Thursday, June 01, 2006

WE ARE ALL NOWITZNESSES + Nashty and Gilberto - the playa's...плеј-оф клип и уште понекој лексилиум
RI-DIRK-ULOUS!!!
* * * * *
Малку се дигна тензија и се разбудија навијачки и остали страсти по постот на Шек и веројатно по моите коментари за РИП у претходните постови. И тоа и ми се свиѓа. Тоа значи дека меѓу вас има момци кои се разбираат у баскет (не сите:) и кои знаат да фатат страна и да си ја држат у дискусија. Дека Шеп можеби беше малку повеќе од потребното експлицитен-беше и дека требаше да одбере можеби пософт зборови-требаше, ама па затоа Шеп си е Шеп, а МакНБА си е МакНБА. Ова не е МТВ или други мак. медиуми како типчињата со кравати* немаат муда да си го кажат своето мислење и да заземат став, што доста често се должи и на тоа што и ги немаат дадените елементи. Како и да е, барем мене ептен ми е ќејф за муабетот кој се разви по претходните два поста. Е сеа, со цел да смириме страсти и барем за малку да престанеме да збориме за неандерталци од типот на Бен, еве малку други НБА муабети, али најпрво клипот за плеј-оф 2006 одлично склопен со музика до ГНР и едно чудо лакти. Бирајет омилен. Иначе, по кој знае кој пат, ова разигрување веројатно ќе остане запаметено како едно од најдобрите на сите времиња. Уште ако Мајами и Детроит одиграат класика утре вечер и Мавси и Санси не ја повторат задњата и отидат на седум средби...м...м..м..мммммм. * - (Тоа не значи дека имам нешто против кравати, само мрски ми се за носење, а и не ми идат со спортско новинарство)
* * * * *
Идеме даље со актулениот и тоа двократен МВП. Колку е кул Стиви Неш? Олку: На сликиве ме потсети нашиот макнбаовец (измислив нов збор) Дарко, кој ми прати линк. Иначе, фоткиве се сликнати на некој парти у Феникс после победата на Санси у Гејм 4 со Мавси. Не знам за вас, ама мене не ми е јасно што мајка Бен Еслек бара до Стиви (слика прва)? Покрај мудата кои ги покажа у изедначувањето на 2-2, Нешти го покажа и вториот аргумент на неговата мушкост - вуната на груди. Третиот е нормално жената му, која на времето била една од најубавите жени у Мексико (или беше Парагвај?).
* * * * *
Сите слушнавте за тоа што му се деси на Гилберт Аринас, најсмешниот (и веројатно најинтересен) НБА суперстар минатиот викенд у Мајами Бич, кога беше еден од 500 и кусурте луѓе кои биле уапсени. Еве го Аринас со негов коментар за целата случка. Пазете само што го прашал џандарот у станица...и кул одговорот на Гилберт. "I still don't understand what for. I was in a limousine, stuck in really bad traffic going to this restaurant, Ago, when I decided to step out of the car. The limo driver said, 'The guy who just got out is being arrested.' I looked over and saw seven police officers arresting Storey. . .I didn't have the chance to say anything; an officer put cuffs on me from behind. . . When I was taken in, I said, 'I don't mean to be rude, but can I talk to the officer who arrested me?' And the officer says, 'You were being nosy.' And I said, 'Are you putting that in your official police report, that I was being nosy?' And then he keeps asking me questions: 'Do you have tattoos?' I said, 'Yes, I have three.' And then, 'What is your street name?' I laughed. Of course I laughed. My street name? What? Okay, it's Zero Hero. And he says, 'Oh, everything is funny to you, huh?'" Остатокот тука.
* * * * *
Ова ми објаснува многу за тоа зошто Шид игра како што игра у оваа серија, иако си има работа со типи-тоу Вокер и Хаслем. Рашида Волас?!?!?!?
* * * * *
За ова не треба некое посебно објаснување:
ARTEST RETURNS AS RAP ACT
Sacramento Kings forward/recording artist Ron Artest is taking advantage of his early vacation by driving a giant luxury bus while touring as the opening act for rappers Mike Jones and Young Jeezy in a four-city tour of the Southwest. Just in case you don't notice him behind the wheel, Artest has plastered his face and record label on his touring vehicle. As if a 6-foot-7, 260-pound driver isn't obvious enough.
* * * * *
Уште само ова за Гејм 5 од Обурн Хилс. После дешавките у Детроит, секој си има свој поглед на работите. Оние кои се на страната на Пистонси ја величаат “блокадата“ на Бен и се надеваат на чудо. (И на двата френдли блога им оставив коментар). Од друга страна, има и такви како момците на YAY!, кои на сличен начин како и ние ја опишуваат ситуацијата. Само без експлицитноста и сликовитоста на Шеп:)
* * * * *
На страна муабетот за плеј-офов, еве нешто за човекот за кој мислев дека последен пат пишувавме пред скоро цела година (мислев дека ќе биде и задњи). Момците од Асосијејшн го објавуваат писмото реакција на еден нивен текст за Владиаторот. Каков тип застанува на страната на брадатиот доволно кажува неговиот надимак. Типот доби еден од најкул одговорите евр. Мора да се прочита.
* * * * *
Го заборавивме типов, а?
* * * * *
Shepard: Ја многу малце употребив експлицитност.. извинете ако ве згадив.. али пошто све сте мужишта и поборници на физичка кошарка, ваљда нема да ви смета и малце гадост.. ПА НЕЛИ ЗА КОШАРКА ТРЕБА ДА СЕ БИДЕ ЈАК, ПСИХОВИЗИЧКИ?! ;)

15 Comments:

Blogger Latifovich said...

Ауу е Енко ај кажи ми од каде ти е клипчево да го симнам многу ми го направи меракот. а и овој неш може да иде у пензија одма после 7 утакмица со далас или да биде коментатор таму негде у канада. А аренас е легенда :) само он го може тоа (добро уште двајца тројца)

6/02/2006 01:36:00 am  
Blogger Shepard said...

она со неш го имаше на јеј, прееска се измочав од смеење.

иначе, таа од нид4шид треба да ја научиме македонски.. или да и го преведам на англиски постот? а? :)))

6/02/2006 01:47:00 am  
Blogger Shepard said...

еј, она на клипот е баш кошарка, мушка..

6/02/2006 01:54:00 am  
Blogger Dimitar said...

Nemam vreme da navleguvam povekje. bI mozel da napisam ogromen tekst. Za sto se raboti. D I R K :
e vekje dilemata za nepravednosta na izborot za MVP e vidliva. Koj e osteten Dirk. Ovaa vecer odigra "Bryantovska" za sekakva pofalba. NE SAAMO 50-kata tuku nacinot na koj sutirase. perfekcija, neznam dali mrezickite se zdravi ama imase "bez koski" edno 20 poeni. Perfekcija, da neznaes od koja strana da go cuvas... SEPAK EDNO E INTERESNO HOWARD PAK BESE 20+ i Mavs TEPAA... ima logika neli?

6/02/2006 07:07:00 am  
Blogger retry said...

Ej, shto mu stanalo na Deutschlander-ov. Gi zdrvil.

6/02/2006 08:40:00 am  
Blogger марче said...

dimitar ako narednata nesh dade 51 kosh kje mislis kje mislis deka nesh zasluzeno e mvp?

6/02/2006 11:20:00 am  
Blogger retry said...

Marche, ajde nemoj pak takvi muabeti. Jes da sakam Suns da tepaat, ama deka Nash ja zasluzhi titulata MVP povekje od Dirk, a da ne zboram za Bryant, ne ja zasluzhi.

6/02/2006 11:40:00 am  
Blogger Karakash said...

Aman be vise so toa muabetot za MVP.

Retry, pa i ostali, MVP se bira za reg. sezona, a ne za plej-of, ne deka Nesh u ovoj plej-of ne pokaza deka ja zasluzi nagradata.
I da ja dobiese Dirk nemase da bide nezasluzeno, isto kako i Lebron.
Ova trio e edinstvenoto koe bese u igra za MVP, a spored toa kako igra u razigruvanjeto (ako go gledame toa), moze da go ubacime i Dvejdvejn.
Site ovie so svoite ekipi stignaa daleku do plej-ofot i so toa stavija izvicnik na svoite ekstra sezoni.

6/02/2006 11:54:00 am  
Anonymous observer said...

Dirk vs Nesh da be, sega mi tekna - oni ustvari se prepucavaat za MVP na finaleto :)
p.s. Shepard ko Boga te molam nemoj vaka opisen post za San Antonio

6/02/2006 12:53:00 pm  
Blogger Shepard said...

ја уште сум под импресии од синоќа..

6/02/2006 01:28:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Спремајте се за вечер Шепард, Каракаш и остали анти пистонс!

Спремајте се за историја. За 15 + игра на цела прва петорка. Вечер мора да се гледа тоа, тоа ќе биде “тикма“ у прав смисол на зборот.

6/02/2006 02:08:00 pm  
Blogger марче said...

aj kladba deka vejd kje im sere u obrach!

6/02/2006 02:20:00 pm  
Anonymous observer said...

Ako ispadne Detroit Beto ce naviva za Dalas/Feniks :)

6/02/2006 02:34:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

ja ako izgubi detroit, onda sum za mavs u finale ako stignat.

A ako eventualno igraat miami - phoenix ne go gleam:)

6/02/2006 02:56:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nice! Where you get this guestbook? I want the same script.. Awesome content. thankyou.
»

7/22/2006 02:34:00 pm  

Post a Comment

<< Home