Wednesday, March 22, 2006

Кејвмен, Балада за Ајзеа, Бузер и Принс и Гери и Коби хејтери
Секое седнување на компјутер си викам дека више нема да пишувам ништо за хаосот у Њујорк, ама кога ќе почнам да листам по нет пријателите, одма наоѓам инспирација. Подоле се линковите до едeн добар новинарски текст и една ептен добра балада посветена на Ајзеа Томас. Иначе, Никси вчера пак изгубија, овој пат дома од Торонто, а ги спржи играч на позиција на која тие се најјаки (барем според имиња). Мајк Џејмс им убаци 37 кошеви, а Крис Бош додаде 31. За малерот да биде поголем, им се повреди единствената светла точка сезонава-Ченинг Фрај, и тоа максимално бизарно, откако Нејт звани Местенка го бутна Ендрју Берет од Репторси од позади и овој заврши директива у Фрај, сјебувајќи му го коленото. Браво, Нејт, ништо чудно Ајзеа да го наговорил Лилипутот на такво нешто. Ја синоќа на ТВ ја имав Сан Антонио - Голден Стејт, ама изгледав само две-три минути пред да паднам у кома, што ради што бев утепан, што ради кошарката. Вечер претходно ја глеав Хјустон - Клиперс, у која Рокетси дефинитвно ги изгубија шансите за плеј-оф пласман. Јаоза иако беше утројуван, пак имаше 25 и 17, а тоа што беше оставен сам, Лутер Хед го искористи за 20 поени. Ама, џабе. Шпагети Магети од клупа и Голум у 1. четвртина завршија работа, а и Радман беше солиден. Само тоа Кејвменот да го натераа да зашиша тоа метлата од главата и да го натераат цела плата да ја даде на најдобрите пластични хирурзи у свет, па ќе станат убави за гледање.
* * * * *
- Ааахх, Њујорк, Њујорк. -И за крај на Њујорк, Њујорк програмата: Баладата за Ајзеа! Одлична песма и клипче намонтирано од момците на Спортзила. Маст си.
* * * * *
Елабема Ејвори нема да ја направи истата грешка како лани и нема да му ја намали минутажата на Диркулес у финишот на сезоната. Ако ви текнува на задњиот плеј-оф, Дирк едно две недели пред неговиот почеток почна да поминува повише време на клупата, со цел да биде свеж, ама тоа очигледно лошо се одрази врз неговата игра. Сеа "малиот генерал" вика дека знае што прави. Ај да видиме.
* * * * *
На Леброн му замераат што единствена мана му било немањето на инстинкт на лидер.Џејмс почна поозбилно да му пристапува на тој проблем. Остатокот од лигата нека му ја мисли.
* * * * *
Карлос Бузер више не е лузер. Откако се врати од мистериозната повреда и за прв пат заигра по скоро цела година пауза, Карлос почна да ги оправдува парите вложени во него. Еден од доказите - задњите три партии. Но, не пишав за Буз ради неговите игри, него ради бизарната вест дека тој го тужи Принс (не Тејшон) за наводно, ако добро разбрав, не придржување на договор за издавање куќа под кирија. Или така нешто.
* * * * *
Доста со хејтерските муабети за Гери Пејтон.Барем така вика типов, кој и не е далеку од вистината. За некои работи.
* * * * *
Знам дека Томи Хајнсон е на нешто. Но, не знаев дека тоа НЕШТО е вака јако. Дај Томи фрли некоја шибица навака, па и ние да заборавиме кој го носеше бројот 33(а и 6) у Бостон.
* * * * *
- Е, ова знам дека на многу од вас ќе им се свиѓа, а на уште повеќе од вас нема да ви легне добро у желудникот. Тука мислам и на Шеп, кој ништо чудно и да им остави некој коментар на момците. - Ај да не почнете одма да се буните. Лејкер фанови, еве каква иднина ви предвидува Хупседикт.

25 Comments:

Blogger Shepard said...

шо ги стаи тие за коби бе..

3/22/2006 11:02:00 pm  
Blogger retry said...

Ostaj go nego, Kobe hater :) Nego mene celava rabota okolu Dalas ne mi e na arna, bez razlika kakvi potezi kje povleche maliov od spurs vo odnos na Dirk i bez razlika shto imaat problemi so povredite. Za razlika od prethodnite godini koga individualno gledano imaa i pojak sostav (Nash, Finley, Jamison i Walker, ...) sega igraat so eden kup samodoverba iako se smenija dosta iminja i imaat i mladi igrachi. Mnogu se primetuva toa vo poslednite dve chetvrtini koga duri i San Antonio, Detroit i Miami mozhat da im pozavidat na comeback-ovite shto gi pravat. Ako vaka produzhat kje bide mnogu teshko za protivnicite u playoff. Iskreno, do pred nekoe vreme sakav da bidat prvi na zapad za da se padnat so Lakers i ovie da gi ischistat (da im iskuca Kobe po 50-60 na utakmica), ama sega bash i ne sum siguren vo toa. Sakale da priznaete ili ne jas se isplashiv malku od nivnata igra. Aj neka furaat vaka do pochetok na playoff, pa neka se povredi shvabava taman za so Lakers, kako shto se povredi protiv Spurs u finale na zapad 2003.

3/23/2006 12:43:00 am  
Blogger марче said...

dalas ne e tim za visoki dostreli. nema harizma u timot. phx i bez stademaer kje gi smachka kao lani. san antonio e klasa nad site i mislam deka bez somnenie kje bide finalist od zapad, pa i u liga... iam takof osechaj deka mnogu posuperiorno od lani kje si osvoi titula.

3/23/2006 08:04:00 am  
Blogger retry said...

Ne veruvam deka kje se padnat Dallas i Phoenix u playoff, ako ostane situacijava u diviziive vakva. Pre bi rekol kje se istrebat megjusebno u vtoro kolo Spurs i Mavs. Suns kje imaat relativno polesna rabota so luzeri kako Denver ili Memphis. A ako prodolzhat so porazi Denver (se izvadija sabajlevo so spurs, go sjebaa Bowen so lichni i Anthony se raspuca), kje bide toa za prvpat vo istorijata na playoff-ot da se sluchi podobro plasiraniot tim (samo zatoa shto e lider vo najtapa divizijata u NBA) da nema prednost na domashen teren, spored glupite pravila na drugarot komesar Shtern. Shto im trebashe taa podelba na po tri divizii...

3/23/2006 09:15:00 am  
Blogger марче said...

i konecno zverot se vrakja! Thursday, Mar. 23, 7:00pm vs. Trail Blazers

3/23/2006 09:49:00 am  
Blogger Karakash said...

retry, gleam gi vikas Denver i Memfis luzeri, a navivas za Lejkersi. Hmmmmm...:))

Marce, zverot se vraka i ja ke ja gledam vecer u zivo!

3/23/2006 10:15:00 am  
Blogger марче said...

prijatele kazi kaj,sto,kako kje ja gledas? da se potrudam da fatam i ja nekoj satelit.

3/23/2006 10:19:00 am  
Anonymous Гижо said...

конечно клиповите се пуштаат, решението било мозила

3/23/2006 11:46:00 am  
Blogger Karakash said...

NBA TV, turskata varijanta.

Ako ima nekoj od vas koj moze da kaze parametri za satelit, pa da si namestata lugeto. Treba i karticka, no ima i nekoi dekoderi koi otvaraat bez karticka.

3/23/2006 11:46:00 am  
Blogger retry said...

Sve ti e do mentalitetot. Ko shto vika Marche, na Memphis i Denver im treba harizma :) Kje vidime dali Lakers kje bidat loosers, ama so tim sostaven od Bryant i pola Odom, i 5% Parker, i ova e mnogu, svaka chast na ovie trojca. A ova so zverot Lattrel Sprewell u telo na Horace Grant, me iznenadi, mislev podolgo kje se zadrzhi, ama se si mislam deka ova mu bila edna taktika, kao demek prvo nema da se vrakjam do kraj na sezona, pa sega op... od nikade. I ova kje da e nekoe maslo na Shtern.

3/23/2006 01:29:00 pm  
Blogger retry said...

Inache imate na net edno programche shto se vika "Internet TV & Radio Player" i fakja kataljarda stanici ama treba brza vrska za da mozhe da gi fati barem i malku od niv so dobra slika, koj mozhe neka proba.

3/23/2006 01:36:00 pm  
Blogger Karakash said...

"Zverot Lattrel Sprewell u telo na Horace Grant" - ??!?!?

Momak, ako mislis na Amare, malce, more malce povise si ja utnal rabotata. Uste sega toj e pred dvajcata tipovi koi gi spomna.
Osven ako ne mislis na nekoja dr. osnova.

3/23/2006 01:50:00 pm  
Blogger retry said...

Abe ne ti teknuva na Ljubomir, pa on taka go narekuvashe, koga vleze vo liga 2002/2003 :) Imashe on interesni sporedbi ili mozhda gi slushnal od nekoj drug :))))

3/23/2006 02:22:00 pm  
Blogger retry said...

Ali on ko da predvide deka kje bide dobar igrach i najbolji debitant u liga, a site vo toa vreme go favoriziraa Yao.

3/23/2006 02:24:00 pm  
Blogger Karakash said...

Onda, Ljubo ja utnal so sporedbata.

Inace, Jao bese u centar na vnimanieto na mediumite od dobro poznati pricini, a Amare padna do 9.pik samo poradi losite ocenki u sredno, menuvanjeto skoli i uste nekoi bez vrska muabeti.
Uste koga igrase u sredno, Amare go najavuvaa kako kombinacija na Karl Meloun i Kemp.

3/23/2006 02:44:00 pm  
Blogger retry said...

Toa ne e nishto, nego sega na draftov da ispadne nekoja kombinacija od Shaq i Amare, e toa e kombinacija :))

3/23/2006 02:50:00 pm  
Blogger Karakash said...

Toa ke bide mutant:))

Nema takvi igraci. Mozda dogodina Greg Oden, koj e centar, ke bide 1.pik, ama i on e daleku od takva kombinacija.

3/23/2006 02:55:00 pm  
Blogger toni4yu said...

karakas aj staj link do edinstveniot post na borce ili prati mi go na mail toni4yu@yahoo.com, bas me interesira so napisal.:)
pzd

3/23/2006 03:56:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Тешко е таква комбинација да излезе, ама премногу го поштувам Двајт Хауард и верувам дека ако се се одвива како што треба од него ќе стане опасно играчиште... за враќањето на Амаре ќе биде многу интересно да се види какво ќе биде, пошо толку време паузирање не е мала работа... а има доволно време да се уиграат како што треба за у плеј оф. Лошо е што најверојатно ќе му се скари малце од минутажата на Борче иако најбољи варијанта би била Боро, Диав и матрикс заедно... тоа ако функционира како што треба ќе биде многу опасно... времето ќе покаже...

retry aj пиши што нуди тоа програмчето шо го спомна и дали вреди да пробувам со него (на АДСЛ сум)...
И го подржувам предлогот за еден Блог- баскет, па ако има заинтересирани нека почне пријавувањето...

И уше да ми одговори Тони... дали е Жиро од Чаир... или кој е да е да објасни у кратки црти...

3/23/2006 05:22:00 pm  
Blogger retry said...

Go imash na eMule i relativno e malo, nekolku MB (pishi na serach any Internet TV Radio Viewer), pa vidi kako kje ti se svigja, ama ako imash stvarno dobra vrska povekje od 100 KB/s. Toa so ADSL ne mi zvichi bash najsjajno osven ako seushte ne si go nadminal limit-ot.

3/23/2006 05:54:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Epa limitot ne e nadminat, pa ke probam da vidam kako ke bide... vo sekoj slucaj fala...

3/23/2006 06:55:00 pm  
Blogger retry said...

Da be stvarno, vidi imash pravo, na toa ne mi tekna. Sega ne znam kogo brkoto kje izbaci od starting lineup na Phoenix, ama se si mislam deka e najdobro za pochetok Amare da sedi na klupa. Za ponataka, mislam deka kje "nastrada" Diaw, iako sevkupno pokraj Nash pokazhuva najdobra all-round igra vo timot. Spored mene Nash, Barbossa, Marion, Amare i Borche bi bila idealna postava, sorry Raja Bell i Thomas.

3/23/2006 07:07:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Kолку само ќе настрада Џумејн иако во прво време Амаре ќе седи на бенч.На Феникс и онака им фаеше висок, па сега коа ќе се врати Амаре ќе покушаат да направат ем висока ем брза петорка. Чудото Диа ќе се дигне на 3ка и петорката ќе изгледа вака:Неш, Бел, Диа, Матрикс, Амаренко. Уф уф уф мерак за глеање

3/23/2006 09:59:00 pm  
Anonymous Bojan said...

Видете вака - според мене Бел не заслузува да биде стартер. Ако игра Амаре на 5ка, Боро и Матрикс крила, плеј Нешти а за двојка мозе да бира кого сака, мада мислам дека идеално би било да улета Бразилецот зосо мене искрено ептен ми праи кеиф како игра оваа сезона... со оваа петорка на клупа ќе ги имаат - Томас на квадрат, Бел, Хаус, Џонс и Грент што мозе да биде многу опасно...

3/23/2006 11:33:00 pm  
Blogger retry said...

Ete i Tim Thomas go zaboraviv, otkako dojde vo Suns se preporodi posle maliot zimski son shto go imashe i iako vleguva od klupa, si dava po 20-ina poeni i ne bi se iznenadil da bide i on vo kandidatite za starting five. Ali ipak gi pretpochitam ovie pet shto gi spomnav prethodno, so potenciarnje na Diaw na centarska (zasega dobro mu odi), a Amare na 4-ka. Za Barbosa i Nash seedno e koja kje bide play ili SG ne pravi mnogu razlika, i dvajcata se klasichni PG.

3/23/2006 11:54:00 pm  

Post a Comment

<< Home