Saturday, August 26, 2006

МВП х2...со четири осминки од Јапан
Помина доста време откако не ставив ништо за Нешти. МВП летово прво се зашиша, па на моментот ја врати НБА у Ванкувер, тренираше со МЛС тимот на Ред Бул, а и даваше изјави за Зидан и за тоа кои НБА ѕвезди според него би биле страшни фудбалери. Иако се игра СП у Јапан у моментов, Нешти си е Нешти и си е двократен МВП, нешто што никој кој игра у Јапан не е. Нити е некој од поширокиот список на САД. Нити па е блиску до такво нешто. Токму поради тоа, еве го задњето интервју на МВП х2 за НБА ТВ. (Ова чисто колку да се одбележи враќањето на Шеп од Дојран. Со кој друг ако не со неговиот омилен играч. Требаше да ископам и нешто за Детроит:))
* * * * *
Минвајл ин Јапан, Италијаните после добрата игра у група се посраа и кикснаа кога и против кого најмалце требаше... ...Турците ми направија ќеф победувајќи со тим на кој никој (па ни јас) не му даваше шанси за осмина, а камоли за четврт-финале. Словенците и нивниот Алеш Папак на клупа се посебна прича и доказ дека без разлика колаква талент имате ако немате тренер и уште повеќе играч кој ќе биде лидер на и вон теренот и кого сите ќе го слушаат - нема ништо... ...Хаката не им упали на Перо и компанија, а најбољи дел од преносот у НБА термин беше коментаторот. Од сега за секој кретен кој нема појма од спортот кого ќе го стават да коментира нешто така важно како Свецко ќе се користи терминот "Сидор"... ...Како задње беше плескањето на Србите кое веројатно повеќе ќе одговараше за терминот од 3 сабајле. Не ни очекував дека можат да ги изненадат Шпанците, тие ипак не се Либан, а ни Венецуела. Со такви, можат да се носат. Супер што им дадоа вајлд-кард за уште еднаш да се обрукаат пред цел свет. Мада реално, со овој состав и ова е многу. ПМС: Утре Шеп ќе го има првиот пост после две години за другите четири осминки.

8 Comments:

Blogger znalac said...

TUR-SLO може да се земе како мало изненадување, ама Словенија игра како без тренер. И со Кина без врска изгубија. И сега, да имаа тренер како Тањевиќ, со оглед на ростерот и талентот што го имаат, ќе фатеа 1/4, па можда и 1/2 финале.

И шо викаш Сидор, а? :)
Сеуште луѓето што се занимаваат со коментирање спортски натпревари, тоа си го доживуваат повеќе како хоби, отколку како работа.

8/27/2006 02:36:00 am  
Blogger retry said...

Gledam deka vo golem del se poklopuvame so mislenjata i komentarite.

Na Germancive im se stresoa malku mudata :)) Nigerija mozhe da vleze vo vrvot vo narednive godini. Prijatno iznenadija. Isto i Turcite, bez Turkoglu i Okur, koj ochekuvashe deka kje napravat neshto poseriozno, a kamoli da vlezat u chetvrt finale. Ali Tanjevich e golem faktor, shto Slovencite, na primer, go nemaat. Greota e so takvi igrachi da se gubi u osmina-finale. Ne znam dali e do Pipan, ama mnogu povekje se ochekuvashe od niv posle relativniot uspeh na evropskoto lani.

8/27/2006 09:28:00 am  
Blogger retry said...

Zaboraviv... I Brazil e prvoklasno razocharuvanje.

8/27/2006 09:31:00 am  
Blogger Омар Шариф said...

mojot favorit brazil :(( koj bi rekol deka ni 4 nema da bidat u grupa. a i porto riko isto taka. zdrebot bese losh. 2 teshki i 2 lesni grupi. katastrofa

8/27/2006 09:52:00 am  
Blogger flight 75 said...

Ауу, сум навијал цела ноќ ко ненормален за Нигерија...Штета...

Го видовте ли my man Ibekwe?

He jumped right out of the building......

8/27/2006 03:01:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Ех Белинели руко дрхтава!

Ех Базиле...матер ти ебам.

Жал ми е за Италијанците само иначе за другиве ич не ме боли.. Сеа ќе навијам за Германија

8/27/2006 03:55:00 pm  
Blogger Karakash said...

И тоа ќе ти трае кратко:)

8/27/2006 07:48:00 pm  
Blogger retry said...

U pravo si. Germancive kje go izedat debelo. U kladilnica stavajte 30+ za USA. Mnogu dobar raspored im se pogodi na Amerive do finale. Ako ne se lazham, posle Nemachka, kje igraat najverojatno so Grcija, ama me nervira faktot shto nema da se sretnat so Shpanija i Argentina, tuku ili so Shpanija ili so Argentina.

8/28/2006 10:40:00 am  

Post a Comment

<< Home