Monday, May 08, 2006

The Next...+ сокерашите на Марче + Спорт4 распоред за неделава
напомена од директорот Shepard: сменета е анкетата (лево у сајдбарот) Тоа што Пистонси играат со Кавси во 2. рунда само додаде уште масло на муабетот за споредбите меѓу Мајкл и Леброн. Така да, вакви текстови не треба да изненадуваат и сигурно ќе се множат деновиве. Она што мене не ми се свиѓа, уште од времето на Мајкл, а и на Меџик, Бирд и др. е тоа што увек се бара "следниот", посебно следниот Мајкл. Па, се прават тешки глупости и се става притисок на некои млади момци кои едноставно тоа го немаат во себе и во секој случај се сосема различни индивидуи. Така ги имавме бебешките споредби со Мајкл и Шек: Харолд Мајнер?!?!?!? беше Бејби Џордан, Еди Кари - Бејби Шек. Имавме споредби кои се базираа чисто на бојата на кожата, како таа на Дирк со Лери, иако станува збор за тотално различен тип на играчи. Тука може да се додаде и Кристијан Лејтнер, кој пред да замине од Дјук го нарекуваа следниот Мекхејл. Ипак, најмногу споредби имало баш со Мајкл. Од тотално глупи како тие со Мајнер, Стекхаус, Хил, па до не толку мрски како тие со Коби. Ипак, главната грешка е во тоа што воопшто се бара "следниот". Секоја од тие легенди обележа дел од историјата на НБА и беше уникатна личниост, исто како што се некои сегашни НБА фаци, кои се уште си го бараат местото меѓу легендите. Нити Мајкл беше следниот Др.Џеј, нити Лери беше следниот Петит, нити Шек следниот Вилт. Исто како што Леброн не е нити следниот Мајкл, Лери или Меџик, (иако во својата игра има елементи на сите тројца), нити Коби е следниот Мајкл, нити Неш е следниот Стоктон или Амаре следниот Мелоун (бирајте, Карл или Мозес). Споредбите се некогаш основани само ако се мисли на влијанието кое некој играч го има врз играта, врз менувањето на сфаќањата и пристапот кон кошарката. Никако споредбите според тоа што го прават на теренот или пак бојата на кожата. Ако критериум е само она од првата реченица, тогаш следниот Мајкл би можел да биде само Ајверсон. Знам, знам, зашто сеа Ален? Е па, затоа што ако погледнете подобро како се гледаше на НБА 1996 година кога Ален дојде во лигата и како на неа се гледа денес. Затоа што пред Ајверсон да почне да прави плетенки, никој жив во историјата на лигата немал таква фризура. Затоа што освен пред Ален, секоја тетоважа влечеше споредби со фрикот Родман и секој кој беше малку повеќе ишаран се сметаше за фрик. Затоа што Ален инспирираше цела генерација млади играчи, не многу повисоки од 185 цм., а последен од нив е Крис Пол. Затоа што како што Мајкл беше се што НБА претставуваше, така Ален беше, а донекаде се уште е се што НБА не би сакала да биде. Затоа. Нормално, ова не е пост за Ален, зошто знам дека за некоја година ќе почне да се бара следниот Ајверсон, исто како што ќе се бараат следниот Коби, следниот Леброн, Гарнет, Данкан итн., колку и да звучи тоа апсурдно. Никогаш нема да има следен од било која НБА легенда или легенда ту би. Тоа е за оние кои живеат во минатото или па не им се свиѓа сегашноста, па бараат иљач во иднината. (Постов тргна од идеја да стане некој вид привју за втората рунда, а се претвори во нешто сосема поинакво. На кратко, три тесни и една лесна серија за Пистонси). ПС: Само за Бето. Вечер у 02:00, Мајами - Њу Џерси. (Или ипак не?!?!?) Ај, ќе бидам дарежлив, еве го распоредот на Спорт4 за цела следна недела. И после ја сум бил стиснат. Вторник, 09 MAJ 04:30 FENIKS - LA KLIPERS Среда, 10 MAJ 03:30 SAN ANTONIO - DALAS Четврток, 11 MAJ 02:00 MAJAMI - WU XERSI Петок, 12 MAJ 04:30 LA KLIPERS - FENIKS Сабота, 13 MAJ 23:00 DALAS - SAN ANTONIO Недела, 14 MAJ 21:30 WU XERSI - MAJAMI Вторник 16 MAJ 01:00 KLIVLEND - DETROIT
* * * * *
За малце ќе заборавев. Марче пред некој ден ми го прати својот НБА фудбалски тим, кој вчера, на моја сугестија, го апдејтуваше малку. Мислите дека овие момци би имале што да кажат у Дојчланд за месец дена? (До кај сте со албумот за Светско?)

50 Comments:

Blogger retry said...

Vo potpolnost se soglasuvam. Dozvoleno e da se pravat sporedbi megju igrachi, pogotovo ako igrale vo slichen vremesnki period i na slichni pozicii. Ali da se poistovetuvaat so legendite, sepak e malku nefer i kon samite niv, a i nekorektno za novite potencijalni "naslednici". Toa se pravi samo od marketinshki prichini i mislam deka voopshto ne treba da se zamarame so vakvi situacii.

5/08/2006 09:47:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Клипов со Џордан ме наежи максимално. Ауууу....бррррр....


Иам еден предлог за вас, пошо секоја вечер негде околу 9 најчесто ги давате новите постови дајте у нив најдоле како ПС пишете што ќе има секоја вечер на Спорт 4.А?

5/08/2006 09:56:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Во право си karakash за се што напиша, а и клипчево со Jordan закон ми буди емоции, баш кога јас сум се родил тој правел дар мар по НБА а и друго нешто може да се споредуваат сегашниве играчи со Јане Сандански и со тамо незнам уште кој :) А дека ќе биде добар Lebron ќе биде само многу врева греваат околу него
П.С. Се надевам нема Ilaguskas да ми се налути

5/08/2006 10:00:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Јеееееее Каракаш ПС-то ти е топ:))Фала.

Секој ден вака треба!Вечер сите станете у 2, да гледате како Вејд и Шек ќе губат у своја сала.
Винс мора боље од со Пејсерси, мора просек 35 да миде иначе не ја бива.
Али ако глеаш низ рег.дел за сезона, највише му лежат Мајами на Винс.

5/08/2006 10:03:00 pm  
Blogger Latifovich said...

заборвив уште нешто да кажам ке пишувате ли за НБА наградиве што момциве ги добиваат а и горниов коментар е мој

5/08/2006 10:06:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

На времето глеав една епизода од NBA Action за Kerry Kittles која почна со снимка на Кери и одма после дадоа снимка на Џордан. :):):):)

5/08/2006 10:13:00 pm  
Blogger Karakash said...

Латифе, еве на кратко:

Неш-МВП: ај може
Бен-ДПЈ: бљак, агеин
Пол-РОЈ: 100%
Борче-МИП: Неш чини чуда. Заслужено
Ејвори-КОЈ: А можел и бркот пак

итд...

5/08/2006 10:18:00 pm  
Blogger Shepard said...

за наградите не пишуваме затоа што една бомбоњера не дадоа ебате..

него, марче, пет бурки за централен бек бе, ко стам ист е.

5/08/2006 10:20:00 pm  
Blogger Shepard said...

башка дебел ирец, крши нозе на млади надежни напаѓачи

5/08/2006 10:21:00 pm  
Blogger Shepard said...

а енко, кај е споредбата малик роуз - баркли :)))))))))))

или шо знам, десагана диоп - хаким :))))

не, не, најдоброто следи..

ерик сноу - џо думарс :))))

5/08/2006 10:22:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nikoj nemal tolkavo planetarno vlijanie kako Majkl,toa e ona po sto traga NBA i David Stern

5/08/2006 10:23:00 pm  
Blogger Shepard said...

еј, ми се уарни анкетава. да ја мењам?

5/08/2006 10:24:00 pm  
Blogger Karakash said...

Анкетата бе!!!!

5/08/2006 10:27:00 pm  
Blogger Shepard said...

пер мука ми е.

ај нека се зберат 10 потписи :)

се шалам, еве, ја мењам сеа.

5/08/2006 10:42:00 pm  
Blogger Shepard said...

ќе стаам „за која партија ќе гласате?“ :)))))))))

5/08/2006 10:43:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Zasho ne go stavi KoBE u anketata?

5/08/2006 11:28:00 pm  
Blogger retry said...

David Stern ne traga po vlijanie (poshto on saka da si ostane najvlijatelen, normalno), tuku po pari.

5/08/2006 11:31:00 pm  
Blogger Karakash said...

Бето, ќе те разочарам...и на моја голема жал, вечер нема Мајами-Нетси. Барем за сеа...ваљда се грешка.

5/08/2006 11:39:00 pm  
Blogger Karakash said...

Шеп, фина ова анкетава, само уште Вотсон да играше у плеј-офот:))

5/08/2006 11:40:00 pm  
Blogger Shepard said...

пер грешка. али ме мрзи да мењам. онака беше, у сезоната, и беа стаени миљон други.. јебига. ај ќе се праиме дека играл.

5/08/2006 11:46:00 pm  
Blogger Shepard said...

или ај ќе го сменам, нема смисла.

5/08/2006 11:47:00 pm  
Blogger Karakash said...

Шепард у игра за иден Џи-Ем на Денвер.

5/08/2006 11:50:00 pm  
Blogger Shepard said...

прв потег шо ќе го напраам ќе биде да го вратам вотсон.

5/08/2006 11:57:00 pm  
Blogger Shepard said...

иначе сеа работам у вашингтон. таму го наследив џордан.

5/09/2006 12:00:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

Ej zoshto ne zboruvate za nekoj sajt kade sto mozat da se najdat nba transfer vesti, slusam Ben Wallace slednata sezona ke bide Lejkers igrac.. :)

5/09/2006 12:26:00 am  
Blogger Shepard said...

друже, иди на гугл и укуцај „нба руморс“, ама не е тоа тоа, тоа се палевме коа љубомир коментираше, ете ја читав и гарнет дека може да биде трампан за одом, кук, уше некој и пикови..

5/09/2006 12:28:00 am  
Blogger retry said...

Da be i ja toa chuv. Ama ne veruvam deka kje se ostvari.

5/09/2006 12:34:00 am  
Anonymous Anonymous said...

retry,jasno e deka stern traga po pari toa si sleduva so samoto "vlijanie"
P.S.Uvek ti posleden sfakas :))

5/09/2006 01:22:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Smena na prenos
U 4:30 Feniks Klipers

5/09/2006 01:24:00 am  
Blogger gigi said...

тенкс, о тенкс мајсторе за одличната анализа на идиотските најави за следниот овој, споредбите со мојов и наследникот на цацко... абе се отепувам од објаснување на некои мои другарчиња ама или мене не ме бидува или пак едноставно немам прием од другата страна... шо е најинтересно абе меѓу себе очи ќе си извадат дали следниот МЈ е Кобе или ЛБЈ а никој пет пари не дава ко ќе се обидам да им објаснам колку се дебилни споредбите... шо знам, можи така им е поинтересен животот... а колку се бесмислени таквите дискусии и колку со во право дека тие шо ги водат уствари живеат во минатото е тоа шо на никој од тие шо ги знам (а и пошироко во медиумите) не му паѓа на памет да шпекулира и да прави споредби кој е наследникот на Bill Russell, легендариот центар на селтикси и носител на 11 прстени... тоа е така затоа шо секој се враќа во своето омилено минато (обично во своите тинејџерски години) каде живеат неговите омилени јунаци... а тие на кои Russell им бил херој сега имаат по 60+ години и баш и не се многу актуелни по медиуми, за наши прилики и да не зборуваме, којзнае дали воопшто има некој од нашиве 60 годишници кои знаат за него... и ова шо јас го пишувам се само факти, врз основа на она шо имам прочитано за него, затоа шо колку и да бил голем играч за мене тука нема никаква емотивна компонента, не сум живеел во тоа време и тоа е тоа... но веќе Џабар, Меџик, Бирд, МЈ... тоа е веќе друга приказна...

5/09/2006 01:33:00 am  
Anonymous chale_v said...

Може да не коментирам за баскет? Ајде. Не видов некој да напиша за албумот Светско. Ако грешам нека се Збафтирам како Пепи. :) Него ми фалат уште 107 сликички. А ќе собирам додека да ми останат уште овие 15. Е тие ќе си ги нарачам по пошта. Та нели една е 15 денара. :) 15 пати по 15 денара, вие си знаете колку е тоа. :) Слем ит.

5/09/2006 01:36:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Toa sho vi go zborev celo vreme za Was-Cle :


http://sports.espn.go.com/nba/playoffs2006/news/story?id=2427254&campaign=rss&source=NBAHeadlines

5/09/2006 07:01:00 am  
Blogger Karakash said...

Gigi, fala.

Chale_V, ajde be da se menjame, mene mi falat uste nekoi 55 komada.

5/09/2006 10:11:00 am  
Blogger Karakash said...

Sto se odnesuva do rumorsite i takvi gluposti, mene nikad ne mi bile nesto posebno interesni.
So niv ke se zanimavame, ama samo so onie koi drzat voda od juli, koga ke nema sto drugo.

5/09/2006 10:13:00 am  
Blogger retry said...

Abe Miami dobro go popija. Imaat shansi Nets da idat dalje. Mnogu zavisi i od toa kako na Neno kje mu ide protiv Diesel-ot.

5/09/2006 10:23:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Ovie miami mislat toa im e chicago pa ke tepaat taka lesno. I drugo nesto znam jas za nagradite nego treba da se napise za trener mislam napisavte za ostanative nisto, aj tolku zasega

5/09/2006 12:13:00 pm  
Blogger gigi said...

таратарааа... добро плескање на мајами, go nets, go...

него се мислам нешто, шо ако стварно ми се оствари желбата и бидне финале Нетс-Маверикс? ПА ЗА КОГО ЌЕ НАВИВАМ ТОГАШ, А?

I love this game...

5/09/2006 02:21:00 pm  
Blogger Shepard said...

финале ќе биде сан антонио - детроит и ја нема да го глеам

5/09/2006 08:53:00 pm  
Blogger retry said...

Ne e vo toa shtosot, tuku "pitanje je shta mi mozhemo da uchinimo da do toga ne dodzhe" :))

A ako dodzhe do toga samo da se molime da zavrshi finaleto vo chetiri utakmici. Dodushe pa lani ne beshe tolku losho pogotovo pettata utakmica.

5/09/2006 09:17:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Леле Шеп вистина, шо ќе праиме ако пак е финале САС-ДЕТ!!?!?!?

Емрџнси, хелп.!.

Сакам Спарс да го јадат курот од Маверикс. Сакам Нетс да ги утепаат Хит.
Сакам финале - Маверикс - Нетс.

5/09/2006 10:19:00 pm  
Anonymous zike said...

do kurac ako ne gledas !!!
Vi ispadna kobi i odma placate da mu ebem mater. Realno Finale e SAN ANTONIO - DETROIT pa koj saka neka gleda, koj ne - neka ceka sledna sezona i neka se pali na kobi do April zasto od Maj se igra vistinska kosarka.

5/09/2006 10:23:00 pm  
Blogger Shepard said...

zike, се палиш на филмови со гладијатори?

5/09/2006 10:57:00 pm  
Blogger gigi said...

Јеби га, колку и да не сакам сепак мора да бидам објективен, финале DET-SAS е доста веројатно... уствари за DET сум скоро 100% сигурен... мислам дека годинава SAS немаат доволно oomph за победа во финалето, дури и ако ги поминат DAL и (веројатно) PHX, што е тотално неизвесно... утринскава утакмица многу ќе кажи... да не заборавиме дека и Ману Чао и Тони Лонгорија се повредени а и Тимиии! не е 100%... плус Новицки е премногу паметен да му дозволи на Брусот да го запре 2 утакмици со ред...

а дури и да бидне финале DET-SAS тука се слагам со retry, минатото финале и не беше толку лошо (освен шо победија мамузите)... напротив...

5/09/2006 11:04:00 pm  
Anonymous zike said...

Za razlika od tebe, ne

5/09/2006 11:29:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Shepard, mnogu gi spomnuvash gladijatorite. Te palat tebe, neli ? kazi ajde

5/09/2006 11:52:00 pm  
Blogger Shepard said...

јас сум мирољубив човек. гледам телетабиси. го обожавам лала.

5/10/2006 01:57:00 am  
Blogger Latifovich said...

Otidov da spijam me razocaraa ovie cle

5/10/2006 01:57:00 am  
Blogger Shepard said...

и тинки винки.

5/10/2006 01:59:00 am  
Anonymous Zike said...

Bravo za tebe :)))

5/10/2006 03:42:00 am  
Blogger Karakash said...

50

5/10/2006 11:49:00 am  

Post a Comment

<< Home