Monday, April 03, 2006

Chuck B., Џејмс Вајт, пак Лерингитис
Да не биде само дека пишувам за Доминик, покрај него, оваа година у Хол оф Фејм ќе бидат уште две играчки големини, кои веројатно поголемиот дел од нас имал прилика да ги види на дело. Едниот е Џо Думарс, за кој нема да трошам зборови, зашто увек ми бил рол-плејер, увек 2.опција у својата екипа, нешто како Скоти у Чикаго. Тоа никако не значи дека Џо не заслужува своето место у Спрингфилд. Исто како и Ајзеа од таа шампионска генерација на Детроит. Џо веројатно еден ден ќе заслужеше и номинација и како Џи-Ем (само да не беше Дарк-О:), што никако не може да се каже и за Ајзеа. Вториот кој ќе биде примен е The Round Mound of Rebound - Чарлс Баркли. Чак е еден од само четворицата играчи у историјата на НБА кој во својата кариера имал најмалку 20 000 поени, 10 000 скокови и 4000 асистенции. За него летово ќе пишеме поопширен текст, а засега, еве неколку негови, и изјави на луѓе кои работеле со него, а пред нив и рекламата со Гоџира. Ви текиња? "I was a great basketball player; that's all," Barkley said Sunday. I hope I will be remembered for more. I always said that winning a championship would be great, but I was born to do greater things. I hope I'm remembered someday as the guy who did more to help less fortunate people than anybody who ever played the game. I hope people will say, 'He didn't do no phony golf tournaments" "I only started playing basketball because I was getting into trouble. Me and my friends started stealing, and my grandmother said, 'That ain't the way it's going to go down. I just hoped playing basketball would get me into college so I could get an education and get a good job, to be honest. But it saved my life as far as getting into a life of crime, and it has given me everything in my life. I owe everything to the game." - и двете од Баркли химселф. "Pound for pound, inch for inch, I don't know if a player had more impact at his position. Charles combined an unusual package of incredible physical skills, strength, girth, width, hops, soft touch, passing ability and fierce competitiveness. There's just an awful lot of talent in that package. He was really undersized in terms of height, and yet he dominated much taller players. Of course, his antics off the court and his emotional, demonstrative play made him a very colorful, if controversial, player. But I don't think anybody can argue he isn't one of the best players to play in the NBA. His numbers speak for themselves." - Брајан Коланџело "I used to love watching him go heads up with Shawn Kemp. I always thought that that was the greatest thing ever. Kemp had one of the great athletic bodies you'll ever seen in hoops. He had everything that Charles didn't have, physically. But Charles would school that guy every time. He'd get into his head. He always knew he could outsmart him, and he'd beat him that way." - Брајан Вудс, физиотерапевт на Санси, од времето кога Чак играше таму.
* * * * *
Колегата ни Флајт, покрај што ги покажа своите стат квалитети, на својот блог го пратеше НЦАА натпреварот во куцање. Да не биде дека ништо не пишуваме за колеџ баскетот, каде вечерва се игра финалето меѓу УКЛА и ЛСУ. Еве клип од куцањата, каде мора да го видите Џејмс Вајт, кој сам се заеба со неуспешните две у финале. Нормално, немаше фарса како на НБА Ол-Старот и Ноел од Тархилси стана шампион.
* * * * *
Ова е задње спомнување на Брус Боувен на блогов. Пошто толку се разви муабет за него, си помислив дека сме најочајни типови на сајбер просторот:), али испадна дека има побетер типчиња, кои одвоиле и време да склопат клип за Боувен колектор. Еве, но немојте да кажете дека не сум ве предупредил.
* * * * *
"He's the farthest thing from a point guard" - Larry Brown за Nate Robinson. Што ќе ти каже Лери. Пак ме фаќа Лерингитис.
* * * * *
Како што Синдикејт пиша у коментарите на задњиот пост, Шид ја доби својата 16. техничка, што значи директна суспензија од една средба. Тоа пак значи дека Пистонси за прв пут после 1963 год. нема да стартуваат со истата петорка.
* * * * *
За крај, еве го мојот текст од денешен Мак.Спорт за дуелот на МЗТ и ТСЈ. Тоа што таму се дешаваше не заслужува ни еден збор муабет, но е вистинска слика на "кошарката" кај нас. Допуна: Еве го 2.дел од истата прича.

30 Comments:

Anonymous flight 75 said...

Така бе, мајсторе.
Иначе, кое е Вајт у прашање, не можам да бидам објективен. Ебати временското ограничување. Па и Карни и Вилборн беа бољи од Ноел, ама пробуваа некои невозможни куцања. Ги победи на конзистентност. Стално е така у пм.

4/03/2006 11:39:00 pm  
Blogger kole said...

енко ти у спорт пишуваш за нба и македонска кошарка,или само за нба????знам дека за мак кошарка пишува боби радулович,за друг не знам.а тоа шо се дешаваше е катастрофа.ја најискрено мислев дека со оваа новава постава у кфм,ке се деси нешто,ама тнка работа...секое дете од макодонскава ни ебана лига,гледа негде да избега,да збере некоја пара.али да не бегаме од темава на постов т.е.баркли и компанија.ја искрено не сум го гледал баркли,сем нешо инсерти,али според бројкиве веројатно човекот заслужува место.мада сеа ич не го сакам пошо сере за се што се движи.
kb8.blog.com.mk

4/04/2006 12:40:00 am  
Anonymous бодан said...

Баркли заслужено!Вајт,епа тоа са правилата.Кој ќе исчека 4и пол за финалето!Ај ваљда ќе се исплати?

4/04/2006 02:29:00 am  
Blogger Karakash said...

Kole, od ovaa sezona prinudno, a i malce po moja zelba, cat-pat pisuvam za mak.kosarka. Zaedno so Bobi.
A za Barkli, znam zasto ne go mirisas:)

4/04/2006 09:56:00 am  
Blogger марче said...

...ne e barkli radi brojkite, covekot ima harizma sto verojatno go izdiga nad kolegite sto imaat i povisoki brojki zad svoite iminja...

4/04/2006 11:21:00 am  
Blogger марче said...

a ova ja slucajno iam slikicka na barkli :))

4/04/2006 11:22:00 am  
Blogger retry said...

antitalent + upornost + sila + borbenost + zabava + ljubov kon kosharka = Barkley

4/04/2006 11:36:00 am  
Blogger Shepard said...

mixot со брус го иам, и не ми се веруе..

онака, коа седи у ќуше у дава тројка..

аааааааааааа!

4/04/2006 02:45:00 pm  
Anonymous Bojan said...

За Баркли е 100% заслужено поради неверојатната ЖЕЛБА... со таков неталент и таква желба секоја чест... иако не го почитував ни коа играше а уше помалце сеа, гледано објективно е заслужено...
А за Енко браос за текстоите у спорт и претпоставувам дека имаш улетано на местото на Игор Крстевски кој избега у Екипа... али ипак риспект... тешко е да се пишува за такви бедотии што се дешаваат у нашава лига...

4/04/2006 10:54:00 pm  
Anonymous Bojan said...

A za Blog basket neso nema zainteresirani a???
Zdravje...

4/04/2006 10:55:00 pm  
Blogger retry said...

Za basket pak li treba da se prijavuvame, pa mislev deka samo ushte termin i parket treba da se odbere :))

4/05/2006 12:04:00 am  
Blogger Shepard said...

каков баскет, спремаме изненадување :)

4/05/2006 01:24:00 am  
Anonymous bodan said...

I posle Milvoki ke igraat doigruvanje?Pa Majami gi zgazi be!

4/05/2006 04:06:00 am  
Blogger марче said...

barkli antitalent :))) abe brkaj rabota :))) talenti ste zimi se :)))

4/05/2006 08:12:00 am  
Anonymous Boromir said...

Organizirate basket? Ja se vrakam u Skopje u vtornik(da Enko na 11ti,staj piva u frizider:),pa rado vi be ispleskal,so Enko u trojka:).Ne,ozbililno,mislam deka e super ideja,onaka da se upoznaeme.Posle moze na pivo,pa po picki:)),da doneseme nekoi devojcinja na blogov

4/05/2006 10:42:00 am  
Blogger retry said...

Mozhda i ima megju nas devojchinja ama ne znaeme. Shto mislite vie? Jas mislam deka "bi" e devojka a jas ne sum, za drugite ne znam :))

4/05/2006 11:18:00 am  
Blogger Karakash said...

Boromire, pivite se staveni...sega ke pocnam i da go vrtam jagneto:)

Za basketot sum za, samo da najdeme termin koj ke ni odgovara na site ili povekjeto od nas. Ja ke igram so penzionerite.

Vcera sum pagal u NBA nirvani u Sport4, ke vi raskazam poposle.

4/05/2006 11:39:00 am  
Anonymous Bojan said...

Баскет најбољи е да се напраи за викенд... сабота или недела пошо најубаво може да се договориме...
Инаку Чикаго ми го напарија меракот... ќе видиме само дали ќе го попие Индијана или 76ките... ама некој мора... 100%...

4/05/2006 12:24:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Enko sedi be,ako sakas da tepas(a sakas)ke bides od moja,i Jirzi Zidek ke go donesam da ni sedi pod kos:)

4/05/2006 12:53:00 pm  
Blogger toni4yu said...

skitko si doagas a?
diplomirase ili?

4/05/2006 01:05:00 pm  
Blogger toni4yu said...

kogo ke tepas be boro basket. ni zidek ne ti pomaga protiv bubis, mene i mladen.:)

4/05/2006 01:08:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Ај бе стварно баскет.
Завчера играв првпат после 5 месеци и се воспалив цел у пм.
Али шут не се заборава :)

4/05/2006 01:21:00 pm  
Blogger retry said...

Abe shto vi rekov, so Nocioni u startni pet, a bez Chandler, popara pravat.

4/05/2006 01:26:00 pm  
Anonymous Boromir said...

O Ziro, kaj si be? Kaj so ovoj smesen username:) Ja najdov da zboram:). Enko mi go izmisli:) Slusaj, si doagam u vtornik, ostaj nekoj broj da te najdam. Inace diplomorav,idam na weekend MBA... Ima mnogu da ti kazuvam, ostaj broj. Pozdrav

4/05/2006 04:19:00 pm  
Blogger toni4yu said...

aj cestito druze. ke padnat pijanki:)
abe username- ot mi ostana od faks od belgrad. prosrpski lol. brojot ke mu go dadam na brat ti utre zs se gleam so nego na futbal. pzd i cakamo te da dojdes:)

4/05/2006 04:35:00 pm  
Blogger Karakash said...

Ziro, Boro, ke pocneme da naplakame za sekoj spoen par:))

4/05/2006 04:54:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Ajde basket da praime, obavezno. Ke igrame MLADINA vs PENZIONERI . Naravno da ja spadam u mladina along side so Offcharo. I ja izmiksav 2-3 jezika u commentov.AJDE BASKET DA IGRAME VIKENDOV.

4/05/2006 06:49:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Dobro aj,duzam gajba pivo. Ili na stipski: kasa pivo:)

4/06/2006 12:14:00 am  
Anonymous Bojan said...

Epa aj Boro cestito... pivoto ke ide posle basket... koa ke does razbira se... a ne mi e jasno ziro od kaj gi sobra mladen i bubis???
Od kaj i da si gi sobral ipak ova treba da bide blog basket...

4/06/2006 01:05:00 am  
Anonymous Bojan said...

Epa aj Boro cestito... pivoto ke ide posle basket... koa ke does razbira se... a ne mi e jasno ziro od kaj gi sobra mladen i bubis???
Od kaj i da si gi sobral ipak ova treba da bide blog basket...

4/06/2006 01:06:00 am  

Post a Comment

<< Home