Thursday, March 30, 2006

Гоце Ви. ин да хаус, Хоукси, finally LeBron и 10-ка со кромид у New Jersey
По Теко, кој ни прати фотки од Чикаго, и Зналац, кој ни е инсајдерот од Торонто, д лејтест член на МакНБА фамилијата* стана Гоце Ви., кој е нашиот фото (а зашто не и за понекој текст) извор од даун саут, Флорида, поточно Мајами. Гоце Ви ја немаше таа среќа како ја да ја гледа Мајами-Инди на НБА ТВ у понеделникот, па мораше да се утеши со следење на утакмицата од трибините он д фејс оф д плејс. Еве и некои фотки од таму, некои од нив малце се мутни, али го ома најважното - чирлидерки. Плус, една фотка е од гужвата меѓу Неандерталецот Хаслем и Џермејн. (*) - Макнба Фамилијата до сеа е: Шепард, Каракаш као родители (само кој е татко, кој е мајка појма неам?!); Ивица, Двр, Бето, Боромир и тројцава инсајдери ко деца. Ко Есма сме! Сите сте наши деца! :)
* * * * *
Да не биде после - Не сме пишувале за колеџ баскет.
* * * * *
Леброн конечно, у својата трета година у лига ќе игра плеј-оф, откако со победата над Мавси, Кливленд се пласира у разигрување за прв пат по 1998 год. Единствен член на овој тим, кој бил со Кавси и тогаш е Зззззззззиииии, а сегашниот генерален менаџер Дени Фери тогаш беше закован за клупата. Екипи кои имале поголема апстинеција од играње на крај на април и у мај се само...супрајз, супрајз-Клиперси и Вориорси. Покрај ова, Леброн стана и најмладиот играч у историја на НБА со 6000 поени зад себе. Колку да нема забуна, Леброн има 21 година:) и 89 дена. Д скај ис д лимит.
* * * * *
Море џабе Ол-Стар играчи, џабе Лери у канцеларија, џабе плеј-оф пласман. Пејсерси да мораа секоја вечер да се среќаваат со Хоукси немаше да видат бел ден. Мајне јатребс сезонава ја завршија со 4-0 у дуелите со Пацерси. Ај сеа да ве видам.
* * * * *
Нетси со Мемфис изедоа десетка со кромид, и тоа по втор пут сезонава. Го одбраа вистинскиот момент кога да рипнат у форма, исто како и лани. Иако мислам дека немаат никакви шанси у плеј-офот на Истокот, свака им част за оваа серија, која лесно можат да ја продужат на уште понекој ќебап.
* * * * *
Cабајле ја глеав Лејкерс-САС. Знам, знам, сеа сите вие фанови на Лејкерси ја излигавивте тастатурата. Ќе пишам нешто после, мада нема што да се пишува. Ај.

37 Comments:

Blogger retry said...

Znaesh sega shto mi e najkrivo, pokraj toa shto Lakers zagubija? Kje se javat ovie Bruce Lovers i kje rechat: "Kakva fenomenalna odbrana na Bowen nad Bryant". E bash od ovakvi koincidencii i shpekulacii, Bowen stana eden od najdobrite defanzivci. :-(

3/31/2006 10:03:00 am  
Anonymous darko said...

E da be, bas protiv Bowen site imaat losa vecer :)) Igraat MVP sezona, dojde Bowen da gi cuva i bas togas ne odi. I ne samo za Kobi,na site zverovi im se slucuva toa, da imaat losa vecer tokmu protiv Bowen - tokmu protiv San Antonio.Tocno taa vecer :)) abe ne zaebavaj

3/31/2006 10:22:00 am  
Anonymous Anonymous said...

Baj d vej, ne se javija prvo Bruce Lovers tuku Kobi Lovers :))

3/31/2006 10:23:00 am  
Blogger Karakash said...

A be stvarno - Ve znaat po doma deka tolku vreme mu posvetuvate na Brus? :)

3/31/2006 10:58:00 am  
Blogger retry said...

Sakash da mi kazhesh deka da beshe Bowen u Toronto i da go chuvashe Bryant koga dade 81, nemashe da dade tolku?
Do site Bruce Lovers & Kobe Haters, ova samo sluchajno vi se pogodi. Vratete ja proshlata utakmica megju SAS-LAL i vidite dali Bowen go zadrzhal Bryant.

3/31/2006 11:12:00 am  
Blogger Shepard said...

абе, таман вчера со енко викавме, шо убаи коментари ијаме, ПАК ЗА БРУС БОУЕН?

АБЕ ШО ВИ Е НА ВАС?

АБЕ ЗА КОШАРКА Е БЛОГОВ, НЕ ЗА АНТИКОШАРКА!!!

иначе, енко, се успаф :( за сликите тоа :)

3/31/2006 11:46:00 am  
Anonymous darko said...

da :))

3/31/2006 11:47:00 am  
Blogger retry said...

Aj da napravime eden basket Bruce Lovers protiv Bruce Haters (ili Kobe Lovers), pa da vidime stvarno koj e bolji, vaka so komentari nishto ne pravime, a i ne dokazhuvame.

Inache u pravo e Shep, treba da pochneme eden blog samo za antikosharka pa tamu neka idat ovie Bowen-ci i Detroit-ci :))

3/31/2006 12:03:00 pm  
Blogger zare said...

Enko pa nekoj treba da im kaze na NewJersey deka djabe igraat koga nemaat sansi za u plejof...

3/31/2006 12:10:00 pm  
Blogger Shepard said...

у право сум де. глејте слики бе. гоце, само напред.

3/31/2006 12:11:00 pm  
Blogger toni4yu said...

shepard slusam ke go ostavis enko sam da go vodi blogov ti ke si go napustel???

3/31/2006 12:22:00 pm  
Blogger марче said...

abe sve si e ubavo ama koa ke vidam data so bosh font na vaka ubavi sliki ...

3/31/2006 12:35:00 pm  
Blogger retry said...

Ej, nemoj vaka da me ostavash bez poddrshka sam so ovie od Atlanta, Detroit i San Antonio. Pogotovo na milost i nemolost na Enko :))

3/31/2006 12:36:00 pm  
Anonymous chale_v said...

Ај честито нов инсајдер. Баш како на Есма децата да ви се множат. :) Него време беше за Кавси у плејоф. Јас уште сега зазимам страна. Навијам барем едно коло да пројдат. Јихааа за Леброн и Ждригаускас :)

3/31/2006 12:38:00 pm  
Blogger retry said...

Dobro be ne se naogja nekoj nov da dojde i da e za Lakers. Sve nekoi od bosh timovi bez tradicija :))

Momak, se zezam. Dobredojde i chestito neka ti e rookie comment-ot.

3/31/2006 12:41:00 pm  
Blogger Shepard said...

toni4yu: shepard slusam ke go ostavis enko sam da go vodi blogov ti ke si go napustel???

______

:)))))))

не не, чекај

:)))))))))))))
:)))))))))))))))))
:)))))))))))))))))))))

3/31/2006 12:54:00 pm  
Blogger Shepard said...

енко, чао!

3/31/2006 12:54:00 pm  
Blogger Karakash said...

Не не не, чекај...

:))))))
:))))
:)))))))

Ај чао, Шеп!

:))))))

И тоа да вииш.Пеер...

ПС:Атланта бош тим?!?!? :)))

3/31/2006 01:04:00 pm  
Blogger retry said...

Izvini, Toronto se Bosh tim :))

3/31/2006 01:16:00 pm  
Blogger toni4yu said...

sala mala, peace

3/31/2006 01:54:00 pm  
Blogger toni4yu said...

aj sea jas na dvajcata
:)))))))))))))))))))))

3/31/2006 01:55:00 pm  
Blogger toni4yu said...

forata bese vo vrska so golemata pobaruvacka na nasite profesioalni ovcari za privremena rabota u hrvatska .pa shepard kao etabliran ke "napusti" blogeraj radi bacilata u hr.:))
P>S> no offence shep - fora radi

3/31/2006 01:59:00 pm  
Blogger Karakash said...

Нора - Фора. Но офенс тејкен Тончи.

3/31/2006 02:02:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Vi vikam ja Bruce...:))) Se zezam,nema vise Bowen:). Sto mi trebase da pocnam.Ama ocigledno interesen igrac e:).Samo ne se slagam so vas za taa antikosarka sto ja spominjate.Ako nekoj pomalku talentiran,najde nacin da sopre nekoj potalentiran i konecno pobedi,ne znaci deka igra anti-kosarka.Znaci deka e mnogu intelegenten i ja razbira igrata. Kobe bi trampal bilo koj od ovie Lakersi za da go ima Bruce od svoja.A inace tuka sum mnogu objekiven,zatoa sto ne sum spurs fan,naprotiv protiv koj i da igraat ja sum kontra.Ama najaki se,i Bruce e golem faktor.Aj sea za Jeff Foster da zborime:)

3/31/2006 02:08:00 pm  
Blogger retry said...

Mozhe i jas da kazham ushte neshto za Bruce? :))

3/31/2006 02:16:00 pm  
Blogger Karakash said...

Џеф Фостер е најбољи играч у...уствари не е.
Боромире, пиши мејл друже, те немаше да искоментираш нешто за у текстовите за Никси.

3/31/2006 02:52:00 pm  
Blogger Shepard said...

@шалата: абе знам де, нема гајле.

@atl/tor/брус/фостер и сл: шо се тиче торонто и атланта, не зборам многу, плејоф иде :))))))))

а шо се тиче ф`стак фостер, полард е бољи.

иначе, сте приметиле дека пендрек парти е на блогов? сеа шетав паркче, маркче, до школо бев, има бе девојчиња.. ама они не блогираат :(((

ја знам дека има една блогерка шо чита (пошо не имаше турено у линкови) ама други?! ало девојки, ако ве има јавете се, глејте ги почнаа за боуен да зборат!!!

3/31/2006 03:57:00 pm  
Blogger Shepard said...

стварно бе, немало у историја на блогов девојка некоја да се јави :(

ебаго.

3/31/2006 03:58:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Decki, zaebancija na strana, ama detroit da ne mi go cepkate. Gledam na blogov nekoja anti-Detroit polarizacija, a zaboravate site deka go kritikuvate idniot sampion na NBA:)).
Inace, fantazi ligata me pokoleba dlaboko vo moite GM sposobnosti i mi go iscica siot moral da napisam po nekoj red za nea. Sega cekam samo kraj na regularen tek pa da napisam nekoj post poln so ogorcenost i taga:). Sorry Enko za Amare, pak te zaeba... Trebese da go trampas odma.
Baska toa mi se desi nesrekja pa administratorot ovde mi skina moznost da downloadiram NBA utakmici i sega sum NBA-less okolu eden mesec. Kosa mi se kreva kaj ke gledam play-off. Pozdrav decki, da zavrsi fantasy ligava ke napisam summary.

3/31/2006 04:37:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Ај, ја уште малце за Боуен да го иступам. Ама не за да се ситам, туку баш напротив.
Собрав некои основни податоци за оваа сезона коишто прилично ме демантираа, па ај да бидам фер, пред се кон retry и коле.

Вака, ги следев учиноците на деветте најдобри чисти perimeter стрелци во лигата: Bryant, James, Wade, Pierce, Allen, Redd, Carter, McGrady и Anthony. Од анализата ги исклучив Iverson и Arenas, од едноставен факт што они се ретко чувани од Боуен, а плус и играат кецови.

Е, сега вака, овие девет играчи вкупно оваа сезона имаат постигнато 16507 поени или во комбиниран просек - по 27.3 по натпревар. Притоа, нивниот комбиниран процент на шут од поле е точно 45% или 5699 погодени од вкупно 12649 шута.
Наспроти ова, деветте играчи имаат одиграно вкупно 21 меч против Сан Антонио оваа сезона. Највеќе, по 4, имаат одиграно Коби Брајант и Кармело Ентони, а, најмалку, само 1, има одиграно Трејси МекГрејди.
На сите овие мечеви има играно Брус Боуен, а и покрај тоа што веројатно статистиката може да се релативизира бидејќи не се достапни податоците што покажуваат во колкав дел од времето овие играчи биле директно чувани од Боуен, сепак мислам дека генерално овие бројки се релевантни.
На 21 меч против Сан Антонио деветте "амигоси" имаат постигнато вкупно 576 поени, или во просек 27,42 по натпревар, просек што за малку го надминува (но сепак е ПОВИСОК) оној генералниот од 45%.
И она најинтересното, каде што највеќе мислев дека бројките ќе бидат на моја страна - процентот на шут. Комбинираниот процент на шут на сите девет играчи против Сан Антонио е 210 погодени од 451 упатени FG, или во превод, 46,5%. Што значи, и во овој случај процентот е подобар од општиот.

Ова е она најосновното. Е сега, може да се земе в предвид и бројот на мечеви против Сан Антонио во кој овие играчи имале послаба поентерска вечер од својот просек. Ова било случај во 12 од 21 меч. Но, оваа бројка може да се релативизира, затоа што во сите натпревари "деветте" биле многу блиску до својот ppg, а може да се додаде и како факт дека НИТУ ЕДНАШ било кој од овие играчи не бил задржан под 20 поени.
Најдобри учиноци против Боуен и Сан Антонио имаат Двејн Вејд, кој има просек од 33,5 поени по натпревар, и Леброн Џејмс со 32.
Најдобри поединечни партии имаат Џејмс (44 поени со шут од поле 19/33) и Брајант (43 поени и шут од поле 17/32).
Во контраст, за најслаби партии би можеле да се сметаат онаа на Ентони (20 поени со шут 4/19), но и на Брајант (25 поени со шут 9/33).

Сите овие бројки се прилично индикативни и по малку ја деконструираат приказната за Боуен и неговата одбрана, посебно ако се има во предвид она за што зборува Коле - извонредната тимска одбрана на Спарси, уиграноста, а и големиот број на други одлични одбранбени играчи - Џинобили, Данкан и т.н.
Сепак, сакав колку-толку да дадам придонес кој што би бил поконкретен, ама којшто за жал во голема мерка ме демантираше, барем кога е во прашање оваа сезона.

Karakash, ќе пробам да направам детална анализа за сите perimeter одбранбени играчи во лигата, ама прво сакам да конципирам некоја формула која би била валидна и која би успеала барем малку да допре до оние играчи кои се "статистички недопирливи", односно чиј придонес не се мери со бројки.
Шепард, извини за ова. И самиот Боеун би ми рекол get a life!

3/31/2006 05:07:00 pm  
Blogger retry said...

Bravo be majstore, e vakvi blogeri kako tebe falat. Samo fakti, toa treba, iako moram da se priklucham kon tvoite mislenja deka sepak i ovie se relativni podatoci i ne mozhe so 100% verojatnost da se tvrdi deka Bowen go troshel celoto vreme na odbrana kon eden chovek koj toj si go odredil za "meta". Ali svaka chast za analizata. Pivo od mene (b).

Aj da ne ostanam i jas pokuso za Bowen (pak mojata kje bide zadnja izgleda :) ). Ray Alen izjavi pred edna nedela koga Sonics gi tepaa Spurs, deka Bowen e mnogu prljav igrach. Jas mislam deka delumno e vo pravo (ne potpolno bidejkji imalo i ima daleku poprljavi igrachi od nego, setete se samo na Oliver Miller ili na John Hot Rod Williams) i toa tokmu zaradi takviot stil na odbrana shto go igra (ne ti davam da shutnesh), a takvata "prljavshtina" e karakteristichna i za ostanatite odbranbeni igrachi so takov stil na odbrana.

A za devojkive treba da se potrudime malku, pa da stavime po nekoja slika treba izgleda da se navlechat, a i tie shto gi imame ne chinat (Marche pod itno menjaj ja :) ).

3/31/2006 05:29:00 pm  
Blogger Shepard said...

Н., ова иде како пост :)

Пиши на shepard@mail.net.mk и да се договориме. ОК?

3/31/2006 06:09:00 pm  
Blogger znalac said...

Ја реков не повеќе за Bowen, ама ај уште реченица-две. Во врска со името, во SAS го викале "roach", бидејќи цело време се пика по кошиња за да шутне тројка. Phil Jackson го вика "scissors", бидејќи само кастри со тоа рацете... За двете утакмици, SAS@LAL - стандард, им направија 19-2 серија во трета и ги решија. Инаку, колку сериозно се подготвувале SAS за LAL зборува податокот што последниот тренинг пред мечот наместо во сала го држеле надвор. Поп планирал на тренираат слободни, ама им дал да играат фудбал на мали голчиња... еееј, фудбал. Вика "you know, international players - they love soccer"... и после не влегувале слободните, 28-ми у лига се... IND-PHX, се гледа дека IND доби многу со трампата - пред се една голема дупка во одбраната. Пошто Amare не се враќа, PNX пак се врати на старо. Има да се изнашутираат вечер против TOR.

3/31/2006 07:04:00 pm  
Blogger Karakash said...

Флајт, свака част.

Ритрај, кај па од сите шлајмови од прљави играчи ти ги извади Хот Род и Оливер Милер?!?!?

Зналац, они имаат страшен фудбалски потенцијал. Стави ги само Ману, Бено и Тони у една екипа и не знам кој друг у лига ќе ги тепа у фудбалче.
Плус, ако загусти, Ману ќе дае гол со рака:)

3/31/2006 11:32:00 pm  
Anonymous bodan said...

Ma me sjeba kobi(protiv sans) u fantazi!-1.5?

4/01/2006 12:21:00 am  
Blogger retry said...

Hot Rod i O.M. se najprljavi shto sum gi videl, ne deka nema i eden kup drugi :))

4/01/2006 08:47:00 am  
Blogger Yaro Gabriel said...

www0718

mulberry bags
longchamp outlet
ray ban sunglasses
cheap mlb jerseys
air more uptempo
harden shoes
indianapolis colts jerseys
true religion jeans
coach outlet online
polo ralph lauren

7/18/2018 03:40:00 am  

Post a Comment

<< Home