Wednesday, April 26, 2006

King 4 a day
Понекогаш има некои утакмици, кои едноставно ја имаат таа моќ да ја убијат секоја желба за кошарка. Моја среќа што се знам со НБА веќе подолго време, иначе после она што се дешаваше у Кливленд синоќа тешко дека пак годинава ќе седнев да гледам баскет. Бљувотина од утакмица. Бирајте: едно чудо глупо изгубени топки; глупи фаули у одбрана, уште поглупи у напад; промашување зицери од под кош; промашување чисти шутеви од дистанца, и тоа многу; промашување слободни од играчи за кои тоа би требало да биде најлесното нешто на светот и ...промашување куцање за играчот за кој тоа би требало да биде најлесната работа (и обично е) на светот. (да, ти Леброн).Како шлаг на се-брадата на Зззззззззз. Баталете што сега сигурно на секој сајт ќе се појави како Еди Џордан сковал брилијантна тактика и како Визардси од старт знаеле што прават. Единствена причина за нивната победа е истата причина за нивниот пораз во првата средба. Не ги гледајте 26-те поени и девет скокови на Леброн, зошто тие нема да ви ја дадат реалната слика за тоа што се дешаваше со него и Кавси. Па ни 10 изгубени топки и мизерниот шут од игра нема да ја дадат целата слика. Тоа мораше да се види. Толку положувања Леброн веројатно нема утнато цела сезона. Откако како брз воз ги одигра првите десет минути од првата четвртина, влечејќи ги Кавси со себе за плус 15, Леброн застана, а со него и сите у Охајо. Визардси ги стигнаа и до крај се играше повуци-потегни, нешто у што имаше најмалце кошарка. Да нема забуна, не беше само Леброн тапа, но од него најмногу се очекува, затоа го ставив прв. Да не зборам за никаквиот Лери Хјуз, кој у поголем дел изгледа се уште мислеше дека игра за Визардси, Зззззззи кој освен два-три офанзивни скокови ја преспа цела утакмица, и тако даље..Сноу, Маршал, Флип, Сајдшоу Боб...Кога не игра Леброн, не игра никој од нив. Факат. Визардси не ги спомнувам, затоа што ипак успеаа да победат у така ружна утакмица, покажувајќи дека искуството во вакви средби знае да биде решавачко. Ланскиот дуел со Булси ги научи многу, лекција која Кавси тек треба да ја научат. На крај испадна дека треба да бидеме пресреќни што Спорт4 ја даваше САС-Сакто. PMS: ќе го заборавев Дру Гуден, кој одигра одлична партија и беќе единствен кој играше нешто, не само кај Кавси, него уопште на цела утакмица. PMSSS: Gleam deka iako nigde u postot ne se spominja Kobi, pak se ostavaat komentari za nego. Onda, eve pricina da go spomnuvate i nego u komentarite: Od slednata sezona Kobi nema da ja nosi 8-cata, nego svojot dres od sredno, so brojot 24 na grbot. Kole, ke moras da menuvas adresa na blogot:))

21 Comments:

Blogger retry said...

Ama Gooden ima poshema brada od Zzzzzzz :-)

Barry pochnuva da mu go prezema zanaetot na Horry.

4/26/2006 10:58:00 am  
Blogger ivana said...

Iako ne ja gledav utakmicata, spored tvojot opis sfativ deka ne sum propushtila nishto od "Shouto na Lebron".

4/26/2006 10:58:00 am  
Blogger Karakash said...

Ama bas nisto.

4/26/2006 11:13:00 am  
Blogger zare said...

A Netsi!!!

4/26/2006 12:34:00 pm  
Blogger Dimitar said...

Kje gi vidite definitivno sposobnostite na Kobe vecer. Prognoziram partija vo koja kje ima 35-40 suta od pole. Da vidite deka onaa shvrljarija od zavcera, bilo samo los den, i losa taktika pred se. Kobe 43 kosa vecer + dobra igra na Odom, 1:1 u serijata i ideme u Staples. Ideme u finale lugjeeeeeeee...

4/26/2006 01:04:00 pm  
Blogger Karakash said...

Koj go spomna Kobi?!?!?!?

4/26/2006 01:14:00 pm  
Blogger zare said...

Site ame gi videle sposobnostite na Kobe..
Kobe vecer 43 kosa Odom 17,ostalo 30,,Feniks 115..Znaci pak ke gubat gadno...

4/26/2006 01:15:00 pm  
Blogger марче said...

moja prognoza za vecer:
suns - lakers (plus 12 za suns)
mavs - grizllies (plus 5 za mavs)
pistons - bucks (plus 15 za pistons)

ustvari se kladi be nekoj deka lakers kje go pijat so plus 20 ! a! a! a! :))

4/26/2006 02:32:00 pm  
Blogger Shepard said...

дај линк одма за бројката на коби иначе ќе ти напраам проблем на работа

4/26/2006 03:06:00 pm  
Anonymous bodan said...

Вчера можда случајно ама ипак изгледав одлична текма.Сакто ме одушеви во регуларниот дел ама имаше катастрофални грешке у продужетокот! Аделман тапа!

4/26/2006 03:24:00 pm  
Blogger retry said...

Nego, na ovoj komentatorov na Sport4 svaka mu chast so informaciive. Ne sum znael deka 1998 Mike Bibby bil debitant na godinata !!!!!!! Kako prvo i prvo taa godina ne ni beshe del od NBA drushtvoto, a site dobro znaeme koj beshe najdobar debitant taa godina i toj igrashe (kolku tolku) sinokja vo protivnichkata ekipa.

Aj razbiram lapsuzi, ama mnogu vo posledno vreme im se sluchuvaat i nedozvolivo e da bidat od ovoj vid.

4/26/2006 03:40:00 pm  
Blogger марче said...

aj temata "lekich" odamna pomina... da ne se navrakjame...
nego luge daj pomagajte. kazete nekoj satelit, programa kade sto moze da se gleda nba! sport4 u drachevo ne se fakja! i zatoa eve uste eden apel do nif ... pustajteeee! veke nemozam veke puknaf...neznam kaj da se obratam... gledam basket na toa kockichkite na premiere portalot kako nezdraf.. aaaaaaaaa!! :P

4/26/2006 03:52:00 pm  
Anonymous Buntovnikot said...

Стварно Трагедија беше ова вчера. Срање.

Таман мислев дека ќе гледам нешто асално по Санс- Лејкерс, ама ништо.

ПС: А на Спорт4 беше САС-Сакто.
Кој деген го прави изборот!?
Или пари се у питање?

4/26/2006 05:25:00 pm  
Blogger kole said...

абе од кај тоа дека коби носел у средно 24?!?! ја иам еден клип од средно цело време носи 33,видете кај мене на блог,таму меѓу првите постови

4/26/2006 05:31:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ритрај, у право си, такви работи се недозволени. Ипак е ова НБА, па уште плеј-оф.

Бунт, не се пари, него тоа што се добива од НБА како траса. Истото идеше на др. европски телевизии. Освен на НБА ТВ.

Коле, и ти си ми некој Коби фан:) Коби на старт на средно ја носеше 24-ката, за при крај да ја смени у 33-ка, у чест на татко му, Џо Брајант, кој го носел тој број у средно.
Така да знаеш:)

4/26/2006 08:31:00 pm  
Blogger kole said...

јас длабоко се извинувам за мојата незналица:).ипак тоа е од недостаток на материјали

4/27/2006 12:41:00 am  
Blogger Dimitar said...

EEEEJ i sum zaboravil za Labron dakazam nesto. Da poseresnesto sto preddve veceri si go napravil, ne e taka lesno, i baska ne gomoze toa sekoj. Alal vera. (mislam na 10-te zagubeni topki) Ok rekord si e rekord. Neka produzi da rusi i ona so Jordan ne uspeal.

4/27/2006 03:11:00 pm  
Blogger Latifovich said...

A da vi kaza mja sute nesto ovoj lebron nemoze stalno da bide najdobar so 20 godini cekajte vi da vidite za edno 4-5 godini dali ke moze nekoj da igra protiv lebron kako sto ne mozat fudbalerive protiv ronaldinjo taka ke bide i so Zzzzzzzzz a i moja prognoza za Kavs-wizards 4-2

4/27/2006 05:29:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Great work!
[url=http://ytkjyjjm.com/oguh/jgsb.html]My homepage[/url] | [url=http://wupzwhsv.com/hqqp/opzn.html]Cool site[/url]

9/17/2006 09:56:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Nice site!
My homepage | Please visit

9/17/2006 09:56:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Thank you!
http://ytkjyjjm.com/oguh/jgsb.html | http://lwslgjbh.com/lzau/gceg.html

9/17/2006 09:57:00 pm  

Post a Comment

<< Home