Friday, April 07, 2006

Кој е по-kлач?...Мело е по-kлач!
Знам дека од ова ќе им потечат лиги на сите Лејк-шоу фановe, ама како тргнаа на НБА ТВ секој четврток ми ги даваат Лејкерси у 4 и пол сабајле. Така беше и синојча, т.е. сабајлево, кога Мело и Коби се такмичеа кој е поклач од другиот. На крај, Мело беше мадафаката, кога на 3,8 секудни до крај убаци едно убаво шутче од дистанца за конечни 110-108 у продолжение. Претходно Коби своите клач квалитети ги пока а пред крај на регуларниот дел, кога убаци тројка под фаул и со 3+1 изедначи на 99 за продолжеток. Кобстер имаше и оф-баланс обид за три со сирената у рег. дел, ама неуспешно. Колку е Денвер подобар тим од Лејкерси (а факат е), покажа задњиот напад у кој цел свет знаеше дека ќе идат преку Коби, па Бакнер и Рубен го стегнаа и му се залепија како фластери. Со Одом у аут поради лични, а Коби без шанса да прими топка (и после два тајм-аута на Зенот), мораше да пуца некој трет и на крај тоа испадна син му на Бил Волтон, кој нормално утна. Дали сте знаеле дека Мело у овие три години има шут 10-15 у обиди за изедначување или победа у задњи 10 секунди, а со осум шута за победа досега у финиш е на само три помалце од д грејтест оф ол тајмс, на кој за 11 победничи шутеви му требаа 15 сезони. Покасно ќе има подетална допуна за Мело, како и за новото плескање на Мајами од страна на Детроит...ај покасно. Шеп: од неофицијални извори дознаваме дека Енко отишол на ноќен риболов на Тиквешко Езеро, па затоа утре ќе следи допунското :)

49 Comments:

Blogger Shepard said...

а ти знаеш дека постов можам да го избришам и срце да не ме боли?! :)

4/07/2006 02:14:00 pm  
Blogger Teko said...

Коби е пеколен, ама џабе му е кога нема со кој да игра.
Добра ти е анализата за крајниот напад, ама тоа се случува секогаш, кога е густо, пушти му двајца на Коби, ма може и тројца за посигурно. Никој од другите играчи на лејкерси немаат му.а да шутнат во последните секунди.

4/07/2006 02:44:00 pm  
Anonymous Boromir said...

e ne veruvam deka Jordan dal samo 11 suta za pobeda u kariera! Toa eventualno buzzer-bitters,inace ako brois zadnji 10 sekundi,garant ima 25-30 i jace.Aj neka proveri nekoj ova.Flight,fakaj toa excellot:))

4/07/2006 02:50:00 pm  
Blogger retry said...

Ejjjjj Denver podobar tim od Lakers, pfffffff....

Chekaj malku pa Bryant i Odom samo vredat povekje od cel tim na Nuggets. Skorot ime skoro isti sezonava, a ako se zeme v predvid deka Denver igraat u najtapa divizija, u playoff go papaat u prvo kolo od Memphis.
Ova so Karmelo beshe dobro ama ednash i na nego kje mu se pogodi clutch play. Ne deka Lakers se neshto posebno dobri godinava, ama Denver .... Nemoj da preteruvame. Srekja shto Utah malce zabavi inaku nemashe playoff da vidat. E druga rabota kje beshe da bea zdravi sezonava. Spored dosega shto go prikazhaa so ovie igrachi i toa e mnogu.

4/07/2006 03:03:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ritraj, si go procita li ti komentarot pred da go postiras?

Boromire - provereno.

4/07/2006 03:16:00 pm  
Blogger марче said...

ama gi zatrpa melo :)))

4/07/2006 04:25:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Denver e tim so 6-7 OK igraci i toa e celata razlika... postov mi prilicuva na komparacija na melo i kobi sto ne e realno... u lejkers nema koj da mu pomogne iako pokraj Odom ocekuvav i nekoja pomos od Divejn, ama bateto e teski katastrofi sezonava... kvejmi e promenliv, volton e drvo, Mim kamen...
Kako i da e ne mi se veruva deka kobi i melo ke vidat vtora runda ovaa godina...

4/07/2006 05:04:00 pm  
Anonymous Bojan said...

I ne se soglasuvam za prognozite za najverojatno finale... aj na istok detroit e superioren, ama na zapad ke bide mnooooguuu interesno... ocekuvam od telinjata predvodeni od shvabata mnogo... iskreno... i pod uslov da se zdravi... fizicki...

4/07/2006 05:06:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Кај е Дерек Фишер коа ти треба?

Boromir, остај ти excel, ова е за power-point. :)

Karakash, неќам да противречам, ама ова се моите информации:

1 - 11 November 1984
Chicago - Indiana, 118-116

2 - 7 December 1984
Chicago - New York, 95-93

3 - 26 March 1985
Chicago - Indiana, 120-119

4 - 24 April 1985
Chicago - Milwaukee, 109-107

5 - 25 October 1985
Chicago - Cleveland, 116-115

6 - 11 November 1986
Chicago - Atlanta, 112-110

7 - 21 November 1986
Chicago - New York, 101-99

8 - 12 February 1988
Chicago - Milwaukee, 95-93

9 - 3 April 1988
Chicago - Detroit, 112-110

10 - 15 April 1988
Chicago - New Jersey, 100-99

11 - 16 February 1989
Chicago - Milwaukee, 117-116

12 - 7 May 1989
Chicago - Cleveland, 101-100

13 - 19 May 1989
Chicago - New York, 113 - 111

14 - 27 May 1989
Chicago - Detroit, 99 - 97

15 - 13 November 1990
Chicago - Utah, 84 - 82

16 - 22 January 1992
Chicago - Charlotte, 115 - 112

17 - 11 November 1992
Chicago - Detroit, 98 - 96

18 - 17 May 1993
Chicago - Cleveland, 103 - 101

19 - 25 March 1995
Chicago - Atlanta, 99 - 98

20 - 11 February 1997
Chicago - Charlotte, 103 - 100

21 - 18 March 1997
Chicago - Seattle, 89 - 87

22 - 1 June 1997
Chicago - Utah, 84 - 82

23 - 13 February 1998
Chicago - Atlanta, 112 - 110

24 - 22 March 1998
Chicago - Toronto, 102 - 100

25 - 14 June 1998
Chicago - Utah, 87 - 86

Со тоа што 5 од овие мечеви Џордан решил со слободни фрлања. Значи, бројката е отприлика 20.

4/07/2006 05:19:00 pm  
Blogger Teko said...

Flight, закон си, од кај ги собра информациите. :-)

4/07/2006 05:25:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Искрено, не беше многу тешко. Пишав на Google - jordan winning shots и искочија многу сајтови.
Останатото беше copy-paste :)

4/07/2006 05:30:00 pm  
Anonymous darko said...

I oficijalno: Kobi ja projde brojkata 2000 shutcinja ( 2009 konkretno )

4/07/2006 05:35:00 pm  
Blogger retry said...

This comment has been removed by a blog administrator.

4/07/2006 06:27:00 pm  
Blogger retry said...

Enko, eve eden link shto mozhe i kje me demantira, pogodete koj e naj-clutch player vo dosegashniov tek na ovaa sezona.

http://www.82games.com/random12.htm

4/07/2006 06:29:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Ako ima nekoj muda neka stai pari na Orlando vecer... ja iskreno se mislam da trknam da ubacam

4/07/2006 06:53:00 pm  
Blogger марче said...

mene atlanta vecer mi e favorit. ja iam u site kombinacii. mozni kecovi: memfis, fila, nju orlans ... nuli: nju dzersi i klipersi... pozdraf

4/07/2006 07:28:00 pm  
Blogger retry said...

Eve ushte edna diskusija za noviot format na natprevari vo playoff, koga sme vekje kaj Denver.

4/07/2006 07:59:00 pm  
Blogger марче said...

kje go pie vecer san antonio od dalas? ja imam nekoe cuvstvo deka toa kje bide jaka 2ka! :)

4/07/2006 08:07:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Veruvam deka Dalas ke gi mcne i ke bide dosta interesno da se gleda... ne deka veruvam deka Dalas ima sansi da go zeme vrvot pred razigruvanjeto, nego mislam deka realno se bolji... toa e moe mislenje i lupaj dvojce onaka mushki....

4/07/2006 09:04:00 pm  
Blogger Shepard said...

ритрај, а кој праи највише чекори?! :)

http://www.82games.com/random18.htm

4/07/2006 09:14:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Мене ми е најинтересно - Highest Assisted FGM Rate. Покажува кои се најголеми легачи. А бев сигурен дека Доњел е прв у пм....

4/07/2006 09:26:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Pa toa be flight,dete zlatno:)! Mi bese cudno toa za Michael.Kao prvo imase top 10: resavanja na Jordan,i ako imal samo 11,togas nemoz da praat top10.Ke bese the 10(11) buzzer-beaters.Stvarno mislite vecer dallas dvojka?Daj boze,ama tesko.Obrnete vnimanie na nasiot omilen Bruce Bowen:).Zadnjiot pat go stai my-man-Dirk u djep.Pozdrav

4/07/2006 09:32:00 pm  
Blogger Shepard said...

flight, ама колку од тие шутеви се во регуларна сезона, колку на плејоф утакмици? ја мислам енко збори за рег. сезона

4/07/2006 09:41:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Па можда. Треба да се провери според датумите

4/07/2006 09:54:00 pm  
Blogger Shepard said...

Има доста април и мај.. и јуни чак.

4/07/2006 10:33:00 pm  
Blogger znalac said...

Факт, бројкиве се на страната на Мело, иако вчера имаше 0 во последна четвртина и 7 во ОТ. Сепак, 4pt play што го извади Kobe на 99-95 беше одличен. Посебно кога му се сврте на Buckner со фаца „а сеа шо праиме?“. Вечер пак ми се на програма - LAL@PHX. Инаку Kobe вчера постави franchise record со 24 40+ меча. Прв во лига е (да не ти се поверува) Wilt so 63?! Втор е МЈ со 37.
Инаку, доста се менуваат MVP прогнозите во последно време. Nash и Chauncey играат анти-MVP, па као најозбилни ги зборат Kobe, LeBron, Wade (со акцент на првиот). Мислам, Kidd е закон во последно време, ама секако нема да биде MVP. Chris Paul направи 2 (а вечер против TOR веројатно и трет) triple-double и си ја осигура Rookie титулата. За Most Improved фаворити се Борче и David West...Борче ќе биде...

4/07/2006 10:41:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Boro mene me plasi Bowen da ne go povredi DIrk zoso negovoto od agresivno vo grubo ide mnogu cesto... Veruvam u Dirk i Dalas i se nadevam prvo na dovba utakmica, a posle toa na jaka dvojka...

4/08/2006 01:02:00 am  
Anonymous Bojan said...

A za titulite stvarno e mnogu gusto za MVP... spored mene najvise sansi imaat neshti, lebron i kobi... wade e dzver ama iako zaslusuva tesko da bide, a bilaps objektivno ne zasluzuva...
Za ruki Cris Pol e 99%, a za most improved Boro definitivno... a za najbolji 6ti...stvarno neznam...

4/08/2006 01:06:00 am  
Anonymous Boromir said...

So tolku sum se podobril od lani,most improved ke mi davate:)? MVP e 90% Lebron.Samo da ne userat poslednive 7 utakmici(veke pocnaa da serat,izgubija od knicksi,utre igraat u New Jersey).Ako uspeat da pobedat 5 od zadnjive 7,i zavrsat so 50 pobedi,Lebron e MVP.Togas ke gi ispolnuva bukvalno site uslovi,smetajki deka spored nekoi strucnjaci ako nemas 50W season ispagas od consideration.Bas zatoa nema da bide Kobe,i edinstven konkurent na Lebron ostanuva Dirk,i toa mnogu zavisi od utakmicata vecer.Ako uspee dallas da bide prv na zapad,Dirk stanuva seriozen kandidat.Do pred mesec dena bev siguren deka Nash ke bide back-to-back,ama od togas znacitelno uspori i skoro e nadvor od trka.Kako sto stojat rabotite Lebron e safe choice

4/08/2006 01:27:00 am  
Blogger Shepard said...

најненавијачки, коби.

редно е.

35 по натпревар.

у ера на зона!

4/08/2006 02:58:00 am  
Anonymous Bojan said...

Dobro prvo poluvreme i edeinstvena pricina za vakviot rezultat e so pola od poenite na SAS se od vtor obid + Oberto za 5 minuti 6 skoka, a od druga strana Hauard e on-fire ...
Me plasi toa sto mnogu im falat grifin, haris i van horn, a i daniels e tapa u prvo... tolku za sea...

4/08/2006 03:21:00 am  
Anonymous Boromir said...

Dobro poluvreme.Playoff atmosfera i se oseka kvalitet.Ne kako pred 2 dena phily-bulls,koga zaspav za edna cetvrtina.Dirkules pak se maci,sho so Bowen,sho so site.Treba da se spusta poblisku do kos,nekoe slobodno da pucne.Eden faul ne iznudi.Howard i Terry gi vadat.Spursi ko spursi.Oberto pred playoff pocinja da igra ko za argentina sto igrase.Finley i van Exel 4 trojki.Duncan ko da ne igra,i pak vodat.Se nadevam deka Dirk ke vleze u ritam

4/08/2006 03:29:00 am  
Anonymous Bojan said...

Auuuuuuuuuuuu
Orladno madafaka....RESPECT
Vi vikase cico deka ke gi plesnat naduenite serkovci... Srce mi napunija...
Ehhh da me slusavte za u kladionica...

4/08/2006 03:31:00 am  
Anonymous Boromir said...

Desagana e lud!4 banani do sea,i site spasi siguren kos,ili na kucanje ili na polozuvanje.Dirk pocna da igra.Uste nemozat da se odlepat.Ajde Dallas!

4/08/2006 03:43:00 am  
Blogger retry said...

Abe ne znaete politika u NBA. Na Lebron mu ja namestija MVP na All Star pa sega nema shto da bara vo MVP na sezona. Premnogu e za eden kopilj. Plus toa go nema ona liderskoto u zadnji momenti na utakmica. Realno i nenavijachki shto bi rekol Shep, ako ne zeme Kobe MVP, togash nikoj drug ne zasluzhuva.

Inache koga sme na taa tema neodamna Barkley oficijalno izjavil deka MVP treba da bidat Nash i Nowitzki, i nikoj drug !?!?!?!? Kakvi mushichki mu se pletkaat ne znam. Pratam sega Mavs i Spurs, i mislam deka ok e Dirk se na se (iako losho pochna), no kako shto vika Boromir, da ne se Josh i Jason, ...

4/08/2006 03:46:00 am  
Anonymous Bojan said...

Edna od poubavite veceri vo ovaa sezona:) Dalas mi go napraia keifot maksimalno... kako gi ispleskaa... Dirk najseriozen kandidat za MVP... gi povlekuvam site komentari prethodno dadeni vo vrska so MVP... Shvabata im go kaza vicot na mlitaviot Dankan i kompanija.. jes da u prva 4tina bese slab, ama posle... bitna pobeda za Dallas ama imaa mnogu los raspored do kraj...
Bitno e sto SAS se ranlivi doma i gi imame site preduslovi za TOP plej of...
Chicago indirektno naprai golem cekor napred za u plej of osobeno po "kiksovite" na indijana i phily... baska i orlando gi ostvari moite pretpostavki... a i Gasolceto 33/14/8... breee.....

4/08/2006 04:51:00 am  
Blogger Shepard said...

колку коша треба да дае коби за победа..

или не е до кошевите..

:((((

4/08/2006 06:56:00 am  
Anonymous Boromir said...

Yes Dirkules!Ako uspeat da bidat No:1 in west,ke bide MVP 100%.So ovoj performance,definitifno ostanuva u trka.Alal da mu e!Dade kos preku koj i da mu zastanese.Ama obicno koga go cuvase Bowen,mu praeja blok za da dobie mis-match.Toa mnogu ne mi se sviga kaj Dallas,uste ja imaat istata offense filozofija od dedo Nelly,sto vika najdi mis-match,i iskoristi go.Ama toa se prai bez mnogu ball-movement,ne mi igraat tecno,28 se u liga u asistencii.Se 1 na 1 se forsira,neznam kako imaat tolku dobar skor.A Duncan kutriot e mizeren.Ne im ide u polza na spursi so do kraj ke mora da go igraat i odma ke produzi playoff.Na toa stopalo,super bi mu dosle edno 10 dena odmor.Inace gleate,vcera sedev do 5,a stanav u 8 za u skolo,ama vredese.A sto vikate za Jamal Crawford e naj-klac:)Pozdrav Chote

4/08/2006 10:12:00 am  
Blogger retry said...

Shep, namerno im popushtija za da gi ispleskaat u prvo kolo :))

4/08/2006 11:33:00 am  
Blogger Karakash said...

Не знам од кај да фатам, така да ич не фаќам.
Само за МВП муабетов...синојќа Дирк покажа зашто е најсериозен кандидат, а Нешти иако играат тапа у задње време, не заборавајте дека Санси со тој тим имаат 50 победи!!!
И Леброн е у игра, исто како и Чонси, друг некој...тешко.

И Шеп остај тоа ненавијачки, кај се видело играч чија екипа едвај вчегува у плеј-оф да освои МВП. Е тоа би било политика ако се деси.

4/08/2006 02:00:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Dallas merakliski gi spleska sabajlevo... vo pravo e boro so vika deka ne e tecna igrata, ama toa e dalas... kontra i 1 na 1, 2 na 2... a SAS se teska mizerija... Manu mi bese omilen igrac use u euroliga, pa posle samo nego go pocituvav od cel tim na Sparsi, ama mnogu e razligaven ... dobro gi busi ama i on e vlezen u nekoj film... i lognorija mu go mati pametot na francuzinot, a za Dancan e neverojatno kolku e padnat u forma (krivo mi e so bese u startna mesto Garnet)...
Ako moze neshti so 50 pobedi na Sansi da bide MVP, zoso da nemoze Dirk so 60 i kusur da bide...

4/08/2006 02:11:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Ako na nekoj ne mu e jasno zoso Dallas pobedi, otvotete na www.vecer.com.mk na zadnja strana... i se e jasno... ko den... proleten...

4/08/2006 02:15:00 pm  
Blogger retry said...

Ajde be eve podatok, ako vekje odime bez politika: Moses Malone MVP 1978-79, a Houston edvaj vo playoff (plus toa imajte vo predvid samo dve divizii vo toa vreme-znachitelno polesno da se izborish za mesto).

Dobro znaeme shto znachi MVP i za Kobe bi rekol deka e edinstven koj kolku tolku odgovara na definicijata za Most Valuable. Sekoja chest na Dirk, stvarno igra sezona za pametenje, ama igra za Dallas, a ne za tim vo koj osven Odom i ushte chat pat Brown i Parker, ostanatite ne vredat da igraat ni u nashe prvenstvo. Ako go trgneme Dirk od Dallas bi imale 10-15 pobedi manje, a trgni go Kobe od LAL i ne znam dali bi mrdnale povekje od 10 wins. Tuka se bara koj e po-igrachishte. Pa i jordan u 1987-88 beshe MVP, a Chicago voopshto ne beshe superioren u regularen del.

4/08/2006 03:36:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ритрај, еве и за тебе податок.
Мајкл сезоната 1987/88 беше МВП со просек од 35.0/5.5/5.9, но што е уште поважно Булси имаа скор 50-32 и беа 4, на Исток.

4/08/2006 03:57:00 pm  
Blogger Karakash said...

Мозес сезона 1978/79 МВП како играч на Хјустон, кој беше 4. на Исток.

Мелоун на просек од 24.8/17.6/1.8.

4/08/2006 04:11:00 pm  
Blogger retry said...

Eve da vratam na udarot :)) Kareem Abdul Jabbar 1975-76 MVP, Lakers 40-42 bez plasman vo playoff.

Shto kje kazhete na ova.

4/08/2006 06:09:00 pm  
Blogger Karakash said...

И ја пак:)
Таа година Карим со 27.7/16.9/5 беше МВП затоа што немаше кој друг асален играч да му конкурира и беше најголема ѕвезда у лига.

Тачно е дека Лејкерси не играа плеј-оф, ама и тачно е дека го имаа 8. најдобар скор у лигата.
Тогаш важеа некои други правила за пласман у плеј-оф.

4/08/2006 09:03:00 pm  
Anonymous Чоте said...

Хех, Шеп, најненавијачки Коби МВП, као моите анализи на Индиана у плејоф, најненавијачки! :)
Инаку, многу ми е криво што вчера не ја догледав DAL-SAS до крај, ама јебига, немав спиено 48саати пред тоа, па уште на почеток заспав.:)
Што се тиче Пејсерса,(IND-NYK 96:98),од тоа што прочитав по нетов, (пошто немав можност да ја глеам утакмицата), изгубиле ради недостаток на тоа "јадрото" што го зборевме пред некој ден. За ваквите тимови уште се вика дека се тимови без срце.
Пеџа бил повторно прв стрелец (како и на 4 од последниве 7 натпревари), што исто така не е добро за Пејсерс, он е играч што е најкорисен за тимот ако е "втор играч" у тимот. Ај ваљда Џермејн ќе се потсреди малку до плејоф (си се надевам ја, надежта умира последна):) И така, искрено се надевам дека ќе се потсредат до крај малку, инаку ќе се намачат со Мајами или ЊуЏерси за у второ коло, oва најненавијачки! :)))
Ај сеа малку да ве подавам со МакБаскет. Пред малку се вратив од утакмица ТоаСумЈас-Вардар. Грозота! Освен семките што ги купив на влез друго се беше мизерно. Првава лига има малку пониско ниво од малдинската од мое време (а моето време не беше одамна!). Катастрофа! А пази, ова се два тима од ретките што зимаат плата у прва лига! И така, се разочарав, ќе треба да гледам по 3 НБА утакмици дневно у наредниов месец за да се рехабилитирам.:)
P.S.ЊуЏерси конечно изгуби ...Леброн им го зема скалпот!

4/08/2006 10:22:00 pm  
Blogger Karakash said...

Знам Чоте, знам.
Ја сезонава после неколку години апстиненција пак се појавив на едно шест-седум утакмици у нашата прва лига.
Целосно те разбирам друже.

4/09/2006 07:05:00 pm  

Post a Comment

<< Home