Wednesday, February 01, 2006

А кај е Џош?
Продолжуваме со Ол-Стар филмот и по данкерите еве ги и дебитантите и играчите од втора година, т.е. Rookies vs. Sophomore, кои ќе бидат дел од Ол-Стар петокот на 17 месецов, односно ќе го отворат викендот. Капитени на екипите се 1, пикови од лани и преклани, така да Андрија Богут ќе ги предводи дебитантите, а Двајт Хауард-софморите. Еве го и остатокот од двете екипи: Друштво на Богут ќе му прават Лутер Хед од Хјустон, Дени Гренџер и Јасикевичиус од Пејсерси, Крис Пол од Њу Орлеахома Хорнетси, Ченинг Фрај и Нејт Робинсон од Никси, Дерон Вилијамс од Јута и омилениот играч на Шеп, Чарли Вилануева од Репторси. Грбот на Ѕверот Хауард ќе му го чуваат: Емека Окафор (кој нема да настапи поради повреда), онда триото бикови, Луол Денг, Бен Гордон и Андрес Носиони, Девин Херис од Далас, Ти-Џеј Форд од Бакси, Нено Крстиќ од Нетси, Џамир Нелсон, од тимот на Хауард и Андре Игудала од Сиксерси. Не ми се ептен по ќејф екипиве. Ај тоа што го нема Марвин Вилијамс, али кај софмориве ги нема нити Џош Смит?!?!?!, Крис Духон, Шон Ливингстон или Делонте Вест и Ал Џеферсон. Кај руките па, ги нема Салим Стадемаер и Хозе Калдерон. Знам дека увек има по некој заборавен играч, ама овој пут малце претераа. И покрај тоа би требале да видиме интересен меч, у кој според составиве, ми личи на убедлива победа на Софморите, а или Бен или Двајт ќе бидат МВП. Само, нешто тенки ми се Софмориве на крила, а вријат од плејмејкери. Ако по некоја случајност тепаат руките, онда МВП е Крис Пол. Гарант. Плус, и двете екипи имаат по еден играч кој ќе куца следната вечер. Она што е најприметливо е недостигот на вистински ѕвезди, како што беше лани со Леброн, Мело и Вејд. ------------------------------------------------------------------------------------------------- - Рон бил изненаден од тоа кој се му се јавил и го викнал да вика кај него у екипа... "It was so amazing -- wow -- because all the best players on every team were calling me. I got a call from Garnett. I was like, Garnett wants to play with me! Wow. Then I'm going to Minnesota. I got a call from Kobe. Oh, my goodness, Kobe wants me to play with him! And then I'm going to the Lakers. Then I get a call from Elton. Then I'm going to the Clippers. Then 'Melo. I didn't think I was that good." - Ron Ron.

5 Comments:

Blogger beto # 6 said...

Што ви е бе , руки ќе тепаат.Од секогаш сум навијал за руките незнам зашо изгледа зашо изгледаат како погревчиња коа ќе искочат на терен:)Руките имаат многу јака прва петорка у Фрај,Богут,Пол,Робинсон и Гренџер.Плус Јаске(кој исто тка го сметам у кандидати за МВП) и Вилануева.

GO GO ROOKIES!!!

2/01/2006 10:05:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Каракаш така ми се причини или прво напиша Џош Смит и Џош Смит за после да го поправиш у Чилдрес:)))))

2/01/2006 10:06:00 pm  
Blogger Shepard said...

абе тоа лани јака генерација, зато нема место за свите

2/01/2006 10:46:00 pm  
Blogger марче said...

gordon mvp

2/02/2006 01:10:00 am  
Anonymous ekipata said...

Само пастирав, ме мрзеше да преведувам али верувам дека сите ќе разберат :D

Tinejdžerka postigla 113 koševa!

Američka košarkašica Epifani Prins postigla je na utakmici srednjoškolske lige čak 113 koševa, pogodivši 18 od 20 šuteva za tri poena. Podvig 17-godišnje Prinsove udarna je "vest dana" na svim američkim televizijskim mrežama, koje procenjuju da je reč o najvećem talentu u istoriji ženske košarke.

Prinsova igra na poziciji beka-šutera, a 113 koševa postigla je u pobedi svoje škole "Mari Bergtraum" nad Brandejsom (137:32). U prvom poluvremenu Prinsova je ubacila 58 koševa, od toga 29 u prvoj četvrtini.

Dosadašnji rekord u ženskoj košarci držala je WNBA zvezda Čeril Miler sa 105 koševa 1982. godine takođe na utakmici srednjoškolskih ekipa. Muški srednjoškolski rekord drži Deni Hiter iz Burnsvila koji je 1960. godine ubacio 135 poena.

U NBA samo je Vilt Čemberlejn 1962. godine postigao 100 koševa, a nedavno je zvezdi LA Lejkersa Kobeu Brajantu protiv Toronto Raptorsa uspelo da ubaci 81 poen.

2/02/2006 08:33:00 pm  

Post a Comment

<< Home