нагоре по ипсилон оската, притоа без никаков отклон на икс-от; математиката е многу едноставна: оваа година Коби ќе пружи три пати подобра игра од лани (8*3=24). Дека Лејкерси се најдобри потврдува и фактот што потпишаа договор и со Влад Радмановиќ, кој во моментов е можеби единствениот европски играч подобар од Дирк Новицки. Очекувам да биде одличен сапорт кест за Коби, постојана закана од дистанца, полудистанца, рекет и под кош. Годинава редно е да пркне и Ендру Бонукс а.к.а Линукс, кој како што знаеме, е најперспективниот играч во Лигата. Квами Браун би требало да биде на ниво, исто како и Џордан Фармар Џордан и Рони Тартуф. Грузиецот Шамонд Вилијамс е у тимот, исто така. Лејкерси оваа година имаат потенцијал да јуришаат на рекордот на Чикаго (72-10). Сигурен сум дека Коби нема да ја испушти шансата за такво нешто. Во плејофот, очекувам да го соборат сопствениот рекорд и без пораз да дојдат до прстењата. Е сега, можеби и нешто ќе заглиба по пат, но ова погоре беше најобјективната анализа за претстојната година на Л.А.Л.
(После ова Шепард се буди и продолжува...) - К.
* * * * *
Инаку, не ја исклучувам можноста повторно да бидат некаде на средината на Запад како што беше тоа лани, во трка за местото бр. 8 или евентуално 7; и да заглибат во плејофот со некој прилично силен тим од Тексас или сл. Да не прогнозирам резултатски – очекувам бар малце повеќе хемија откако костурот на екипата се здоби со заедничко искуство лани; Л.О би требало да пркне малку повеќе во улогата на плеј-форвард, пошто ќе има потпора во Радман при борбата под обрачите (а и Мим се надевам ќе биде во форма, и Квами ќе повтори некои од партиите со Феникс и од крајот на прошлата сезона). Смуш прв пат се најде себе си во еден НБА тим, па тоа би можело да го стимулира уште повеќе да се залага (со Коби можат да бидат една од најбрзите предни линии во Лигата). Одбраната не смее да штима ко лани; односно мора од старт да се наметне љутиот притисок шо им го наметнаа на Феникс.. и да не го дрвам. Што се однесува до Коби, освен што е апсолутно најквалитетниот индивидуален играч (сеа више не се зезам), има неколку момента што мора да се земат в предвид: новиот број може да повлече и негов нов идентитет (човекот што ќе ги жртвува своите прекубројни обиди од поле на сметка на тимската игра) Коби влегува во најзрелите години (за конвенционален играч, сеа тука резерва мора да се има :) ) и би требало да стане „херој-на-четврта-четвртина“ уместо човекот што дава по 80 поена, да ја рационалира играта (што е у корелација со претходната точка) разно. Најголема слабост на Лејкерси и оваа сезона е промајата у рекет, која хронично им дува откако Шекил замина. Тоа не е тим кој е замислив без тежок центар, или еве у 21 век, без доминантен и снажен висок играч (пошто центри више нема). Едноставно, Квами не може да биде тоа, а ни Бонукс, нит Тартуф, нити Мим. Л.О е премногу софт за таква улога, апла се гледа дека не го бива да игра четворка, а другите не доаѓаат ни у предвид. Шамонд Вилијамс може да изненади, никогаш не се знае со Фил особено кога се работи за кецовите (под негова палка еден Рон Харпер или па Дерек Фишер станаа фактори). Од секогаш имал потенцијал, ама останувало на тоа. Ај може ќе му се посреќи. Сепак, нити Шамонд, нити стварно брзиот и флексибилен Смуш, не се достојни плејови за тим кој има некакви аспирации. Лук Волтон и Брајан Кук се оставтишната.. не ми се збори. Вујачич.. пфффффт.. Арон Мекки Болесникот.. Мамаду Н`дјае.. Девин Грин.. Данило Пинок.. Морис Еванс.. ќе видиме, прво кој ќе остане, а после кој ќе пружи нешто. Сепак, мислам дека ќе биде тешко и горко.

32 Comments:

Anonymous Tim said...

Абе, нели у понеделник по правило идеше ретро, а не научна фантастика

10/16/2006 08:21:00 pm  
Blogger kole said...

ИИИИИ види го ти него... :)

10/16/2006 08:26:00 pm  
Anonymous bunteski said...

Абе, Шеп, пак си смешал.

10/16/2006 08:27:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

radmanovic bolje od dirk,kobe najkvaliteten igrac. samo tie dva vica gi znaes

10/16/2006 08:40:00 pm  
Blogger Jiggy said...

Шиткам ЦД со 100 броја Алан Форд.
Поволно.

10/16/2006 10:25:00 pm  
Anonymous Angel said...

Go LAKERS GO LAKERS GO!

10/16/2006 10:56:00 pm  
Blogger chote said...

Џиги покушава да се уклопи у конструктивната дискусија. :)

10/16/2006 11:47:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ај скрим, ју скрим, ви ол скрим фор Ајскрим:)))

Добро што на крај напипша дека си се разбудил. Дружењето со Кемп и Рашвид очигледно влијае негативно.

10/17/2006 12:19:00 am  
Blogger Karakash said...

Тим, идејата за Ретро Мандеј беше да иде секој втор понеделник, па онда секој понеделник, па онда...

10/17/2006 12:20:00 am  
Blogger Karakash said...

SF-oв на Шеп мораше да добие предност, клип ставам утре.

10/17/2006 12:23:00 am  
Blogger chote said...

Ej, со фентази што се дешава? Ќе ме играте и мене?

10/17/2006 12:31:00 am  
Blogger beto # 6 said...

И мене плановајте ме за фантази, како и лани да завршам у горниот дел. Али оваа година сериозно, кој се нафати нека игра до крај.

10/17/2006 12:34:00 am  
Blogger Karakash said...

Ќе биде, само кој ќе се нафати, ако не се јави Ивица да биде админ.

10/17/2006 12:39:00 am  
Blogger flight 75 said...

Шеп, не ги слушај...

Ѕирни го видеово:

http://youtube.com/watch?v=4Tlx2zR-BZ4

10/17/2006 12:47:00 am  
Blogger retry said...

Najgolemata dilema e dali ovoj tim kje go vikame i ponatamu Lakers-i ili kje stanat Kobisi. Jas sepak mislam deka Kobe kje gi povtori lanskite igri (povekje mislam na igrite od playoff-ot) t.e. kje se razbudi Magic-ot vo nego za da mozhe so uspeh da mu se sprotivstavi na Phoenix-oviot Nash :))

Smejte se ama Radman kje ja donese potrebnata stabilnost vo shutot od dalechina (iako lani ne im beshe kojznae kolku slaba strana strana - 34.9 %, no zatoa pak im dozvoluvaa na protivnicite 35.3 %) so koj bi go overwhelm-nale protivnicite. Ne e potrebno tipot da igra kojznae kakva odbranai i da skoka pod kosh (Radman i e povekje proektiran za SF otkolku za PF iako ima konstrukcija za chetvorka). Ochekuvam konechno Vujachich da dojde barem do kvalitetite na Nahbar i Udrih (smejte se i za ova), mislam deka Zenot kje go ostavi u tim pogotovo shto pokazhuva najdobri brojki u preseason od site ostanati igrachi (jes da odigra samo eden mech ama bash u toj se pokazha u dosta jako svetlo iako pochna od klupa). Inache ako se prashuvam jas lichno lakers i ne mozham da gi zamislam so bivsji YU-igrachi (osven Divac), nekako mrsko mi izgledaat. No realno, mislam deka ovie dvajca kje bidat od korist. Samo Radman da ne se polakomi po pari (minatite dve sezoni toa i go pokazhaa), tuku da pochne da igra i za slava i titula.
Smush Parker odigra odlichno i go predvodeshe timot vo prviot poraz od Suns (koja koincidencija) i od nego ochekuvam da ne se leta previshe po kucanja i cepelini, tuku povekje da vnimava kako dodava i kako ja vodi topkata (negovata prehrabra igra beshe eden od kluchnite faktori za porazot na Lakers u playoff). Tipot mi se svigja u stilot na igra ama Jackson kje mora da go spushti malku na zemja. Ostanatite igrachi ne gi komentiram, edinstveno shto ochekuvam kakva-takva solidna igra od Shamond Williams, Ronny Turiaf i Luke Walton (pa redno e da gi vidime tie 10% od tatica). Kwame e frula, i takov i kje si ostane, no shto da se pravi - Lakers i nemaat drug izbor na C position. Tuka ja bi pravel nekoj trade, da sum na mesto na Kupchak-ot (bi se otarasil od pogolemiot del na tapa ograchi vo zamena za samo eden kolku-tolku kvaliteten centar, poshto dobri centri se navistina retkost nowdays u NBA). Eeeeee, kaj e sega Vlade :))

Odom e pricha za sebe. Se povekje pochnuva da mi zalichuva na Larry Johnson od denovite koga igrashe za Knicks. Mnogu dobar igrach, koj mozhe da igra SG, SF i PF, no nekako preterano se podreduva na timot. Treba malku povekje da prezema odgovornost i da gi razigruva i ostanatite (shto bi rekol Enko - LEADER), a ne da igra uloga na "samo eden od soigrachite na Kobe". Mislam deka Odom bi bil najprofitabilen na pozicija 4 i so toa Zenot da ja izdejstvuva niska i brza petorka koja kje im zadava glavobolki na sporite i visoki timovi. A bogami i taka i taka Zenot nema na raspolaganje mnogu kvalitetni visoki igrachi, ustvari koga kje razmislam podobro nema nishto na raspolaganje na klupa :)) Kako i da e Odom mozhe da bide faktor i vo ovie preseadon tekmi treba malku da se podiskali za ulogata na eden od motorite na team-ot.

Od edna osoba kje zavisi se. Ne se letajte, ne mislam na Kobe (on vaka taka kje si go odigra svoeto, ako pupupupu ne daj bozhe ne mu se sluchi nekoja losha presvrtnica u zhivotot), tuku na samiot coach (ne znam dali ste zapoznaeni ama Phil Jackson himself nikogo ne oslovuva so trener, toj zbor izgleda ne postoi vo negoviot rechnik za shto ima obrazlozheno i vo edno intervju u "Kosharka br. 116" deka nieden trener osven Red Holzman ne go smetal za ramen na sebe, pa duri ni golemiot Auerbach), t.e. zen master-ot. Pred nekoe vreme imashe operacija i nekako mi se chini deka i pokraj svoite smireni metodi na coach-uvanje, poleka ja gubi onaa energija koja treba da ja poseduva eden trener u NBA. Se mi se chini deka posle Lakers kje ja zavrshi coach-karierata, a prashanje e dali kje ima zhivci da gi dodrzhi i niv. Dokolku smogne sili vo post-operacioniot ili rehabilitacioniot :)) periot da si gi vrati silite, togash ochekuvam povtorno da napravi golemi raboti, iako Lakers od lanskata sezona i sega vo ovaa shto sledi se najverojatno najslabiot tim shto nekad go treniral u kariera.

E sega sledi ona: Da, Kobe kje si go odigra svoeto, ama na koj nachin? Dali so jaka statistika i 50-50 pobedi-porazi ko vo pogolemiot del od lanskata sezona, ili so iznenaduvachki pobedi (spored igrata na timot, a pogotovo negovata) protiv objektivno pojaki ekipi? Bash tuka sakam da go vidam onoj Kobe od finaleto so Indiana 2000, od zapadnoto finale so Portland 2000, od finaleto protiv 76ers 2001, od finaleto na zapadot protiv Maloof-ite 2002, ... Togash Kobe beshe mlado detishte i na iznenaduvanje na site, im prodavashe smirena i stabilna igra na protivnichkite igrachi kako da stanuva zbor za igrach so 10-15 godini iskustvo. Bash vo takvo svetlo bi sakal da go vidam i Smush Parker sezonava, a Kobe toa mozhe da mu go pokazhe. Ne znam zoshto na kako Kobe nablizhuva kon 30 kako da stagnira vo pogled na zreenjeto, pa duri i chuvstvuvam nekoja mala regresija. Dali privatnite nezgodi, ili prekinot na mentorstvoto na Zenot vo predminatata sezona, ili pak problemite so bivshite mu soigrachi, neshto promenija vo negovata psiha, vo sekoj sluchaj mozhno e toa da mu se reflektira i vo kosharkarskata igra. Lani vo odredeni periodi beshe premnogu agresiven, kako da sakashe na site da im dokazhe deka toj e "najvechi na svetu" ili "svih vremena", shto spored mene e golema glupost bidejkji tuka nema shto da dokakazhuva - toa beshe i e fakat. Ako vekje saka da se dokazhuva, trebashe da go dokazhe so titula, kako shto toa go napravija Shaq i Wade (iako raka na srce ili teret na kamen, Heat imaa mnooooooogu pokvaliteten tim). Na dneven red bi trebalo da dojde i toj del. A i Kobe znae deka barem edna titula toa kje go potvrdi.

Da ne se lazheme (sepak sum poobjektiven od Shep), Lakers go nemaat kvalitetot na Mavs, Spurs i Suns, no mozhat da se nosat so sekogo koga na klupa go imaat Phil. Shto i da se sluchi so niv, jas i ponatamu sum niven pekolen fan, kako shto ostanav fan i koga se povleche Kareem, kako shto ostanav fan i koga se povleche M. J., kako shto ostanav fan i koga si otide (i se povleche) Divac, kako shto ostanav fan i koga si zaminaa Ceballos i Eddie Jones, kako shto ostanav fan i koga si zaminaa Grant, Green, Scott, Rice, Malone i Payton, kako shto ostanav fan i koga si zamina SHAQ, ... Se nadevam deka eden den so gordost kje kazham deka ne sum prodadena dusha i ostanav fan na Lakers i pokraj toa shto od niv si zamina velichina kako shto e Kobe Bryant. I toa se nadevam so 3+ prsteni na racete.

10/17/2006 12:58:00 am  
Blogger flight 75 said...

"Lani vo odredeni periodi beshe premnogu agresiven, kako da sakashe na site da im dokazhe deka toj e "najvechi na svetu" ili "svih vremena", shto spored mene e golema glupost bidejkji tuka nema shto da dokakazhuva - toa beshe i e fakat."

Retry, :)
тебе ти препорачувам да погледнеш нешто друго од YouТube. Побарај нешто од типчето hoopsencyclopedia за еден момак по име MJ

10/17/2006 01:03:00 am  
Blogger retry said...

Flight, stavaj anchor na link-ot pobrza navigacija radi :))

10/17/2006 01:06:00 am  
Blogger retry said...

Koga stigna da prochitash be? Inache klipcheto beshe jako pogotovo pesnichakata u background.

10/17/2006 01:09:00 am  
Blogger flight 75 said...

Ма, брзо читам ја.... :)
Посебно ме бендиса "Квами е фрула", а и делот за Фил од Кошарка 116 :)

А за anchor, док ради копи-пејст зш да се замарам со техникалии?

Стварно види ги видеата за Мајкл - има неколку раритети

P.S. Anything you can do, I can do better :)

10/17/2006 01:15:00 am  
Blogger retry said...

Koga iskucav M. J. prvo ovie mi gi prebara :))))))

Magic Johnson- Greatest PG of All-Time
Magic Johnson mix VERY RARE!!
Magic Johnson Comeback Game 1996

Mozhebi trebashe da probam so Michael Jordan :))

Nemojte od ova da si svatite deka ne go poshtujem Jordan. Naprotiv mislam deka bilo koj od aktuelnive dechurlaana ne mozhe da mu se fati za mal prst, kako i bilo koj drug aktiven igrach, osven od Kobe i Shaq :))

10/17/2006 01:21:00 am  
Blogger flight 75 said...

Абе ѕирни, Retry, ја ти препорачувам нешто од периодот 86-89...после тоа беше толку добар што им даваше по 50 коша на рутина...
Мајкл Џордан (за да нема недоразбирања со иницијалите) од 1987 - Тоа е индивидуалниот апсолут

10/17/2006 01:24:00 am  
Blogger chote said...

Ритрај, што не склепаш едно постче а?
Избришете го коментаров и утре нека иде како пост...Мада, на латиница е....:(

10/17/2006 01:25:00 am  
Blogger retry said...

Da, da nekoi imam videno i u zhivo. Toa motanjeto na Craig Ehlo (vi teknuva li kakov shupak od belec beshe toj) protiv Cleveland beshe dobar poteg. Ipak shutot za pobeda u playoff tri godini podocna beshe stvarta koja gi zakopa Mark Price i ostanatite belci u Cavs.

Eve koj ne videl:
Michael Jordan 1988: 52 pts Vs. Cleveland Cavaliers

10/17/2006 01:29:00 am  
Blogger flight 75 said...

А, Меџик е супер...
Арно ама, ја не поштујем многу играчи што немаат "FLIGHT" во себе... :)

Или да го цитирам Меџик: Me and Larry, we played on the ground...And now, this guy comes along and does the same things, but in the Aiiiir (со оној лежерен нагласок карактеристичен за Меџик)

10/17/2006 01:29:00 am  
Blogger retry said...

Chote ne e problem, eden Mak-Konvert 3.0 kje sredi stvar ako e do latinicata :))

10/17/2006 01:30:00 am  
Blogger Karakash said...

Ритрај, ме изгуби негде кај Кошарка бр.116:) (која пази случајност ја имам дома, заедно со други 70-80 последни Кошарки пред да згаснат и продолжат со Супер Кошарка).

Колку и да го поштуем Меџик, за ова сум со Флајт.

И да, се смеам:))

10/17/2006 11:32:00 am  
Blogger retry said...

E, ako vishe ja imash taa "Kosharka", pazi u toj broj Zen vs. Larry Brown, kolku go falat Brown (neli toj broj izleze neposredno otkako ja osvoija titulata Detroit). Da znaeja posle shto kje se desi so nego, nemaa da go pravat kako staro vino :))

10/17/2006 02:11:00 pm  
Blogger Shepard said...

енко, шо си стаал слики, сеа ќе мора ушеден пост.

10/17/2006 06:39:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Abe decki so ne ste rekle deka ste zainteresirani za fantasy?? jas posle tehnoloskata zima koja ja dozivuvav vo makedonija, pridruzena so minimalen pristap na net pak sum na staroto mesto (pred kompjuter 24h dnevno). Inace da vi kazam ic ne pratev vo megjusezona so se desavase, a se to zaradi transferot na Big Ben vo Chicago. Se preracuna malku Dumars i zatoa sega ke plati.
Aj sega site so ste zainteresirani za ligava po eden mail na yahoo otvorete i pratete mi go. Ili na NBA.com sakate da igrame?

10/17/2006 06:51:00 pm  
Blogger chote said...

Јас гласам за Јаху. :) Мојот мејл е ангелов480048@јаху.ком ...

10/17/2006 07:14:00 pm  
Blogger Karakash said...

Мојот мејл на јаууу го знаеш.

Иначе, Булси се тие што плаќаат, не Думарс:)

10/17/2006 07:53:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Haha, rezultatski mislev ke plati Dumars:)

10/18/2006 03:59:00 am  

Post a Comment

<< Home