Thursday, May 18, 2006

Embrace the Cliché
Сведок? Све док нас Пистонси не растрте....? Епа не баш, или барем не сеуште...... А, сè беше совршено, perfect scenery би рекле америте, цела една маркетиншка историја одиграна однапред: митот за првиот chosen one чии потфати треба да се емулираат, губењето на МВП трката со Неш (нешто слично на Марадона и Кемпес во 1978), стереотипизираниот bad boy villain, па дури и симпатичните споредни ликови, без разлика дали се викаат Семвајс Гемџи или Андерсон Варежао.... Сè, буквално....Ама и тип доволно ЛУД да ја изигра таа приказна... 32 со кромид, т.е. со 5 скока и 5 асистенции. А, најбитно од сè: 3-2 за Кливленд. Доказ дека може да се блесне и во рововска битка, ала Василиј Зајцев......
Courtesy of NBA Comix Флајт, морав да сменам слика, оваа ипак мнооогу повише ми одговара. - Karakash.
Она што Леброн го покажува во плеј-офот ме става у онаква колективна еуфорија, у embrace the cliché mood…..Можам да ставам наслов Return of the King или The Empire Strikes Back и око да не ми трепне...... Кралот е луд! Ја прифати целата игра, комерцијалната империја на Штерн, бремето на Мајкл, 90-те милиони долари на Nike, целиот оној hype околу неговото име.....и не потфрли! Bug у системот...... Совршено свесен за Големата Приказна, ја разнебитува прифаќајќи ја во целост..... А, мене, за првпат во ерата на новите Џордани – не ми е шубе тоа што можда избраниот и не е толку добар колку неговиот PR, туку страв од тоа дека можда и Е..... Колку и да сакам да зборам за падот на Пистонси и на Сан Антонио, за крахот на досадниот спорт, ипак не можам да одолеам на чувството дека ипак сме сведоци...... Ај, луѓе, доста со несериозни коментари...Па, ги гледаме ли ние уствари истите мечеви? Ај, бидете искрени..... И не заборавајте: the truth, the whole truth, and nothing but the truth…..

24 Comments:

Anonymous Jiggy :) said...

Decko, aj prespi prvo utakmicata.

:)

5/18/2006 05:14:00 am  
Blogger retry said...

Stanuva se pointeresno, da ne kazham stanuva se po 3-2 :)) I na istok i na zapad. E sega Spurs im vratija na Mavs milo za drago, a Manu se izvadi u finish za greshkite i nelogichnostite napraveni vo prethodnite natprevari.

5/18/2006 08:27:00 am  
Blogger retry said...

Inache Flight, nemoj da pochinjash ko Shep "Svedoci sme..." pa da izgubat i Cavs i Mavs, kako shto go napravija toa Lakers otkako "svedoshtvoto" beshe pretskazhano :))

5/18/2006 09:35:00 am  
Blogger марче said...

kako samo im se chisti patot na nesh i drugarchinjata kon titulata ... mafia :))

5/18/2006 10:48:00 am  
Blogger Karakash said...

Ritraj, proveri pak chivi se postovite so "Svedoci sme...".
Ja prvo pomisliv deka Shep gi otvoril ocite, se "razbudil", duri posle vidov deka e na Flight.

5/18/2006 11:08:00 am  
Blogger retry said...

Abe Shep vikashe svedoci sme koga LAL vodea so 3-1 protiv Suns. Kje ispadne deka ne sum se rasonil :))

5/18/2006 11:35:00 am  
Anonymous flight 75 said...

Енко, супер е сликата.
Не можев да барам слика, 4 саат беше...

5/18/2006 12:29:00 pm  
Blogger Shepard said...

каков шеп, ја на енко му праќав еротски смс у 5 сабајле како сум се запотил..

уствари, јас запотен, и не е толку еротски :))))

абе ја го мрзам леброн, ама ај проверете кој беше ЕДИНИ што рече дека ќе тепаат кавси и покрај првиот од 30 разлика.

е сеа, дали ќе тепаат или не.. не даам гараншид.

у пм, уште не ми се веруе..

иначе леброн е лузер. и да ги пројдат детроит, лузер ќе си остане.

5/18/2006 03:13:00 pm  
Blogger Shepard said...

инаку, како сум се изнервирал со тоа дувлото спарси.

тој џинобили ти е не знам, КМЕТ..

а далас, закрепостени селани..

5/18/2006 03:15:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Well, Детроит се повредија.. Фатија клетвите.. И тоа најстрашното, им се испокршија чакрите. Не знаат кои се, што прават и зашто го прават тоа што го прават.
Реков дека ако ја изгубат оваа, очекувам победа повеќе отколку што беше тоа случајот кога беа 2-2. Тешко ми е да стојам на тоа, ама стојам. I don't believe, I know. And I guarantee! =)

Не може да се каже дека некој тим не е јак, ако те тепа 3 по ред, од кои една дома. Кливленд е одличен тим, at least во однос на Пистонс. Првите две утакмици му даваат тежина на тврдењето дека Пистонси се подобри, само не се у форма, ама не е толку едноставно. Сепак, и да ги поминат Кливленд, ако продолжат во ваква форма, тешко нив против Мајами и Далас или Сан Антонио.. Ако не успеат да си ја најдат играта од почетокот на сезоната, да ги вклучат Delfino, Delk, Dyess (кој беше ред хот у четврта четвртина ама џабе) и Hunter, ако не се врати Чонси, и ако не почне да игра Шид.. боље е да идат на сунчање..
Како концептуален фан, :), знам дека со нивната игра можат и до титула. Причините зашто не ја играат, и не се толку битни, а последиците се очигледни. Ben 0-7 од слободни, 2 утнати у последни секунди на нерешено, резил...
Флип Сандерс е тапа.

Поздрав, Разочар-yndicate

5/18/2006 03:18:00 pm  
Blogger retry said...

"Им се испокршија чакрите" :)))))))

A Jetson ne da e tapa, vidi shto napravi od Minnesota. Dodushe i McHale tuka mu pomogna. Treba da ide za pomoshnik trener u New York :))

5/18/2006 04:03:00 pm  
Anonymous bingo said...

не пратам многу NBA ама на почеток на сезоната за Clivlend играше прилично добро Aleksandar Pavlovic. Последниве утакмици како што мозев да забележам не играше воопшто,па ме инересира ако некој знае што се дешава со тој играч?

5/18/2006 07:16:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ништо бе пријателе Лото, за Саша едноставно нема место у овој состав на Кавси. Посебно не у вака озбилна ситуација како што е плеј-офот.

Иначе, она малце што го играше беше кога Хјуз беше повреден, а Кавси го немаа Флип Мареј.

5/18/2006 07:55:00 pm  
Blogger Latifovich said...

EE Shep da ti kazam i jas tipuvav na cle voo sedum utakmici ama neznam dali ke bide taka ne sum 100% siguren

5/18/2006 08:47:00 pm  
Blogger Shepard said...

пеери дај бе олабавете..

5/18/2006 09:43:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Олабавете се гледајќи евровизија...

се зАЕБААМ НЕМОЈТЕ ДА СТЕ ПУШТИЛЕ МТВ!

5/18/2006 10:10:00 pm  
Blogger марче said...

abe pej si ti nananinananajnaa i ne se kurchi i nejadi lajna! :))

5/18/2006 10:58:00 pm  
Blogger Shepard said...

абе брат ми матура славеше бе еј човек стана!

а ја сум пууууууууу..

5/19/2006 12:25:00 am  
Blogger retry said...

Ali go pamtite kucanjeto na Pavlovich pred dva-tri meseci od vtor obrach bez da go pipne?

Togash igrashe i u prva postava, se p[roslavi chovekot. Shala na strana sepak mislam deka solidno si gi odigra tie nekolku partii kako starter. Mozhebi kje beshe od pomosh i u playoff-ov ama toa si znae trenerot najbolje zoshto ne go stava u igra.

5/19/2006 12:51:00 am  
Blogger znalac said...

DAL без Terry - незгодно.

5/19/2006 05:22:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Clipers bravo, 3:3.
Sto kje ima vecer na Sport 4?

5/19/2006 03:28:00 pm  
Blogger марче said...

stotche singl za nula san antonio dalas... bigjaa? :)

5/19/2006 03:41:00 pm  
Blogger Karakash said...

Вечер у 03:30 Далас-Сан Ан.

Марче-хроник

5/19/2006 09:18:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
simulation shoes
true religion outlet
cheap mlb jerseys
polo outlet
coach outlet
ugg outlet
bally shoes
coach outlet
vans shoes
bucks jerseys

6/09/2018 03:51:00 am  

Post a Comment

<< Home