Thursday, December 22, 2005

Playing Basketball
Не сакам, стварно не сакам да влегувам у дискусија за Коби со било кого, реков подоле, Свака част. Толку. Али, ја на ко:арката гледам поинаку од доста луѓе, ваљда тоа е нешто што доаѓа со годините, мада кога ќе ми текне, одувек сум гледал така на кошарката. Имаше време кога и ја знаев да се попалам кога некој ќе дадеше 50-60 поени, али знајте дека тоа не освојува титули. Поентата не е у тоа, секој од вас кој играл или игра кошарка ќе ви каже колку е "убаво" да се игра со тип кој секој напад гледа само на противничкиот кош. На тебе останува да гинеш у одбрана, да скокаш ко луд и у напад и у одбрана, за некој да си го прави ќејфот, да си лечи фрустрации. Така не се игра оваа игра. Да не го тупам, еве што за целата ситуација мисли НБА новинарот кој ја страшно го поштуем, Ленг Витакер од најбољиот баскет магазин SLAM. Amazing, yes. I watched most of it, and found myself shaking my head as shot after shot went in. But here's where I'm a hater (and hey, I'll freely admit it). I was shaking my head because he wasn't passing the ball. Ever. As Avery Johnson said, "We had no answer for him. We tried to double-team him, we tried to zone him, we tried to trap him in the backcourt, and nothing worked. He had his way with us tonight." So much so that Kobe finished with 0 assists. Sure, I understand that he was hot and he was making his shots, but what happens on another night when he's not making those shots? It sets a bad precedent, and, more than anything else, reinforces my point about the Lakers being one of the most egregious examples of a team not being a team. This morning I pulled out the Lakers media guide and looked up the team's all-time single game scoring records. Not counting last night's game, it reads like this: Elgin Baylor -- 71 points (11/15/1960) Wilt Chamberlain -- 66 points (2/9/69) Elgin Baylor -- 64 (11/8/59) Elgin Baylor -- 63 (12/8/61) Jerry West -- 63 (1/17/62) Shaquille O'Neal -- 61 (3/6/00) I can't find the old box scores, but if anyone out there can dig them up, I'm curious whether any of these other guys ever had 0 assists in their big games. (When Shaq had 61 in 2000, I don't know how many assists he had but he threw in 23 rebounds.) The one thought I can't get out of my mind during all of this is from back when I was in high school. We had a game and our small forward (who was a McDonald's All-American and Parade first-team All-American) was getting progressively hotter and hotter. By the third quarter, he was stroking threes, long twos, driving and getting fouled and hitting free throws. During a time-out, our coach said something about how he didn't need to tell us about how hot our guy was. Then our star looked at all of us and said, "Look, they're doubling me every time I get the ball. Be ready for the pass." So we went back out on the floor, and for some reason I was in the game. We ran a play to get our stud open. He came off a pick, I hit him with the pass, he pump-faked and the entire opposing team ran at him, and he tossed it to me for the open three. He knew he could score, but he also knew he didn't have to score, and that it would help the team in the long run to get everyone else involved and establish that precedent. Last night, for instance, I watched the Heat/Hawks game. And Shaq came out and was immediately unstoppable. The Hawks started double-teaming him, fronting him, everything they could think of. And Shaq did two really smart things: 1) When he was right under the basket, he'd shoot it. Sometimes even being double-teamed doesn't matter, especially when you're parked in the lane. He finished the game taking 15 shots, and he made 13 of them, and all but two of those shots were dunks or lay-ups. Look at his shot chart: 2) When he caught the ball pretty much anywhere not under the rim, he'd find the open guy, who'd wait for the rotation and then find the next open guy. Seriously, it was pretty awesome to watch the Heat just execute the Hawks last night. As Mike Woodson said of The Diesel, "They utilized him. Not that Van Gundy didn't, but with Pat, he makes them go through Shaq and then play. And that's how it should be."

24 Comments:

Blogger Lakerfan8 said...

Па што му треба да додава кога човекот може сам да ја заврши работата а плус тоа имаше средби кога додаваше ама Лејкерс биле поразени. И цела таа публика сака да види нешто што се случува еднаш во животот зошто цела таа публика таму во Стаплес го подржуваше Коби!!
И човекот не се фолира тој е еден од најчистите играчи во моментов...

12/22/2005 12:07:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

Заборавив да прашам: Дали имате некаква информација за тоа дали нашиве идиотски канали имаат намера да даваат НБА Преноси???

Однапред фала за одговорот!!

12/22/2005 12:10:00 pm  
Blogger Latifovich said...

This comment has been removed by a blog administrator.

12/22/2005 01:46:00 pm  
Blogger Latifovich said...

This comment has been removed by a blog administrator.

12/22/2005 02:26:00 pm  
Blogger Latifovich said...

ima li nekoj link ili nesto slicno kade sto mozam da go vidam mojot tim za fantazy i toa ranking kako sto ima na nba.com

12/22/2005 02:33:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

idi na www.fantasysport.yahoo.com pa regni se i tamu ti e:)
Lakersfan8 ti da ne si mu advokat na Kobi?

12/22/2005 03:13:00 pm  
Anonymous Ivica said...

Decki utre ke napisam osvrt za toa kako se odviva nasava fantasy liga dosega. Ke vi kazam moe mislenje sto bi vi pomognalo vo timot, a i sto vi odmaga.

12/22/2005 04:17:00 pm  
Blogger Shepard said...

Прво, Енко, дај не го дискредитирај успехот на Коби више. Те молам. Ти текнува ја за Доминик малце коа какнав?

Второ, БРИШЕТЕ ГИ МОИТЕ ТИМОВИ ОД ФАНТАЗИ. Не го мењам ростерот, не праам нишо, само ви кварам.. нешо направете..

12/22/2005 07:15:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

:):):):):):):):):):):):):):):):):)
aaaamMMa dominik bil timski igrac pred se.Dobro aj ne jadam burek vise za Kobe iako go preziram do dnoto na srceto toj epak e eden pd najdobrite vo ligata ako ne i najdobar.Ete toa e realnosta.

12/22/2005 07:32:00 pm  
Blogger Karakash said...

Шеп, знаеш дека поентата не ми е да дискретирам никого. Само сакав да понудам мислење кое е различно. Више не планирам да зборам за 62 поени на Коби.

Лејкерфан8 - пишав пред некое време, па ја да повторам и сега. Не смеам многу да зборам, само можам да кажам дека работата е трудна за НБА кај нас на ТВ, македонска работа, да му цркне магарето на комшијата.

12/22/2005 11:31:00 pm  
Blogger Ико said...

Енко јас го почитувам различното мислење кое го нудиш за оваа ситуација и многу го почитувам твоето мислење, само што изгледа дека сакаш целата ситуација да ја свртите во друг правец. Демек: “Коби дае 62 коша, ама не направи ниедна асистенција, себичеше...“ - па што? Во историјата ќе бидат забележани неговите 62 коша а не 0 асистенции што ги имаше на натпреварот!

Да, точно е дека Коби сеуште не станал онаков играч каков што (со оглед на неговиот потенцијал) може да стане. Не е таков поради неговиот менталитет, карактер итн... Тоа ми е јасно и на мене а верувам и на сите останати лејкерс и коби фанови, но сепак, во моментот поважно ни беше да уживаме во историскиот подвиг кој го направи нели?

12/23/2005 01:17:00 am  
Blogger Karakash said...

уживајте.

12/23/2005 01:20:00 am  
Blogger kole said...

ocigledno deka na ovie anti-lakers fanovi im e mnogu mnogu krivo sto deckoto e toa sto e.ako ne bese prbolem asistencijata ke najdea nesto drugo ali nema veze najvazno za mene e so oni se u dobra serija i pocnaa da zalicuvaat na ekipa koja moze da se nosi so sekoj.tolku od mene i golem pozdrav do lakerfan8

12/23/2005 01:35:00 am  
Blogger Zgresen said...

This comment has been removed by a blog administrator.

12/23/2005 11:38:00 am  
Blogger Владо Апостолов said...

Веќе е очигледно дека 62-та коша на Коби направија беља. Изглеа почна некој тренд ѕвездите да даваат пуно кошеви. Е тоа бљак!

12/23/2005 11:40:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

ЗАМИСЛЕТЕ САМО КАКО МОЖЕ ДА СЕ ПРОПУШТИ ДУЕЛОТ ЛЕЈКЕРС-МАЈАМИ!!!
Дали имате некаква информација за тоа дали нашиве идиотски канали имаат намера да даваат НБА Преноси???
КОЛКУ ПАТИ ТРЕБА ДА ПРАШАМ ЗА ДА ДОБИЈАМ ОДГОВОР???

12/23/2005 06:04:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Abe SLEP 100 pati ti odgovorija

12/23/2005 06:36:00 pm  
Blogger kole said...

lakers-miami ke ja davaat na sport tv portugalskata.od 21:00h pocnuva vo nedela

12/23/2005 08:14:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

Bryant and Jackson agreed that the team's dismal effort against the Houston Rockets two days earlier provided much of the motivation for Bryant's offensive explosion.

Bryant took only 13 shots in a 76-74 loss to visiting Houston and the remaining Lakers combined to shoot only 33% from the field.

"We showed tape of the Houston game, where he had situations where he had multiple chances to go individually," Jackson said. "He moved the ball and the players ahead were not as successful."
ЕЕ сега размислете дали треба тимска игра на Коби или индивидуална?!?

12/23/2005 11:17:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Dobro be Lakersfan8 Kobi treba sam da igra i gotovo, daj ne davi vise so nego.

12/24/2005 04:06:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

Епа тоа тие Каракаш не ги бива за ништо нашиве ТВ канали и фала за одговоорт уште еднаш..баш како што кажа....

П.С. Нема за што да се грижете наскоро можеби ке има НБА во карпош (во преоговарање сум за да ја купам таа кабловска кука)

12/24/2005 12:42:00 pm  
Anonymous angel said...

Totalno se soglasuvam so selektor.A i zosto da podava koga moze da pogodi od sekade :).

12/24/2005 01:22:00 pm  
Anonymous angel said...

I uste nesto.Kako sto rece selektor takov mu e karakterot i mentalitetot,a toa e sakame nie da priznaeme ili ne,tipot e zvezda.Znaci toa mu e u karakterot i mentalitetot. Bez razlika dali e pozitivna ili negativna on predizvikuva ogromna reakcija i paznja.Se nadevam samo deka go ima sfateno toa deka bez Phil on e nikoj i nisto.Treba da mu ljubi ruke kaj i da bide.Toa

12/24/2005 01:41:00 pm  
Blogger Karakash said...

taka e.

12/24/2005 01:49:00 pm  

Post a Comment

<< Home