Monday, May 22, 2006

Go West!...со ПЕТИЦИЈА и седум најбољи Гејм 7
После табањето на Кавси вчера у Детроит, вечер е вуната на Западот, каде после доооолго време се играат две седми у полуфинале на конференција. Дел од полуфиналето се три екипи плус Клиперси. Добро, знам дека Клиперси не го заслужија ова, посебно не после оваа сезона у која рушеа (и уште рушат) клупски рекорди, али Клиперси се Клиперси, од тоа нема бегање. Освен со победа вечер у Феникс. Ипак, трите дена одмор ќе бидат кобни за една од двете екипи, а се ми се чини дека Санси ќе профитираат, затоа што Нешти конечно доби чанса малце да земе ваздух. Мада, и на Голум и Крис Кејвмен им требаше одмор, така да работава е коноп. Многу во играта на Клиперси зависи од тоа дали вечер ќе се појави Голум или Смигол. Како и да е, кој и да помине од овие две екипи тоа ќе му биде крајот на пато, затоа што на другиот крај ги чекаат или шампионот или гладните Мавси, а се некако ми мирише дека Спарси ќе се провлечат, како прошлата у Далас, и па ќе го играат најмрското можно финале. Освен ако Џејсон Тери не одлучи да им се оддолжи на соиграчите за оставањето на цедило за Гејм 6 со мавањето у мудите на Финли на Гејм 5. Што ќе даваат кај нас на ТВ не знам, затоа што ни самите тие не знаат. Од она што го знам, најверојатно ќе иде Сан Ан - Далас у два. Што и да е, само да не пробува да коментира типчето од вчера, ипак е ова плеј-оф, па уште и седми утакмици. Ние, па и НБА, заслужува боље.
* * * * *
Како допуна за вечерашнава реткост од две седми у една вечер, еве го изборот на момците од SI на седум најдобри Гејм 7 на сите времиња. Една од овие имам и у архива, а листава можела и да се прошири и за уште некој Гејм 7, како на пример таа од финалето 1988 меѓу Детроит и Лејкерси. Пљус: Вечер од 02:00 на Спорт4 ќе ја даваат Сан Ан - Далас. Дефинитвно...и нема да коментира типот од вчера.

28 Comments:

Anonymous flight 75 said...

Клиперси минуваат 100 %

Ако пројдат Спарси, единствен спас од рипит на финалето ќе да е Двејдвејн

Жал ми е за Кливленд, али искрено не се тим за финале на исток

Али, ако пројде Далас, би ми било ептен мерак (не за нив, туку да навијам против нив....) :)

5/22/2006 05:21:00 pm  
Blogger retry said...

Znachi najidealno finale od ovie timski "ponudi" shto gi imame na lager kje bide Miami-Dallas?

Ajde neka ti bide, i toa e bolje od Spurs-Pistons. Chul te gospod.

5/22/2006 06:03:00 pm  
Blogger Shepard said...

не не

финале ќе биде сан антонио - детроит

и ќе патиме!

ЕЈ МИ ТЕКНА, СЕГА ЌЕ ПРАВАМ ПЕТИЦИЈА ПРОТИВ САН АНТОНИО И ДЕТРОИТ.

5/22/2006 06:11:00 pm  
Blogger Shepard said...

ЕВЕ ЈА ПЕТИЦИЈАТА

5/22/2006 06:54:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

А бе не си нормален! Му умре од смеење!

5/22/2006 08:24:00 pm  
Blogger retry said...

Shepard Woonitzky :)))))))))

5/22/2006 08:52:00 pm  
Blogger retry said...

Ajde potpishuvajte, mozhebi Stern kje podlegne pod pritisokot. :))

8 so far, treba da sme povekje.

5/22/2006 08:53:00 pm  
Blogger retry said...

Sepak da bideme realni, ako sekoja utakmica od finaleto bide kako lanskata 5-ta ili 7-ma togash i ne kje e taka losho. Ama se mi mirisa deka kje bide tapa finalevo spored igrite shto dosega gi pokazhuvaat glavnite pretendenti, posebno Pistons. Abe mrtov tvor utakmici.

5/22/2006 09:00:00 pm  
Blogger марче said...

aj da nebideme realni i da ne gi gledame spars i pistons!

5/22/2006 11:15:00 pm  
Blogger марче said...

kurt tomas kje go sprechi brend!

5/22/2006 11:17:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Каракаш бе пеер ко те слушнаа вчера Пистонси. Тепаа на одбрана, на нивната игра...

Иначе за вечер јас типувам:

Сан Ан- Далас 0
Феникс - Клиперс 2


ДАЈ БОЖЕ ДА НЕ ИГРААТ САН АН У ФИНАЛЕ!

5/22/2006 11:24:00 pm  
Anonymous бодан said...

Петицијата потпишана Стоп!Се јави Штерн Стоп! Рече да се стисна зуби уште годинава Стоп!Догодина друга песма ќе било Стоп!Ќе почнеле да места ко Моџи у Италија Стоп!Не ни чини работа Стоп!

5/23/2006 12:28:00 am  
Blogger retry said...

E sega pitanje e dali Shtern kje ja prifateshe peticijata ako kako prv potpisnik namesto Anastas Vuna beshe Sibil Shepard :))

5/23/2006 01:03:00 am  
Anonymous чоте said...

There are 1000 reasons to love this game! What's yours?
- I love this game because of Ben Wallace!
- I love this game because of A.McDyess/L.Hunters pick 'n roles!
- I love this game because of T.Princes plays in the paint!
Се шалам наравно. Него го тупат ептен со тоа спотчињата, 10 години истите, ептен ми се скурчени.
Иначе, утакмицава ми се свиѓа. Далас има поише поени на полувреме од Кливленд што имаше на цела утакмица вчера. Очекувам шутот на Далас да не биде толку добар ко што е у прво пролувреме (70% за три а и укупно 70% од поле!) па со тоа и утакмицата да има интересен завршеток. Не верувам дека ќе продужат да шутираат вака добро.
Не би им дал голема предност на Далас и покрај 14 поени предност.

5/23/2006 03:34:00 am  
Anonymous Boromir said...

Momci sto sum nasol!Cesive ne davaat denes ni edna utakmica ama ja najdov!Absolutely free,direktno preku internet,gleam na CCTV5,nacionalna kineska televizija:).U windows media player!Skoro flawless transmission! Imam dosta brz internet tuka,ama ipak probajte: wwiTV.com,pa izberete sport channels,pa CCTV5.Probajte i na drugite,nema zijan.Samo dallas da tepa!!!

5/23/2006 04:17:00 am  
Anonymous Boromir said...

Lele Nowizki 3point play!

5/23/2006 04:48:00 am  
Anonymous Boromir said...

E morase ova u produzetak da se resi!Ajde be dirkules!!!

5/23/2006 04:51:00 am  
Anonymous Boromir said...

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!

5/23/2006 05:05:00 am  
Anonymous Boromir said...

Yes Desaganna!!! Nema vise san antonio!

5/23/2006 05:15:00 am  
Blogger Laf said...

Ете бидна... 100 инфаркта преживеав. :)
Какви се непостоечки фаули свиреа врз Duncan цела серија, си реков готово е - ќе пуца Duncan две во последната секунда од 4th qtr. Ама ете, имало правдина.

5/23/2006 05:20:00 am  
Blogger gigi said...

... немам веќе сила ништо да коментирам, да тибам, вака се немам нервирано ни за нашите против Англија во фудбал... конечно им се позна илето на мамузите (па не можи бе секој старт над Тимиии! да биде фаул ебате белја)... и то, ај сеа сите деца на спиење, кога веќе нема пренос од другото полуфинале...

5/23/2006 05:28:00 am  
Blogger марче said...

baj baj klipers!

5/23/2006 07:22:00 am  
Blogger Shepard said...

ПЕТИЦИЈАТА УСПЕА.

А ЈА СЕ УСРАВ КОА ЏИНОБИЛИ ДАЕ ТРОЈКА!

5/23/2006 07:35:00 am  
Blogger retry said...

Evo ruka za peticijata *RUKA* :))

5/23/2006 07:48:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Taka mi se cini ili tamu gore rekov deka ke zavrshi neresheno. Kolku sum dobar...sea samo malce Klipersi mi se poremetija ama ako.

5/23/2006 09:30:00 am  
Blogger retry said...

Beto-vrachot :))

5/23/2006 09:43:00 am  
Anonymous bodan said...

Ја ко предлог wwwITV го кажав уште пред 7-8 месеца на блогов и дека може да се гледа делумно поради брзината на интернетот.Енко тогаш пиша дека ќе провери.... а јас си глеам редовно,дури некад и по три утакмице даваја на вечер пошто голем е изборот на спортски телевизии!

5/23/2006 04:42:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Super Bodan,ne sum go videl toa pred 7-8 meseca,posto ne sum sekoj den na blogov,poradi rabota skolo i taka.Mozes da pises koi tocno televizii prenesuvaat basket,posto vcera ja od prv pat,samo na kineskata vidov deka davaat.Ke gi davaat site do kraj?Fala mnogu. Pozdrav

5/23/2006 09:15:00 pm  

Post a Comment

<< Home