Sunday, April 23, 2006

All Hail the KING
За неколку години, секој од нас ќе знае каде се нашол, па можда и датумот, кога Леброн го имал своето плеј-оф деби. Секој ќе знае кога 21-годишниот Леброн станал само третиот играч во историјата на НБА* кој во својата прва плеј-оф утакмица успеал да оствари трипл-дабл. И тоа не било каков, туку со 32, 11 и 11!. За да се сфати големината на ова деби на Леброн, еве како некои други НБА легенди (кои успеав да ги најдам) играле у своите први плеј-оф средби.
LeBron Jameѕ(2006) 32, 11 и 11 со 44.4% шут од поле Michael Jordan(1985) 23, 4 и 10 - 36.8 Magic Johnson(1980) 13 , 12 и 16 - 33.3 Larry Bird(1980) 15 , 7 и 3 - 46.7 Isiah Thomas(1984) 10 , 4 и 9 - 36.4
Толку од мене. Се уште сум спичлес. * - (Другите двајца се Меџик Џонсон-1980 год. и малку познатиот Џони МекКарти далечната 1960 год). Прашање на денот: Може ли Коби да има просек преку 40 против Феникс? ПМС: У текот на плеј-офот не го заборавајте Заре и неговата видео колекција. Еве ви линк до првиот плеј-оф ден и трипл-даблот на Брон.

34 Comments:

Blogger Shepard said...

ај дека ќе испаднат, ако не сеа, у втора.

и кингот ќе се повреди. :)

4/23/2006 02:58:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Шепард, ај не Коби.... :)

4/23/2006 04:26:00 pm  
Blogger Karakash said...

Шеп, не е тоа муабетот бе.

У втора сигурно испаѓаат, ама па ни тоа не е муабетот:)

4/23/2006 07:51:00 pm  
Blogger kole said...

leleeeeeeeeee :)))

4/23/2006 08:10:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Абе Коби нема да игра толку лесно против Феникс. Ќе види Д`Антони кој најбоље ќе го чува и тој ќе го остаи. Ќе проба со Бел, Матрикс, Барбоса и Борче.
Ја мислам просек 30 против феникс е успех!

4/23/2006 08:46:00 pm  
Blogger zare said...

Mnogu tesna utakmica u momentov Nets Pacers,Nets vodat 2-3 razlika..VC so katastrofalen procent na sut..

4/23/2006 09:10:00 pm  
Blogger retry said...

Aj kjutite i gledajte, samo shto ne pochnala :)

BTW Nets-Pacers mnogu tesno 81-81 na 3 minuti do kraj. Mi mirisa na iznenagjenje :))

4/23/2006 09:31:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

sekoja cest za lebron

ziro

4/23/2006 11:23:00 pm  
Blogger Shepard said...

ДА ТИ ЕБАМ СВЕ УМРЕВ МИ ПУКНАА ЖИВЦИ ТРЧАМ НИЗ КУЌА НА ДВА ТЕЛЕВИЗОРИ ГЛЕАМ ИГРАМ ОДБРАНА НАПАД СЕ ИСПОТИВ ГЛАС ИСКИНАВ ЛЕЛЕ БЕ АБЕЕЕЕ ЛЕЛЕЕЕЕЕЕ АБЕ ЛУК ВОЛТООООООООООООООН ААААААААААААААААААААААААААА

КРАЈ НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ

ЗЛАТНО ПОВЕДОА, ИЗЕДНАЧЕНО, КОБИ НЕЈЌЕ ДА МУ ТРГНЕ ЛЕЛЕ БЕ ВОЛТОН ШУТИРА КО ЛУД АКЦИИ ЗА НЕГО ПРААТ

НЕ ЗНАМ СТВАРНО НЕ ЗНАМ. АААААААААА. И БРАЈАН КУК. ЛУК ВОЛТОН ПРАИ ЛИЧНИ РЕКОРДИ.

АААААААААА

БОЛИИИИИИИИИ

АКО НЕ ТЕПААТ НЕ ЗНАМ. СРАЊЕ СКРОЗ. ЕПТЕН. АААААААААААААААААА!!!

4/23/2006 11:52:00 pm  
Blogger Shepard said...

ДА ИМ ЈА ЕБАМ МАЈКАТА У ПИЧКА.

ДА ТИ СЕ СЕРАМ У НАЈЈАКИОТ ТИМ ШАБАНСКИ ГЛУП.

НЕ ОВА БЕШЕ СРАЊЕ ОД СТРАНА НА СУДИИ.

И НЕ САМО ОНА. ТРОЈКАТА НА ВУЈАЧИЧ КАЈ Е?

ДА ИМ ЕБАМ МАЈКАТА У ПИЧКА СО НОЖ.

ДА ТИ СЕ СЕРАМ У СВЕ. ОНАКА, ДОМА ДА ИМ ОТИДАМ, И ДА ИМ СЕ ИСЕРАМ НА ЧАРШАФ У КРЕВЕТ, И СО ПЕРНИЦА ДА ГИ МАВАМ ГОМНАТА, ДА ГИ ИЗМАЗНАМ. ОНАКА, КАО КАЛ, САМО ГОВНА.

И ПОСЛЕ ТОА ДА ИМ СЕ СЕРАМ НА МАСА. ОНА, ДОАЃА ЖЕНА МУ ДОМА И ГЛЕА НА МАСА ГОВНО.

Е ТАКА.

4/24/2006 12:04:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

stvarno veke ne se podnesuva ova bemka ko vodno mu izleze na Kobe,a nemase licna... kukavicka pobeda na SUNS... Lakers ne beshe bash najsakana ekipa od sudiite

4/24/2006 12:11:00 am  
Blogger beto # 6 said...

Леле еј не ми се вервит ама прв пат у животот НАВИВАВ ЗА ЛЕЈКЕРС!!!

Тоа шо им го напраиа беше срамота, резил...Па тоа над Коби беше Фаул, еден на Квами шо судеа офанзивен уствари беше дефанзивен квами го потегнаа, коа влезе на крај Смуш и него фаул му напраија лелеле
Мислам дека Коби не требаше да солира малце накај 5:00 до крај зашо он малце ја поеба али пак чоекот е луд. каква тројка збрца а башка беше накурчен:))
ЛАМАР ЅВЕР, КРОМИД ЅВЕР, КВАМЕ ЅВЕР, КОБИ (ова прв пат во животот и верувам последен) ЅВЕР!


Абе кој ги ее Лејкерс, НеТС ИЗГУБИЈА ОД ПАЦЕРИТЕ!Леле....срце ме стегна

4/24/2006 12:21:00 am  
Anonymous чоте said...

Бето, полека, чувај си го срцето, пошто тек ќе те стега, само што почна серијава :) ГОУ ПЕЈСЕРС!!!!

4/24/2006 12:44:00 am  
Anonymous mickoski said...

како го изведоа судиите на крај не беше фер спрема одличната утакмица. Мислам дека Зен Мастерот знае како против феникс прочитана му е играта имаме шанси за 2 рунда.
GO LAKERS!

4/24/2006 01:18:00 am  
Blogger retry said...

Ama sho deka imame shansi koga ovaa utkmica trebashe da se dobie. Mnogu mi e krivo. Da ne vi kazham kako se chuvstvuvam, aj... Vekje izgubiv doverba vo sudii navistina. Pa ne mozhea da premotaat i da vidat deka e lichna. Dzhabe li tolkava tehnika. A onie dve lichni vo napad na Tim Thomas u ist napad namesto da mu gi dosudat nemu (dovolno beshe da izberat samo edna) im dosudija na Lakers faul vrz nego plus koshot vazhi.

Megjutoa moram da oddadam nekolku priznanija i kritiki. Svaka chast prvo na Bryant koj iako ne pokazha efikasnost vo napadot, gi razigra soigrachite (pogotovo Walton i Brown) shto mozhe da se opravda so faktot shto Suns ochekuvaa da im zbrca 40-50 kosha, a ostanatite Lakeri da bidat pasivni (dali ova e zamisla na Zenot ne znam, vo sekoj sluchaj dobra e). Najbolji igrach sekako beshe Odom i ako prodolzhi so takov skok u napad i pregled na igrata kje go popijat Suns bez razlika kako igral Kobe. Aj da priznaam i Walton i Brown bea dobri i po nivna zasluga, ne samo po zasluga na Kobe. Shto se odnesuva so Parker, Cook i Vujachich se gleda deka im fali malku povekje iskustvo i deka imaa nekolku somnitelni i nepromisleni potezi shto vo vakvi playoff utakmici e nedozvoleno. Phoenix kompletno me razochara, pred se zatoa shto iako potajno kako fan na Lakers sakav da go popijat, sepak objektivno mislev deka kje bidat posuperiorni. So igrava shto ja prikazhaa vecherva ne zasluzhuvaat ni da imaat edna edinstvena pobeda vo serijava so Lakers. Mnogu losha igra, polovina od koshevite im dadoa onie trojcata igrachi vo sivi dresovi i kelavi glavi, samo ne im gi zapamtiv iminjata. Da ne bea tie kje go popapaa so 20 razlika (i ova objektivno i nepristrasno go tvrdam).

Dechki, ako Lakers i Suns ja povtorat igrata od ovoj prv duel mislam deka kje go imame pobednikot vo 5 natprevari i znaeme koj kje bide toj, ushte povekje shto i sudiite kje si gi uvidat greshkite i kje bidat malku na strana na LAL (i toa so pravo) vo narednive utakmici.

4/24/2006 01:54:00 am  
Anonymous bodan said...

Индикар карванот на пацерите го посети забавниот парк на Винс! Го посети???? Ма се нагости ко на гости за Велигден да дошле!!! Еј шала на страна,0-1. -Лејкерс беше многу близу,многу близу.Е сеа чудните одлуке на судиете?Ипак има материјал,има! П.С.Леброн маестрале.

4/24/2006 02:05:00 am  
Blogger Karakash said...

Aj...da ne vi dodavam sol na ranite:)

4/24/2006 10:33:00 am  
Blogger Karakash said...

I Shep, neli rekovme bez zborovi kako: zlatno, epten, strana, noz i doma.

4/24/2006 10:54:00 am  
Blogger kole said...

:(

4/24/2006 11:42:00 am  
Anonymous d-r nele said...

Ocekuvano... Cak i ispucuvanjeto na Karter. Toa ke bide kluc na uspehot na Indiana.
Izgleda deka samo ja i Cote sme fanovi na IND.

4/24/2006 01:07:00 pm  
Anonymous чоте said...

И бодан е, значи тројца.:) А баш пред некој ден праевме муабет со бодан и заклучивме дека сме само двајца Пејсерс с’портери на блогов:). Очигледно не сме биле у право...

4/24/2006 01:56:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Abe so uopste pravis sporedbi na Lebron so Jordan!!!!!
Aj nemoj i ti da siris marketing za The King kako David Stern,Pa so ako napravil 3-double,gleas kolkavo govedo e,vrska nema!!!

4/24/2006 03:39:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Абе вака или така Картер пак стигна до добри бројки...Не е он кривиот.
Мислам дека Крстич кој напрраил најглуп фаул и слабиот напад на Кид се главните виновници. Али ќе биде боље...


Ако сте вие 3ца сапортери на Пејсерс...пак ќе изгубите!АхХАХАХА

Да живее Винс! Чиарс!

4/24/2006 03:48:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Ma Vins neka zivee 101 godina, ali i neka ima 30% sut u ovaa serija. On e klucot n uspehot na IND.

4/24/2006 04:26:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

D-r Nele и да знаеш дека Винс ќе биде клучот. Коа ќе ви го спопика среде Консико

4/24/2006 07:27:00 pm  
Blogger Karakash said...

Овој изгледа е непрежалениот Батеболе.

"Колкаво говедо е, врска нема":))).

Е то ти је коментар.

4/24/2006 08:11:00 pm  
Anonymous bodan said...

beto,edno vreme i na komazec cekaa da mu trgne i ......

4/24/2006 09:04:00 pm  
Blogger Karakash said...

Бодан, Бето не знае кој е Комазец.

4/24/2006 10:29:00 pm  
Anonymous bodan said...

drzi voda lafot:)))

4/25/2006 12:48:00 am  
Blogger Latifovich said...

sto be sranje lebron jordan so 20 godini ovci pasel tamo po amerika :) mada sum ja za chicaho i za jordan sum ama lebron e fenomen

4/25/2006 03:18:00 pm  
Blogger Karakash said...

Луѓето понекад забораваат колку години има Леброн и дека е покопиљ од повеќето од нас.

4/25/2006 11:03:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Great work!
[url=http://chtuewug.com/punl/gaib.html]My homepage[/url] | [url=http://viqcaxzk.com/dxxo/whrm.html]Cool site[/url]

9/21/2006 03:15:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Good design!
My homepage | Please visit

9/21/2006 03:15:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Great work!
http://chtuewug.com/punl/gaib.html | http://jpvdhxvk.com/yerq/sprz.html

9/21/2006 03:15:00 am  

Post a Comment

<< Home