Wednesday, May 24, 2006

Dork's + Чикаго има бољи пик од Торонто и Piss-tons
Ако сликата вреди 1000 зборови, онда клипот сигурно вреди десет пати повише. Е па онда, еве ви го најкраткиот реферат од 12000 (и кусур) зборови. Евр.
* * * * *
Бидна драфт лутријата и како што веќе знаете, Торонто го лапна 1.пик, а втори ќе бираа Никси да немаа мозок ген. менаџер и уште помозок газда. Наместо тоа, Булси ќе си бираат втори, а Никси ќе си заглават со Еди Кари и без драфт избор у 1. рунда и следните две години. Иначе, пикот на Булси ми е бољи од тој на Репторси, затоа што на овој драфт најдобрите играчи се баш на тие позиции на кои тие се најјаки. Флајт го спомна Морисон, ама мислам дека порно бркот нема шанси да биде 1., ипак Коланџело не е толку глуп. Затоа и Булси се у предност затоа што како 2. ќе го изберат Андреа Барњани од Бенетон, кого го споредуваат со Дирк и кој сезонава неколку пати го гледавме у Евролига. Најпаметен потег на Торонто би бил трејд на 1.пик, ама па тоа не се дешава така често, а и овој драфт нема некој играч за кој вреди да се откажеш од ѕвезда. Барем не некоја голема. Иначе, надежите дека Хоукси нема да бираат у Топ 3-4 ми се испунија и они го имаат 5.пик, идеален конечно за избор на плеј.
* * * * *
Да, да, Мајами ги згази Пистонси, ама па мене тоа нешто не ме изненади посебно. После серијата со Кавси ми стана јасно дека Детроит не е така добар тим како што сите мислат, исто како што Бен не е така добар дефанзивец како што го прават. Кај нив предноста е во тоа што 100 години играат заедно, ама у овој плеј-оф како да ја нема ни таа предност, тој еџ. Сезонава беа така добри затоа што додека другите се уигруваа, тие си возеа на стара хемија. Е сеа, коа другите почнаа са кликаат, тие и не изгледаат така страшно.

21 Comments:

Blogger znalac said...

Во Торонто цела година не се израдуваа како после лотаријава. Во изминативе 10 години имаа неколку Топ 10 пикови (највисоко Marcus Camby #2), ама кец си е кец. Сега сите се прашуваат што ќе одбере Colangelo, но главно сите веруваат во неговите способности и никој не очекува да направи некоја глупост. Главно сите се во насока дека пикот е вредност - не треба да бираш понеквалитетен играч ако на таа позиција кај што е најдобриот ти си ОК. Може сметаш дека не ти треба уште еден дебитант, туку некој поискусен (ха, ха - имаше муабет пик1 + Mike James за Marion) и така натаму. Добар менаџер ќе знае да ја искористи таа вредност. Има и куса листа на тренери кои се по вкус на GM-от: Rick Adelman, Terry Porter, P.J.Carlissimo, Jim O'Brien. Фала богу, го нема Larry Brown. Се надевам ќе имам почесто мотив да ги гледам следнава сезона.

5/24/2006 09:12:00 pm  
Blogger gigi said...

Торонто имаат проблем, им фали PG, Calderon баш и не се прослави, Mike James ќе лета а исто така и со центрите немаа многу среќа... плус ќе треба Бош и Виланева малку да поработат на defense... ако им се верува на гласините Коланџело го преферира италијанецот Барњани шо на Чикаго ќе му дојди како кец на десетка пошто ќе го лапнат Алдриџ... опциите за трампа на Торонто ги вклучуваат Крис Дуон, потоа Ерл Бојкинс во пакет со Кенион Мартин и на крај Леандро Барбоса (кому нагло му скокна цената) пошто Феникс нема да може да ги издржи и него и Диа... како и да е Чикаго се најголемите добитници од овој драфт...

ПС Пи Џеј Карлисимо оди во Сакраменто... (just a wild guess)

5/24/2006 11:38:00 pm  
Blogger gigi said...

... btw, на производителот на маската на RIP изгледа ќе му тргне бизнисот, еве го сеа и на Гана од Сенегал му го пукнаа носот (Тимиии!)... чудо како досега никој не настрадал од лактите на Шек...

5/24/2006 11:43:00 pm  
Blogger Karakash said...

Не знам што би избрале Репторси зашто на позициите на кои им требаат нема играчи од тој профил. Не е како лани па да им биде лесно да земат плеј (Крис Пол) како прв.

За Барњани и неговата поврзаност со Коланџело и Репторси знам уште пред неколку месеци, ама не знам дали у овој случај е најпаметно да се земе Андреа како прв пик или па да се трампа пикот за 2. или 3. пик и пак да се земе истиот играч.ж

Од тие тренери само Портер му е мајката.

Карлисимо нема шанси да иде у Сакто, зашто се плаши дека Рон-Рон би можел да го задави. И тоа на спиење.

5/25/2006 01:03:00 am  
Blogger gigi said...

Токму на тоа и мислев кога реков дека Торонто имаат проблем... нема добри пикови за оние места на кои им треба, поточно речено, има добри ама нема outstanding пикови (Крис Пол ти е одличен пример)... можеби Маркус Вилијамс за PG...

По мое мислење, ни Барњани ни Алдриџ не им се вклопуваат во шемата (освен ако не го натераат Алдриџ да игра центар) така да останува опцијата трампа...

...исправи ме ако грешам, колку шо се сеќавам, Латрел Спривел беше тој шо пред 6-7 години се обиде да го задави Карлисимо...

5/25/2006 02:07:00 am  
Blogger Laf said...

Добро, што се случува со преносите на СПОРТ4?!?! Пак пуштија снимка... #$%&*^$!#*%^*!!!

5/25/2006 02:49:00 am  
Blogger Shepard said...

еј, како може да правите озбилни муабети после она клипчено? :)))))

5/25/2006 03:01:00 am  
Blogger марче said...

boooooriiss taaraaaraaaaraaa boorisss borrissss borrrisss!

5/25/2006 08:21:00 am  
Blogger retry said...

Izgleda nishto ne praat Dallas.

5/25/2006 09:41:00 am  
Anonymous Jiggy said...

Ako Andrea Barnjani stane igrac, ke ja iskinam trenerskata diploma (Ciro Blazevic)

Za nego i Darko Milicic e talent.

5/25/2006 10:51:00 am  
Blogger Karakash said...

Gigi, tacno, Sprivel proba da go zadavi, zatoa i vikam mozes da zamislis sto ke mu napravi Ron-Ron.

Jiggy, poleka so prognozite za Andrea, ako nisto drugo momakot barem pokazal nesto u Evropa za razlika od Dark-O. Toa deka ne e za visok pik, tacno e, ama pa i ovaa generacija ne im e ni do kolena na taa od 2003 god.

Lafe, zavcera ja imase Majami-Detroit na Sport4, ama se ukljucija u sredina na 2.q. Sinoka ne znam zasto nemase, kolku sto znam za zavcera, imaat tehnicki problemi so trasite.
Kako i da e, mislam (t.e. znam) deka nikoj u Evropa ne dava sekoja vecer utakmici od finalinjata po konferencii.

5/25/2006 11:07:00 am  
Blogger retry said...

Marche, Barkley stanal animiran akcionen heroj? :))

5/25/2006 11:07:00 am  
Anonymous Jiggy said...

Enko, vrakaj toa avatarot kaj sto jade kutek Kobco. Brzo.

5/25/2006 11:11:00 am  
Blogger Karakash said...

Jiggy (vidi avatar)..:)))

Nego klipot be?:)

5/25/2006 11:23:00 am  
Anonymous Jiggy said...

Ovoj na avatarot lici na tebe.. Koj klip?

5/25/2006 11:33:00 am  
Blogger Karakash said...

Klipot u postot, druze....

5/25/2006 11:48:00 am  
Blogger retry said...

Toj levo mozhebi e Nash, ama toj desno definitivno ne lichi na Dirk.

Na maicata mu pishuvashe Bradley?????

5/25/2006 11:56:00 am  
Blogger Karakash said...

Ritraj be, drugarce be....

5/25/2006 12:07:00 pm  
Anonymous Jiggy said...

Pol Sajmon & Art Garfankel, Bob Dilan & Leonard Koen, Tanita Tikaram i Nena 99 baloni, Dzordz i Majkl, Vlatko i Bodan, Mili Vanili?
:)

Brus Springstin i Lambe

5/25/2006 12:29:00 pm  
Blogger Laf said...

This comment has been removed by a blog administrator.

5/25/2006 01:09:00 pm  
Blogger Shepard said...

клипот е антологија..

5/25/2006 01:31:00 pm  

Post a Comment

<< Home