Tuesday, August 22, 2006

Леброн учи кинески, Грци,Јаоза и Монтсрумот
Поточно мандарински. Покрај тоа што иако Словенците требаа да им бидат најсериозен тест до сега, а треба да бидат среќни што Кшижевски у игра у последни десет минути ги убаци Милер и Бош па извадија само минус 19, и не кои други ствари се дешаваат кај Америте додека играат на СП у Јапан. Една од нив е и учењето на кинески на Леброн, кој би сакал до 2008 година така добро да го научи јазикот со цел сам да може да иде на интервјуа со кинеските медиуми, без преведувач. Нормално, овој потег на Леброн и неговиот тим е последица на желбата по Америка тој маркетиншки да го освои и светот. У Кина тој (Најк) има голема конкуренција од Рибок и Јао Минг и Ти-Мек и Гарнет кои се манекени на Адидас. Сепак, со оглед на годината и потенцијалот на Леброн, како играчки, така и маркетиншки, како и големината на Најк во промоција на своите главни фаци, нема сомнеж дека Леброн наскоро ќе стане најголема светска спортска ѕвезда...А има само 21 година. Еве го и линкот за оваа прича и курсот на Леброн.
* * * * *
Грците ко Грци. Две тројки на крај за победа над кенгурине кои слободно може да се викаат и "џигераши". Од мал, до дискретно бланширан, преку долг, па увиткан и среден и шпицаст џигер. Се тоа го има кај Австралијанцине. Уште да знаеа да направат фаул кога имаат плус три на десет секунди до крај.
* * * * *
На Јао и дружбата никако да им тргне. Ваљда нешто удел во тоа има и фактот дека освен Јаоза никој друг кај Кинезите нема појма од баскет. Јаоза е толку исфрустриран што почна и да си мава глава со монструмот Питер Џон Рамос.

11 Comments:

Blogger retry said...

Krivo mi e malku za Kinezive. Malku faleshe da stignat do prva pobeda. A raka na srce i u nezgodna grupa se padnaa.

8/23/2006 01:10:00 am  
Blogger Омар Шариф said...

vremeto na ming i kompanija doprva doaga! dinastija eejjj! nema labavo!

8/23/2006 01:17:00 am  
Blogger retry said...

Mislam deka vremeto na dinastijata Ming odamna pomina (periodot od 1368 do 1644), a Hongwu Ming bil prviot vladetel (i toa zamislete si, pred da stane vladtel bil prost selanec!!!). Mozhebi nekoj Praprapra...pradedo na Yao.

8/23/2006 09:09:00 am  
Blogger flight 75 said...

Победија денес....Може малце да се олабават....

8/23/2006 11:46:00 am  
Blogger Latifovich said...

A italijanive igraat mnogu grubo vo odbrana, ama pak ne mim mozat nisto na amerite

8/23/2006 12:51:00 pm  
Blogger retry said...

Marconato ja sjeba utakmicava. Malce faleshe, stvarno.
Ali mora da priznaam deka ako tepashe Italija, kje beshe po zasluga na katastrofalniot shut na Amerive (shto od pole - osven Anthony, shto od linija za slobodni). Italijanive losho igraa vo reket, nemashe sila, nemashe borbenost od nivna strana, se odeshe na polozhuvanje, mesto na sigurno zabivanje itn.

8/23/2006 02:21:00 pm  
Blogger flight 75 said...

Абе го глеавте ли Белинели? Ко Дражен Петровиќ е. (Ја патентирам споредбава во случај американците да ја преземат после неколку години).
Не ми се верува дека има само 20 години...За 3-4 години ќе биде ол-стар играч....

Од друга страна, шо му е на Леброн? Вејд и Кармело доминираат, а он не може да се снајде со Сорања.....

8/23/2006 02:39:00 pm  
Anonymous junk yard dog said...

im falese uste bargnani za da tepaat

8/23/2006 06:15:00 pm  
Blogger znalac said...

Белинели, требаше за едно 2 години да дојде во Raptors, ама како што тргнал - изгледа догодина ќе ја биде работата.

8/23/2006 08:02:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Ја на свецково се вљубив у еден играч... МАРКО БЕЛИНЕЛИ. Дечкото е феноменален едвај чекам да играат Италија за да го го гледам. Тоа значи дека почнав да навијам за нив..

П.С. Дај сеа една собиранка пред старт на школска година или да глеаме негде заедно некоја утакмица. Да речеме осмина-финалето на Американците?!

8/23/2006 10:30:00 pm  
Blogger 5689 said...

zzzzz2018.11.5
true religion jeans outlet
canada goose jackets
air max 90
christian louboutin
pandora outlet
pandora outlet
christian louboutin
fidget spinner
ugg outlet
oakley sunglasses

11/05/2018 06:54:00 am  

Post a Comment

<< Home