Sunday, May 07, 2006

Reality Bites
Пред некој пост (скролај надоле) ставив слична ваква слика, само со Неш на неа. У моментот тоа одговараше на актуелната ситуација. Со оглед на тоа што се дешаваше сабајлево во Аризона, сликата мораше да претрпи ситни измени. Shepard's take: Она што се случи синоќа во Феникс, беше ДЕБАКЛ. Не ми иде некако да се изразам.. ама ќе пробам. Со рандом мисли.. Лејкерси влегоа поразени. Од првите минути и серијата 10-0 се виде што ќе биде.. После тоа, некако воспоставија „контакт“ и предноста се туфкаше од 15 до ако не се лажам 9 поени.. И после тоа Барбоса, Тим Томас и Диа завршија работа.. Нешто што не го применија пурпурните беше заземјување на напнатата утакмица. Кога Коби ја даде тројката за 9 разлика, тука мораше да се крене рачна, и да се задржат налетите на Феникс. Правило од учебник е дека кога се брка водство треба да се стегнат зуби. Така, округло десетте на Феникс требаше да станат долна граница, односно да не се допушти нешто изнад таа цифра. И наместо да загризаат ЛА, дозволија тоа да биде најмалата предност, односно дозволија противниците да ја зголемат (на крај искочи дека ја умножија). Коби имаше само 16 упатени.. Мислам, тоа е тоа. Прегазување со ваљак и убивање на секој грам самодоверба.. Градско дерби ќе беше боље.. онака, Лејкерс – Клиперс, тоа ти е као Милан – Интер, Реал – Атлетико, Баерн – 1860 Минхен, Работнички – МЗТ, Ливерпул – Евертон, Јунајтед – Сити.. Како и да е, плејофот иде понатаму, а што се тиче Лејкерси, редно е малце поасолен пазар да напраат.. Толку со овој тим. Мислам дека е максимумот.

39 Comments:

Blogger Shepard said...

тоа е..

5/07/2006 03:03:00 pm  
Blogger kole said...

:(

5/07/2006 04:23:00 pm  
Blogger Dimitar said...

Zalam za lakers. Dogodina ne cekaat podobridenovi. Prognoza uste sea. 3mesto na zapad. Garant.
Play-off sieplay-off. Ama onaa 6 utakmica e klucot na neuspehot.Da ne iskoristis 50poeni na Kobe.

5/07/2006 04:28:00 pm  
Blogger Laf said...

"Сочуство" до фановите на Lakers, ете и мене ми испаднаа Indiana... :(
Што е - тука е, напред Dallas & Dirk!

5/07/2006 04:51:00 pm  
Blogger Laf said...

This comment has been removed by a blog administrator.

5/07/2006 04:52:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

So ke davaat vecer???!!?

5/07/2006 06:42:00 pm  
Blogger znalac said...

Па и гласањево за MVP е дебело во корист на Nash:

Steve Nash, 924
LeBron James, 688
Dirk Nowitzki, 544
Kobe Bryant, 483
Chauncey Billups, 430

5/07/2006 08:07:00 pm  
Anonymous чоте said...

Што се однесува до утакмицата вчера, гледав некаде до крај на прво полувреме. Од тоа што го видов дотогаш, Л.А. се беше помирил со пораз уште пред утакмицата. Многу изгубено делуваа Браун и Паркер. Исто, не ми е јасно зашто ја форсираа таа акцијата кога Коби требаше да прими топка долу на центар. Како прв пат да ја гледаат, само у таа акција на пасови изгубија неколку топки. Ептен ми беа некако статични. После, Феникс погоди неколку шута по ред на почеток, тоа и те како им ја разниша самодовербата на исплашениве. Ондак, оние влезовите на тоа индијанецот Барбоса, кај смее така бе 5 пати да влага некој у рекет. На исти начин. Ама тоа е, као да не беа доволно мотивирани, а и рака на срце, за Волтон, Кук, Браун и Паркер премногу е ваков шок натпревар. И уште една работа не ми е јасна кај тактиката што ја постави Зенот. Знаејќи со каков кадар располага, знаејќи дека освен Коби и можда Одом другите немаат капацитет да играат ваква утакмица, многу попаметно ќе беше да се постави тактика у која Коби би шутирал 2-3 пати поише од тоа што шутна(л) вчера. И така...да не давам... одмор за Л.А. Другата година поише. Добивме и два нови моменти за историја, сега и Зенот има пораз у прво коло, а Феникс е уште еден од малкуте тимови што се вратиле од 3:1.

5/07/2006 08:19:00 pm  
Anonymous чоте said...

Реално, тоа им беше максимум. Со овој играчки кадар, толку. И покрај феноменалната сезона на Коби и Мастерот на клупата, сепак, со Паркер и Браун и Волтон ова е максимум, според мене дури и одлично поминаа. Пред да почне плејофот очекував да го попијат 4:1.

П.С. ми отиде првиот коментар без овој дел, овој дел требаше да иде на почеток од коментарот, не знам што се сјеба фајрфоксот...

5/07/2006 08:21:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Ne go saka vise nikoj Kobi,analiticarite osobeno go imaat otpisano,mu otide sansata,sega na Lebron e red da go zameni Jordan,se gleda toa i po dadenite glasovi,Kobi e ispraten vo zaborav!

5/07/2006 08:34:00 pm  
Blogger Shepard said...

аха, да

5/07/2006 08:51:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Spurs:Mavericks на ТВ4..
Значи ова дека нема да гледаме Detroit вечер?! :(

5/07/2006 09:02:00 pm  
Anonymous чоте said...

Аман бе анонимус, сакаш да ги глеаш Детроит? :)

5/07/2006 09:30:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Хмм, заборавив да се потпишам.. Syndicate.. Значи да, сакам да ги гледам. :)

Завршија овие, а Далас го попија благодарение на peebrain потегот на Стекхаус..

Поздрав, Syndicate

5/07/2006 09:56:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Зачестив, ама што да шравам кога ми ги нема на ТВ...

Кливленд имаше 16 поени у првата четвртина.. Во втората постигнаа двојно повеќе.. Детроит моментално има 26 поени предност. Кливленд е no match за Пистонси. End of freakin' story.

Syndicate Out

5/07/2006 11:19:00 pm  
Blogger Shepard said...

Да ти ебам викендот гаден. Колку шо прошлиот се радуев, овој ми е мука.

5/07/2006 11:41:00 pm  
Blogger Shepard said...

а мене не ми е јасно шо е со жидрунас сандански..

принс го надигруе брон (у поени).

ќе глеаме и оваа сезона пролив финале (с.а. - детроит)

иначе стекот прееска го напраи најглупиот потег у свет. паника.

5/07/2006 11:43:00 pm  
Blogger Shepard said...

ова табањево на кавси е позитивно, ќе се забораи она на лејкерси :)

5/07/2006 11:44:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Bas mi e zal sto klivlend izgubi vo prvata utakmica ama mnogu pametno od strana na mike brown na kraj na treta cetvrtina gubat so 31 poen razlike i Lebron ne vllaga vo igra cela cetvrtina za da ne se povredi covekot posle nisto od mojata prognoza deka ke se igraat 7 utakmici. A ako igraat kako denes ovie klivlend nema da ima ni 5 utakmici rezervite na detroit se podobri od starterite na klivlend kaj go ima toa :)

5/08/2006 12:05:00 am  
Anonymous mickoski said...

гледам многу фанови на нба иначе навивам за лакерс и стварно не ми иде на памет како можеа така вод 3:1 да ја заебат работата ама тоа е тоа како што прочитав треба сериозно да си сфата за до година мислам дека зенмастерот има нешто во ракав за од година јас прогнозирам едно добро финале на запад за од година со кобе+уште еден мвп (јас би го посакал гарнет во лакерс) инаку финале по се изгледа пак сан антонио детроит како може да му се даде на играч како џери стакхаус да решава утакмица! GO LAKERS!

5/08/2006 12:41:00 am  
Blogger retry said...

Nash i Lebron pred Kobe !!!!!!!!!!! Za Dirk i taka, i taka, ama ovie dvajca?!?!?!?!

Aj ova objasnete mi go ushte ednash, izgleda sporo gi sfakjam rabotive.

5/08/2006 12:47:00 am  
Blogger марче said...

Suns’ Steve Nash Wins Second Consecutive MVP Award

5/08/2006 07:24:00 am  
Blogger gigi said...

како бе можеше онаков дебилен потег да смисли тоа стакхаусо, да тибам мозокот пилешки... наместо да оди на сигурна двојка и да ја отера во продолжение каде ќе имаа психолошка предност (исто ко сонцата во шестата против лејкерси) тој се извлекува на тројка... барем да беше чиста позиција, вака од ману не можеше ни кошот да го види а не да го погоди... абдал... ај барем ова е добра најава за полуфиналињата (освен DET-CLE, кое, ако денот по утрото се познава, ќе биди брзо завршено)... пошто одбраната ја имаат доведено до совршенство изгледа решиле сега малку да тренираат офанзивна игра против кливленд (113 коша а леброн задржан на 22)... rather bleak future за кливленд во оваа рунда...

за лејкерси, уште еднаш ќе повторам дека со овој тим немаат никаква иднина (секоја чест на Одом, ама една ластовичка...), Кобе има уште 2-3 сезони после тоа оди надолу... ми се бендисува изборот на Мицкоски (Кевин Гарнет) само не знам колку е реалистично тоа... предвидувам многу bussy лето за скаутите и советниците на џексон...

честитки до Неш, потполно заслужено ја освои титулата, иако јас лично би гласал за Новицки... но не и за Кобе, сепак титулата се вика Most Valuable Player а не најдобар стрелец или така нешто...

дали само мене ми се чини или Спарси се исклучително неомилен тим (благо кажано) на сите шо постираат овде (including me)...

сеуште навивам за финале DAL-NJN...

ПС сте го виделе ли биото на Robert Horry? Типов е walking legend... да добиваше одликувања за секој achievеment ќе личеше на Тито за 29ти Ноември... ќе биде добро за Далас да го имаат цврстона око, да не плачат после ко кингси и пистонси (и уште некои)...

5/08/2006 08:40:00 am  
Blogger Karakash said...

Лацио-Рома

5/08/2006 10:18:00 am  
Blogger Karakash said...

Retry, izgleda stvarno sporo gi sfakas rabotite:)

Gigi, slagam se...za Stack i MVP muabetot.

5/08/2006 10:19:00 am  
Blogger retry said...

Pa zatoa zboram Gigi. Nagradata se vika Most Valuable Player. Pa ajde sega koj beshe pokorisen za svojot tim vo tekot na sezonata Kobe za Lakers ili Nash za Suns? Eve da ne gi gledame brojkite (iako se gore dole vo korist na Kobe). Prosta rabota (duri ne treba ni matematika), trgni go Kobe od Lakers i Nash od Suns, chiv tim povekje kje padne? Mislam deka site go znaeme odgovorot.

5/08/2006 11:02:00 am  
Blogger Karakash said...

Retry, Retry.
Izgleda stvarno epten sporo sfakas.
Mislis deka James Jones, Barbosa, Bel, Merion se taka dobri igraci sami od sebe, ili poradi toa sto go imaat Nesh pokraj sebe.

Razlikata megju Nesh i Kobi e vo toa sto Stivi gi pravi podobri site koi igraat so nego.
Toa ne moze da se kaze za Kobi, na kogo toa mu pojde od raka na samo pet utakmici sezonava, i toa site bea u plej-ofot.

Ete, zatoa Nesh e MVP, a Lebron bese zad nego u glasanjeto.

5/08/2006 11:28:00 am  
Blogger retry said...

Malku ne se razbravme. Tochno e toa deka Nash gi pravi podobri site okolu nego (videte shto samo napravi od Borche), znachi tip na igrach slichen na Magic, Kidd, ... Od druga strana Kobe prezema odgovornost na sebe so cel da mu pomogne na timot da pobedi, tim vo koj igraat nevideni tapi, koi ni Sveti Nash ne mozhe da gi napravi podobri.

Aman so toj Lebron (duri i pri glasanjeto za MVP go isforsiraa), ne znam shto ushte go meshame vo muabetov :)) Samo fantastichni brojki zad sebe i nishto povekje.

5/08/2006 12:16:00 pm  
Anonymous latek said...

Абе јас сум вечен навивач на лејкерс, ама тоа што се случи пред 2 дена, дури и сум задоволен што стигнаа до 7-ма утакмица во плеј оф. Па не може бе само еден (ај да не речам 2-ца-Одом) играчи да ја држат цела екипа. Тоа ти е иста ситуација со Минесота и со Филаделфија. 1 играч - 10 спотери.
(Мада нешто слушам во последно време го планирале Ајверсон за во Минесота..ее тогаш може да му се направи ќеифот Гарнет)...а за лејкерс ако немаат појачување и идат со Браун, Кук и Волтон, ќе ги изеде помрачината и догодина. Воопшто не излегоа изненадувања од првата рунда, се си испадна како што планирав (уште да се обложев некаде па да частев по некоја пијачка после). Сега навивам за Далас на запад и за Џерси на исток.
Ќе биде интересно, во секој случај

5/08/2006 12:29:00 pm  
Blogger retry said...

Inache vchera beshe najjakata partija na Robotcho po kojznae kolku vreme. Ako vaka igra u produzhenie na playoff mislam deka ni Dirk ni Diaw/Brand nema da se vidat.

Stack i Manu se natprevaruvaa koj najmnogu kje go zaebe svojot tim, najprvo Manu stegna so tri napadi po red i toa kakvi promashuvanja, ama Stack go imashe posledniot zbor. Zoshto da dadam lesni dva i da donesam produzhenie u koe mozhe i da izgubam, koga mozham da shutnam trojka od mrtov agol i srekjno da mi vleze pa posle sum junek, me digaat na race, ...

Ej moronu eden. Mnogu me razochara postapkava. Mislev za Jerry deka e postabilen igrach.

5/08/2006 12:40:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ритрај, ете, сам фино лепо си објасни зашто Коби не е, а Неш е МВП.

А муабетот за Леброн, твој проблем си е ако не можеш да видиш каков играч е Леброн.
Настрана се, сконцентрирај се на неговата игра и ќе видиш. Ако не одма, онда некад сигурно.

5/08/2006 02:05:00 pm  
Blogger retry said...

Dobro, dobro, osecham kako znanje polako ulazi u meni :))

5/08/2006 02:14:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

И сеа некој нека проќења дека му мириса на Кавс како да ќе ги пројдат Детроит...и нека иде правац болница.

5/08/2006 02:42:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Retry!
"Kobi prezema odgovornost so cel da mu pomogne na svojot tim" i......(sto se desava?)


Pomrachina.

5/08/2006 03:01:00 pm  
Blogger gigi said...

Retry, те сфаќам и мислам дека аргументите ти се валидни (да не беа, Кобе немаше ни да биде во потесен избор за НКИ) меѓутоа сметам дека karakash многу поточно го опиша она што го мислев...

...сепак, ако продолжи вака мислам дека Кобе другата година ќе биди многу посериозен кандидат... и ако лејкерси купат некој асален играч...

5/08/2006 03:11:00 pm  
Blogger retry said...

Ako, ako, lesno e sega da udrite site koga sme vekje so padnati glavi. Pogotovo nekoi anonymous-i.

Druga stvar. Vchera se vide kolkava e razlikata vo kvalitet pomegju tim vo koj samo trojca igraat i kompakten tim vo koj site si ja znaat ulogata. E.G. Washington i Detroit. Da go vidam sega James na delo.

5/08/2006 03:44:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

ајдееее овој забега

5/08/2006 06:01:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Eve sea na Hoopshype chitam, Lakersi letovo ke barale PG. Aj airlija, slavete Lakers fanovi!

5/08/2006 07:26:00 pm  
Blogger Karakash said...

An MVP does NOT throw in the towel during the second half of a Game 7. I don't know if Kobe was trying to make some kind of statement or what, but that's not what an MVP does. Period.
- Alex, Provo, Utah

After Kobe's Game 7 performance, not only should MJ comparisons be forbidden, he should have to give up his self-proclaimed status as Black Mamba. Maybe he could call himself the Mottled Garter Snake or something like that. No way MJ disappears like that in a Game 7. Ever.
- Chuck J., Centreville, Va.

So apparently Kobe was trying to get teammates into a rhythm during the second half. Funny, I must have missed his drives and dishes, and his post-ups that drew double-teams and created open shots. I did, however, see Kobe harmlessly swing the ball around the 3-point line quite a bit. Has any other "superstar" been so passive with the season on the line? You can debate whether Kobe should be MVP but there's no debate whether he makes his teammates better. Either he doesn't know how or Saturday he didn't want to try. And if he didn't want to try and he didn't want to shoot, then he quit.
- Jonathan, Venice, Calif.

Poor David Blaine. He spends a week in a water-filled bubble only to have Kobe come along and pull the greatest disappearing act of all time. What a shame.
- Neil L., Burns Lake, British Columbia

5/09/2006 12:23:00 pm  

Post a Comment

<< Home