Thursday, July 27, 2006

Team AMAREca + STAR-ting 5
Гледам стануе интересен развојот на настаните со америчкиов тим, па ај и ја да пишам нешто. Мерион напушти, Адам Брковиќ и Риднор попија корпи, што значи дека Амаре улета у задњи момент. А, ова, from my point of view, може да биде најбоље нешто што можеше да им се деси на америте. Да, помина времето во кое можеше без грижа на совест да се јаде гомна за Мерион. Изигра две страшни сезони у пакет со Неш, има 20 со 10, игра одбрана, скока, шутира...ОК...али со Џејмс, Ентони, Боуен и Батие, па и Џејмисон у состав, на тимот баш и не му е неопходен. Од друга страна, Амаре може да биде адекватна пломба за ептен очигледниот недостаток на класичен центар. Додуша, не знам колку е спремен, ама ако е на 70 %, као што тврди, ќе биде страшен asset: контрола на рекет у одбрана, офанзивен скок, подвижност што му овозможува да игра одбрана против високите европски играчи “мераклии” за шут и, најбитно од се, две години искуство покрај Стив Неш у еден free-flowing, team-first offense… На составот му треба доминантен центар, као и што доликува за еден Team USA, а Brand, Bosh, Howard и Miller, во основа, се четворки.....Howard е најблиску до ваквата квалификација, али не верувам дека може да биде конзистентен.... На составот му требаат две D – dominance и defense – у мисијата за враќање на она D, што на американците им е у моментов најбитно – dignity….У таков случај, ако ги исклучиме Шекил и Данкан, Амаре е единствениот што одговара на описот.... Е сеа, останува онаа најбитната ствар – кој ќе игра, како ќе игра, колку ќе игра – т.е., пред се, кој ќе стартува. У Америка на големо веќе се расправа за стартните 5, за начинот на игра, пристапот и тако даље... Така, прееска го читав пациентот Marty Burns од SI, кој btw стално ми бил антипатичен, и ептен ме извади од такт...За Mr. Burns J, стартните 5 треба да бидат – Kirk Hinrich (?), Lebron James, Shane Battier (??), Elton Brand и Brad Miller(????)…. Мислам – WTF ???? Shane Battier бе? Kirk Hinrich? Brad Miller - дрвосечата што вика Енко? Па тие ја не би ги стаил у прв тим у Порторико.... Понекад стварно мислам дека Американциве си го бараат. Не пројде ни месец од коа до небо го дигаа Вејд и раскажуваа прикаски за “иднината на НБА”, а сеа Батие треба да биде пред него? А аргументот на Марти? Поише одговарале на европската кошарка….Која европска кошарка бе со Бред Милер? На Американците им треба доминантност, а не адаптација. Се адаптира, другарице и другови, ПОСЛАБИОТ тим, …. а, зар, покрај сите заврзлами, некој може да негира дека Team USA има најдобар состав и највеќе талент ? Најодговорно тврдам дека американците почнаа да губат у моментот кога почнаа да се “адаптираат”, а не обратно....Па, што се дешаваше на претходните првенства? Big Shot фаците предводени од Ајверсон, на кои што треба очи да им ископаш да им земеш топка коа се у NBA, се плашеа да шутнат и кружеа као муви околу зоната на очигледно инфериорни тимови као Литванија и Порторико....Наеднаш “освестени” од проповедите за тимска кошарка, ја изгубија самодовербата која што ги правеше посебни.... Ајверсон без срце е Тајрон Лу, Двејн Вејд без самодоверба е Дерек Андерсон, Леброн Џејмс на клупа е Малик Роуз.... Тоа е, бе луѓе, као Бразил да игра бункер, пошто се плашел од контри.... За мене, апсолутно нема сомнеж. Би извадил петорка составена од НАЈДОБРИТЕ пет играчи....А, тоа не значи дека треба да извадат неуиграна усилена постава. Напротив, американците треба ДА ЈА УИГРУВААТ најдобрата можна постава, затоа што само така можат да бидат силата која што некогаш беа....Тие што влеваат страв, а не тие што се плашат....(дека зоната на Италија била предобра, или дека Вејд не може да се снајде против Франција....и тоа a priori – тотално кукавички....дури и да не иде, тогаш ќе му мислиш, а не у старт да се компромитираш) Значи - Gilbert Arenas (Chris Paul од клупа за мењање на темпо) Dwyane Wade (Joe Johnson измена, ама одвреме навреме – за шут) Lebron James (Carmelo измена, а дури и би играл – коа влага Мело, Вејд да иде на 1, Брон на 2) Elton Brand (или можда Dwight Howard, зависи од подесувањето на поентерскиот товар) Amare Stoudemire (е сеа, ако не биде спремен, шо знам – Бош, веројатно, ова е најслаба точка, дури и кога би играл Хауард).... И за да не бидам ептен инат – нека му биде – Bowen нека изигра цел меч против Аргентина, да се закрват малку со Ginobili…

20 Comments:

Blogger retry said...

Flight, ima i eden mnogu biten momenat koj bi nashol mesto u celava tvoja pricha, a toa e deka amerite go izgubija natprevaruvachkiot duh na megjunarodnive natprevaruvanja. Toa mislam deka e najgolemata prichina za relativnite neuspesi u posledno vreme, iako so ogled na porasnatata konkurencija i toa ne treba da se sfakja tolku tragichno.

7/28/2006 01:23:00 am  
Blogger Dimitar said...

Ok interesen ti e postot ama ona so petorkata i moznosta Lebron da odi na "dvojka" e smesno. Pa kakva petorka kje bide toa so igarci site nad 2.05m... pobrza reprezentacija kje gi zbrka... a raka na srce Livanija, Argentina, Germanija vekje ne se tolku daleku po kvalitet od SAD.

7/28/2006 09:52:00 am  
Blogger flight 75 said...

Retry, не сум сигурен дека американците воопшто некогаш и го имале натпреварувачкиот дух. Ако збориш за првите 3 тима, тоа од денешна гледна точка повеќе ми личи на циркус. Тогаш не се работеше за натпреварување, туку, пред се, за шоу. НБА суперстар тим и недораснати противници до толку преплашени што не ни имаа желба да се надигруваат. Па, Литванија у полуфинале губеше 50 разлика....

Од друга страна, ДА, другите тимови веќе не се наивни, не се толку далеку по квалитет...ОК, разбирам....ама, не се па ни толку јаки за да предизвикуваат толку загриженост кај американците. Team USA треба да си ја игра својата игра (под услов да ја има) - како што му личи на секој главен фаворит. А, целиот овој mindframe ми е ептен дефетистички....

7/28/2006 10:44:00 am  
Blogger retry said...

P mislam deka DT 1, DT 2 i DT 3 kolku, tolku imaa natprevaruvachki duh, no otkako vidoa deka nikoj ne im e ramen, togash glavnite igrachi pochnaa da ne go smetaat za predizvik igranjeto za svojata drzhava, a i onie shto gi branea boite ne sakaa da si sjebat nekoe koleno, pa da si gi sjebat i karierite u NBA. Toa se deshava i so Srbendive, toa mozhe da se ochekuva deka kje se sluchi i so Gauchosive.

7/28/2006 12:43:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ja ke komentiram malce pokasno. Negde sum izmegu dvata muabeta.

7/28/2006 01:34:00 pm  
Blogger Karakash said...

btw...dobar post, kolega Flight.

7/28/2006 01:45:00 pm  
Blogger flight 75 said...

Thx

7/28/2006 04:10:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Ја мислам дека америте се премногу незнам како да кажам, можда и премногу тимски настроени и баш и затоа мислам дека трпеа изминатиов период на репрезентативен план.
Како идеално решение, да сум ја тој што одлучува за САД би го пратил на свецко победничкиот тим у НБА (мајами) цел, скроз цел можда со мали измени (ако игра европеец) и го ставам животот дека ќе бидат први и у светот. Сеа Шек ако нејќе да игра, ондак го убацуваш најсличниот на него и така..

7/28/2006 07:39:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

А стартинг 5:
1
Вејд
2
Ле!
3
Мело

4
Бош
5
Хауард

7/28/2006 08:01:00 pm  
Blogger Karakash said...

Бето, нема најсличен на Шек.

7/28/2006 08:35:00 pm  
Blogger chote said...

Bowen ќе игра у први пет. И тоа не само против Аргентина. На повеќето утакмици, ќе видите. ;) Ако сакате може да се кладиме у пиво. :)
Вејд или Билапс на 1, Боуен на 2, Мело на 3 (Леброн е у многу боља форма, барем беше у плејоф, али не ми e баш за 3ка), Елтон Бренд е правиот момак за позиција на прва 4ка. Сериозно си ги сфаќа работите човекот увек, тоа е голем плус кога се работи за репрезентација. На позција втора 4ка, ја би го ставил Бош пред Ѕверот, сепак, Стадемаер нема играно како што треба скоро цела година.
Иначе Флајт, не се слагам со тебе дека Милер е 4ка, според мене он е 80% 5ка - 20% 4ка. :) И да бидам искрен, стварно не ми е јасно што бара он у америчкава репрезентација.
Како и да е, може да се “склопат“ 5 различни одлични први петорки. Krzyzewski (како се чита имево? Крз(ж)иевски?!) нема да има проблем околу тоа.
Инаку, јас очекувам оваа репрезентација на САД да ги м’сне сите противници без поголем проблем. И очекувам да се врати угледот на америчката репрезентација, угледот што беше ујебан од претходните 3 „дрим“ тимови. Ова го очекувам, пред се поради тоа што тимов ми е некако компактен, никој што отскокнува премногу а и останативе репрезентации не се она што беа до пред некоја година.
И што знам, по третиот Dream Team без везе ми е некако да се нарекуваат и другиве амерички репрезентацци дрим тимови. Барем претходниве 3 не беа ништо повеќе од обична просечно јака репрезентација. Само го брукаат и газат името, и она што Џордан и ко. у првиот дрим тим, Реџи и ко. у вториот и неколкуте играчишта во третиот дрим тим го направија. Десет години веќе нема вистински дрим тим, од Атланта 96.
Инаку, мислам дека прилагодувањето на американската кошарка на европската и не е толку битен фактор веќе. Во НБА се случија неколку промени во последниве години, (пред се дозволеното играње зонска одбрана) кои ја доближија европската кошарка до НБА (или обратно, како сакате). Плус, маса играчи кои ги држат главните конци по европските репрезентации веќе со години успешно настапуваат и во НБА тимови и многу добро го познаваат менталитетот на американските играчи. Според тоа којзнае какво прилагодување и не е потребно, т.е. далеку од тоа дека прилагодувањето ќе биде клучен фактор.
Да завршам. 1.Вејд 2.Боуен 3.Мело 4.Бренд 5.Бош . . .

7/28/2006 08:54:00 pm  
Blogger Karakash said...

Чоте, дај пиво, Билапс нема да игра на свецко, сака да си биде со приновата у фамилијата која ја очекува месецов. Давај:)

Иначе, нема шанси Брон да не биде у први пет, тоа би било самоубиство за Америте.

Се слагам за тоа дека Милер е 5-ка, цела кариера е тоа, а у репрезентација е зашто немаат друг играч кој знае да изигра на центар. Не дека овој знае нешто посебно, ама он од сите нив ми има најевропски шмек.

Крижевски...барем ја така го знам од времето. Ќе прашам еден пријател Пољак да ми каже тачно.

7/28/2006 09:14:00 pm  
Blogger chote said...

Енко, пивото се однесува на Боуен у прва петорка. :) Нема врска со Билапс. Да не мислиш на Боуен? :)

7/28/2006 09:27:00 pm  
Blogger Karakash said...

А бе, се само да не дадеш пиво:)

7/28/2006 09:43:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Mi se sviga postov. Ustvari mi se sviga temata. Samo zborime za nesto sto ni Krizevski samiot nemoze da odluci.Fakt e deka ke se smeni startnata petorka skoro na sekoja utakmica.Sto ne treba da zgresat,e da ne se ponasaat kako na all-star,pa da im delat minutaza na site, nego da se ponasaat kako play-off tim.Da koristat 8-9 igraci,i Bron i Wade da igraat po 35 minuti.Toa bi bilo nesto kako posledniot do negde dream team,koga Pippen i Payton gi pocnaa site utakmici,i koga go prasaa trenerot zasto bas oni dvajca gi pocnaa site,trenerot(me mrzi da baram koj bese trener) rece deka koga igraat oni dvajca,ne e bitno koj drug igra u petorkata.Taka i so ovie.Ja nemozam da go zamislam Dvejn da izgubi utakmica za reprezentcija.A interesno mi e kako Enko i Chote se subjektvni:):Enko vika Joe Johnson ke bide faktor,a Chote vika Dream team 2 na Reggie:))Aj za kraj i ja da pokusam,pa da vi vikam posle,vi rekov:)): Dvejn,Bron, Bruce,Elton i Howard.Dovolno fizicka petorka za Argentina,i premnogu poatletska so sto sigurno ke nadohnadi za taktickata inferiornost. INTER SAMPION!!!

7/28/2006 11:13:00 pm  
Blogger chote said...

Боро, за дрим тим 2 на свецкото првенство у Канада 1994 Реџи даваше просечно 17.1 поени, (послабо само од Шек, он имаше 18поени), со феноменални бројки. Беше и у иделаната петорка на првенството. Mислам дека беше и капитен.(не сум сигурен, сакав да проверам, ама нигде на нет не пишува).
Објективен сум, Реџи беше најдобар играч од САД на тоа првенство и затоа велам Реџи и ко. за вториот дрим тим. :)

7/29/2006 03:53:00 am  
Blogger chote said...

И да, честито титулата на Интер. Конечно. По долги, долги години...:)
Не ти е малку мрско овака а? :)

7/29/2006 03:58:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Here are some links that I believe will be interested

8/09/2006 03:09:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Really amazing! Useful information. All the best.
»

8/10/2006 07:45:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Interesting website with a lot of resources and detailed explanations.
»

8/16/2006 05:25:00 am  

Post a Comment

<< Home