Sunday, April 09, 2006

Мело е клач, Варежао е врач, Леброн е ту мач....
Чек, чек, чек...чекај да те најавам Флајт:) Лејдис (посебно вие) енд џетлмен, Еве го новиот член на МакНБА фамилијата, Флајт, кој добро ви е познат по коментарите, али и по страшниот стат текст за најбољите дефанзивци у лига (иако Рон-Рон има нешто да каже у претходниот пост). Шеп, јеби га, стварно сме ко Есма, сите сте наши деца. Флајт, фаќај се за хармониката!:) - Каракаш Значи, Ентони искочи најклач фраер. 10 од 16 во шутеви за победа или израмнување. Знаев дека е cool, ама ме изненади статистикава, посебно ако се има во предвид дека е само 3 години у НБА. А и во споредбата со легендите...(Џордан се на се има 20, со се плеј-оф). А, башка и високиот процент...... Единствено нешто на што можам да приговорам се датумите. Му фалат клач перформанси у април, мај, јуни.....кога е "жешко"........ А, што се однесува до споредбата со Коби и компанија, статистиката за шутот од поле во "клач" моменти, би ја искомбинирал со една друга статистика, онаа за процентот на постигнати поени по туѓа асистенција. Кармело постигнал дури 64 % од своите поени по асистенција, што јасно укажува на многу поголемиот простор што он го има во нападот, па вклучително и во последниот......Кога Ентони шутира за победа, најчесто игра еден на еден, а глава оставам дека имал и некој "чист шут".. Кај Лејкерси нема збор за таква работа, па дури и кога Шекил беше у Ел-Еј. Цела одбрана е фокусирана на Коби. Да не идеме подалеку од мечот со Денвер кога не успеа ни да ја прими топката. Ми текнува и на оној легендарен шут на Фишер против Спарси - како се загнаа по Коби......Па, и во такви околности успевал да погоди. Уфф, у глава ми и е шутот против Портланд од свртување....еден од двата... А, првата со Денвер оваа сезона? Како ретко кога последниот напад не беше резервиран за него, а пак дае кош..... Споредбата со Кармело, од овој аспект, ми изгледа барем несоодветна ако не и смешна.....Едно е да не ти "дрхти" раката, ама друго е уопште да дојдеш у позиција да ти задрхти...... Инаку, гледав Њу Џерси-Кливленд вчера. Ептен ме заинтригира, посебно поради 14-те победи по ред на Нетси. Ама, Мистер МВП уште еднаш го украде шоуто. Не му идеше цел меч, промашуваше, губеше топки, цело време изгледаше дека Џеферсон го има фатено ептен на пик...... И тогаш дојде четврта четвртина, а Леброн, онака, како уопште да не чул за целава клач расправа, лагано им плесна 18 поенчиња, а раката ниеднаш не му затрепери кога требаше, за разлика од Картер, на пример, кој утна решавачко слободно.... Не бе не, ептен е добар. Како што вика татко ми - е ова е одлика на голем играч, мајку му, кога не му иде дава 30 коша......А, башка како ја закуца еднаш, немате појма.....Тие што не гледале под итно барајте го клипот.... 46 победи and counting.... Е, сега за да бидам фер, пошто многу ги изругав неговите соиграчи во претходниот пост, морам и два-три збора за нив. Флип и Гуден беа солидни, ако не и добри, а Лери Хјуз изгледаше како воопшто да не паузирал..... Ама, човекот што ми се врти во глава е Варежао. Многу ме бендисува у последно време. Како комплетно да ја трансформира играта на Кливленд, посебно во одбрана (со него извонредно ја играат онаа комбинирана одбрана што со Илгаускас нема шанси да ја изведат). Серијава на Кавси, покрај со вонземската игра на Леброн некако ми се поклопува и со се поголемата минутажа на Бразилецот... Активен е, подвижен, внесува живост. Со Жидрунас играта беше постојано кланкање, непотребно успорување на Леброн. Не го потценувам Илгаускас, ама Варежао заслужува поголема шанса... Ќе биде опасен плеј-офот у Истокот, по подолго време... Детроит да, Мајами, тука е и Њу Џерси, ама имам впечаток дека и Кливленд нема лесно да се даде.... Е сега ако биде како што вика Баба Трајанка - Пистонси да го силуваат - тогаш здравје....секогаш има следна сезона...... ПМС: Доле ставив две клипчиња за клач квалитетите на Коби...и уште ова-Ги приметивте старите Ај лав дис Гејм клипчиња кои почнаа да идат на Спорт4 пред и за време на утакмици? Некако ми коинцидираат со моето идење таму у вторникот:)...К.

14 Comments:

Blogger Shepard said...

ајде, аирлија!

4/09/2006 07:37:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Фала, фала. А, за хармониката, колај работа....
Многу комплициран бе овој Blogger -тоа сликите три дена ги подесував и пак тапа ми искочија.... :)

4/09/2006 07:42:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Детроит не да би ги силувале Кавс... него не знам.. :) Имаше силување денес и у еден театар, на соништата... :)

А вечер богами, и ќе ја продужат Пејсерси серијата на лузерски гостувања. Поразот од Орландо? Не се рачуна. На Рип му умрел некој од фамилија, Шид излегол у трета четвртина со болки у грб, а Бен доживеал нервен слом и одбивал да влезе у игра, откако Сандерс го извадил на почеток на четврта четвтина. Редно беше да се порадуваат Аројо и Дарк Мен О. Дарко рекол "...they killed almost everything in me..." за Пистонси.. Бу-факинг-ху! :)
У случај да се рефлектираат смртниов случај, болките у грбот и Флип-Бен рчката, вечерва.. можда и ќе тепаат Пејсерси. И одма имаш тука муабети, Индијана? Хммм. Па ОК се, имаат шанси у плејоф.. А уствари - немаат. :)

Поздрав, Syndicate

4/09/2006 08:15:00 pm  
Blogger Karakash said...

Од кај ми е позната изјавава на Дарк-О?:)

Синдикалац, ѕирни надоле.

4/09/2006 08:25:00 pm  
Blogger retry said...

I mene me bendisuva Varejao u posledno vreme. Kako shto dobiva pogolema minutazha se postabilno igra i so pogolema samodoverba. E sega mozhebi e koincidencija toa shto se poklopija uspeshnite igri na Cavs so negovata standardnost, ama vo situacija koga e povrden Ilgauskas, mora toj da vleze vo startni five, nema koj drug. Inache so zdrava prva postava sepak gi pretpochitam Gooden i Ilgauskas pred nego, mu treba malku povekje iskustvo.

4/09/2006 08:26:00 pm  
Blogger Karakash said...

А за сликите, да Флајт, и сакав да ти пишам за тоа.
Следен пут на средина и малце помали, повише го личи постот така...а и ако не направиш така нема излагање недела дена:)

4/09/2006 08:26:00 pm  
Blogger kole said...

ајде флајт честито,уште ммогу многу добри постови!!а со ова детаљиве еден ден,се надевам,и на ТNT ке те глеаме:))))

4/09/2006 08:51:00 pm  
Anonymous чоте said...

Хех :), баш као што пред извесно време клетво/прогнозираше Шеп :),конечно ги стигнаа клетвите, и тоа пред плејоф! ""Шид излегол у трета четвртина со болки у грб, а Бен доживеал нервен слом и одбивал да влезе у игра, откако Сандерс го извадил на почеток на четврта четвтина"" ,
а и ја се надевам дека ќе потраат ова малериве у Мичиген троа подолго...:)
P.S.
Конгачулејшнс флајт! :)

4/09/2006 09:01:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Фала за честитките. Коле, ја пре би за ЕСПН :)
Еј, Индијана.....100 разлика

4/09/2006 09:24:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

25 разлика, to be exact.. :)

Ништо од клетвите... Биг Бен имал 22 скока. Само да набацам дека последен пат кога се понашаше као мало дете, беше на почетокот на сезоната. Веднаш потоа Детроит напраи серија со 30 и нешто победи и едноцифрен број на порази, пред да западнат у мала криза после Нова Година. Значи има и тука нешто. Он ти е као еден од оние деца у класот што ретко отвараат уста, никој не ги закача (пошто се најјаки :) ), и сите слушаат секогаш кога овие имаат да кажат нешто. Дури и наставниците. :)
Рип нормална партија, а Шид само 9 поени. Арно ама играл 28 минути, што значи, не оти го болело нешто, туку немало потреба да се поентира за да ги прегазат Пејс-мејкерси.

Поздрав, Syndicate

4/09/2006 11:39:00 pm  
Blogger Shepard said...

Она со клетвата, од Дарко беше.

Допрва ќе видите влашка клетва!

Таму негде, втора рунда.

4/10/2006 01:20:00 am  
Anonymous Bojan said...

Aj pa sto pocesto da izlagas so postovi... Inaku Orlando e u streasna forma. Gi ispleskaa detroit, pa sega i Miami... ne deka se nokoja strava od tim ama definitivno posle trampata se preporodeni... ejjjjj use imaat sansi za plej of.... samo teoretski ama ne se otkazuvaat... toa e koa u tim go nemas Francis...
Inace ja gleav vcera Nets-Cavs i dosta interesna utakmica... Cartar igrase skoro cela na nivo ama ja usra so slobodnoto na kraj... a Lebron im kaza koj e koj so fenomenalni 2+1 za izramnuvanje... od se ova bitno e deka ke ima borba za istokot...Detroit gi fakjaat kletvite, Miami se epten promenlivi, Netsi se u strasen ritam (Kid igra ko u najbolji dani, carter i jeferson se standardni, a najgolemata procina spoted mene e Krstic... Srbinot e zakon... a i vcera na Cavsi eden poteg u kontra....zakon) i sekako Lebroncite koi nema da go dadat skalpot lesno... a drgugite 4 ke bidat za vezbanje taktika ... najverojatno...

I use za Brazilecot... Kao navijac na Barca od sekogas sum imal golem respekt za deckoto i konecno mu se dade sansa da pokaze so znae... iako i lani prikaza nekolku dobri partii...

4/10/2006 03:05:00 am  
Blogger retry said...

Abe ne sum znael deka Carter ne sakal da kuca povekje :))

4/10/2006 10:14:00 am  
Blogger Karakash said...

Ич не сака.

Пушти го тој Винс, будала е:)

4/10/2006 06:41:00 pm  

Post a Comment

<< Home