Saturday, December 24, 2005

Get Kobe!
Почна ловот на 62 на Коби. Како што предвиде колега Двр Бурд, ѕвездите почнаа да даваат едно чудо кошеви, нешто што не ни е по вкус на ние кои сме дел од олд-скул баскетот. Ипак, тоа не значи дека не поштуем индивидуални партии и дека и ја не остануем со отворена уста кога ќе чујам, а посебно видам кошеви како оние вчера на Винс, кој го напуни Мајами со 51 поени, сите у негов хај-флај стил и типични тројки, плус 23-24 за слободни. Што е најбитно, Нетси победија, а Мајами изгледа прерано му ја мислеше на утрешниот Крисмс спешл со Лејкерси. Ајверсон џабе даде 53, кога играа со Хотланта. Не се заебавајте со Хоукси, сто пути сум рекол. Плеј-оф нема да играме, али ќе заебеме многу екипи, а тек за некоја година. Нека ги споредува пак ЕСПН, Џо и Борис и нека напише дека Французот е бољи. Шупци. У ист стил играа и Мајкл Ред, Аренас и Елтон Бренд, кој според мене,заедно со Винс ја имаше најбољата партија синоќа. 38 поени и 20 скокови!!! Ѕвер. Мислев дека вакво нешто нема никад да напишам, али Клиперси имаат свои Твин Тауерси у Бренд и сурферот Крис Кејмн, кој со Бобкетси имаше феноменален дабл-дабл од 22 поени и 22 скокови. Тотално очекував ваква партија на Мамба, чисто да покаже дека знае и нешто друго освен да дава поени, контра сите критики по 0 асистенции. У Орландо му успеа. Статистиката на Коби против Орландо сигурно многу повише му беше по вкус на Фил и другите играчи, кои добија шанса да лапнат малце од колачот на Коби. Со таков баланс можат да мислат на плеј-оф. Права партија пред Мајами. Што викате ваков пост, (со резултати) да има секој ден од сабајле, а? АТЛАНТА - ФИЛАДЕЛФИЈА 111-108 (30-25, 28-30, 18-29, 35-24) АТЛАНТА: Џонсон 24п. 9ск. 8ас., Пачулиа 23п. 6ас., Херингтон 22п., Стадемаер 13п., Лу 11п. ФИЛАДЕЛФИЈА: Ајверсон 53п., Вебер 16п. 11ск. 5ук.т., Игудала 14п., Далембер 12п. 7ск. МАЈАМИ - ЊУ ЏЕРСИ 88-95 (24-12, 17-24, 19-33, 28-26) МАЈАМИ: О'Нил 24п. 14ск., Вејд 17п. 7ас., Вокер 12п. 8ск., Поузи 10п. ЊУ ЏЕРСИ: Картер 51п. 8ск., Кид 12п. 7ск. ОРЛАНДО - ЛЕЈКЕРС 88-104 (24-26, 16-28, 28-28, 20-22) ОРЛАНДО: Френсис 28п. 9ас., Хил 13п. 8ск., Стивенсон 11п., Касун 10п., Хауард-повреден ЛЕЈКЕРС: Брајант 21п. 9ас., Мим 20п., Одом 18п. 8ск. 6ас., Паркер 16п., Кук 12п. ШАРЛОТ - КЛИПЕРС 88-97 (21-28, 28-28, 17-21, 22-20) ШАРЛОТ: Најт 20п. 7ас., Брезец 20п., Боганс 12п., Окафор-повреден КЛИПЕРС: Бренд 38п. 20 ск., Кејмн 22п. 22ск., Кесел 13п. ФЕНИКС - ВАШИНГТОН 111-112 (31-33, 24-24, 30-30, 26-25) ФЕНИКС: Неш 27п. 9ас., Џонс 18п. 7ск., Томас 18п., Бел 15п., Мерион 12п. 9ск. ВАШИНГТОН: Аренас 41п., Батлер 26п., Џејмисон 22п. 13ск. КЛИВЛЕНД - ИНДИЈАНА 94-89 (29-15, 23-25, 24-21, 18-28) КЛИВЛЕНД: Гуден 21п. 12ск., Хјуз 18п., Маршал 17п., Илгаускас 15п., Џејмс 14п. 8ск. 9ас. ИНДИЈАНА: О'Нил 34п. 11ск. 5бл., Тинсли и Џонс по 15п. СИЕТЛ - ДАЛАС 98-101 (21-20, 31-26, 24-29, 22-26) СИЕТЛ: Радмановиќ 20п. 9ск., Ален 19п., Луис 16п. 12ск., Мареј 15п. ДАЛАС: Новицки 34п. 13ск. 7ас., Хауард 20п., Тери 19п. ДЕНВЕР - ХЈУСТОН 108-86 (22-15, 30-22, 27-18, 29-31) ДЕНВЕР: Ентони 25п., Милер 19п. 9ас., Кемби 12п. 16ск. 4бл., Џонсон 10п. ХЈУСТОН: Хауард 18п. 7ск., МекГрејди 17п. 7ск., Свифт 11п., Весли 10п., Минг-повреден ЊУЈОРК - ЈУТА 98-90 (21-19, 26-26, 22-23, 29-22) ЊУЈОРК: Крафорд 28п., Марбери 22п. 7ас. ЈУТА: Гиричек 19п., Харпринг 15п. 9ск., Паласио 13п., Окур 11п. 9ск. 6ас. 6заг.т., Вејли 11п., Кириленко-повреден МИНЕСОТА - ПОРТЛАНД 83-91 (24-22, 25-26, 21-16, 13-27) МИНЕСОТА: Шчербијак 26п., Гарнет 24п. 8ск. 6ас., Хесел и Јариќ по 12п. ПОРТЛАНД: Патерсон 23п., Рендолф 21п. 10ск., Диксон 12п. ДЕТРОИТ - Г.СТЕЈТ 97-85 (27-22, 23-20, 30-21, 17-22) ДЕТРОИТ: Хамилтон 28п., Р.Волас 19п., Б.Волас 15п. 14ск., Еванс 13п., Билапс 10п. Г.СТЕЈТ: Диогу 27п. 7ск., Дејвис 14п. 10ас., Ричардсон 14п. 9ск., Марфи 11п. 11ск. МЕМФИС - ЧИКАГО 95 - 77 (28-23, 17-13, 26-23, 24-18) МЕМФИС: Милер 27п. 10ск., Гасол 19п. 11ск. 4бл., Батие 13п., Рајт 10п. 9ск. ЧИКАГО: Носиони 14п., Сонгаила 11п., Денг 10п. МИЛВОКИ - Њ.О./ОКЛАХОМА 101-94 (23-22, 21-23, 28-25, 29-24) МИЛВОКИ: Ред 36п., Богут 14п. 9ск., Форд 12п., Вилијамс 11п. 6ас. Њ.О./ОКЛАХОМА: Вест 27п. 18ск., Пол 24п. 8ас. С. АНТОНИО - ТОРОНТО 95-90 (22-16, 27-30, 20-20, 26-24) С.АНТОНИО: Данкан 27п. 10ск. 8ас., Паркер 13п., Нестеровиќ 12п. 8ск., Бери 11п., Џинобили-повреден ТОРОНТО: Роуз 19п., Бош 18п. 7ск., Џејмс 14п., Бонер 13п.

12 Comments:

Blogger Shepard said...

Леле, ти го испраа мозокот.

Кини резултатите. Ние сме блог, не скорборд.

12/24/2005 03:53:00 pm  
Anonymous d-r nele said...

Elton Brend e MVP na ligata dosega.

12/24/2005 04:01:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

Стварно не треба до толку да се мучите резултатите се лесно да се дознаат ;)

12/24/2005 04:15:00 pm  
Blogger TargeT said...

Најтапа утакмица до сега што сум ја гледал со Индијана, тотално ме разочараа!

12/24/2005 05:48:00 pm  
Blogger beto # 6 said...

Samo Mr.Vince Carter his majesty.Koj e toj Kobe???Seljo od L.A....
:)Se salam>sekako...denes u Mavrovo bese Strava!!!!!!!!!Super!Celo vreme mislev dali ste postirale nesho:)

12/24/2005 06:57:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

бето шалите настрана( се зезам ) ке докажеме кога ке ги тепаме Мајами и Шек!!!
И како што рече шепард ова е блог не скорборд нема потреба од резултатите!

12/24/2005 10:26:00 pm  
Anonymous bodan said...

Jordan nikad ne bil luzer zaradi poenite u zadnja cetvrtina,kobi samo toa treba da go isprae za razlika od drugite luzeri(primer vins)a momentalno e na prav put(uste mislim deka po svaki kos gleda nakaj kamera).Vcera gi gledav memfis i mislim deka imaja odlicna hemija a sam neznam od kde.P.S. Skay paketov e cudo za nba.(mada stvarno e skup).

12/25/2005 01:26:00 am  
Blogger Ико said...

Јас следев Мајами - Лејкерс на nba.com Чекам пост од некој што ја гледал утакмицата. Мене ми личеше дека Мајами се извлекоа во последните минути. Чекам!

12/26/2005 02:09:00 am  
Blogger Lakerfan8 said...

Така е Мајами во последната минута се извлече Лејкерс со неверојатна одбрана успеа да се врати од -14 поени разлика но на Коби не му одеше иако на крајот заврши со 37 коша(12/30, 0/8 за 3поени) а лејкерс катастрофалноо шутираа со само 38,8% прецизност!!!Погледни дека само кај Лејкерс само 3 играчи имаат над 10 поени!?! Потоа Шек ги скрши со две забивања и е една асистенција и тоа ти е од прилика се ..
Одом одигра една олраунд игра иако и тој катастрофално шутираше..(0/5 за 3поени)
П.С. ШТЕТА ШТО СИ ЈА ПРОПУШТИЛ БАНАНАТА НА КРИС МИМ ШТО МУ ЈА ДОДЕЛИ НА ШЕК АУУУУ!!!

12/26/2005 09:53:00 am  
Blogger Владо Апостолов said...

Se uspav na poluvreme. Se razbudiv na 94:92 i odma pa zaspav:)Nemav sili da otvoram uste ednas oci.

Prvo ne ni znaev deka ke ima, nemase najava na sajtot na NBA TV za utakmicata, pa taka ja fatif na pola prva 1/4.

Od ona so go vidov mozam da kazam deka Wade e dzver a Kobe sebicno kopile, deka Brown e truba, a Majami ima ooooooogromna klupa.

Sepak ova se so rezerva oti ne go vidov presvrtot!:):):)

12/26/2005 02:18:00 pm  
Blogger Lakerfan8 said...

ееј полека како може да е себично копиле Коби кога на крајот заврши 37 поени 8 скокови 6 АСИСТЕНЦИИ..Dwr Budr тотално си во заблуда и не си го гледал натпреварот па така и не треба многу да даваш грешни коментари!!!

12/26/2005 09:11:00 pm  
Blogger Latifovich said...

Па 6 Асистенции за 43 минути се катастрофа Софковски од тоа сум јас за 25 минути прави по 10 асистенции Брука е тој Коби

12/28/2005 12:09:00 pm  

Post a Comment

<< Home