Wednesday, April 12, 2006

Ода за Шон Бредли, Дизелот поскапе, мистерија во Ел-Еј
...Или - "Не е се така, црно, барем не сте Шон Бредли." Кога у текот на летото никој жив не го спомна тоа, ние пишавме дека Шон Вредли одлучил да стави крај на својата феноменална постер кариера. Сеа, кога пак никој не го спомиња, ние ја враќаме надежта дека секогаш може да биде и полошо. Мислам. Барем не сте Шон. Барем не се движите на пар дооолги соленки. Барем не ви ја направиле главата тепсија од толку куцања. Барем на челото немате до крај на животот изгравирано - Спалдинг. Барем не прават клипчиња од вас и ги постираат на нет.
* * * * *
Не знам зашто, веројатно имаше многу фактори у игра, ама утакмицата вчера меѓу Нетси и Булси ми беше ептен тапа за гледање. Затоа и цело време вртев со даљинското горе-доле. Вриеше од глупи потези, глупи фаули у одбрана и уште поглупи у напад. Фолирање од некои играчи, пред се Винс, кој одамна е влезен у некој бед филм, па се бунеше (плачеше) после секој контакт, мрчеше кај судиите и со лигавото понашање фрли сенка на 43 поени за кои се намучи покрај за глава повисокиот чувар Кирк Хајнрих. За Кид немам коментар, како само може од трипл-дабл со Милвоки да одигра труба со Булси, не знам. Само знам дека Капетан Кирк го стави у џеб. И Гордон е слична приказна ко Кид, со крајно непостојани игри, ама нему барем му се споија сијаличките у задња четвртина. Сеа, Булси пак се пред Ајверсонси на 8. место на Истокот. Ќе биде интересно до крај.
* * * * *
Дизелот се точеше вчера у Мајами, а Репторси си напунија и резерви за путот накај Канада. Али, мене не ме зачуди толку трипл-даблот на Шек (прв по 1993 год.), колку 32 поени на Ентоан Вокер. Мора да се помочал од среќа кога слушнал дека Вејд нема да игра и дека ќе може да ги земе и неговите шутеви.
* * * * *
Од тотално необјаснети, мистични причини, Квами синоќа фати 15 скокови и убаци исто толку поени. Уште не ми е јасно. Мани 31 поени за 34 мин. на Коби и првиот трипл-дабл како Лејкер на Одом. Мистерија. Исто како и 72 поени на Санси у 2. полувреме у Сакто, како и срање преносот со онаа кортсајд камера на НБА ТВ од САС-Сие, поради која не ја ни изгледав утакмицата. Не дека ќе ја гледав. ПМС: Кај Шон сакав да ставам и...Барем спие на 60 280 000 долари. Ама не ми се уклапаше у концептот.

13 Comments:

Anonymous Anonymous said...

E ubavo so sum prv so koment:
E ova e ubav primer kako e da si paceriste nevideno. Toa e taa vrbata bradley.
Toa e shut koj ni u evropa ne moze ni u Nba-nekogas.
Znaete izgleda i vs Makedonija igrase u Ohrid (ne sum siguren ama go jadese od nasive).

4/12/2006 10:03:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Не ми е јасно како ваков дибек стана НБА играч, а Бодирога никад не ги осети зелените од газда на некој НБА тим.

Оф д топик: Вечер ако фатам НБА,
утре частам сладолед у Малага цел ден.

4/12/2006 10:13:00 pm  
Anonymous b said...

Mislam deka so Makedonija ne igrase, ama ne mi e jasno zosto shvabite mu dadoa pasport??? Aj ama barem vo film go imase... tamu poise igrase... a vi teknuva deka 95 ili 96 Mureshan bese proglasen za Most improved???

4/12/2006 10:28:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Mislam deka so Makedonija ne igrase, ama ne mi e jasno zosto shvabite mu dadoa pasport??? Aj ama barem vo film go imase... tamu poise igrase... a vi teknuva deka 95 ili 96 Mureshan bese proglasen za Most improved???

4/12/2006 10:28:00 pm  
Anonymous bodan said...

Pa i nekoj mora da jade chutek:))

4/12/2006 11:50:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

56:29 за Пистонси на полувреме. Враже-ао е ejected поради груб прекршок над Шид, а Кавси се у кал до гуша. Бен погоди 2 од 2 слободни за крај на 2-ра четвртина... мислам.. It's in the bag... :)

Него, 7 банани за Џош Смит?!! Damn! :) Ипак, изгледа ќе изгубат од Чикаго Вемпајрс...

Поzzzzzдрав, Syndicate

4/13/2006 03:21:00 am  
Anonymous Anonymous said...

најтрагично е дека висината уопште не му користи на бредли :)))

4/13/2006 10:49:00 am  
Blogger retry said...

Ne pishuvajte taka za Bradley, nekogash imashe momenti i koga beshe korisen. :))

Eve vi edna fraza od Billy King lichno za timot na Philadelphia od 1994: "Ovoj tim e parodija na shampionskiot od 1983 godina, a glavnata prichina za toa e S. B."

4/13/2006 03:12:00 pm  
Blogger retry said...

Da stvarno se sekjavam za Muresan, ama taa sezona u Bullets mu beshe pogodena poshto im se ispovredija igrachite pa on se istaknuvashe. Vi teknuva na potegot koga polozhuva otkako ja protna topkata pozadi grb (tuka Penny beshe u uloga na onoj shto go pie)? Beshe na top 10 na NBA Action.

4/13/2006 03:17:00 pm  
Blogger retry said...

Od sinokja isto i prvata postava na Utah mi se dopadna, rastur napravi (iako Kirilenko i ne se pretstavi bash vo najdobro svetlo - samo edna rampa !!!!). Otkako Boozer se vrati i zastana na C, a Kirilenko se rotirashe na SG, rastur napravija. I vchera ne beshe iskluchok so Nuggets. A i Harpring shto vleze u prvi pet e dobar poteg. Ovaa godina mozhda kje go utnat playoff-ot ama dogodina zdravje ako bidat zdravi kje bidat mnogu opasni.

4/13/2006 03:32:00 pm  
Blogger Karakash said...

A be, u Juta sekogas vikaat-Slednata godina.
Stalno ke se zaletaat koga imaat minimum sansi, epten im e los tajmingot.
Ama aj, dogodina:)

S. ne lazi, Josh Smith-6 rampi.

Beto, Dalas te zaeba, a?:)

4/13/2006 03:45:00 pm  
Blogger retry said...

Stvarno be shto vikash, otkako otidoa poshtarot i Stock, sekoja godina ispagja talent imame, ama za dogodina :))

4/13/2006 05:11:00 pm  
Blogger retry said...

Inache Sakto ako kiksne u Denver kje bide gusto za 8-mo mesto i tuka se otvora shansa za Utah (se razbira pod uslov da gi dobijat utakmicite do kraj), pogotovo shto Kings igraat i so Orleahoma pa nishto ne se znae seushte.

4/13/2006 05:13:00 pm  

Post a Comment

<< Home