Tuesday, May 16, 2006

Isaiah Allmighty...(или "Како не треба да се води НБА клуб")
Aј малце да разбиеме плеј-оф муабетиве и да се свртиме кон некои посмешни работи. Фан невер ендс ин Њујорк сити, или кога барем ги нема у плеј-офот, Ајзеа и друштвото ќе направат се и сега да бидат дел од НБА вестите. Како што вероватно знаете досега, дрим џобот на Лери Браун веројатно ќе трае само една година, Никси летово ќе го отпуштат, а според првите муабети на негово место ќе седне човекот кој и го создаде мејхемот и хаосот у Њујорк, д мен химселф-Ајзеа Олмајти. Една работа не ми е јасна, а тоа е како може некој така малоумен и некомпетентен да биде газда на НБА клуб, па уште на тој од центарот на светот Њујорк? Стварно не знам како Џејмс Долан дошол до своите милиони, ама единствен заклучок кој ми се наметнува од тоа што гледам дека го прави од Никси задњиве пет години е дека ги наследил од татенце. Нема друго. Најбоље од сево ова ќе помине Лери, кој после тоа ќе си напише книга "Како да мењаш клуб секое лето и да им ги лапаш милионите", кој ем ќе се спаси од хаосот на Ајзеа, ем ќе си биде слободен у изборот на својата иднина. (Сега сите у Сакраменто се серат у гаќи!) Што се однесува до Ајзеа, таман кога помислив дека сезоната не може да биде позабавна во Њујорк од ланската, ете го Зик да не увери дека догодина ќе биде цепки да се следат Никси. Сега од него очекувам во Њујорк да го врати Тим Томас, плус Ал Херингтон, Ентоан Вокер, Бен Гордон, Џамал Тинсли, Бонзи Велс, да му го продужи договорот на Џером Џејмс за десет години и да го трампа Ченинг Фрај. Ќе биде интересно.
* * * * *
Сакраменто си е у потрага по тренер, а една од причините (покрај тупиот поглед у финишот на утакмиците) поради која го решија Аделман беше таа што тимот не играше доволно добра одбрана. Не знам како тој проблем би им го решил Еди Џордан, кој се спомнува у некои муабети, чии Визардси видовме како играа дифенс. Ипак, можда боље Еди него Лери, или па не дај боже Пи-Џеј Карлисимо. Мој избор? Тери Портер!
* * * * *
Ај малце за плеј-офот. Детроит изгубија две по ред не затоа што се послаб тим од Кавси, него затоа што на теренот, а и вон него се понашаат како сезонава да играат за својата осма титула у последниве десет години. Секоја нивна изјава, секоја нивна реакција на теренот - како секој фаул за нив е фаул, а секој нивни е фаул е фантомски, нивниот план да имаат што е можно повеќе слободни денови пред Мајами, глупите изјави на Шид, моронските реакции на трупот Бен цела утакмица и мрската игра на клупата, само им прави лоша услуга. Разбирам да се биде cocky, ама има граница кога таквиот однос има спротивен ефект. Плус, за да бидеш cocky, мораш да имаш кредит така да се понашаш, а Пистонси тоа се уште не го заслужиле. Што се однесува до Тексашниот дуел, тој полека се претвара у Тексашки масакр за Спарси. Синоќа Тимчо, Тончи и Ману имаа одлични партии, а имаа и помош од Финли и ко., ама на крај пак изгубија. Зашто? Затоа што редовно се за еден чекор поспори во одбраната од Мавси, кои играат како тим решен да стигне до финалето, нешто што би требале да го гледаме од шампионот. Ако, вака е поќејфски, мада ќе беше уште боље ова да се дешаваше у финалето на Западот, како и што требаше да биде.
* * * * *
Кавси денеска беа на погребот на Џастин Хјуз.
* * * * *
Еден од НБА новинарите кои најмногу ги почитувам, и кој е познат како гето новинар у денешното мејнстрим покривање на НБА е Скуп Џексон. По долгите години работа за СЛЕМ, од лани е дел од ЕСПН (парите си го направија своето), но се уште си пишува у свој стил.Неговиот задњи текст за дуелот на Сем Ај Ем и Нешти.

29 Comments:

Blogger beto # 6 said...

ШО ИМА ВЕЧЕР НА СПОРТ 4????

5/16/2006 11:20:00 pm  
Blogger Karakash said...

Бето, јави се на 3218-118 и прашај.

5/16/2006 11:27:00 pm  
Blogger Laf said...

Прашај, па пиши тука... :)

5/16/2006 11:42:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Lebron e kako mafijas vo tie americki filmovi

5/17/2006 12:02:00 am  
Blogger Shepard said...

бето, шо ќе даваат на спорт 4? :)


него, боби вајс за у сакто.. :)))

5/17/2006 12:41:00 am  
Blogger Shepard said...

3 секунди, 3 саати ги играат

5/17/2006 07:46:00 am  
Blogger Shepard said...

второ продужение

ААААААААААААА

ТРЕБА ДА ИСКАЧАМ


срање

5/17/2006 07:47:00 am  
Blogger Shepard said...

па раџа бел да дае тројка у последна секунда..

5/17/2006 07:47:00 am  
Blogger Shepard said...

а мајами у меѓувреме си завршиле работата

5/17/2006 07:48:00 am  
Blogger Shepard said...

изедначено е клиперс феникс, 1 секунда до крај, тајм аут

еееееееееееее, фрка утакмица.. а не ја глеаме :(

5/17/2006 07:49:00 am  
Blogger Shepard said...

ја шитнал ливингстон, идеме у 2 ОТ..

ааааааааа..

5/17/2006 07:50:00 am  
Blogger retry said...

Ojdoa Clippers, tolku beshe od niv.

5/17/2006 08:16:00 am  
Blogger марче said...

...ova gleafte na nekoja tv ili pratefte tochki na nba.com ?

5/17/2006 08:22:00 am  
Blogger retry said...

"Gleavme" tochki na NBA.COM :))

5/17/2006 08:26:00 am  
Blogger марче said...

vide toa tachkata bell sto im naprai? :))

5/17/2006 09:47:00 am  
Blogger retry said...

:))))))

Da be gledam toa tachkicata na Bell gi zakopa na pomalce od dve sekundi do kraj i semaforot se ukopa. Dodeka da se svestam shto se desi, ovoj si izramnil so trojka :))

5/17/2006 09:57:00 am  
Blogger beto # 6 said...

НеТС :((((((((((((((((((


ХАУ КУД ЈУ ДУ ДЕТ???


ЖЕНИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ИДЕТЕ ДОМА И ГЛЕЈТЕ СЕА КАКО СЕ ИГРА МУШКИ!!!!!!!!!!!!!!!!!ПИЧИЦИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!КАРТЕР ЖЕНА ТИ ДА ТЕ ИЗБРКА ОД ДОМА ЗАШО СИ ПИЧКА!КИД ЖЕНА ТИ ТЕБЕ ЧИНИИ ДА ТИ МАВА У ГЛАВА.ЏЕФЕРСОН НА МАЈКА ТИКРСТИЧ ДА ТЕ ЕАМ ДИГАЈ ТЕГОВИКОЛИНС, БАРАЈ И ФЕРРКА НА БАБА МИ ИСТО СТЕ ЈАКИ!
ФРЕНК КОЊУ ТИ СИ КРИВ ЗА ЗАДЊАТА АКЦИЈА!
АЈ ДОГОДИНА, ЗДРАВЈЕ!

5/17/2006 11:23:00 am  
Blogger марче said...

ne ti e lesno znam :P

5/17/2006 12:37:00 pm  
Blogger retry said...

Krstich i Collins zaebaa rabota, ama realno i ne mozhea povekje protiv Shaq/Zo. Pred nekoj den na basket nekoj spomna deka Shaq ne bil vekje dominanten !!!!!!!!! Abe lugje tipov kje ima i te kakvo vlijanie i u nrednive 5-6 godini ako ne se povredi ili nekoja visha sila ne go sprechi. Mozhda pokraj Wade negovite brojki se namalija, ama da ne e on totalno razlichna ekipa kje bidat Heat.

5/17/2006 01:34:00 pm  
Blogger Karakash said...

STOP, STOP, zapisete go datumov. Ritraj ostavi izdrzan komentar!

5/17/2006 01:40:00 pm  
Blogger gigi said...

За жал, се покажа дека нетси не успеаја да посегнат доволно длабоко и да извлечат победа против мајами, со други зборови, немаа доволно јака желба... неискуството (на тренерот) си го стори своето па така за жал ќе морам барем уште едно коло да го гледам петрајли и воловите Шек и Морнинг... silver lining во целиот дуел со детроит ќe биде двејдвејн кој треба да си бара друг тим (пожелно на запад,) ако не сака да биде уште еден од најдобрите во НБА без прстенче...

За далас ќе повторам уште еднаш, конечно созреаја и место им е во големото финале...

Quote Karakash..."Ако, вака е поќејфски, мада ќе беше уште боље ова да се дешаваше у финалето на Западот, како и што требаше да биде..."
... не се слагам, вака е боље пошто сега имаме ДВЕ финалиња пред финалето: SAS-DAL и PHX-LAC :-))

5/17/2006 02:38:00 pm  
Blogger retry said...

Pa i ja ednash da izdrzham eden asalen komentar :))

5/17/2006 04:07:00 pm  
Blogger Shepard said...

абе ја иам овластување да го избришам цел блог.

ај доста.

:)

„шумарот“

5/17/2006 05:28:00 pm  
Blogger Laf said...

Сега видов на СПОРТ4 - вечер ќе гледаме San Antonio @ Dallas, 5. натпревар. Одлично!

5/17/2006 08:29:00 pm  
Blogger Laf said...

Натпреварот е во 3:30h. :)

5/17/2006 08:30:00 pm  
Blogger Karakash said...

Гиги, како што требаше да биде, затоа што сезонава Мавси и Спарси беа убедливо први на Запад.

Шумаре, поздрав:))

5/17/2006 08:32:00 pm  
Blogger znalac said...

Па тоа LAC@PHX беше класика. Прво PHX успеа +19 да ги прокоцка као да е preseason game. Во последна минута Cassell направи тежок кикс - ја фатија под кош, потрошија некои 2 секунди и отидоа на тајм-аут. И после он полека целиот насмеан се влечка по своја половина и ете ти 8 sec violation. Nash утна, Cassell утна, Tim Thomas ја фати на 3 sec и наместо да побара тајм-аут (имаа уште еден) ја фукна преку цел терен. На крај на 1OT Bell мавна buzzer-beater тројка од никаква позиција. Во 2ОТ LAC веќе издишаа и испромашија доста топки што не беа за промашување. Добра серија испадна од тој пар, нема што.

5/17/2006 08:48:00 pm  
Blogger gigi said...

Каракаш, во право си се разбира, според пласманот требаше да играат далас со сан антонио во финалето (нормално ако стигнеа дотаму)... го прочитав написот за Штерн и за предложените промени па белки на Кјубан нема да му бидат џабе двестоте илјадарчиња за неговата голема уста и од другата сезона ќе бидат екипите рангирани според пласманот во регуларниот дел...

5/17/2006 09:49:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
ugg boots
pandora
moncler jackets
canada goose outlet
polo ralph lauren
kobe 9
freshjive clothing
canada goose outlet
raptors jerseys
under armour outlet

6/09/2018 03:55:00 am  

Post a Comment

<< Home