Friday, April 28, 2006

Онака...
Ова се онака, рендом мисли, на една иста тема...онака, нафрлени... По скоро една недела од плеј-офот 2006, сите НБА аналитичари, стручњаци, новинари и други се сложни во тоа дека до сега имавме малце утакмици и потези за кои за некоја година ќе се зборува. Освен можеби лудата тројка на Боунс Бери која ги спаси Спарси против Кингси. (Трипл-даблот на Леброн не влегува у конкуренција, затоа што тоа стана инстант-класика). Како главни виновници се наведуваат тренерите, но и немањето доволно маркантни играчи кои би го привлекле вниманието на медиумите. Освен Џејмс, кој се спушти на земја по фантастичното деби, не се најде играч кој би натерал обичен НБА фан да остане пред телевизорот до рано насабајле.Коби требаше да биде тоа, но тој созреа и одеднаш почна целосно да го слуша Зенот. Потег кој е по вкусот на сите Лејкер фанови, но и на ниеден Коби-фан. Од другите, можеби само уште Дирк би влегол у игра и...толку. Е сеа, да не бидам сфатен погрешно, видов дека се разви дискусија на оваа тема во коментарите. Јас не мислам дека Пистонси се тапанџиски тим, и не им посакувам повреда. Како што рече Синдикејт, ни на нив, ни на било кој спортист (освен Тоти). Истото се однесува и на Спарси, затоа што нивна силна страна е колективот. Факт е дека ни едните ни другите немаат маркетиншка привлечност, али тоа е така уште од 2004 година и менталниот колапс на Лејкерси во финалето. Едноставно, тоа е така, и затоа од таму сето тоа внимание свртено кон Леброн, Коби, Вејд итн... Иако поискусните НБА фанови знаат да ги ценат и Спарси и Пистонси.
* * * * *
Еден од потезите кои малце ја разбудија публиката, иако веројатно беше фаул у напад:
* * * * *
"Vince Carter was out there trying to play tough, which we all know he's not." - Pacers point guard Anthony Johnson, commenting on Vince Carter's trash talking and facial expressions in Game 2 of the Nets-Pacers playoff series.
* * * * *
The Knicks will again bid for Kenyon Martin now that he assuredly will be traded by the Nuggets this summer, but Larry Brown has also asked Isiah Thomas to target another potential injury risk: Miami's free-agent center Alonzo Mourning. - New York Post А, што очекувавте вие од Ајзеа, а?
* * * * *
89 is the number of times LeBron James touched the ball on offense in his magnificent playoff debut (32 points, 11 rebounds, 11 assists). Along with his 27 shots, he drew 10 fouls (three of them for "and one" plays), had four turnovers, but still passed the ball 51 times for a 57 percent pass rate. Talk about getting your teammates involved. He had one "assist worthy" pass that led to two free throws and another 11 "potential assist" passes in which his teammates missed shots. - аначиза на момците од 82гејмс. Кога сме кај Леброн, тој ветува дека вечер нема да се повтори вториот дуел. Ја му верувам. Иначе, дали ќе биде така ќе можеме да се увериме у живо на Спорт4. У два.
* * * * *
Ајверсон во Бостон, заедно со Пол Пирс. Барем за типовите од Celticsblog. Дрим он.
* * * * *
Момците од Need4Sheed конечно си го добија Биг Бен у инфлејтбл верзија. Со вакво нешто не ви треба ни аларм, ни бутур. Само напумпајте го Бен и стаје го пред врата.
* * * * *
На типците од ЈејСпортс конечно им текна да не поздрават. Така да, ја враќаме услугата. For all you YAYland readers, YayЅports.
* * * * *
Не е тајна дека скоро секој рапер сака да биде НБА кошаркар, како и дека секој НБА кошаркар сака да биде рапер. Ниту една од двете комбинации не е успешна, али вреди да се проба нели. Плус, на што онда би фаќале сеир. Еве ви линк на кој има доста рап ствари од НБА ѕвезди. Мој фаворит? Никој.
* * * * *
"Well-deserved and it's life-sized." - Баркли, за наградата за тренер на годината на Ејвори Џонсон.
* * * * *
Немој да сте ми кажале дека сте знаеле дека Нејт Робинсон има свој блог.
* * * * *
Ја идам сабајле за Охрид, така да на Шеп, Двр и Флајт останува чат-пат да го покриваат и откриваат плеј-офот. Леп провод за сите вас, каде било и да одите деновиве. Ааааајјјјј.

13 Comments:

Blogger retry said...

Epa lep provod i na tebe i na site ostanati od "ekipava". Ja idem u planine, pa osim chat pat nekoj wi-fi (a idam so laptop bez w-kartica) nema da imam vrska so svetskata mrezha (kje ve ostavam na raat od komentari). Krivo mi e shto kje propushtam 3 dena utakmici, ama bar kje me informiraat na telefon. Mnogu mi e teshko ama kje moram da se ottrgnam od blog-ov i od NBA za kratko. Mislam deka kje bide na arno zoshto obichno koga ne gi gledam utakmicite na Lakers, oni pobeduvaat, pa sleduva deka mozhe da bide 2-2 (ili 3-1 dokolku ne ja gledam vecherva :)) ).

Pozdrav do site i ako tepaat Lakers (overall) gi sobiram Shep i Kole i ideme u kafano (na moj rachun) i se pravime gjubrinja i pikame nozete u sholja :))

4/28/2006 11:56:00 pm  
Blogger Shepard said...

датибам изјавата ритрај, па части и да не тепаат.

сретен пат енко, а ја ќе чувам наоружан

иначе, овој е битен линк на јејспортс.

кул.

4/29/2006 12:38:00 am  
Blogger Ико said...

шеп, ми се деси фрка со телефонот и ти го немам бројот пер... пиши ми смс со твојот број да те побарам. плус...ел-еј газат :) пиши смс или јави се....

иначе и ја идам у охрид за едно 4 саати (сеа е 3 сабајле, тргам кај 7) па може ќе налетам на енко што не е ни битно у целиов муабет....ц ц ц ц сум се изреметил...

4/29/2006 03:02:00 am  
Anonymous bodan said...

Karakash-samo na toti:))))

4/29/2006 03:53:00 am  
Anonymous Boromir said...

Da ne vi smeta sto kobe dade samo 17?

4/29/2006 08:37:00 am  
Blogger Shepard said...

моето сценарио ќе се оствари

со тоа шо коби нема да има просек 40

4/29/2006 10:33:00 am  
Blogger kole said...

Ајде, идеме у финале!!!

4/29/2006 02:33:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Ај да ви кажам нешто видовте ли кој е Lebron во третата утакмица ??????

4/29/2006 04:50:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Мило ми е што некој се согласува со мене за "про-спорт Пистонс муабетот". :)

Едноставно нелогично е да кажеш дека Пистонс баскетбол не е спорт. Мислам... Шутираат? Подаваат? Ја чуваат топката као очите? Куцаат? Скокаат? Играат одбрана? Играат напад? итн итн.. Се конта поентата... Ги победуваат другите тимови во игра, со одредени правила, на одреден начин. Ништо надвор од тоа. Спорт не е ко ќе одиграат Данска-Шведска 2-2 на европско, на пример... Настрана што ја се мочам у гаќи само што ќе им ги видам дресовите на слика или ТВ.. ама спорт е спорт. :) Не можам а да не ја ценам играта на Пистонс или Спарс, иако вторите нормално ги мразам... ;)

Еве на пример, Лејкерс ги тепаа Санси со Детроит игра.. :) Да се сретнат со нас со наша игра (што нема да се деси) ќе го пијат 4:0, 4:1.. :)

Ајде доста НБА, отидов и ја малце да се опуштам у природа.

Поздрав до сите, Syndicate

4/29/2006 04:54:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Само да прашам уште ова : што се десило меѓу Нешти и Коби? Гурање, пцуење, нешто...?

S.

4/29/2006 04:56:00 pm  
Anonymous bodan said...

Ama go lapna indi!!!!

4/30/2006 01:00:00 am  
Anonymous Boromir said...

Ej Shep nemoj molim te: pistonsi ne e kosarka!Zvucis mlado:). Pistons e pure basketball.Ne e kosarka knicksi(pazi ja sum najgolem knicks fan),ama realen. Phil e najbolji trener u NBA,Kobe najtalentiran igrac,i ako se pokori totalno na Phil,ke bide i najbolji igrac.Po sabajlevo Dirk e MVP,zatoa sto ne slusnal za inconsistance(za razlika od Lebron koj u playoff pruza utakmica so 10 turnovers;i Nash koj ispaga u prva runda).Nego gleam karakash ide na praznici,pa ke ti pustam final four fotki i text,ako vi se interesni da gi objavis utre.Bev u petokot,idam i vecer.Pozdrav

4/30/2006 08:49:00 am  
Blogger Dimitar said...

Ej treba opsirno ali kje skratam. Definitivno iako se 82 utakmici u regularen del mora da se gleda bar prvo kolo za da se izbere MVP. (zvuci naivno?) Go gledav Dirk protiv Memphis i navistina e car kakov sto ne veruvav deka e. Za taa sredba moram da kazam deka Gasol (na vremeto posto e od FCB mi bese heroj) totalno me razocara. Ako svatat Grizlite deka on im e problem dogodina moze kje tepaat bar edna play-off sredba. Vaka ne! Zalam! Imaat soliden tim ama Pau e katastrofa.
2. Lakers vodi 3:1, Kobe resi utakmica u posledna sekunda again... sedmite Lakers go eliminiraat Suns-najatraktivnata ekipa sezonava... i
.. sto mi bese muabetot znaci ne moze definitifno NASH da bide MVP iako ima brojki zad sebe. Kobe ili Dirk. Mene mi e seedno, ama u finale na zapad Kobe kje pokaze deka e bolji.

5/01/2006 02:40:00 am  

Post a Comment

<< Home