Wednesday, March 29, 2006

Deeeetroooit Baaasketbaaalll + Тони ко у најбољи дани
Вчера беше вуната. Две екстра утакмици (или три у два дена ако ја бројам и Инди-Мајами), помеѓу плеј-оф екипи, од кои една од нив можда ни беше и најава на можно Финале. Ако е така, онда немам ништо против да за три месеци ги гледам Детроит и Далас (комплетни) како се рваат за Лери ОБраен. Паралелно ја следев таа, а и Феникс-Милвоки, која почна пола саат покасно. И иако очекував таа у Детроит да биде ептен поинтересна (што на крајот и испадна), онаа у Милвоки не заостануваше многу. Ни по атмосфера, ни по квалитет. За Пистонси и Мавси мислам дека секој коментар е сувишен, зашто и двата тима покажаа зашто го имаат скорот кој го имаат у моментот. Плус, Мавси беа без двајца екстра битни играчи у Џош Хауард и Девин Херис, и пак се држеа до крајот, најмногу поради борн аген типовите како Стек и Ван Хорн. И двете екипи покажаа зашто се на врвот, но и зашто лесно може да се деси да не заседнат на него у јуни. Но, да не го упропастувам впечатокот по одличната игра на двете екипи. Што се однесува до Милвоки, таму, како и кај нас, продужи затемнувањето на Сонцето. Уште кога видов пред да почнат дека Амаре пак е у цивилка на клупа, знаев дека не им се пише добро на Санси, кои беа истабани ко Грчка у Њу Џерси. Надеж дека тоа нема да се повтори беше повредата на Ти-Џеј Форд, па на негово место старташе Бел, за прв пат, кој отиде директно на МВП-то. Но, баш Бел беше мадафаката на средбата, завршувајќи со првиот трипл-дабл у кариерата. Вториот мадафака беше Тони Кукоч, ради кого и пропуштив дел од Дет.-Дал., барем дури он беше у игра. Како у најбољи дани, Куки си играше со Мерион, Дио-Диао-Диав-Диа и остали Санси, правејѓи ги будали и правејќи го Ден Гаџурич играчиште со своите асистенции. За Тони одувек сум имал огромна почит, затоа што тој, заедно со Петро, е првиот човек од екс-Ју поради кој сум фатил баскет у раце. И на 37 години вчера покажа дека е поголем играч од 80% од дечарлијата низ лига. Д уан енд онли, Тончи. За малце ќе заборавев, по се изгледа толку од Амаре сезонава. Се изнагра, цели три утакмици. Момакот е на само 30% , а под знак упитник е дека уопште ќе се врати за плеј-оф. Кога врне-истура...и нигде не се гледа сонцето. Така викаше баба ми.
* * * * *
Ми се пишува и за табањето на Клиперси сред Ел-Еј без Ева Паркер, за табањето на Кингси сред Арко од Аринас-лес Визардси и за шутот за победа на Реј Ален, кој ги фрли во вода 44 поени на Гасоламабад, а и за41 поени на Џи-Волас, ама брзам, брзам, не можам....ај покасно ќе ставам една допуна. Од допуната ништо, бев на МЗТ-Струмица досега, па до на работа да пишам текст за утрешен весник. Да не биде без ич, еве фотка за асалниот муабет кој се разви за Брус Боувен у коментарите. Боромир, имам надимак за Брус, више некое време, ама не ми текнало да го пишам. Отсега типот е The Bouwen Collector.

28 Comments:

Blogger retry said...

Eva konechno mu dala, pa zatoa go nemashe. Mu se zeznala potkolenicata stvarno, ama ne od trening :))

Shto se odnesuva do drugiot Toni, i ja go poshtujem (povekje dodeka igrashe za Bulls) kako igrach i krivo mi e shto ne ja gledav utakmicata, koga kje mi tekne samo na shutot i na ludite asistencii, stvarno ja poznava igrata chovekot, shto bi rekol Ljubo - znae basket chovekot. Pa duri i sega na pretpenzionerski denovi se vadi na znaenje.

3/29/2006 03:34:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Enko znaes deka nemoze da bide ova finale ama ajde:) Ja iskreno(znaes) ke navivam za ova finale ama jok,nema Dallas na Spursi.Dodeka Dirk dozvoluva da bide cuvan od Bowen,nikad nema da tepaat.I daj pod itno eden nadimak za Bruce da izmislime.Nemoze vakov igrac bez nadimak da mu projde karierata.The Intangible? Moze?Bez nego spursi se druga ekipa

3/29/2006 05:11:00 pm  
Blogger Shepard said...

брус боуен - снагата..

3/29/2006 06:12:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Sila (Kodot na Da Vinci)

3/29/2006 06:23:00 pm  
Blogger znalac said...

Кукоч и Дражен (ај добро и Сабонис) се најталентираните европски ѕвезди што се дошле да играат во НБА. Значи, зборам за играчи кои во Европа освоиле по неколку титули за најдобар европски играч, европски шампион, па потоа отишле во НБА. Многу е различно дали ќе отидеш на 25-26 како веќе оформен и признат играч, па таму ќе се навикнуваш на нешто сосема поинакво, или ќе отидеш на 20-21 како Дивац, Дирк, Стојаковиќ (добро он ради пари :), Бено Удрих, Дарко Миличиќ, Борче Диа и остали. Затоа и од мене, огромна почит кон нивните кариери.

А што се однесува до утакмиците вчера, и јас често вртев на PHX@MIL пошто сакав да видам како ќе одигра PHX после дебаклот @NJN. ОК, Nash шут 9-10 али ако за 24 часа примиш 242 коша, џабе ти е. Како и да е, ми ги наредиле на програма 4 пати во 5 дена, па ќе ги гледам и во четврток и петок. У ствари, у петок мислев да ги гледам овде во живо, ама као што играат... плус без Амаре... боље у недела NOK ќе ги гледам :)

Абе овие WAS одат по запад и секоја вечер дерат по некого. Ron може ја стегна одбраната, ама во последниве две шут 4-20 и 4-18...па не шутирај кога гледаш дека не ти оди.

3/29/2006 06:52:00 pm  
Blogger retry said...

This comment has been removed by a blog administrator.

3/29/2006 07:13:00 pm  
Blogger retry said...

Od kade be Bruce Bowen odbranben igrach? Toa e samo mediumska shpekulacija. Aj analizirajte nekolku utakmici na San Antonio i videte dali dava golem odbranben pridones. Spored mene Robotnick i Ginobili igraat bolja odbrana od nego (edniov deli rampi ko lud, a drugiov najvechi lopov posle Payton plus chat pat kje zalepi po nekoja atraktivna rampa od kalibarot na Prince). Toa shto nekoj od direktnite protivnici (vo duel) na Bowen po nekogash kje kliznat so igrata, se dolzhi povekje na nivnata slaba realizacija, a ne na "pekolnoto chuvanje" od strana na B.B. Celata rabota e poshto Spurs se shampionski tim i vo samiot vrv zadnjive 7 godini (zadnjive 6 otkako Bowen igra so niv), pa osven Parker, Manu i Duncan, mora da se najde ushte nekoj koj e "igrachishte", ne mozhe toa taka da pomine. I go najdoa vo Bowen, neshto slichno kako shto go najdoa Harper vo Bulls ili Fox u Lakers. Da ne se razbereme pogreshno, Bruce e sepak korisen igrach i negoviot shut i pozhrtvuvanost vo kluchni momenti se i te kako potrebni za Spurs. Ali da se sporeduva Bruce so Artest, Prince, Bryant, Payton, ... toa e ludost!!!

3/29/2006 07:17:00 pm  
Blogger retry said...

A kaj se Marciulionis, Radja, Vrankovich, Schrempf, Muresan, ... Greota e da ne se spomnat, i oni ostavija kakov-takov beleg u NBA. Respect kon niv.

3/29/2006 07:24:00 pm  
Blogger kole said...

ova za bowen se slagam potpolno.pa videte mu gi samo brojkite.da napraime edna sporedba so ron na primer.bowen ima u cela kariera prosek od 0.89 ukradeni topki,pritoa samo u cetiri sezoni imal nad 1.00.ron ima 2.11 cela kariera+sekoja sezona dvocifren broj poeni.fakt e deka bowen se vadi na svojot tim,kako sto ben se vadi u detroit.pa toa se ekipi kade sto site igraat odlicna odbrana i tuka ne se izdvojuva nekoj posebno

3/29/2006 08:13:00 pm  
Anonymous darko said...

Alooooooooooooo, zboruvame za Bruce Bowen !!!!!!!!
* Named to the NBA’s All-Defensive Team each of the last four seasons (second team selection in 2001, 2002 and 2003 before earning first team honors in 2004)
* Just the fourth Spur to earn All-Defensive honors three-or-more times joining David Robinson (nine selections), Tim Duncan (seven) and Alvin Robertson (four)
* Joins group of nine swingmen who have earned All-Defensive Team honors in four-or-more straight seasons
* Has appeared in 190 consecutive games which is the longest current streak on the Spurs roster (last miss was 2/26/02 vs. Phoenix)

3/29/2006 09:53:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Еј, Коле, Боуен е комплетно различен одбранбен играч од Артест. Кај него единствена валидна статистика е учинокот на играчот чиј директен чувар е. Направи една анализа и ќе видиш дека во 90% од мечевите неговиот човек има лоша вечер и, пред се, многу лош учинок од поле.
Силата на Боуен иронично е баш малиот број на украдени топки, т.е. мнооооогу малиот број на обиди за украдени топки, ако може да се збори за таква категорија. Силата е во неговата стабилност, во конзистентноста, во досадната агресивност. Главната одлика на Боуен не е толку во доброто читање на офанзивната игра, кое најчесто е одлика на одличните одбранбени играчи, туку во таа ужасно вознемирувачка доследност.
Секоја двојка во НБА знае дека на меч против Спарси ќе го има Боуен у лице 48 мин., непоколеблив и, ако ми дозволиш, Сан Антониовски здодевен.
Глеј, лидерите во категоријата украдени топки предничат и во онаа категорија за која зборувам, обиди за украдени топки, која за жал не се брои, а веројатно и не ни може. Тие играчи, како резултат на оној фид-бек што статистиката го има врз градењето на идентитетот на играчот, имаат и голем број на обиди за "читање" на противничкиот напад кои се неуспешни и кои резултираат со дупка во одбраната, нешто што на Боуен и на таквите играчи како него, ретко, многу ретко им се случува.
Веројатно, поради ова, и општо можеме да зборуваме за неколку видови на одбранбени играчи, а кога се работи за perimeter одбрана - пред се, за играчи кои се стриктни чувари и кои имаат мал број на украдени топки и за играчи кои се релациски чувари, ала Лери Хјуз, Ајверсон и т.н.
Затоа ти викам, статистиката на Боуен можеш да ја пронајдеш во колоните на Коби, МекГрејди, Пирс, Ред и т.н. :)

3/29/2006 10:41:00 pm  
Blogger retry said...

This comment has been removed by a blog administrator.

3/29/2006 10:44:00 pm  
Blogger znalac said...

Е тој Bowen во првите 4 сезони немал абер од прв или втор defensive team. Во 2001 со MIA стигнал до втор тим, а откако дојде во SAS, има уште двапати втор и еднаш прв тим. Значи, откако дојде да игра со Duncan, кој самиот во сите 8 сезони е во all-defensive team (6 пати во прв, 2 пати во втор), и за SAS, мрдна работата. Сепак, мислам дека за наградите повеќе е до SAS отколку до Bowen.

3/29/2006 10:47:00 pm  
Blogger retry said...

Pak kje povtoram, ne veruvajte na nominaciite i nagradite. Pred nekoe vreme zborev bash za Shaq - samo eden MVP trofej !!!!!! Takvi nagradi i trofei se samo za u plakar i da fakjaat prashina. Mnogu pobiten e celokupniot vpechatok. I ne treba mnogu da se gleda i vo brojkite. Ni Artest nema mnogu so shto da se pofali (kako Kobe i Payton po broj na ukradeni topki, na primer), ali igrata vo odbrana mu e stvarno strashna (nema zbor tuka gledajte nekolku negovi utakmici, pogotovo koga igrashe u Pacers i Bulls), i stvarno zasluzhuva da e vo samiot vrv. Zboruvame za slichna rabota kako shto Shaq i Duncan imaat nerealen broj na MVP trofei (edniot premalku, drugiot previshe).

Fala za razbiranjeto Kole i ti imash nekoi dobri argumenti.

3/29/2006 10:48:00 pm  
Blogger retry said...

I ushte edna rabota (mi post-navte duri go pishuvav prethodnoto :) ). Flight, dobra ti e analizava, pravo da ti kazham i jas imam slichno mislenje vo odnos na razlichnite tipovi odbranbeni igrachi. No, od kade pa sega na 90% od utakmicite igrachot koj bil chuvan od Bowen nemal dobra vecher????? Pa toa e ednostavno zashto bukvalno nemal dobra vecher, a ne deka Bowen imal dobra vecher vo chuvanjeto. Sakam da kazham treba da vidish zoshto bash toj igrach nemal dobra igra protiv Bowen, da navlezesh malku podlaboko vo nivnite dueli i ottuka da se vadat zakluchoci. Vaka so 90% nishto ne pravime. Pretpostavuvam deka toa ti beshe onaka otprilika dadena ocenka (i jas da ne go tupam), zoshto sega i jas mozham da go kazham sprotivnoto i da tvrdam deka vo 60% od sluchaite igrachot shto bil chuvan od Bowen imal dobra vecher i daval po 20-30 kosha so 45-55% shut od pole.

3/29/2006 10:58:00 pm  
Anonymous flight 75 said...

Фала богу дека зборев отприлика. Лани и праев некои анализи на најдобрите одбанбени играчи и учиноците на нивните чувари, собирав информации, праев некои табели у excel, ама оваа сезона не следам до толку. Ме мрзи да давам детална анализа, пред се зашто мора да се одработи. Ај, баш ќе се обидам да најдам некои бројки што сум ги собирал, за да можам да зборам поконкретно....

3/29/2006 11:38:00 pm  
Blogger Karakash said...

Момци, доста добри коментари и ЗА и ПРОТИВ Боувен.
Ја нема да коментирам, само ќе кажам дека ја не мислам дека Бруси спаѓа у врв на дифензив елитата, тие негови квалитети се само потенцирани зашто е труп у напад.

Флајт, ај направи некоја таква анализа за нас:)

3/29/2006 11:41:00 pm  
Anonymous Boromir said...

Mi se sviga the Bowen Collector,ama po site komentari mora uste ednas da objasnam sto znaci mojot prekar:Mr.Intangible. Toa znaci pridones sto ne se meri u brojki,obicno igraci sto vazat za trupovi ama timot ne bi bil toa sto e ako oni ne gi praat tie mali raboti sto ne gi pokazuva statistikata.Trup u napad?Pa sekoj igrac i trener bi obozaval takov soigrac:gine u odbrana,a ne bara topka u napad.5-6 suta na utakmica,a najbolji shot selection:najbolji procent za trojka u liga!I od iskustvo,obozavam vakvi igraci.Mu davaat balans na timot.Poteg na karierata:mu ja izvadi maskata na Hamilton:)

3/30/2006 12:20:00 am  
Anonymous bodan said...

Karakash,ti ostaviv komentar za alopecijata na zverot!

3/30/2006 12:25:00 am  
Blogger kole said...

flight,do negde se povlekuvam so komentarot,u delot koga ja praam sporedbata.ok,razlicni tipovi na defanzivci se,toa e ok,mozda i ne ja pogodiv bas sporedbata,ama ostanuvam na toa deka barem 60% rabotata mu e zavrsena od drugite momci u timot.ne igra samo on takva odbrana,site igraat!!i kako sto rekov neblagodarno e tuka nekoj da se izdvoi

3/30/2006 01:31:00 am  
Blogger Shepard said...

абе ве знаат од дома дека толку време арчите на брус боуен?!

3/30/2006 01:50:00 am  
Blogger kole said...

i toa so vikas...:)))))mani go tamu

3/30/2006 07:56:00 am  
Blogger retry said...

Da be stvarno daj dosta beshe za Bowen, ko kje vidat skautive kako mu ja dignavme cenata so ova shto muabetime za nego. Izleguva kako da pravime muabet za Jordan dali bil najbolji ili ne :))

3/30/2006 01:25:00 pm  
Anonymous Anonymous said...

Ај да поарчам и ја некоја секунда на Боуен.
Никој не спомна ништо за sportmanship. А ја тоа поштуем многу. Може досаѓам со фудбалските споредби, ама кој се разбира бар малку ќе сфати. Роби Севиџ:Клод Макелеле=Брус Боуен:Тејшон Принс. Може наместо Тејшон у равенката да го ставите слободно и Артест, да не испадне дека ова е стриктно на навијачка база.. Иако, don't get me started за Биг Бен. =)

Толку. On a side point, Телетабиси изгубија пак, а Пистонси си ги тепаа поштено Фили (Мекдајс 9/12 шутинг, 7 скока, 3 асистенции и блок)..

Поздрав, Syndicate

3/30/2006 03:32:00 pm  
Blogger retry said...

Abe kaj ni leta pametot, zaboravivme eden od najbitnite odbranbeni igrachi. Pogotovo u zadnjive dve sezoni mozhe i Artest i site shto gi spomnavme dosega da mu pozavidat. Stvarno ja krena igrata u odbrana na mnogu jako nivo za mala smetka na efforts u napadot, ali ima drug koj da dava koshevi (Memo, Harpring, ...). Pretpostavuvate za kogo zboram :))

3/30/2006 06:48:00 pm  
Blogger znalac said...

Да, баш вчера го гледав АК-47 @DEN и душа им извади - 7 им ги залепи, пред некој ден на SAC цели 10. Али како што се согласивме он игра активна одбрана. Ја напаѓа топката со ризик да остави дупка позади себе. За разлика од Bowen (последен пат го спомнувам), кој вика „ич не ти ја зимам, само не ти давам да ја шутнеш“. На Поп му требаше таков role player, ќе одбереш жртва и ќе го с'снеш - затоа добро се вклопи таму.
Пркна UTA откако се врати Boozer. АК отиде на двојка, што вчера добро го користеа во одбрана. Предност направија кога играа зона, а АК ја бркаше двојката (Miller). Пошто е висок и брз, тешко е да се отарасиш од него. Ако ја пратиш внатре, АК оди по топката и некој може да го попие, да ја извадиш на тројка не е некој ќар, пошто DEN е последен во лига за 3pt% (вчера 6/20). Стручно ги изработија.

3/30/2006 07:53:00 pm  
Anonymous bodan said...

Nema komentar za visoko kotiraniot dalas posle vcerashnoto blamiranje protiv klivlend!Ma i tija sa klub bez shampionski identitet!

3/31/2006 03:02:00 am  
Blogger Latifovich said...

e da

3/31/2006 08:44:00 pm  

Post a Comment

<< Home