Saturday, May 06, 2006

Дејмон "Железна Муда" Џонс + 30 илјадарки
Мајк Браун сабајлево можеше да испадне најголемиот морон, или пак најголемиот генијалец на светот у моментите кога се решаваше победникот на Гејм 6 од дуелот со Кавси и Визардси. За негова среќа, Дејмон (факинг) Џонс?!?!?! го погоди својот прв шут на утакмицата у својот прв контакт со топката у финишот на продолжетокот у само 14 секунди поминати у игра на цела утакмица и им ја донесе победата на Кавси и првиот пласман во 2. рунда по 13 години (1993), ставајќи крај на најдолгиот плеј-оф пост на Истокот. У тек на цела утакмица се прашуев што се дешава со Дејмон, знам дека не е повреден, зашто го нема да влезе барем на некоја минута? Знам дека не е некој дефанзивец типот, али има една од најмирните руки на светот, што кога го имаш Леброн у екипа, кој стално е удвојуван, може многу да значи. Тоа беше посебно евидентно на неколку пати у нападот кога Ерик Сноу ќе примеше топка сам на тројка или пет-шест метри од кошот, и не знаеше што да прави со неа, не дај боже да шутнеше.
Ништо боља рука нема ни Лери Хјуз, кој цела серија на моменти личеше како уште да игра за Визардси, а не за Кавси. (Знам дека имаше 12 асистенции). Лош играч за улогата на сајдкик на Леброн.
L...is for the way you look at me...O is...
Зззззззз, како што му кажуе и надимакот, ја преспа цела утакмица и освен еден тип-ин, единствено што можеше да се види од него е дека у Кливленд не продаваат жилети. Дру Гуден беше на нивото на Зззззз, само што барем покажа знаци на живот со "нежниот" фаул над Хејвуд, кого го остави ќор на едно око за момент. (За коментаторот на Спорт4, кој бај д веј беше многу бољи од типчето кое не мачеше оваа недела: Тоа што Брендан се фаќаше за око и си местеше нешто, беше леќата, која му падна при контактот со Гуден). Кога сме кај Спорт4, вечер у два е седмата у Феникс, а ќе ја коментира Лекиќ. Свака част на Флип "Муда" Мареј, Донјел Маршал, Керон Батлер (20 скокови!!!) и Антонио Дениелс. Ипак, како и у другите пет дуели на овие два тима, шоуто на вечерта беше двобојот на Леброн и Аринас, поради кои сакав серијава да отиде у седма одлучувачка утакмица. На крајот, баш нивниот дуел го реши победникот. Но, не нивниот поентерски дуел, туку оној кој го имаа кога Жилберто се најде на слободни на 15 секунди до крајот. У тија моменти Брон му пријде и му кажа:
-"If you miss both of these free throws, the game is over." И, клики-ти-кленк, клики-ти-кленк, Аринас ги утна двете слободни, а мене одма ми текна на Пипен и Мелоун пред девет години.
"It's hard to swallow. I feel like I let my team down, my city down . . . there's always going to be opportunities. I can't let these two free throws dictate the rest of my career. There's next year, the Olympic Trials coming up. I hope I make that team. Give me two free throws at the end of that." - кажа разочараниот Аринас после средбата. Нормално, после ова Кавси одат у Детроит, каде им завршува годинешниов плеј-оф сон, но тоа не ја намалува победата у прва рунда.
* * * * *
Пошто немаме клипче од вчерашните поени на Дејмон, еве клипче од решавачкото положување на Леброн у Гејм 5, и тоа снимено од трибините на "Кју" од страна на момците од Yay!
* * * * *
Ин адр њуз, Спарси конечно изиграа шампионски, без проблеми го поминаа "Арко" и сега идат на Далас на финалето пред финале на Западот.
* * * * *
Џаст у овој момент ја минавме границата од 30 000 јуникс посети у помалце од година дена постоење.

28 Comments:

Anonymous чоте said...

Штета што заврши серијава у “само“ шест утакмици. Гледавме права кошарка, права НБА плејоф кошарка. Гореа за победа и Кавс и Визардс, ај само споредете го жарот и желбата на играчите од двете екипи на дуелов на CLE и WAS со оној на IND и NJN. Разлика у катрљарди. Како и да е, ко што кажа Каракаш Кавси го ќе го попијат од Пистонс. Ја прогнозирам 4:1. Нема како да им се спротистават. Тајшон “Аушвиц“ Принс ќе му се залепи на Леброн и тоа е тоа.
А приметивте ли дека Илгаускас, Гуден и Леброн пуштаат брада? :)

5/06/2006 02:17:00 pm  
Blogger Владо Апостолов said...

Пипен му рече на Мелон: Поштарот не носи пошта у недела. Така беше?

5/06/2006 03:01:00 pm  
Blogger gigi said...

... немам зборови, уствари имам, ги испцув и CLE и WAS затоа шо нема да има седма утакмица... педеришта... каква игра дами и господа (шо би рекол коментаторот на Спорт4, btw, честитки, дечкото си ја заврши домашната работа и одлично коментираше)... клупата на кавси ја доби уткамицата, штета шо налетуваат на пистонси, ќе видиме како принцот ќе го задржи кралот... прогноза 4-2 за DET.

The mailman doesn't deliver on sundays...

5/06/2006 04:15:00 pm  
Blogger Shepard said...

вуна беше, ама се` си мислам леброн ќе напраи мрскотија некоја за финале.

редно е да фатат влашките клетви.

5/06/2006 04:38:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Епа, изгледа не може да гледаме седма од двете најинтересни серии годинава... Ќе беше жустро инаку у Кливленд..
Впечатоци од мечот? Аринас е еден од најдобрите шутери во НБА. Каква факинг префинетост, кога ја плесна онаа тројкана при крај на четврта по што Џејмс погоди тројка на другата страна? Разлика уау... Дефинитивно у топ 3 шутери : Рип, Реј Ален и Аринас. Не знам не ми текнува на некој друг у моментов, евентуално Коби, ама он е далеку понерафиниран од овие горе.. Фантазмагории..

- "Абе пеер.. пту.. сушај... ќе ги утнеш бе брат.. пту.. е ја ти кажуем.. и после ... знаеш шо.. пту.. ја ќе ве рокнам у задњи 10 сек... ме разбра.. пту.. буљаш еен.. а да.. братучетка ти е лавица у кревет... пту.. буљашиште едно.." - Кралот
- "Ме урочи, пеер си, не играме вака. Ќе ти се познае илето у Обурн Хилс, бе!" - Гламњата Аринас
- "Хиихихахаха.. хихихи... хехехехе... абе изгубивме а? хихихи хехехе хахаха ааај што.. догодина... хихих хехехе хахаха" - "Напушениот" Дениелс
- "А да се соблечам гол и да претрчам низ терен?! Хммммм..." - Еди Џордан
- "Колку сум тапа напраен у пизду лепу материну... Тапа.. Ѓон.. Шо ќе праам сеа со Шид и Бен? Ц, ц, ц... Аххх" - Дру Гуд

Шала на страна, иако со киксови на моменти, и она извицине Пууууу, Ијаааааа, Тууууу.. сепак коментаторот заслужи честитки... Тоа што нема дами кои седат у 5 саат сабајле да гледаат "црнци како се рваат по една помаранџеста топка", сепак не е негова вина. Браво дечко, те очекуваме уште бољи на некоја наредна утакмица. И не заборавај : "мое лично мислење" " моја скромна забелешка" "ако смеам да напоменам" "ова е лош потег", тоа се се дозволени средства во коментирање. Боље да изнервираш некого, отколку сите да ги остаиш заспани..

Поздрав, Syndicate

5/06/2006 04:54:00 pm  
Blogger zare said...

Eve nekolku klipovi u cest na 30 iljadarkata.

http://rapidshare.de/users/NX7K9T

Tamu se naoga i sutot za pobeda na Damon Jones ..

5/06/2006 05:41:00 pm  
Blogger kole said...

малце ја фатив утакмицата при крај на регуларен дел, коа ја брцна овој тројкава од 10m. Него за коментаторов ми беше зборов, и него не го слушав, ама као шо кажуете имал интересни извици, и ако е така, у секој случај е боље да слушаме пу,ија и ту :} него зоран михајлов школа.
GO LAKERS GO!!!!!

5/06/2006 06:55:00 pm  
Blogger Karakash said...

Двр, да, така беше.

Синдикејт, пуст да не бидеш, ме изнасмеја.

Него за коментаторот. Момакот очигледно беше чекор напред у однос на оној кој се појавуваше у теков на неделава и кој пробуваше да коментира утакмици.
Сеа, му треба доста работа и информирање за НБА, али за почеток беше сосема солидно. Па и тие извици, боље така него мртвилото од Дет-Мил и Фен-Лејк шестата и типчето кое прекрсти пола играчи на теренот (ДЕВИН Џорџ, КВАМИ Браун...)

5/06/2006 08:06:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Е луѓе мои да ви кажам дека детроит ќе го јаде о кливленд. Кој ќе го чува бе овој феноменов леброн принс случајно да неможе да го чува па ќе видите што ќе се деси само на уште еден да му тргне од кливленд и прогноза ке се играат седум утакмици ви гарантирам е во седмата ќе биде покољ

5/06/2006 10:42:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Abe nemozhe LeBron sam so 5 dushi...
Гуден - ШИД
Ззззз - БЕН
СНОУ - БИЛАПС
ХЈУЗ - РИП

и останува ПРИНС - БРОН


6 утакмици максимум

5/06/2006 11:15:00 pm  
Blogger Shepard said...

колку симптоматично беше гушкањето по крајот на дикмата шо брон му го дае на дејмон џонс.

онака го нагрна, и овој му се накурчи, му рече „беај бе говедо“.

онака сакаше изглеа да го имитира џордан со ренди браун 1996.

само шо ова беше у прва рунда :)

и беше страшно патетично.

леброн е пичка, бтњ. ама се` ми се чини дека ќе ги изненадат клиповето.

5/06/2006 11:23:00 pm  
Blogger Latifovich said...

A klipov go gledav i cel se naeziv koga ripnaa site vo ist moment eee moram i ja da otidam da gledam utakmica vo zivo :)

5/06/2006 11:27:00 pm  
Blogger retry said...

Detroit kje go jade od Cavs ko shto Lakers kje go jadat od Suns. Malo sutra.

5/07/2006 01:06:00 am  
Blogger gigi said...

Како шо стојат работите, можни се два исходи од DET-CLE: ако принцот го задржи кралот тогаш се знае clean sweep, 4:0 и создравје... во спротивно, see my other post...

ама цело време ме јаде јанѕа нешто, оној лебронов е дефинитивно опсесивно-компулсивно типче, доста е да го видиш како си ги гризи ноктите на тајм аут (да можеше и од нозете ќе си ги гризеше) и да му фатиш понекој од тие insane погледи кои понекогаш ги фаќа камерата, многу работи стануваат појасни... а таквите типови се многу, многу упорни и singlemindedly концентрирани само на едно: да го остварат тоа шо го смислиле по секоја цена...

за остатокот од CLE нема да трошам зборови, само да напомнам дека покрај првата петорка на DET тука е и McDyess а и да не го заборавиме и Hunter, па и донекаде и Cato и Delk...

it's showtime baby...

5/07/2006 01:33:00 am  
Anonymous Anonymous said...

slabo ima ide na lejkersi zasega

5/07/2006 03:14:00 am  
Blogger kole said...

ваљда ке се опраат малце, у втора малце запнаа одма дојдоа до солиден резултат, само феникс се извади на тоа тројките, и на почетокот оној барбоса маме му ебем

5/07/2006 03:44:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

Smush fucking parker, Deving fucking george, neka idat u PM se sto sutnaa utnaa,,,bar lisa lesli vredi poveke od tie dvajca zaedno.. :( so picku mater se zamisluva Bell da mu go ebam imeto negovo Kobi mu dade 24 poeni za edno poluvreme...

5/07/2006 04:31:00 am  
Blogger kole said...

ЧЕСТИТАМ на сите фанови на ФЕНИКС,кои знам дека ги нема многу, ама сигурно сеа ќе се родат

5/07/2006 05:01:00 am  
Blogger Latifovich said...

e da vi kazam bas mi e zal sto izgubija lejkersi :)

5/07/2006 05:02:00 am  
Blogger Karakash said...

Ritraj, znaci Detroit ke go jadat od Klivlend, a?:))

5/07/2006 10:26:00 am  
Blogger Karakash said...

Shep, posle utakmicava sabajle treba da stavam u post deka nekoj drug e picka, a ne Lebron.

5/07/2006 10:30:00 am  
Blogger retry said...

Bogami Enko, posle celava situacija (mislev deka kje pomine povekje vreme pred da napisham comment, do sega plachev /_\ ) pravo da ti kazham sakam da tepaat Detroit i toa so 4:0 da gi ischistat ovie izvikanive. Mnogu mi e krivo, ne mozham da vi opisham so zborovi. Golema shansa ispushtivme, da gi dobievme, vekje dobienite 1-va i 6-ta utakmica, nemashe ni da dojde do ubitachnava sedma. Da bidam realen, Suns odigraa daleku podobro vo 5-ta i 7-ta ama vo drugite bevme i povekje od ramnopravni. Kako i da e gord sum na 90% od ekipata i na coach-ot koj pokazha zoshto e vo samiot trenerski vrv vo istorijata na NBA. Sepak i ovie 4:3 se dokaz deka Lakers vekje ne se topovsko meso i deka poleka i drugite igrachi(nja) prevzemaat od teshkiot tovar shto Bryant go nosi i podnesuva.

I Enko, molim te ne go kompariraj LeBron so Kobe. Lesno mu e na chovekot da igra so eden kup kolku-tolku kvalitetni igrachi, a protiv tim sostaven od trojca. Vo sluchajot na LAL-PHO Kobe napravi se za da gi razigra daleku ponekvalitetnite soigrachi (osven Odom da ne gresham dusha), protiv tim koj shto e deep i na klupa i komotno mozhe dokolku se najde na istokot za vreme na playoff-ot, da igra so vtora postava. Da gi vidam Cavs da bea na Zapad pa dali voopshto kje vlezea u playoff.

Pozdravi do site fanovi na Lakers za doslednoto navivanje i poddrshka. Zhal mi e shto ne se sobravme na barem edna utakmica pa da vidime kako navivame u zhivo. Sega shto pravime, za kogo kje navivame ponataka :))

5/07/2006 11:15:00 am  
Blogger Karakash said...

Ajde Ritraj, neka ti bide.

5/07/2006 12:04:00 pm  
Blogger марче said...

kakvo stampedo vo arizona :)) sea so drugite od el ej mislam deka kje bide mnogu polesno, a uste pak ako dalas go eliminara san antonio (cisto sumljam) otidoa phx u golemo finale... druga raboa mislam deka utakmicava od odluci i ovogodinasniot mvp. iako se raboti za plej of utakmica, a mvp se dodeluva za regularen tek na sezona >>> nesh zasluzie da bide mvp... :)) se trudam maximum sto mozam da bidam objektiven :))... retri prijatele prvata i shestata utakmica bea daleku od vekje dobieni, osobeno prvata. i vo dvete sans ja imaa igrata... sekoja chest na kobi i drugarite. odigraa mnogu mnogu podobro i pozrelo od ona sto jas ocekuvaf. definitivno se najprijatno iznenaduvanje ovaa sezona...

5/07/2006 12:15:00 pm  
Blogger retry said...

Chestito Marche. I chestito na tie u kafanata shto kje bidat :))

5/07/2006 12:33:00 pm  
Blogger Karakash said...

Marce, ne se zaletuvaj, nema da bide taka lesno so Klipersi.
Koga Kvami i Volton im pravea problemi u reket, zamisli sto moze da se desi so Brend i Kejvmen.

5/07/2006 12:57:00 pm  
Blogger retry said...

I toa ti drzhi voda. Ama zatoa pak mislam deka kje gi ispleskaat na bekovski pozicii.

5/07/2006 02:22:00 pm  
Blogger gigi said...

не можев сабајлево, па ја одгледав попладнето утакмицата, не ни вклучував ТВ ни интернет случајно да не го видам некаде резултатот... шо да кажам, штета, голема штета шо Лејкерси паднаа психички до толку па не пружија никаков отпор... не знам ама не мислам дека со ваков тим ги чека светла иднина... да не заборавиме, догодина на Кобе му е десетта во НБА, шо значи, без разлика на се, после 2-3 години кариерата почнува да му оди по надолна линија... а на повидок нема ништо охрабрувачки...

како и да е, санси ќе треба мнооогу да се потрудат со другиот тим од ЛА... клиперсиве се во нагорна линија а Елтон Бренд, според мене, веќе ја истакна кандидатурата за МВП на плејофот... очекувам седум феноменални и потполно непредвидливи утакмици... па нека победи подобриот :)))

(знам, знам, изветвена фраза ама ништо помалку актуелна)...

5/07/2006 03:42:00 pm  

Post a Comment

<< Home