Sunday, May 28, 2006

Shaq Daddy
После финалињата по конференции ќе направам еден пост за се што научивме од секоја серија посебно, а ова нека биде како привју. Една ствар која како сите да ја заборавија оваа сезона е таа кој е и што значи за НБА Шек. Додека вниманието, сосема разбирливо, се вртеше кон некои помлади фаци (една од нив расте во самиот двор на Шек), некако во сенка падна човекот кој обележа една цела декада и пол и кој претставува уникатна појава која има свое посебно место во историја на баскетот. Со играта против Детроит, Дизелот им ги отвара очите на сите кои го подзаборавија, кои рекоа дека е преспор, предебел за пак да биде доминантен како некогаш. Можеби тој не е оној од пред четири-пет години, зашто и железни колена би попуштиле секој ден да мораат да носат 150 кила, но никако не смее да се каже дека Шек више не е Шек. Не знам за вас, ама мене ептен ми се праи ќеф кога го гледам како си игра со високите Пистончиња, посебно со Бен, кој нали, четири сезони по ред е најдобар дефанзивец (за тоа колку ја заслужува таа награда афрото имам пишувано и порано). Гледајќи го Шек на дуелите со Детроит, па и со Нетси и некои со Чикаго, научивме дека кога сака и кога не му свират смешни фаули у напад, Шек може да биде доминантен како некогаш. - Научивме дека тој е доволно паметен да знае дека нема потреба да има 40 обиди од поле секоја вечер, не покрај играч како Двејн покрај себе, кого тој го нарекува "најскромниот момак и најголемиот талент" со кој играл. - Научивме и дека кога треба, Шек знае да се постави како лидер и да им го плесне у фаца на Вокер, Пејтон и другите момци, како после 2. средба у Детроит, кога ги врати на земја своите помошници, правејќи ги свесни дека токму тоа е нивната улога - да бидат помошници. - Научивме дека во ерата на изумирање на центрите, Шек е последниот голем од нив, освен ако Јаоза пак не огладни следната сезона. - Научивме дека нема човек кој без помош од судиите може да го чува Шек, па ни сега кога има 34 години. - Научивме дека Шек е најподвижниот човек на планетава со таа висина и тежина и дека Мајами направи фантастична трампа со Лејкерси пред две лета, после која не знам како може Мич Купчак уште да не е линчуван. - И задње, научивме дека секоја споредба на Бен Волас и Шек е жива навреда за Дизелот и стално кога ќе чујам такво нешто на ТВ или ќе го прочитам негде ме тера на повраќање. Тоа е како да се споредуваат Матераци и Роналдо, Симиќ и Пеце, баби и жаби, Костовски и Марв Алберт...

19 Comments:

Blogger retry said...

100 % se soglasuvam. Nekako ne mi lezhi ravenkata Shaq = Odom + Grant + Butler

5/29/2006 12:03:00 am  
Blogger марче said...

da ti e*am toa tim tomasot, da ti e*am toa sudiite, da ti e*am toa brkoto, da ti e*am toa zonata, da ti e*am toa stakhausot, da ti e*am toa chril miler, pa i redzi miler, da ti e*am toa plesachicite (posebno), aaa sve da ti e*am!

5/29/2006 05:12:00 am  
Anonymous observer said...

nemoj brkoto, марче ziti boga :)

5/29/2006 05:35:00 am  
Blogger марче said...

ne be se iznerviraf do max! nemozam da spijam! brkoto e glaven vinovnik za poslednive dva poraza! kade be zona protif dalas!? a i na nesh treba da mu se zabrani da dodava do toj tim tomas u posledna chetvrtina. toj ti e argat da ripa samo pod kosh i da cepi drva! ... kako i da e mislam zasluzeno dalas! dirk e najbolji kosharkash na planetava zemja! a moze i vo galaksijava!

5/29/2006 06:25:00 am  
Blogger марче said...

bladam ?!@#$%^&* ili ne ?!@#$%^&* :)))

5/29/2006 06:25:00 am  
Blogger retry said...

E Marche, da vidish kako ni beshe na nas Laker-dzhiite koga bezveze izgubivme od vas. Epa sega vi se vrakja :))

Shala na strana, sepak mislam deka Suns-i imaat sila da se vratat vo ovaa serija i da napravat celosen presvrt.

5/29/2006 10:37:00 am  
Blogger Shepard said...

марче, тоа е разумна жртва која мора да се вложи за доброто на кошарката.

инаку, уште МВП на финале му фали на Неш за да влезе у книги ко најдобар играч (хронолошки) после џордан.. и најдобар плеј после меџик..

за доброто на кошарката, далас нека освои титула.. другиве не треба да освојат затоа што:

1) ова со Неш е ептееен лошо сценарио кое иритира многу од луѓето што се разбираат (ебење у здрав мозок е бе, Неш прави историја, каде?!?!?)

2) Мајами ако земе дебелиот ко ќе отвори една уста, па то Вејд играчиште, па то величини ќе глумат, па Пет Рајли, ееееееееј, Пет Рајли у 21 век титула!!!!!!

3) Детроит ако победат општо познато е што ќе се деси. холокауст на кошарката

5/29/2006 10:45:00 am  
Blogger Karakash said...

Дечки, OK е бе, па не мора сите коментари да бидат во врска со Шек и текстот....

5/29/2006 10:56:00 am  
Blogger марче said...

se slozuvam za ona za nesh sto go kaza shep. smetam deka zvezdi kako jordan, medzik, leri... se ragjaat, a ne se stvaraat. nesh e stvoren ama perfektno dobro stvoren da bide na cekor do nif (iako nikad nema da go dostigne toj cekor). on e samo eden fin momak koj zasluzeno se nagraduva za negoviot entuzijazam. kako i da e interesna licnost za analiziranje... :))

5/29/2006 11:37:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Земав трето место ај у курац нека иде “брозеново“

Абе коа го глеав финалето очи ми се насолзија бе еј...ај у пичку нека иде и трето е место:)


П.С. АБЕ АЈ ДА ИГРАМЕ БАСКЕТ!

5/29/2006 12:17:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Земав трето место ај у курац нека иде “брозеново“

Абе коа го глеав финалето очи ми се насолзија бе еј...ај у пичку нека иде и трето е место:)


П.С. АБЕ АЈ ДА ИГРАМЕ БАСКЕТ!

5/29/2006 12:22:00 pm  
Blogger retry said...

Ej ja so Billups ne igram basket, mnogu mava :)) So Carter mozhe.

BTW chestito treto.

5/29/2006 12:49:00 pm  
Blogger Latifovich said...

E da vi kazam ubavo ke bide finaleto za gledanje ke gi nema pistonsi :) a Shaq ke bidi najzasluzen za toa so novata zvezda

5/29/2006 05:18:00 pm  
Anonymous Partysun said...

Zosto vo Majami publikata e stalno oblecena vo belo? Glumat ludilo, nesto vo vrska so Dress code ili?

5/30/2006 02:00:00 am  
Blogger марче said...

maici na pupus u butikcheto na kjoshot levo od vlezot na american airlines arena

5/30/2006 02:16:00 am  
Anonymous Partysun said...

Im fali uste Hulio Iglesias so kosulja bela raskopcana do pupak, da bi mu se crna dlaka videla na grudima..

5/30/2006 02:42:00 am  
Blogger retry said...

Bye, bye Jetson i klipovska kompanija iz Motown-a :))

Prince vika: It's not over yet.

E jas vikam posle ovie dve po red letargichni partii: It's over for Pistons.

I stvarno mi e kjef.

5/30/2006 07:48:00 am  
Blogger Dimitar said...

Znaci postov e 100% ok na,mesto, odlicen perfekten, brilijanten.. ova sleduva po hajlajtot sto go gledav od sinokjesnata utakmica. Pa toa bananata nad bilaps, pa kontrata, kako na ol starot lani. Ma perfekcija e alal da mu e. Car steta so ova ne go pravi so Kobe AMA Toa e.

5/30/2006 08:28:00 am  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
thunder jerseys
football shirts
ugg outlet
jordan shoes
oakley sunglasses
polo outlet
uggs outlet
pandora charms
bcbg dresses
jimmy choo sunglasses

6/09/2018 03:55:00 am  

Post a Comment

<< Home