Saturday, January 28, 2006

Не, не и не...Birdman одлета + New faces, new places
Пријатно изненадување синоќа од Спорт4, Детроит-Мемфис наместо Кливленд-Инди. Дефинитивно боља утакмица, у која видовме зашто Пистонси имаат најбољи скор у лига и се најозбилни кандидати за титула и зашто Билапс е најсериозен кандидат за МВП. Но, остај тоа, мене синоќа, или сабајле, освен тоа што место публика се слушаше шпански, па одна и француски коментар у позадина, ме изнервираа неколку работи у врска со нашиот коментар. Сеа...знам дека некои ќе кажат дека плукаме по се што е наше, но не е така. Признавам дека момакот кој коментира (мислам дека е Лекич) има глас, а и кошаркарски познавања за таа работа, многу бољи од некои наши други коментатори по други телевизии. Но...мислам дека у интерес и на телевизијата и на сите нас кои ги следиме тие преноси е информациите кои се презентираат да бидат издржани, да имаат темел, било каков. Ако нешто мрзам, тоа се неточни информации, онака, кажани ради реда, да се пополни време и да не се чуе коментарот у позадина. Вчера имаше неколку такви, идеме со ред: - Колега, Рашид Волас никад не студирал на Конектикат. Барем тоа е познато, типот беше дел од еден од тимовите на легендата Дин Смит на Северна Карлона, или North Carolina, заедно со Стекхаус. - Бен Волас не е класичен центар. Мислам дека не е потребно објаснување. - Дејмон Стадемаер тешко да направи камбек сезонава, а камоли две-три недели после Ол-Старот, кои колку за инфо не се кон крајот на февруари, затоа што Ол-Старот се игра на 19-ти у Хјустон. Две-три недели после него е у март. - Уште за Дејмон. Типот и тоа како се снајде у Торонто, таму уствари и ги одигра најдобрите сезони у кариера. Не можеш да кажеш дека не се снашол у Торонто, тоа можеш за Портланд да го кажеш. - Кога го покажаа телопот со Вебер, Бош, Пирс и Шид, тоа беше за тоа кој од нив би требал да го замени Џермејн у први пет на Исток. Затоа, како што не спомнаа ич синоќа, типот нема да игра на Ол-Стар поради сјебани препони. - Ги спомна Еди Џонс и Џералд Вилкинс како најбољи чувари на Мајкл. Мислам дека ќе беше поинтересно да се каже дека според самиот Џордан, најтешко му било да игра против Думарс, кој сега е бог и батина у управата на Детроит. Онака. - Тешка глупост беше она со тоа како Чонси ја решил првата утакмива у Мемфис сезонава, као со тројка од осум-девет метри со сирена за истек на 2.продолжение. Нема везе. Ја имав таа среча да гледам снимка од таа утакмица и тачно е дека Чонси ја реши, но со шут од врв на рекет. - Нешто спомна дека Билапс е 6. играч у историја на Детроит со 1000 поени...и застана. Не објасни што 1000 поени. Мистерија. - Игор Кокошков беше помошник у Клиперс, а не Лејкерс. - Утакмиците кои се играат на Запад, поточно на крајниот Запад увек, освен у недела, почнуваат у 4:30 по наше. Никогаш, ама никогаш, ниедна утакмица не почнала у 6:30 по наше, а секако не Лејкерс-Г.Стејт сабајлево. - Муабетот дека Гарнет може да иде у Њујорк, е чист доказ дека не се прати што се дешава у НБА. Кеј-Џи уште минатата недела даде изјава дека не би сакал у никој случај да игра во град како Њујорк, но дека би сакал пак у Мини да го види Марбери, нешто што со трејдот на Воли во Бостон, пропадна. Плус, кој би го барале Мини за Гарнет од Никси. Самиот МекХејл рече дека не би го дал Гарнет за цела прва петорка на Њујорк. Толку, се надевам дека овие критики нема да бидат сфатени погрешно, а ако се сфатат, онда ваш проблем. Луѓето имаат право на точни информации. - Крис Андерсен е избацен од лигата поради користење дрога. Шокантна вест, со оглед на тоа дека типот тотално не изгледа на некој кој би се пукал и шмркал, а камоли да биде дрогаш или наркоманец. Според НБА, типот користел амфетамини од типот на кокаин и ЛСД и опијати као хероин, морфин, ПЦП и кодеин. Убава листа на прехрамбени продукти, нема што. Ја и Шеп можеме да се пофалиме дека сме пробале се од листата на Андерсен, често све одеднаш, у комбинација со алкохол, Ред Бул и сок од боровница и и покрај се, никад не не избациле од лига. (Нормално дека се зезав...за сокот од боровница). Покрај тоа, синоќа деби за своите нови екипи имаа Воли, Рон и Рики. Еве фотки:

12 Comments:

Anonymous Anonymous said...

XEDAJ: dobra utakmica nema sto,ama so komentarot na lecic se osekaf ko da gleam kombinacija od vesti i friends

1/28/2006 02:27:00 pm  
Blogger Karakash said...

Па кај си Џедај?

1/28/2006 02:30:00 pm  
Blogger Shepard said...

нема да биде сфатен погрешно. и ја дури знаев дека бен волис не е класичен центар :))))))))

1/28/2006 02:42:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

ЕЈ баш ми е жал со ова со Крис Андерсен баш онака внатрешно ме потресе.Ми беше дефинитивно омилен играч у ЊО.А ви текнуе ли на ол-старот кога куцаше каква косица имаше и Џек Николсон коа му се смееше.
Мислам дека тогаш Андерсен(на тој Ол_Стар) требаше да иде даље уместо Фред Џонс.(у прва рунда)

1/28/2006 04:20:00 pm  
Blogger kole said...

lele,samo so slusav sportski vesti na a1 i toj tipot vika vcera stojakovic na debito postigna 16 poeni i 5skoka.pa ja ne znam stvarno na so lici ova,dotolku da se nemalo veze...

1/28/2006 08:10:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

Вистина си е вистина тој ЛЕКИЧ врска нема од НБА кој кошаркарски заостанат не би знаел дека:
1-РАШИД не е класичен центар
2- Лејкерс сабајлево стартуваше во 4:30, а не во 6:30 најверојатно дека многумина барале Лејкерс да оди у живо.
3- Од стартот на сезоната се знае дека за Дејмон Стадемаер сезоната е завршена
.А Лејкерс нема да ги гледаме веројатно 1 месец како што кажа Лекич, едни екипи по 2 пати ке ги даваат а Лејкерс едвај 1 натпревар..разочаран сум :(
.И многу други зборови кои врска немаат со реалноста на НБА
П.С. Коле и јас ги слушнав спортските вести ама КАНАЛ 5 кажаа дека ПЕЏА постигнал 16 поени..колку што јас сум или бев информиран Пеџа не настапил на тој деби натпревар, нели?

1/28/2006 09:27:00 pm  
Blogger kole said...

tocno taka,znam vcera ubao go vidov u civilka.od kaj im taa imformacija ja stvarno ne znam....

1/28/2006 09:51:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Ron Artes dade na debito 16 poena,a peja ne igrashe!!!

1/29/2006 04:22:00 pm  
Blogger zare said...

Pa dobro be narode Ljubomir ne vi cinese ,sega Lekic ne cini pa kogo da staime ..Pa ja ne znam neli imase konkurs za priem na tv reporteri vo tv4 sto ne se prijavese nekoj drug so podobri znaenja pa toj da komentira..Ja znam deka ovoj prai greski sto stvarno ne treba da gi prai ama Lekic komentira 3 razni ligi vo kosarka i ja mislam treba da se ostavi da komentira i ke se podobri zosto vo momentov nema podobar,osven Ljubomir Nikoloski.

1/29/2006 06:11:00 pm  
Blogger Karakash said...

Па добро бе Заре, ти Лекич (па и Љубо)и авторите на овој блог ги ставаш у исти кош?

1/29/2006 08:24:00 pm  
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0609
coach outlet
belstaff jackets
pandora outlet
true religion jeans
polo ralph lauren
chrome hearts outlet
coach outlet
swarovski outlet
kevin durant shoes
christian louboutin outlet

6/09/2018 03:53:00 am  
Blogger Yaro Gabriel said...

www0718

nike store
carrera sunglasses
nike shoes
nfl jersey wholesale
balenciaga sneakers
canada goose outlet
soccer shoes
warriors jerseys
true religion outlet
ferragamo outlet

7/18/2018 03:44:00 am  

Post a Comment

<< Home