Tuesday, May 23, 2006

Dirk не е Dork...(anymore)...бај. бај Тимчо, Вејд и Шек, на вас је ред!.... + Драфт лутрија вечерас
Мислам дека на скоро сите од нас кои се серевме до пет сабајле, посебно после тројката на Енди Гарсија, ни олесна кога Мавси победија и спречија ново НБА не-финале на Спарси со Пистонси. Ова беше утакмицата која за некои 10-20 години ќе се спомнува како таа на која Диркулес од НБА ѕвезда станал суперстар. Свака част, Дирк, како и мудоњите Тери, Стек и мај мен Гана Диоп, кој по повод победата над шампионот своето село у Гана го частеше со100 кози. Сликава подоле е 2+1 на Дирк со кои ми го врати срцето на место.
* * * * *
Сега е ред на Мајами, то јест Шек и Двејдвејн целосно да ги вратат вратите во нормала у светот на кошарката и да ги пратат Пистонси по риба. Шала на страна, очекувам тесна серија, која ако отиде у седум, онда Пистонси се у предност. Се зависи од здравјето на Вејд, како и тоа дали судиите ќе му го свират секој контакт на Шек со противничките центри, смешка на која бевме сведоци у првите две рунди.
* * * * *
Допуна: Сеа ми текна. Вечер, пред Мајами-Детроит е драфт лутријата, која за мене како фан на Хоукси последниве неколку години ми е еднакво важна како што за некои други фанови на вистински НБА екипи им е битен плеј-офот. Арно ама, годинава се надевам дека Хоукси ќе добијат што е можно понизок пик само Били Најт да не избере уште едно ниско/високо крило и да мора да бира плеј или центар. Ипак, она за што држам палци вечер не е 1. пик на Атланта (еј, ипак е прв), него Булси да го добијат 1.пик, оној на Никси кои они го имаат по ланскиот трејд на Кари. А знаеме дека шансите за такво нешто не се мали. Замислете му ја фацата на Ајзеа ако тоа се деси. Ако после такво нешто не го пратат у Синг-Синг, никад нема да го пратат.

43 Comments:

Anonymous чоте said...

Енко друже, луд си!!!! :)) Се прснав од смеење за тоа козите у Гана :))

5/23/2006 09:08:00 pm  
Blogger retry said...

Mora da priznaam, mozhebi Dirk trebashe da bide MVP. Chovekot se vide deka ima pobednichki mentalitet, za razlika od Robotcho i Garcia. Mozhebi Duncan si dade 41, a Manu 23 (rechisi site posle poluvreme koga toj beshe najzasluzhen za comeback-ot na Spurs), ama na kraj ja usraa rabotata. Pravo da ti kazham i pretpostavuvav deka nekoj od ovie dvajca mozhe da ja zaebe utakmicata, ama deka i dvajcata kje odigraat ko rookies u finish, ne ochekuvav.

Dallas zasluzheno odi dalje, i pokraj toa shto nema da mi bide milo shto kje odat u finale i tamu da go popapaat od Detroit (osven ako Dirk ne se zdive-kje mora da odigra duri i podobro od ova shto go prikazha vo serijava protiv Spurs ako sakaat Mavs da se nadevaat na titula).

5/23/2006 09:12:00 pm  
Blogger retry said...

A i toa "faulite" na Duncan... Pricha za sebe. Daj bozhe i na Shaq da mu sudat bar priblizhno taka pa da idat Miami u finale.

5/23/2006 09:14:00 pm  
Blogger марче said...

e isto tolku kozi dade stariot diop za da kupi karta i da go kachi na avion za amerika sinot diop. na kraj se isplateshe i sigurno nekoj biografski film kje se snimi za nego u idnina.

5/23/2006 09:51:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Hahahaa E toa kozite se zakon a momcite od detroit ke vi kazam utres to ke napravat samo da ja vidam prvata i sve ke mi bide jasno. A rekov li za SAS deka nema da vidat finale i taka bese a rekov i za Det:cle deka ke se igra 7 i taka bese od sega pa u buduce mene prasuvajte me za utakmicive :)

5/23/2006 10:24:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Аууу, фала богу. Ми се стемни Ману коа ја плесна тројката...Вака, Nash vs Nowitzki...уште еднаш....

Втората не ја глеав. Криво ми е за Клиперси. A, ептен ги фалев. Штета.

Толку.

5/23/2006 10:32:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Vecer

Detroit - MIami 2

5/23/2006 11:18:00 pm  
Blogger Karakash said...

Марче, оваа информацијава за стариот Диоп мора да ти е од "Акра Дејли Њуз", и ја ја имам таму прочитано.

Филмот више се спрема, а стариот ќе го глуми Мануте Бол. Типот кој ќе го најде Диоп нормално ќе биде Кевин Бејкон.

5/23/2006 11:21:00 pm  
Blogger gigi said...

Е сега е поарно,

5/23/2006 11:37:00 pm  
Blogger retry said...

Eeeeejj, Manute Bol... Otkoga nemam sluchnato za nego.
Shto stana so nego otkako se povleche, znae nekoj? Ili mozhda pase kozi poshto ete gledame dobar biznis stanalo toa u Africa :))

5/23/2006 11:47:00 pm  
Blogger gigi said...

Are we watching the best playoffs ever or what?

Е добро, откако адреналинот ни падна на подносливо ниво можи малце да се здивне... и во ретроспектива да се согледа сета големина на дуелот SAS-DAL којшто дефинитивно влегува во историјата... нели е грејт филинг да си присутен на history in the making, посебно ако твојот тим победил (или барем тимот чиј концептуален фан си :-))... е сега уживајте два дена и спремете се за уште еден "епски" дуел... т.е. дуел на моралниот (Дирк) и фактичкиот (Неш) МВП од регуларниот дел...

... едно само не ми е јасно, ако феникс беа second seeded а далас fourth seeded после регуларниот дел како тоа далас да е домаќин на првите две утакмици...

... а за Диоп, нели беше тој од Сенегал?

5/23/2006 11:57:00 pm  
Blogger retry said...

Gigi, toa fino lepo domakjini se Dallas, isto kako shto Clippers (6th) imaa prednost na domashen teren protiv Denver (3rd). Ova pravilo ne e od pred nekoja godina. Otkako znam za NBA vazhi ova pravilo, a ovaa godina povekje se pochuvstvuva negovata "somnitelnost" poradi toa shto za prv pat imavme podelba na dvete konferencii na po tri divizii, pa se pogodi taa na Nuggets da e najselskata. Ama toa ti e, koga si prv vo selo, imash bolja pozicija od vtor u grad, ali sepak nemash prednost na domashen teren.

5/24/2006 12:05:00 am  
Blogger Karakash said...

Гиги, Диоп е од Сенегал, али надимакот му е Гана. Па ти види сеа:)
Иначе, да, Далас е 4., а Феникс е 2. рангиран, ама па затоа Мавси имаа бољи скор у сезоната, а у вакви ситуации само тоа е важно.
Ти текиња на Денвер и Клиперси годинава у прва рунда?

Мануте Бол после баскет кариерата се врати у Судан...и се заеба. Му требаа неколку години за да добие виза за у САД, а кога ја доби се опроба...пази сеа...како хокеар!?!?!?!
Играше две утакмици у аматерска лига каде беше маскота на екипата и смешка за пунење сала.

После тоа имаше фрики сообраќајка у која он седнал у такси кај тип кој бил ќор пијан по што излетале од пут. Мануте го нашле 10 метри од колата?, а шоферот останал на место (мислам).
После тоа неколку месеци го составаа Бол, кој па јасниот немаше пари да си плати лечење, па мораше да бара донации.
Задње што слушнав за него дека е ок и дека конечно ги откачил штаките.
А, и да, дека се оженил по 6355 пут.

5/24/2006 12:07:00 am  
Blogger retry said...

Znachi praviloto glasi vaka: "Bez razlika na playoff pozicijata, timot shto ima podobar sezonski skor kje ima prednost na domashen teren."

5/24/2006 12:07:00 am  
Blogger znalac said...

gigi се гледа % на победи. И DEN беше трет (во најтапа дивизијата на Запад), па немаше предност на домашен терен со LAC.

5/24/2006 12:08:00 am  
Blogger retry said...

Ej Enko me zezna :))

5/24/2006 12:08:00 am  
Blogger retry said...

Zar i ti sine Znalac :))

5/24/2006 12:08:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Не знам зашто и ја навијав вчера за Далас... Баш мислам дека се бољи тим од Спарс сезонава, ама ете можеби мислам дека у евентуално финале полесно би ги тепале нив. А можда и премногу ги мразам Спарс.. шо знам..

Ова Дирк со Џордан фаца, а Тери застанал на тројка.. чека.. :) Мераклиска утакмица нема што.
Zen of the day : Девин Харис клечи и моли за прошка пред генералчето за миљонте ефтини грешки шо ги направи, и после овој му вика, добар си, ај седи сеа, 3+.

Syndicate

5/24/2006 12:10:00 am  
Blogger retry said...

Ne mi se veruva deka gi poarchil parite. Ne deka neshto kojznae kolku zarabotuvashe dodeka igrashe, ama tolku jadno da zavrshi (osven delot so zhenidbite)...

5/24/2006 12:13:00 am  
Blogger znalac said...

И јас бе retry, али нема везе :)

Него да не победеше DAL, не само што ќе имаше исто финале, туку и конференциските финалиња ќе беа исти од лани. Вака е ОК - една вечер распаљотка, една вечер грчко-римски ќе гледаме...

Глеам анализиве од регуларен дел, првите две DAL ги добил, последните две PHX, во последната transition points 114 (59-55 за PHX), милина...

На Исток, MIA вечер има шанса - Дизелот одморен, а DET во шампионско издание во последните 3 утакмици - Billups 3-15 за 3pt и 12 ТО, Ben 2-17 од FT.

Интересно ќе биде...

5/24/2006 12:46:00 am  
Blogger Shepard said...

мануте бол е едини играч у нба шо има утепано лав..

5/24/2006 01:03:00 am  
Blogger retry said...

A, za toa znam. Tamu decata otkako kje ubijat lav gi smetaat za porasnati t.e. polnoletni i posle toa mozhat da pijat i da se "soobrakjaat" :)) I da igraat basket :))

5/24/2006 01:09:00 am  
Anonymous бодан said...

Дали некој знае колкав е процентот за три на Мануте?

5/24/2006 01:26:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Коа сте веќе тука, мене ме интересира: Кој е играчот со севкупно најмногу банани над Џордан у НБА...

Syndicate

5/24/2006 01:31:00 am  
Blogger gigi said...

фала retry, karakаsh,зналац, секако дека отсекогаш било тимот шо има повеќе победи да има предност на домашен терен, изгледа ме збуни ситуацијава со далас кој нели имаше втор скор а сепак мораше да биде четврт заради бесмисленото рангирање според прваци на дивизии... додуше не ми е јасно како ми промакна ситуацијава LAC-DEN... веројатно годините си го прават своето :-))

... веројатно на Диопов му го скратиле името од ДеСагана во Гана по стариот добар амерички обичај... а пази ваму, шо му пишува во биото како еден од highlightite: "...Scored a season-high eight points at Indiana on Nov. 7th, 2003..." Duh!

... кутриот Мануте Бол, стварно завршил патетично, не дека беше некој суперстар (за разлика од нпр. Шон Кемп) ама сепак е греота... а believe it or not, пред само десетина дена, онака ничим неизазвана ми падна на памет помисла баш на Мануте Бол и шо бидна од чоекот... talking about synhronicity...

5/24/2006 01:33:00 am  
Blogger gigi said...

btw karakash, шо ти значи оној аватаров... Ај овие на Марче (Баркли) и Бето (Ер Канада) ги разбирам ама твојов... да не ти е некој statement? или онака, естетски ти се допаѓа :-)

5/24/2006 01:45:00 am  
Anonymous Anonymous said...

WTF?! реприза од вчера?!

Каков непрофесионализам значи... Одвратно...

Syndicate

5/24/2006 02:35:00 am  
Blogger марче said...

aj moze na ovaa san antonio kje tepa :))

5/24/2006 02:59:00 am  
Blogger znalac said...

Raptors #1 pick. Ајде аирлија...

DET 38% FG, MIA 56% FG - и после одбрана играле...

5/24/2006 05:01:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Aj mame mu ebesh vrach sum visina!

Kako ne gi uplakam ovie sho gi zboram!

5/24/2006 07:22:00 am  
Blogger марче said...

beto koj kje tepa na izborive?

5/24/2006 09:37:00 am  
Blogger Karakash said...

Avatarot e estetski ubav statement:)

5/24/2006 10:15:00 am  
Blogger Latifovich said...

E sega ke vi kazam miami vo 6 utakmici ke tepa, a enko koj ke go ima prviot pick na draftot ????

5/24/2006 11:46:00 am  
Blogger Karakash said...

1.TORONTO
2.CHICAGO
3.CHARLOTTE
4.PORTLAND
5.ATLANTA

5/24/2006 12:00:00 pm  
Blogger марче said...

keif mi e za toronto

5/24/2006 12:29:00 pm  
Blogger retry said...

Mene mi e zhal za Atlanta :))

5/24/2006 01:49:00 pm  
Blogger Latifovich said...

E da mu se snevidi nemaat sreka ovie chicago

5/24/2006 02:11:00 pm  
Blogger retry said...

Zashto be nemaat srekja? Mu go kjarija pikot na Isiah. A bash i nemaa taka losh uchinok sezonava, pa da se nadevaat na povisoko mesto za biranje. I od ova shto go imaat treba da se prezadovolni.

5/24/2006 02:29:00 pm  
Blogger Бобо Николов said...

Мене за Мајами ептен мерак ми се направи.

5/24/2006 03:56:00 pm  
Blogger Shepard said...

фаќа петицијата..

5/24/2006 04:09:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Ќе биде многу интересно да се види кого ќе избере Торонто. Пошто више у ростерот ги имаат Бош и Чарли Ви, изгледа у старт отпаѓа опцијата прв пик да биде Ламаркус Олдриџ, освен ако не планираат да го трампаат. Нешто слично важи и за Тајрус Томас, кој може да биде многу интересен играч, па и за Барњани, кој иако е прилично подвижен, тешко може да игра на тројка.

Адам Морисон? Би било фино да го видиме у Репторси на тројка, и сигурно пре би го земал него отколку прилично сировиот Руди Геј. Е, сега ако Коланџело и компанија решат да зимаат бек, веројатно прв фаворит е Randy Foye, али у тоа искрено сумњам. Поише би добиле со драфтување на Олдриџ и трампа на една од трите четворки.

Ваквата ситуација е у принцип у корист на Чикаго, кој би имал на располагање барем еден quality big man кој ептен добро би им дошол...

Ме интересира и каде ќе завршат Редик и Бун и дали уопште ќе успеат да се протнат у прва рунда...

...и нормално - James White....

ќе го глеаме ли у НБА?

5/24/2006 06:30:00 pm  
Blogger Shepard said...

попрво у and1.. :D

5/24/2006 07:24:00 pm  
Blogger gigi said...

Еве и јас, како концептуален фан на Торонто да се му се придружам на Марче во изразувањето задоволство од добивањето на првиот пик... е сеа шо ќе одберат тоа веќе ќе видиме... им се посреќи со Бош и Виланева, годинава, хммм... tough choice...

Латифе, не знам зошто ги жалиш Чикаго, според мене имаат одличен тим и сега го имаат вториот пик, ако добро изберат мислам дека наредната сезона ќе бидат сериозен кандидат за источното финале ...

5/24/2006 08:42:00 pm  

Post a Comment

<< Home